CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Profesjonalne zarządzanie stadionami

Jerzy Bolkowski  |  Administrator 5/2010  |  05.06.2012  |  1
Profesjonalne zarządzanie stadionami
Profesjonalne zarządzanie stadionami

Rozpoczynają się mistrzostwa sportowe EURO 2012. Warto przyjrzeć się podstawowym problemom zarządzania, które będą towarzyszyć eksploatacji stadionów sportowych nie tylko podczas trwania mistrzostw, ale przez długie lata funkcjonowania tych obiektów, z których każdy jest w istocie wielkim przedsiębiorstwem z całą skomplikowaną infrastrukturą.

Dotychczas obiekty sportowe zazwyczaj nie odpowiadały nowoczesnym standardom. Sytuacja się zmieniła ze względu na organizację mistrzostw Euro 2012 - stadiony zbudowane na Euro są, jak twierdzą także zagraniczni eksperci, obiektami świetnie zaprojektowanymi i bardzo nowoczesnymi.

Fakt ten musi cieszyć, ale stanowi równocześnie wyzwanie dla przyszłych operatorów i służb zarządzania, które będą musiały zapewnić nie tylko bezawaryjne funkcjonowanie stadionów pod względem technicznym, ale także ekonomiczne ich użytkowanie.

Najbardziej polecanym rozwiązaniem byłby udział profesjonalnego zarządcy już na etapie projektowania obiektów. Taki zarządca znałby dzięki temu obiekt „jak własną kieszeń", co jest warunkiem efektywnego zarządzania wielofunkcyjną infrastrukturą.

Należy pamiętać, że nowo budowane stadiony, aby same się finansowały w przyszłości, muszą być jednego dnia boiskiem piłkarskim lub stadionem lekkoatletycznym, kiedy indziej halą wystawienniczą, a jeszcze innym razem halą koncertową. Znajomość specyfiki tych imprez jest więc niezbędna do ich prawidłowej organizacji.

Zadania zarządcy stadionu

Każdy obiekt sportowy, użytkowany o różnych porach dnia, musi być wyposażony w sztuczne oświetlenie dostosowane do wymagań określonej dyscypliny (duże boisko, małe boisko do gier zespołowych, bieżnie itp.) oraz do potrzeb imprezy estradowej czy wystawienniczej. Oświetlenie takie pobiera ogromną ilość energii i tylko energetycy wiedzą o niezbędnych zabezpieczeniach i skomplikowanych urządzeniach stacji sterowniczej.

Stadion musi być właściwie nagłośniony, co jest zadaniem akustyków obsługujących imprezy koncertowe i występy estradowe. W przypadku wielu dyscyplin sportowych konieczne jest zainstalowanie i obsługa precyzyjnej aparatury pomiarowej rejestrującej cały przebieg zawodów, a następnie prezentacja wyników na tablicach świetlnych.

Szczególną rolę w obsłudze każdej dużej imprezy sportowej pełni biuro prasowe, które musi być wyposażone w odpowiednią łączność, dostępną dla wielu sprawozdawców. Należy im również zapewnić optymalne warunków obserwacji imprezy w oddzielnych kabinach wyposażonych w środki łączności. Dotyczy to również ekip kamerzystów i fotografów.

Kolejna sprawa to trybuny. O bezpieczeństwo i dobrą widoczność na nich zadbają projektanci. Natomiast ważnym obowiązkiem organizacyjnym jest sprawne kierowanie poruszaniem się kilkudziesięciu tysięcy widzów do właściwych sektorów i ich ewakuacją po zakończeniu imprezy.

Organizacją ruchu i bezpieczeństwem powinna zajmować się służba porządkowa. Doświadczenie uczy, że kibice sportowi są bardziej „dynamiczną" publicznością niż widzowie teatrów i uczestnicy koncertów symfonicznych, a to nakłada na organizatorów obowiązek ochrony stadionów także przez policję, straż pożarną itp.

Zobacz także: zabezpieczenie antyterrorystyczne EURO 2012 >

Duży obiekt sportowy to nie tylko arena walki zawodników, ale także specjalistyczne zaplecze z szatniami, łaźniami, gabinetami odnowy biologicznej oraz dobrze wyposażonymi punktami sanitarno-medycznymi z odpowiednio wyszkoloną obsługą. Trzeba mieć na uwadze, że w sporcie wyczynowym często zdarzają się kontuzje, a to wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem ratunkowym i profesjonalnym personelem.

Przygotowanie stadionu do zawodów sportowych, ale także innych imprez, wymaga starannego sprzątania (zwłaszcza po zawodach) i zadbania o remont uszkodzonych urządzeń, np. foteli czy barierek. Wykonają to ekipy sprzątające i pracownicy warsztatów naprawczych różnych specjalności: spawacze, stolarze, elektrycy, oświetleniowcy itp.

Końcowym akcentem każdych zawodów jest dekoracja zwycięzców, wręczanie nagród i honorowanie hymnem narodowym oraz wciąganie flag na maszt. Zorganizowanie tych uroczystości mogłoby wydawać się banałem, ale znamy przecież wypadki długiego oczekiwania na dekorację, mylenia hymnów, flag itp.

Czytaj dalej: Zarządcy stadionów

Komentarze

(1)
Olka | 12.09.2014, 17:40
Sposób na powiększenie mięśni- http://www.erekcjablog.pl Wypróbujcie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17605|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10979|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10552|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl