CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Profesjonalne zarządzanie stadionami

Jerzy Bolkowski  |  Administrator 5/2010  |  05.06.2012  |  1
Profesjonalne zarządzanie stadionami
Profesjonalne zarządzanie stadionami

Rozpoczynają się mistrzostwa sportowe EURO 2012. Warto przyjrzeć się podstawowym problemom zarządzania, które będą towarzyszyć eksploatacji stadionów sportowych nie tylko podczas trwania mistrzostw, ale przez długie lata funkcjonowania tych obiektów, z których każdy jest w istocie wielkim przedsiębiorstwem z całą skomplikowaną infrastrukturą.

Dotychczas obiekty sportowe zazwyczaj nie odpowiadały nowoczesnym standardom. Sytuacja się zmieniła ze względu na organizację mistrzostw Euro 2012 - stadiony zbudowane na Euro są, jak twierdzą także zagraniczni eksperci, obiektami świetnie zaprojektowanymi i bardzo nowoczesnymi.

Fakt ten musi cieszyć, ale stanowi równocześnie wyzwanie dla przyszłych operatorów i służb zarządzania, które będą musiały zapewnić nie tylko bezawaryjne funkcjonowanie stadionów pod względem technicznym, ale także ekonomiczne ich użytkowanie.

Najbardziej polecanym rozwiązaniem byłby udział profesjonalnego zarządcy już na etapie projektowania obiektów. Taki zarządca znałby dzięki temu obiekt „jak własną kieszeń", co jest warunkiem efektywnego zarządzania wielofunkcyjną infrastrukturą.

Należy pamiętać, że nowo budowane stadiony, aby same się finansowały w przyszłości, muszą być jednego dnia boiskiem piłkarskim lub stadionem lekkoatletycznym, kiedy indziej halą wystawienniczą, a jeszcze innym razem halą koncertową. Znajomość specyfiki tych imprez jest więc niezbędna do ich prawidłowej organizacji.

Zadania zarządcy stadionu

Każdy obiekt sportowy, użytkowany o różnych porach dnia, musi być wyposażony w sztuczne oświetlenie dostosowane do wymagań określonej dyscypliny (duże boisko, małe boisko do gier zespołowych, bieżnie itp.) oraz do potrzeb imprezy estradowej czy wystawienniczej. Oświetlenie takie pobiera ogromną ilość energii i tylko energetycy wiedzą o niezbędnych zabezpieczeniach i skomplikowanych urządzeniach stacji sterowniczej.

Stadion musi być właściwie nagłośniony, co jest zadaniem akustyków obsługujących imprezy koncertowe i występy estradowe. W przypadku wielu dyscyplin sportowych konieczne jest zainstalowanie i obsługa precyzyjnej aparatury pomiarowej rejestrującej cały przebieg zawodów, a następnie prezentacja wyników na tablicach świetlnych.

Szczególną rolę w obsłudze każdej dużej imprezy sportowej pełni biuro prasowe, które musi być wyposażone w odpowiednią łączność, dostępną dla wielu sprawozdawców. Należy im również zapewnić optymalne warunków obserwacji imprezy w oddzielnych kabinach wyposażonych w środki łączności. Dotyczy to również ekip kamerzystów i fotografów.

Kolejna sprawa to trybuny. O bezpieczeństwo i dobrą widoczność na nich zadbają projektanci. Natomiast ważnym obowiązkiem organizacyjnym jest sprawne kierowanie poruszaniem się kilkudziesięciu tysięcy widzów do właściwych sektorów i ich ewakuacją po zakończeniu imprezy.

Organizacją ruchu i bezpieczeństwem powinna zajmować się służba porządkowa. Doświadczenie uczy, że kibice sportowi są bardziej „dynamiczną" publicznością niż widzowie teatrów i uczestnicy koncertów symfonicznych, a to nakłada na organizatorów obowiązek ochrony stadionów także przez policję, straż pożarną itp.

Zobacz także: zabezpieczenie antyterrorystyczne EURO 2012 >

Duży obiekt sportowy to nie tylko arena walki zawodników, ale także specjalistyczne zaplecze z szatniami, łaźniami, gabinetami odnowy biologicznej oraz dobrze wyposażonymi punktami sanitarno-medycznymi z odpowiednio wyszkoloną obsługą. Trzeba mieć na uwadze, że w sporcie wyczynowym często zdarzają się kontuzje, a to wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem ratunkowym i profesjonalnym personelem.

Przygotowanie stadionu do zawodów sportowych, ale także innych imprez, wymaga starannego sprzątania (zwłaszcza po zawodach) i zadbania o remont uszkodzonych urządzeń, np. foteli czy barierek. Wykonają to ekipy sprzątające i pracownicy warsztatów naprawczych różnych specjalności: spawacze, stolarze, elektrycy, oświetleniowcy itp.

Końcowym akcentem każdych zawodów jest dekoracja zwycięzców, wręczanie nagród i honorowanie hymnem narodowym oraz wciąganie flag na maszt. Zorganizowanie tych uroczystości mogłoby wydawać się banałem, ale znamy przecież wypadki długiego oczekiwania na dekorację, mylenia hymnów, flag itp.

Czytaj dalej: Zarządcy stadionów

Komentarze

(1)
Olka | 12.09.2014, 17:40
Sposób na powiększenie mięśni- http://www.erekcjablog.pl Wypróbujcie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię we wspólnocie mieszkaniowej »

kpheRosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... Czytam więcej »


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19748|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl