CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków

dr inż. Maciej Robakiewicz  |  Administrator 3/2010  |  11.03.2010  |  1
Termomodernizacja budynku mieszkalnego
Termomodernizacja budynku mieszkalnego
Jacek Sawicki

Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.

Umożliwia także poprawę warunków użytkowania pomieszczeń, a budynek uzyskuje nowy, estetyczny wygląd.

W większości budynków mieszkalnych w Polsce koszty ogrzewania stanowią ponad połowę całkowitych kosztów użytkowania.

Zewnętrzne elementy budynku (ściany, dachy, stropy nad piwnicami, okna) nie stanowią wystarczającej izolacji, a systemy ogrzewania mają niską sprawność.

Wymagania techniczno-prawne dotyczące izolacyjności cieplnej budynków określają przepisy zawarte w warunkach technicznych [1].

Wymagania izolacyjności cieplnej budynku określają maksymalne dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła przez przegrody budowlane U. Ilość ciepła „uciekająca" z pomieszczeń ogrzewanych, która musi być uzupełniana ciepłem dostarczanym przez system ogrzewania, jest proporcjonalna do wartości U.

Jak wynika z danych podanych w tabeli 1, kolejne przepisy bardzo istotnie zmieniały wymagania w tym zakresie, dlatego przez obecnie wykonywane ściany i stropodachy przenika kilkakrotnie mniej ciepła niż we wcześniej powstałych budynkach.

Dyrektywy UE zalecają krajom członkowskim zaostrzanie przepisów, więc dopuszczalne wartości współczynników U będą dalej obniżane.

Obecnie zaleca się budowanie obiektów energooszczędnych, w których przegrody zewnętrzne są izolowane jeszcze lepiej, niż to wynika z obowiązujących przepisów.

Tabela 1. Zmiany wymagań w zakresie współczynnika przenikania ciepła U

Wymagania obowiązujące w poszczególnych latach

Maksymalne dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła w budynkach mieszkalnych U [W/(m2K)]

Dla ścian zewnętrznych

Dla stropodachów

Do 1966

1,40

-

1967-1980

1,16

0,87

1981-1985

1,16

0,70

1986-1992

0,75

0,45

1993-1997

0,55

0,30

1998-2008

0,50

0,30

2009-obecnie

0,30

0,25

Wskazania dla budynku energooszczędnego

0,20

0,15

Głównym powodem wykonywania termomodernizacji użytkowanych budynków jest obniżenie ponoszonych kosztów ogrzewania. Ale jest ona potrzebna również ze względu na przewidywane w następnych latach zmiany, a mianowicie:

  • ceny energii będą stale wzrastać, powodując podwyżki kosztów ogrzewania, a dzięki termomodernizacji można znacznie ograniczyć wpływ cen energii na opłaty za użytkowanie budynków,
  • wprowadzenie oceny energetycznej budynków (świadectw energetycznych) stworzy sytuację, w której niska jakość energetyczna budynku, odbiegająca od aktualnych wymagań, wiązać się będzie z niższą wartością rynkową budynku, koniecznością ustalania niższych czynszów itp.,
  • wymagania prawne dotyczące izolacyjności termicznej będą stale zaostrzane i stopniowo przybiorą formę nacisku ekonomicznego, zmuszającego do poprawy istniejącego stanu budynku np. przez uzależnienie stawek podatków, kredytów i opłat od jakości energetycznej budynku.

Zatem termomodernizacja budynków jest konieczna, a warto ją wykonać już obecnie, gdyż na jej realizację można uzyskać pomoc finansową w trybie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów [2].

Co modernizować?

Termomodernizacja może mieć różny zakres, w zależności od aktualnego stanu budynku oraz możliwości finansowych właściciela. Poszczególne prace termomodernizacyjne przynoszą różne oszczędności, a ich opłacalność (czas zwrotu) też nie jest taka sama. Dlatego jeżeli fundusze nie pozwalają na wykonanie termomodernizacji w pełnym zakresie, należy wykonywać przede wszystkim te usprawnienia, które są najbardziej opłacalne.

Najbardziej efektywne, a jednocześnie niezbędne, jest modernizowanie instalacji grzewczej, doprowadzenie jej do wysokiej sprawności i dobre izolowanie przewodów. Jeżeli ogrzewamy dom przy pomocy kotła zainstalowanego przed wieloma laty, to warto go wymienić, bo nowy zużyje znacznie mniej paliwa, dając tę samą ilość ciepła, zajmie mniej miejsca, a dzięki automatyce sterującej jego obsługa będzie łatwiejsza.

Czasem warto wykonać przyłącze do scentralizowanego źródła ciepła z jednoczesną likwidacją istniejącego lokalnego źródła ciepła lub zainstalować kocioł na inny rodzaj paliwa, np. na gaz zamiast na węgiel.

Podstawowe znaczenie ma ocieplenie przegród zewnętrznych budynku. Powinno koniecznie dotyczyć dachu (gdy poddasze jest ogrzewane) lub stropu pod poddaszem, gdyż ocieplenie tych części budynku jest szczególnie efektywne. Wprowadza się wtedy warstwę materiału izolacyjnego grubości ok. 15-20 cm. Ociepla się także wszystkie ściany zewnętrzne (warstwą 12-14 cm) i podłogę na gruncie (w domu niepodpiwniczonym).

Ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą w niewielkim stopniu zmniejsza zużycie ciepła. Powoduje także obniżenie temperatury w piwnicy, co nie zawsze jest pożądane. Warto jednak ocieplać strop nad piwnicą, gdy w pomieszczeniach mieszczących się na parterze podłoga jest zimna, ale głównie ze względów użytkowych niż ekonomicznych.

Wymiana okien i drzwi balkonowych jest ekonomicznie mniej opłacalna, wykonuje się ją raczej ze względu na zalety użytkowe nowych okien (lepsze izolowanie, szczelność, wyciszenie zewnętrznych hałasów, prosta konserwacja, estetyka).

Warto usprawniać instalację zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową. W przypadku wymiany kotła c.o. należy rozważyć wprowadzenie kotła dwufunkcyjnego, tj. przeznaczonego zarówno do ogrzewania, jak i do przygotowania ciepłej wody.

Dobre izolowanie przewodów rur ciepłej wody, wprowadzenie armatury wodooszczędnej, np. perlatorów, to dalsze możliwości oszczędzania, a koszty inwestycyjne zwykle szybko się zwracają.

Wprowadza się na ogół takie zmiany, które powodują, że budynek będzie zużywał na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody nie więcej energii niż budynki obecnie budowane, a koszty termomodernizacji powinny się zwrócić w okresie nie dłuższym niż 10-15 lat.

Można jednak dążyć do jeszcze niższego zużycia energii i mniejszych bieżących kosztów ogrzewania. W takim przypadku termomodernizacja powinna obejmować:

  • ocieplenie o znacznie pogrubionych warstwach izolacji termicznej,
  • nowe okna o bardzo dobrej izolacyjności, np. trzyszybowe ze szkłem niskoemisyjnym,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • zastosowanie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę itp.,
  • wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej).

Taka modernizacja wymaga jednak poniesienia wyższych kosztów inwestycyjnych i zdecydowanie dłuższego czasu ich zwrotu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17314|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10378|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl