CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Place zabaw na osiedlu - funkcjonalność i bezpieczeństwo

Agata Skocz  |  29.06.2011

Bezpieczeństwo i funkcjonalność placów zabaw to zagadnienie wciąż często bagatelizowane. Prawo nakłada jednak zobowiązania na zarządców nieruchomości, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo na tych wydzielonych terenach. A wyposażenie placu powinno być funkcjonalne i dostosowane do różnych grup wiekowych.

Jak zapewnić funkcjonalność i bezpieczeństwo na placu zabaw?

Funkcjonalność placu zabaw

Wyposażenie placu zabaw składa się z obiektów małej architektury, a nie zabawek. I jest to znacząca różnica. Obiekty małej architektury posiadają określone wymogi zawarte w Ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: DzU z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). Dokumenty te mają zagwarantować maluchom oraz ich opiekunom bezpieczeństwo. A jak zaprojektować plac zabaw, aby był on funkcjonalny?

cytat1.jpgW skład wyposażenia placu zabaw powinny wchodzić różnorodne obiekty małej architektury, takie jak: piaskownica, huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, karuzela, bujaki sprężynowe czy huśtawki na desce. Muszą one być wybierane tak, aby na placu zabaw dostarczać rozrywki zarówno dzieciom w wieku lat dwóch, jak i ośmiu. Ponadto niezbędne są miejsca siedzące dla opiekunów, czyli ławki oraz to, aby plac zabaw był ogrodzony - wyjaśnia Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości, zajmującej się kompleksową obsługą nieruchomości.

Nie mniej ważne jest to, aby plac zabaw położony był w odpowiednim miejscu. Z jednej strony nie może być zbyt blisko budynków mieszkalnych, aby hałas nie przeszkadzał mieszkańcom, a z drugiej strony - musi być przyjazny dzieciom. Powinien zatem być położony w miejscu spokojnym i nie bardzo nasłonecznionym. Dlatego tak dobrze sprawdza się jego ulokowanie w otoczeniu drzew.

Funkcjonalność placu zabaw powinna przejawiać się również w tym, by dostarczać dzieciom nie tylko rozrywki, ale również rozwijać ich sprawność oraz edukować. Rozwój sprawności odbywa się oczywiście poprzez dobrze dobrane wyposażenie placu. I powinien być naturalny. A oznacza to tyle, że nie należy zmuszać dzieci do korzystania z tych elementów, na które nie mogą dostać się samodzielnie.

Charakter edukacyjny z kolei wiąże się z zielenią, która jest na placu i wokół niego. Dzięki nim bowiem dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, np. poprzez kępy krzewów, które stają się kryjówkami, obserwują przemiany dokonujące się w przyrodzie, a nawet małe zwierzęta. Z funkcjonalnością placów zabaw na osiedlu nieodłącznie związane jest również bezpieczeństwo. 

Normy PN-EN

Wspomniane wcześniej dwa dokumenty, czyli Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: DzU z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), zawierają wytyczne dotyczące oddalenia placów zabaw od ciągów komunikacji samochodowej oraz od miejsc gromadzenia odpadów.

Znajdziemy tam również zasady, którym podlegają obiekty małej architektury. Ale najbardziej szczegółowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw na osiedlu zawarte są w normach PN-EN.

Normy Wspólnoty obowiązują w Polsce od 2001 roku. Stąd skrót PN-EN oznacza Polską Normę wprowadzającą Normę Europejską. Dzięki temu we wszystkich państwach europejskich, które respektują przepisy unijne, powinny obowiązywać identyczne Normy. A o bezpieczeństwie placów zabaw stanowią Normy z grupy PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177:2009. I są to bardzo szczegółowe ustalenia - tłumaczy Bogusław Sokół z firmy Nawigator Nieruchomości.

Oto czego dotyczą Normy, które mają zapewnić bezpieczeństwo placów zabaw:

 • PN-EN 1176-1:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
 • PN-EN 1176-2:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek.
 • PN-EN 1176-3:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 3: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni.
 • PN-EN 1176-4:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 4: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań kolejek linowych.
 • PN-EN 1176-5:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 5: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli.
 • PN-EN 1176-6:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących.
 • PN-EN 1176-7:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 7: Wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji.
 • PN-EN 1176-10:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 10: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań całkowicie obudowanych urządzeń do zabaw.
 • PN-EN 1176-11:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 11: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań sieci przestrzennej.
 • PN-EN 1177:2009 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki. Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku.

Jak możemy zauważyć, tematyka jest bardzo szczegółowa. A jak wygląda egzekwowanie owych norm i zapewnienie realnego bezpieczeństwa placu zabaw na osiedlu?

Kontrole placów zabaw

Bezpieczeństwu dzieci mają służyć kontrole placów zabaw. Jak one wyglądają? - Według PN-EN 1176-7:2009 Każdy plac zabaw powinien być sprawdzony na zgodność z normą przed oddaniem go do użytku. Jest to specjalistyczne badanie przeprowadzane przy pomocy próbników oceniających ryzyko zakleszczenia głowy, palców i odzieży. Sprawdzeniu podlega także zastosowanie zabezpieczeń przed upadkiem z urządzeń, nawierzchnia placu i rozplanowanie wyposażenia. Pozostałe kontrole są przeprowadzane na etapie użytkowania i wynikają z instrukcji dostawców. Warto zauważyć, że te instrukcje są prawnie obowiązujące, jako dokumentacja obiektów budowlanych. Według normy plac zabaw powinien podlegać udokumentowanym oględzinom nie rzadziej niż raz w tygodniu. Poważniejsze, roczne audyty lepiej zlecić specjalistom, bo wymaga się tu wyższego poziomu kompetencji - wyjaśnia Dominik Berliński, Główny Specjalista ds. Norm z Centrum Kontroli Placów Zabaw.

O funkcjonalność i bezpieczeństwo placów zabaw na osiedlu należy nieustannie dbać. Dzięki temu nie będziemy już słyszeć o tragicznych wypadkach, które zdarzają się w Polsce co jakiś czas. A pomóc zarządcom mogą specjalne Dzienniki Placu Zabaw, jak np. ten przygotowany przez CKPZ. Taki dziennik wymusza dyscyplinę i prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa naszych maluchów.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11253|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10827|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl