CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

„Konserwator urządzeń dźwigowych" zawodem z przyszłością

 jasa  |  Administrator 5/2011  |  04.05.2011

Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów [PSPD] już od pewnego czasu prowadziło działania, których celem była potrzeba edukacji młodzieży do zawodu „konserwator urządzeń dźwigowych". Doprowadziły one do zainicjowania projektu edukacyjnego realizowanego z Biurem Edukacji Urzędu m. st. Warszawy o nazwie „Nowe możliwości, nowe kwalifikacje - specjalizacja: konserwator urządzeń dźwigowych".


Garść szczegółów tego przedsięwzięcia można było poznać na zwołanej w dniu 28 kwietnia w Warszawie konferencji, na której obecni byli - obok organizatorów pilotujących program i moderujących spotkanie - objęci programem nauczyciele i młodzież z warszawskich szkół zawodowych oraz reprezentanci firm stowarzyszonych w PSPD.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizującego program operacyjny Kapitał Ludzki. Jednym z jego celów jest wzrost aktywności zawodowej, który osiąga się także poprzez przysposabianie młodzieży do nowych zawodów.

Powojenna Polska miała własne tradycje w kształceniu w tej specjalności, które prowadzono na poziomie zasadniczych szkół zawodowych do końca lat osiemdziesiątych XX w. Od tego czasu zaistniała luka w nauczaniu tego zawodu, która stała się społecznie dotkliwą. Krąg osób zawodowo czynnych z natury rzeczy wykruszał się.

Ponadto, w ostatnim dwudziestoleciu mamy do czynienia z rewolucją technologiczną na polskim rynku wind i dźwigów, której konsekwencją jest chroniczny brak konserwatorów eksploatowanych urządzeń. Współcześnie poprzeczkę edukacyjną zawieszono znacznie wyżej i pierwszy raz w Polsce nauka tego zawodu odbywać się będzie już na poziomie średniej szkoły technicznej. Nowy program edukacyjny - to szansa dla rynku

Konferencję poprowadziła Mieczysława Nowotniak, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy, która przedstawiła istotne fakty tego programu, cele i zakładane efekty.

Program zainaugurowano 1 września 2010 r., potrwa do 30 czerwca 2012 r. i zakończy go uzyskanie przez uczniów certyfikatów ukończenia specjalizacji, a po złożeniu przez nich dodatkowych egzaminów przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego - uprawnień III stopnia w konserwacji dźwigów.

Całkowity budżet przeznaczony na ten program wynosi 862 tys. PLN, z czego ponad 752 tys. PLN pochodzi z funduszy UE. Realizacja projektu zakłada przygotowanie nowej specjalizacji zawodowej prowadzonej wg metodologii MES - Modułów Umiejętności Zawodowych oraz przygotowanie nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć specjalistycznych w oparciu o ten program, który jest autorsko przygotowany między innymi przez specjalistów firm dźwigowych zrzeszonych w PSPD.

Do projektu - obok opracowania programu specjalizacji do wymienionego zawodu - wpisane jest także przygotowanie nauczycieli i dyrektorów do wprowadzenia tej specjalności do programu nauczania, jej wdrożenie, szkolenia dla uczniów (210 godzin) oraz przygotowanie od podstaw szkolnej bazy technodydaktycznej umożliwiającej prowadzenie zajęć. Zaczyna brakować konserwatorów wind

Do zawodowych uwarunkowań i skali merytorycznych trudności programu nawiązał Tadeusz Popielas - sekretarz generalny PSPD, który akcentował skalę wyzwań zawodowych wynikających ze specyfiki eksploatacji współczesnych urządzeń dźwigowych.

Ideę prowadzenia zajęć dydaktycznych związanych z nowym zawodem prowadzonych w oparciu o tzw. kształcenie modułowe nakreślił Andrzej Brejnak - ekspert ds. metodologii MES.

Klamrą spinającą oba wystąpienia stanowiło wystąpienie Sławomira Kasprzaka - dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie dotyczące realizacji specjalizacji zawodowej we współczesnych warunkach, gdzie presja rynku pracy i oczekiwań pracodawców nakłada na nauczyciela i ucznia nowe wyzwania organizacyjne i edukacyjne możliwe do realizacji we wspomnianym kształceniu modułowym.

Oba wystąpienia pozwoliły zorientować się w kwestiach kierunku przedsięwzięć Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz współpracujących z nim agend i organizacji na rzecz reformy szkolnictwa zawodowego, która zapowiadana jest na rok 2012. Okazuje się, że praktyczna realizacja inicjatywy PSPD de facto będzie forpocztą dla tej reformy.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię we wspólnocie mieszkaniowej »

kpheRosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... Czytam więcej »


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl