CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

„Konserwator urządzeń dźwigowych" zawodem z przyszłością

 jasa  |  Administrator 5/2011  |  04.05.2011

Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów [PSPD] już od pewnego czasu prowadziło działania, których celem była potrzeba edukacji młodzieży do zawodu „konserwator urządzeń dźwigowych". Doprowadziły one do zainicjowania projektu edukacyjnego realizowanego z Biurem Edukacji Urzędu m. st. Warszawy o nazwie „Nowe możliwości, nowe kwalifikacje - specjalizacja: konserwator urządzeń dźwigowych".


Garść szczegółów tego przedsięwzięcia można było poznać na zwołanej w dniu 28 kwietnia w Warszawie konferencji, na której obecni byli - obok organizatorów pilotujących program i moderujących spotkanie - objęci programem nauczyciele i młodzież z warszawskich szkół zawodowych oraz reprezentanci firm stowarzyszonych w PSPD.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizującego program operacyjny Kapitał Ludzki. Jednym z jego celów jest wzrost aktywności zawodowej, który osiąga się także poprzez przysposabianie młodzieży do nowych zawodów.

Powojenna Polska miała własne tradycje w kształceniu w tej specjalności, które prowadzono na poziomie zasadniczych szkół zawodowych do końca lat osiemdziesiątych XX w. Od tego czasu zaistniała luka w nauczaniu tego zawodu, która stała się społecznie dotkliwą. Krąg osób zawodowo czynnych z natury rzeczy wykruszał się.

Ponadto, w ostatnim dwudziestoleciu mamy do czynienia z rewolucją technologiczną na polskim rynku wind i dźwigów, której konsekwencją jest chroniczny brak konserwatorów eksploatowanych urządzeń. Współcześnie poprzeczkę edukacyjną zawieszono znacznie wyżej i pierwszy raz w Polsce nauka tego zawodu odbywać się będzie już na poziomie średniej szkoły technicznej. Nowy program edukacyjny - to szansa dla rynku

Konferencję poprowadziła Mieczysława Nowotniak, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy, która przedstawiła istotne fakty tego programu, cele i zakładane efekty.

Program zainaugurowano 1 września 2010 r., potrwa do 30 czerwca 2012 r. i zakończy go uzyskanie przez uczniów certyfikatów ukończenia specjalizacji, a po złożeniu przez nich dodatkowych egzaminów przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego - uprawnień III stopnia w konserwacji dźwigów.

Całkowity budżet przeznaczony na ten program wynosi 862 tys. PLN, z czego ponad 752 tys. PLN pochodzi z funduszy UE. Realizacja projektu zakłada przygotowanie nowej specjalizacji zawodowej prowadzonej wg metodologii MES - Modułów Umiejętności Zawodowych oraz przygotowanie nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć specjalistycznych w oparciu o ten program, który jest autorsko przygotowany między innymi przez specjalistów firm dźwigowych zrzeszonych w PSPD.

Do projektu - obok opracowania programu specjalizacji do wymienionego zawodu - wpisane jest także przygotowanie nauczycieli i dyrektorów do wprowadzenia tej specjalności do programu nauczania, jej wdrożenie, szkolenia dla uczniów (210 godzin) oraz przygotowanie od podstaw szkolnej bazy technodydaktycznej umożliwiającej prowadzenie zajęć. Zaczyna brakować konserwatorów wind

Do zawodowych uwarunkowań i skali merytorycznych trudności programu nawiązał Tadeusz Popielas - sekretarz generalny PSPD, który akcentował skalę wyzwań zawodowych wynikających ze specyfiki eksploatacji współczesnych urządzeń dźwigowych.

Ideę prowadzenia zajęć dydaktycznych związanych z nowym zawodem prowadzonych w oparciu o tzw. kształcenie modułowe nakreślił Andrzej Brejnak - ekspert ds. metodologii MES.

Klamrą spinającą oba wystąpienia stanowiło wystąpienie Sławomira Kasprzaka - dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie dotyczące realizacji specjalizacji zawodowej we współczesnych warunkach, gdzie presja rynku pracy i oczekiwań pracodawców nakłada na nauczyciela i ucznia nowe wyzwania organizacyjne i edukacyjne możliwe do realizacji we wspomnianym kształceniu modułowym.

Oba wystąpienia pozwoliły zorientować się w kwestiach kierunku przedsięwzięć Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz współpracujących z nim agend i organizacji na rzecz reformy szkolnictwa zawodowego, która zapowiadana jest na rok 2012. Okazuje się, że praktyczna realizacja inicjatywy PSPD de facto będzie forpocztą dla tej reformy.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11295|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10864|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl