CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Place zabaw na osiedlu - funkcjonalność i bezpieczeństwo

Agata Skocz  |  29.06.2011

Bezpieczeństwo i funkcjonalność placów zabaw to zagadnienie wciąż często bagatelizowane. Prawo nakłada jednak zobowiązania na zarządców nieruchomości, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo na tych wydzielonych terenach. A wyposażenie placu powinno być funkcjonalne i dostosowane do różnych grup wiekowych.

Jak zapewnić funkcjonalność i bezpieczeństwo na placu zabaw?

Funkcjonalność placu zabaw

Wyposażenie placu zabaw składa się z obiektów małej architektury, a nie zabawek. I jest to znacząca różnica. Obiekty małej architektury posiadają określone wymogi zawarte w Ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: DzU z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). Dokumenty te mają zagwarantować maluchom oraz ich opiekunom bezpieczeństwo. A jak zaprojektować plac zabaw, aby był on funkcjonalny?

cytat1.jpgW skład wyposażenia placu zabaw powinny wchodzić różnorodne obiekty małej architektury, takie jak: piaskownica, huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, karuzela, bujaki sprężynowe czy huśtawki na desce. Muszą one być wybierane tak, aby na placu zabaw dostarczać rozrywki zarówno dzieciom w wieku lat dwóch, jak i ośmiu. Ponadto niezbędne są miejsca siedzące dla opiekunów, czyli ławki oraz to, aby plac zabaw był ogrodzony - wyjaśnia Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości, zajmującej się kompleksową obsługą nieruchomości.

Nie mniej ważne jest to, aby plac zabaw położony był w odpowiednim miejscu. Z jednej strony nie może być zbyt blisko budynków mieszkalnych, aby hałas nie przeszkadzał mieszkańcom, a z drugiej strony - musi być przyjazny dzieciom. Powinien zatem być położony w miejscu spokojnym i nie bardzo nasłonecznionym. Dlatego tak dobrze sprawdza się jego ulokowanie w otoczeniu drzew.

Funkcjonalność placu zabaw powinna przejawiać się również w tym, by dostarczać dzieciom nie tylko rozrywki, ale również rozwijać ich sprawność oraz edukować. Rozwój sprawności odbywa się oczywiście poprzez dobrze dobrane wyposażenie placu. I powinien być naturalny. A oznacza to tyle, że nie należy zmuszać dzieci do korzystania z tych elementów, na które nie mogą dostać się samodzielnie.

Charakter edukacyjny z kolei wiąże się z zielenią, która jest na placu i wokół niego. Dzięki nim bowiem dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, np. poprzez kępy krzewów, które stają się kryjówkami, obserwują przemiany dokonujące się w przyrodzie, a nawet małe zwierzęta. Z funkcjonalnością placów zabaw na osiedlu nieodłącznie związane jest również bezpieczeństwo. 

Normy PN-EN

Wspomniane wcześniej dwa dokumenty, czyli Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: DzU z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), zawierają wytyczne dotyczące oddalenia placów zabaw od ciągów komunikacji samochodowej oraz od miejsc gromadzenia odpadów.

Znajdziemy tam również zasady, którym podlegają obiekty małej architektury. Ale najbardziej szczegółowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw na osiedlu zawarte są w normach PN-EN.

Normy Wspólnoty obowiązują w Polsce od 2001 roku. Stąd skrót PN-EN oznacza Polską Normę wprowadzającą Normę Europejską. Dzięki temu we wszystkich państwach europejskich, które respektują przepisy unijne, powinny obowiązywać identyczne Normy. A o bezpieczeństwie placów zabaw stanowią Normy z grupy PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177:2009. I są to bardzo szczegółowe ustalenia - tłumaczy Bogusław Sokół z firmy Nawigator Nieruchomości.

Oto czego dotyczą Normy, które mają zapewnić bezpieczeństwo placów zabaw:

 • PN-EN 1176-1:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
 • PN-EN 1176-2:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek.
 • PN-EN 1176-3:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 3: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni.
 • PN-EN 1176-4:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 4: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań kolejek linowych.
 • PN-EN 1176-5:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 5: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli.
 • PN-EN 1176-6:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących.
 • PN-EN 1176-7:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 7: Wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji.
 • PN-EN 1176-10:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 10: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań całkowicie obudowanych urządzeń do zabaw.
 • PN-EN 1176-11:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 11: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań sieci przestrzennej.
 • PN-EN 1177:2009 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki. Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku.

Jak możemy zauważyć, tematyka jest bardzo szczegółowa. A jak wygląda egzekwowanie owych norm i zapewnienie realnego bezpieczeństwa placu zabaw na osiedlu?

Kontrole placów zabaw

Bezpieczeństwu dzieci mają służyć kontrole placów zabaw. Jak one wyglądają? - Według PN-EN 1176-7:2009 Każdy plac zabaw powinien być sprawdzony na zgodność z normą przed oddaniem go do użytku. Jest to specjalistyczne badanie przeprowadzane przy pomocy próbników oceniających ryzyko zakleszczenia głowy, palców i odzieży. Sprawdzeniu podlega także zastosowanie zabezpieczeń przed upadkiem z urządzeń, nawierzchnia placu i rozplanowanie wyposażenia. Pozostałe kontrole są przeprowadzane na etapie użytkowania i wynikają z instrukcji dostawców. Warto zauważyć, że te instrukcje są prawnie obowiązujące, jako dokumentacja obiektów budowlanych. Według normy plac zabaw powinien podlegać udokumentowanym oględzinom nie rzadziej niż raz w tygodniu. Poważniejsze, roczne audyty lepiej zlecić specjalistom, bo wymaga się tu wyższego poziomu kompetencji - wyjaśnia Dominik Berliński, Główny Specjalista ds. Norm z Centrum Kontroli Placów Zabaw.

O funkcjonalność i bezpieczeństwo placów zabaw na osiedlu należy nieustannie dbać. Dzięki temu nie będziemy już słyszeć o tragicznych wypadkach, które zdarzają się w Polsce co jakiś czas. A pomóc zarządcom mogą specjalne Dzienniki Placu Zabaw, jak np. ten przygotowany przez CKPZ. Taki dziennik wymusza dyscyplinę i prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa naszych maluchów.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16574|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11853|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl