Odbierz bezpłatne wydanie miesięcznika Administrator

 

Odbierz bezpłatne wydanie miesięcznika Administrator [PDF]

 

Co nowego w orzecznictwie?
Zwrot VAT oznacza opodatkowanie PCC | Podatek od dróg wewnętrznych | Wymeldowanie emigranta

Paweł Puch  |  16.05.2011

Zwrot VAT oznacza opodatkowanie PCC

Zakup nieruchomości opodatkowanej podatkiem VAT, który następnie zwrócono sprzedającemu powoduje opodatkowanie kupującego podatkiem od czynności cywilnoprawnych - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

W przedmiotowej sprawie kupujący nabył nieruchomość opodatkowaną podatkiem VAT, co sprzedający oświadczył w akcie notarialnym umowy sprzedaży. Po zawarciu tej umowy sprzedawca wystąpił jednak do organu podatkowego o stwierdzenie nadpłaty w VAT, a ten uznając, że sprzedaż ta nie podlegała temu opodatkowaniu i zwrócił podatek sprzedającemu. Fiskus jednak zwrócił się do kupującego o zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Kupujący zaskarżył tę decyzję, a gdy sprawa trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego ten stwierdził, że organ podatkowy ma rację. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Przepis art. 2 pkt 4 lit. a ww. ustawy stanowi natomiast, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wobec faktu, że na sprzedającym nie ciążył obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług, gdyż czynność cywilnoprawna nie podlegała temu podatkowi, tym samym nie może być ona zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umów zawartych począwszy od 1 stycznia 2007 r. obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na kupującym. Zasadne zatem, w ocenie Sądu, było wszczęcie postępowania i określenie wysokości zobowiązania z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych obciążającego kupującego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 06.05.2011 r. (sygn. akt II FSK 2168/09)

Podatek od dróg wewnętrznych

Ewidencja gruntów i budynków nie przesądza o opodatkowaniu dróg wewnętrznych gdyż stanowią one wewnętrzną komunikację i nie podlegają klasyfikowaniu, a otrzymują taki symbol, jaki mają grunty, na których są urządzone.

Ewidencja gruntów i budynków może być podstawą do wymiaru i poboru podatków jedynie wtedy, gdy klasyfikuje kategorię gruntów wskazanych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Tymczasem w ewidencji gruntów i budynków nie ma symbolu właściwego dla gruntów stanowiących pasy drogowe. Stąd też przedmiotem ustaleń powinno być istnienie na gruncie budowli drogi, gdyż jedynie w tym przypadku można mówić o gruncie jako o pasie drogowym. Strona skarżąca wskazuje, że jest właścicielem parkingów i dróg wewnętrznych. Wobec powyższego, organy podatkowe błędnie przyjęły, że brak sklasyfikowania dróg wewnętrznych symbolem „dr" w ewidencji gruntów i budynków, przesądza, iż drogi te nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania. Drogi otrzymują taki symbol, jaki mają grunty, na których drogi te są urządzone. Jeśli zatem grunty, na których położone są drogi wewnętrzne w ogóle nie mogą być ewidencjonowane symbolem „dr", to na tej podstawie nie jest możliwe przyjęcie, że wyłączenie z opodatkowania dróg wewnętrznych na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 u.p.o.l. uzależnione było od ich wydzielenia geodezyjnego jako drogi, tj. oznaczania gruntów symbolem „dr". Nie zmienia tego przepis art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, który stanowi, że podstawą m. in. wymiaru podatków są dane zawarte w ewidencji gruntów, gdyż w ewidencji tej nie ma odniesienia do pasa drogowego, a droga opodatkowana jest podatkiem od nieruchomości jako budowla, czyli jako obiekt w ogóle w ewidencji gruntów i budynków nie wykazywany. Nie zmienia także tego przepis art. 20 ust. 1 pkt 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego stanowiący, że ewidencja gruntów i budynków obejmuje informacje dotyczące gruntów. Przepis art. 2 ust. 3 pkt 4 u.p.o.l. nie obejmuje zwolnieniem przedmiotowym gruntów ale pasy drogowe. Pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane: droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. Droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącymi całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. Zgodnie zaś z art. 4 pkt 5 i 6 ustawy o drogach publicznych jezdnia to część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów, zaś chodnik jest częścią drogi przeznaczaną do ruchu pieszych. Przytoczona definicja pasa drogowego swym zakresem obejmuje wszelkie drogi, niezależnie od ich statusu, wynikającego z ustawy o drogach publicznych, a zatem z treści tej definicji wynika, że pojęcie pas drogowy występuje także przy drogach wewnętrznych. Do dróg tych zaliczane są w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 29.032011 r. (sygn. akt I SA/Kr 270/11)

Wymeldowanie emigranta

Osoby wyjeżdzające na pobyt czasowy za granicę nie mogą zostać wymeldowane - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zameldowanie jest to określenie miejscowości, ulicy, numeru domu oraz ewentualnie numeru lokalu, w którym na stałe lub czasowo przebywa dana osoba. W Polsce zameldowanie jest obowiązkiem ustawowym związanym z ewidencją ludności i dokumentami tożsamości. Nie wiąże się z prawem do lokalu, w którym jest się zameldowanym i ma charakter czysto administracyjny. To znaczy, że przez sam meldunek dana osoba ani nie zyskuje prawa do przebywania w danym lokalu ani przez wymeldowanie tego prawa nie traci. Obowiązek meldunkowy służy między innymi prawidłowemu wykonywaniu przez organy państwowe władzy publicznej, ewidencji ludności polegającej na rejestracji danych o miejscu pobytu osób. Organ meldunkowy nie rejestruje uprawnień do lokalu, lecz gromadzi informacje w zakresie danych o miejscu pobytu osób. Ewidencja ludności służy więc rejestracji stanu faktycznego, a nie stanu prawnego. W przedmiotowej sprawie osoba zameldowana wyjechała za granicę jedynie na pobyt czasowy choć długotrwały. Ustawa o ewidencji ludności przewiduje, że można wymeldować osobę, która opuściła miejsce pobytu i sama się nie wymeldowała. Jednak zdaniem Sądu opuszczenie lokalu musi mieć charakter trwały i dobrowolny, a ponadto postępowanie o wymeldowanie jest prowadzone z urzędu gdyż ma na celu jedynie porządkowanie ewidencji ludności. Jeżeli natomiast właściciel chce usunięcia określonej osoby z jego lokalu to może to zrobić tylko na drodze postępowania cywilnego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 05.05.2011 r. (sygn. akt I OSK 781/10)

sprawdź forum

Kompendium Zarządcy 2015 » Zobacz profesjonalnie przygotowany TERMINARZ »

 

Nowe technologie!
Dlaczego mam zaparowane okna w zimie i jak mogę temu zapobiec? [infografika]

Szkoła dla Administratorów

Kolektor słoneczny SKS 4.0-s

Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014
Stabilna wentylacja grawitacyjna – to jest możliwe

Kotły: Victrix PRO 120 l

Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i gazowe na paliwo gazowe, chłodnicze, klimatyzacyjne, gazów medycznych oraz próżni wykonane z rur miedzianych i stopów miedzi. Wytyczne stosowania i projektowania

Aplikacja dla zarządcy nieruchomości [testuj za darmo]

dowiedz sie więcej

Dowiedz się więcej...

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

CZYTELNIKU!

Produkty i technologie!
Wodomierze - podstawowe urządzenie opomiarowania zużycia wody

Ciepłomierz - urządzenie przeznaczone do zliczania zużytej energii cieplnej

 

Darmowy newsletter...
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Co blokuje biznes zarządzania nieruchomościami?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
Croquet Sp. z o.o. Croquet Sp. z o.o. Działamy na rynku od ponad 25 lat i jesteśmy producentem: drewnianych placów zabaw , metalowych placów zabaw, placów zabaw dla...

Produkty i technologie

11/2014

Aktualny numer:

Administrator 11/2014
W miesięczniku m.in.:
  • - Zanieczyszczenie światłem
  • - Gospodarka zasobami mieszkaniowymi w spółdzielniach
Zobacz szczegóły
Główne grzechy deregulacji zawodów

Główne grzechy deregulacji zawodów

Jak funkcjonuje sektor nieruchomości dziesięć miesięcy po deregulacji zawodów? Co sądzą o niej przedstawiciele branży? Pokazuje to najnowszy sondaż Polskiej Federacji...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna, nr KRS: 0000439720. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl