CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Profesjonalne zarządzanie stadionami

Jerzy Bolkowski  |  Administrator 5/2010  |  05.06.2012  |  1
Profesjonalne zarządzanie stadionami
Profesjonalne zarządzanie stadionami

Rozpoczynają się mistrzostwa sportowe EURO 2012. Warto przyjrzeć się podstawowym problemom zarządzania, które będą towarzyszyć eksploatacji stadionów sportowych nie tylko podczas trwania mistrzostw, ale przez długie lata funkcjonowania tych obiektów, z których każdy jest w istocie wielkim przedsiębiorstwem z całą skomplikowaną infrastrukturą.

Dotychczas obiekty sportowe zazwyczaj nie odpowiadały nowoczesnym standardom. Sytuacja się zmieniła ze względu na organizację mistrzostw Euro 2012 - stadiony zbudowane na Euro są, jak twierdzą także zagraniczni eksperci, obiektami świetnie zaprojektowanymi i bardzo nowoczesnymi.

Fakt ten musi cieszyć, ale stanowi równocześnie wyzwanie dla przyszłych operatorów i służb zarządzania, które będą musiały zapewnić nie tylko bezawaryjne funkcjonowanie stadionów pod względem technicznym, ale także ekonomiczne ich użytkowanie.

Najbardziej polecanym rozwiązaniem byłby udział profesjonalnego zarządcy już na etapie projektowania obiektów. Taki zarządca znałby dzięki temu obiekt „jak własną kieszeń", co jest warunkiem efektywnego zarządzania wielofunkcyjną infrastrukturą.

Należy pamiętać, że nowo budowane stadiony, aby same się finansowały w przyszłości, muszą być jednego dnia boiskiem piłkarskim lub stadionem lekkoatletycznym, kiedy indziej halą wystawienniczą, a jeszcze innym razem halą koncertową. Znajomość specyfiki tych imprez jest więc niezbędna do ich prawidłowej organizacji.

Zadania zarządcy stadionu

Każdy obiekt sportowy, użytkowany o różnych porach dnia, musi być wyposażony w sztuczne oświetlenie dostosowane do wymagań określonej dyscypliny (duże boisko, małe boisko do gier zespołowych, bieżnie itp.) oraz do potrzeb imprezy estradowej czy wystawienniczej. Oświetlenie takie pobiera ogromną ilość energii i tylko energetycy wiedzą o niezbędnych zabezpieczeniach i skomplikowanych urządzeniach stacji sterowniczej.

Stadion musi być właściwie nagłośniony, co jest zadaniem akustyków obsługujących imprezy koncertowe i występy estradowe. W przypadku wielu dyscyplin sportowych konieczne jest zainstalowanie i obsługa precyzyjnej aparatury pomiarowej rejestrującej cały przebieg zawodów, a następnie prezentacja wyników na tablicach świetlnych.

Szczególną rolę w obsłudze każdej dużej imprezy sportowej pełni biuro prasowe, które musi być wyposażone w odpowiednią łączność, dostępną dla wielu sprawozdawców. Należy im również zapewnić optymalne warunków obserwacji imprezy w oddzielnych kabinach wyposażonych w środki łączności. Dotyczy to również ekip kamerzystów i fotografów.

Kolejna sprawa to trybuny. O bezpieczeństwo i dobrą widoczność na nich zadbają projektanci. Natomiast ważnym obowiązkiem organizacyjnym jest sprawne kierowanie poruszaniem się kilkudziesięciu tysięcy widzów do właściwych sektorów i ich ewakuacją po zakończeniu imprezy.

Organizacją ruchu i bezpieczeństwem powinna zajmować się służba porządkowa. Doświadczenie uczy, że kibice sportowi są bardziej „dynamiczną" publicznością niż widzowie teatrów i uczestnicy koncertów symfonicznych, a to nakłada na organizatorów obowiązek ochrony stadionów także przez policję, straż pożarną itp.

Zobacz także: zabezpieczenie antyterrorystyczne EURO 2012 >

Duży obiekt sportowy to nie tylko arena walki zawodników, ale także specjalistyczne zaplecze z szatniami, łaźniami, gabinetami odnowy biologicznej oraz dobrze wyposażonymi punktami sanitarno-medycznymi z odpowiednio wyszkoloną obsługą. Trzeba mieć na uwadze, że w sporcie wyczynowym często zdarzają się kontuzje, a to wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem ratunkowym i profesjonalnym personelem.

Przygotowanie stadionu do zawodów sportowych, ale także innych imprez, wymaga starannego sprzątania (zwłaszcza po zawodach) i zadbania o remont uszkodzonych urządzeń, np. foteli czy barierek. Wykonają to ekipy sprzątające i pracownicy warsztatów naprawczych różnych specjalności: spawacze, stolarze, elektrycy, oświetleniowcy itp.

Końcowym akcentem każdych zawodów jest dekoracja zwycięzców, wręczanie nagród i honorowanie hymnem narodowym oraz wciąganie flag na maszt. Zorganizowanie tych uroczystości mogłoby wydawać się banałem, ale znamy przecież wypadki długiego oczekiwania na dekorację, mylenia hymnów, flag itp.

Czytaj dalej: Zarządcy stadionów

Komentarze

(1)
Olka | 12.09.2014, 17:40
Sposób na powiększenie mięśni- http://www.erekcjablog.pl Wypróbujcie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17304|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10798|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10372|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl