CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Termomodernizacja stropodachów

Jacek Sawicki  |  Administrator 5/2011  |  14.06.2011  |  1
Fot.: sxc.hu/profile/deebee999

O stanie technicznym dachów, w tym także dachów płaskich (stropodachów), znacząco decydują konstrukcyjne uwarunkowania cieplno-wilgotnościowe, stąd tak ważne jest odpowiednie ich ocieplenie przy zachowaniu możliwości odprowadzania z konstrukcji dyfundującej wilgoci.

 

Dlaczego termomodernizować?

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r. przepisami zmieniającymi rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201/2008 poz. 1238), współczynnik przenikania ciepła U(max) [W/(m2 × K)] dla stropodachów budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej nie powinien przekroczyć wartości 0,25 przy warunkach temperatur obliczeniowych wyższych niż 16°C oraz 0,50 dla temperatur rzędu 8°C ÷ 16°C.

W praktyce, gdy ostatnia kondygnacja takiego budynku nie jest przeznaczana na cele mieszkalne, to wartość U(max) może sięgać 0,5. Jeśli zaś bezpośrednio pod stropodachem usytuowane są mieszkania, to wtedy dopuszczalna wartość U(max) nie może być wyższa niż 0,25.

Odtąd dotrzymanie tej wartości progowej prognozuje się już w fazie projektu, dopasowując do niej określone rozwiązania materiałowe.

Obligatoryjnie powyższe wymagania muszą spełniać stropodachy usytuowane bezpośrednio nad mieszkaniami w budynkach oddawanych do użytku po 1 stycznia 2009 r. Wcześniej oddane do użytku stropodachy, o ile później nie zostały poddane termomodernizacji, mogą nie spełniać takich wymagań.

Dotąd dla adekwatnych stropodachów na budynkach postawionych po 16 grudnia 2002 r. wartości określono na poziomie nie wyższym niż 0,30 i obecnie taką właściwość można uznać za wystarczającą.

W znacznie gorszej sytuacji przedstawia się natomiast stan techniczny stropodachów wybudowanych dawniej, albowiem realne wartości tego współczynnika dla ówczesnych stropodachów na budynkach są dużo wyższe. Wtedy nie przywiązywano do tego problemu większej wagi głównie z powodu braku na rynku efektywnych materiałów izolacyjnych oraz obecnej wówczas tańszej energii zużywanej do ogrzewania pomieszczeń, która jakoś rekompensowała nie tylko gorszą izolacyjność, ale i gorszą jakość wykonania. W skali kraju takich stropodachów są tysiące.

Po co ocieplać?

Niedocieplone stropodachy znacząco obniżają charakterystykę energetyczną budynków, co przekłada się nie tylko na ich wartość rynkową, ale bardziej na większe koszty wynikające z utrzymania pożądanej temperatury w mieszkaniach i często - pomimo ponoszenia wysokich kosztów - rezultatem są ich permanentne niedogrzania.

Źródła fachowe podają, że straty ciepła z tego powodu średnio szacowane są w granicach 30-50% strat całkowitych w budynku, a docieplenie stropodachu nad ostatnią kondygnacją pozwala je zmniejszyć nawet o 80%.

Ważnymi czynnikami, dla których ocieplenie stropodachu staje się wręcz konieczne, są względy zdrowotne i eksploatacyjne. Warto tu wspomnieć, że permanentnie zawilgocone sufity powodowane obecnością mostków termicznych stanowią sprzyjające środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Obecność ich zarodników w zawilgoconym środowisku jest szkodliwa dla zdrowia oraz mienia.

Korzyść z ocieplenia stanowi też poprawa klimatu akustycznego wnętrz w budynku - zwłaszcza bezpośrednio przylegających do stropodachu (dodatkowa właściwość izolacyjności akustycznej, jaką mają materiały termoizolacyjne).

Czytaj też: Przegląd systemów ociepleń

Kolejnym powodem są względy pragmatyczne. Od 1 stycznia 2009 r. certyfikaty energetyczne są obowiązkowe dla wszystkich budynków nowo powstałych oraz eksploatowanych wprowadzanych do obrotu (sprzedawanych lub wynajmowanych). Polityka energetyczna zakłada poszerzanie grup budynków, które mają być objęte programami obowiązkowej certyfikacji.

Wiedząc, że uzyskanie świadectwa energetycznego stanie się nieuniknione, a znając aktualne stawki opłat za jego sporządzenie, już teraz należy zakładać wzrost cen w przyszłych latach.

Przygotowania do termorenowacji stropodachu powinno poprzedzać staranne rozważenie sposobu podniesienia jego efektywności energetycznej, które umożliwia przeprowadzenie dla niego tzw. audytu, który określi charakterystykę termoizolacyjną na podstawie dostępnych danych liczbowych dotyczących wymiarów geometrycznych poszczególnych warstw w jego konstrukcji, właściwości fizycznych stosowanych materiałów i aktualnego stanu technicznego (w tym z uwzględnieniem stopnia zawilgocenia oraz informacji o poziomie infiltracji powietrza), względnie wykonanych odkrywek oraz pomiarów właściwości materiału pobranego czy też badań eksperymentalnych wykonanych bezpośrednio na stropodachu, a polegających głównie na pomiarze gęstości strumienia ciepła lub pomiaru różnicy temperatur po obu jego stronach. Korzysta się też z kombinacji wspomnianych powyżej metod.

W praktyce w takich badaniach dąży się do ustalenia dla stropodachu rzeczywistej wartości współczynnika przenikania ciepła, która udzieli odpowiedzi, jaką optymalną grubością izolacji termicznej należy stropodach docieplić dla uzyskania ekonomicznie efektywnego stanu technicznego spełniającego wymagania ochrony cieplnej.

Warto wspomnieć, że audyt energetyczny stropodachu może wykonać każdy posiadający o nim wiedzę, nawet zarządca nadzorowanego budynku. Ustawodawca nie nałożył tu żadnych ograniczeń w zakresie wykonawstwa audytów, a jedynie określił, kto może weryfikować audyty sporządzane dla Banku Gospodarstwa Krajowego.

Modernizacja dachu stanowi tylko fragment rozmaitych działań termomodernizacyjnych zmierzających do uzyskania korzystnych wartości na świadectwie charakterystyki budynku, które może sporządzić tylko uprawniony do tego audytor energetyczny.

Mając na uwadze starania o uzyskanie jak najkorzystniejszego certyfikatu energetycznego budynku, w praktyce wykonanie audytu energetycznego stropodachu warto jednak powierzyć fachowcowi. Będzie on audytem cząstkowym w procedurze oceny charakterystyki energetycznej budynku.

Bezpieczeństwo pożarowe

Przy termomodernizacji stropodachów ważnym zadaniem jest dbałość projektanta i wykonawcy o zachowanie wymogów bezpieczeństwa pożarowego budynku. W tej mierze zarówno konstrukcja stropodachu, jak i jego przekrycie powinny spełniać co najmniej wymaganą klasę odporności pożarowej adekwatną do kategorii budynku, zgodną z aktualnymi przepisami budowlanymi.

Przyjęte wartości dla konstrukcji stropodachu zazwyczaj mieszczą się w przedziale jego nośności ogniowej R (wyrażanej w minutach) od R 15 do R 30, natomiast jego przekrycia (elementy wraz z uszczelnieniami złączy i dylatacjami) - w przedziale nośności ogniowej R i szczelności ogniowej E (także wyrażanej w minutach) od RE 15 do RE 30.

Szczegóły zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Informacje te muszą być uwzględniane przy sięganiu po odpowiednie materiały termoizolacyjne i hydroizolacyjne.

Aby mieć świadomość spełniania przez nie takich wymagań, powinno się stosować rozwiązania systemowe posiadające odpowiednie aprobaty techniczne stwierdzające przyjęte dla nich klasy pożarowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19413|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16548|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11837|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl