Właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej mogą podjąć uchwałę, w której zróżnicują koszty zarządu nieruchomością wspólną, obciążając kosztami utrzymania wind tylko tych właścicieli lokali, których lokale mają dostęp do klatek schodowych, w których te windy się znajdują - wynika z kontrowersyjnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.
Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę mediów w części wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty, wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Właściciele lokali ponoszą koszty zarządu nieruchomością wspólną proporcjonalnie do wysokości udziałów w tej części nieruchomości.
Tymczasem w przedmiotowej sprawie wspólnota podjęła uchwałę, w której kosztami utrzymania windy obciążyła tylko tych właścicieli, których lokale mają dostęp do klatek schodowych, w których windy się znajdują.
> Winda w stanie awaryjnym, tylko wyjścia brak Artykuł nawołuje do pilnej konieczności przeprowadzenia kompleksowej modernizacji wind w polskich budynkach mieszkalnych
Uchwała została zaskarżona przez jednego z właścicieli lokali do sądu, jednak mimo - wydawałoby się oczywistej - bezprawności tej uchwały, sądy obydwu instancji uznały, że uchwała wspólnoty nie narusza prawa.
> Modernizacja wind Bezpieczna winda, ekologiczna, bez barier komunikacyjnych ciągle wydaje się w naszych warunkach czymś niedoścignionym, aczkolwiek - jak wskazują europejskie przykłady - wcale nie niemożliwym.
Zdaniem sądów choć art. 14 ust. 2 uwl stanowi, że na koszty zarządu nieruchomością wspólną, które obciążają wszystkich właścicieli w ułamkowych częściach, składają się m.in. opłaty za windę, nie oznacza to jednak konieczności określenia skali tych obciążeń w jednakowej dla wszystkich wysokości. Skoro tylko część lokali ma dostęp do wind to istnieje podstawa do zróżnicowania w uchwale kosztów utrzymania i obciążenia nimi tylko właścicieli tych lokali.