CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w orzecznictwie?
Skuteczność zawiadomienia o walnym zgromadzeniu | Czynsz i media na jednej fakturze

Paweł Puch  |  05.07.2011  |  1

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 23) a w nim m.in. o skuteczności zawiadomienia o walnym zgromadzeniu oraz o zwolnieniu z VAT opłat za czynsz najmu i media, o ile zostaną uwzględnione na jednej fakturze.

Skuteczność zawiadomienia o walnym zgromadzeniu

Do skuteczności zawiadomienia o walnym zgromadzeniu członków spółdzielni wystarczy zawiadomienie na klatce schodowej - uznał Sąd Najwyższy.

Zgodnie z art. 83 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych o walnym zgromadzeniu zawiadamia się wszystkich członków na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem zgromadzenia, a zawiadomienie powinno wskazywać czas, miejsce i porządek obrad.

W sprawie, która trafiła na wokandę sądu w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w statucie znalazło się postanowienie, że o walnym zgromadzeniu zawiadamia się członków poprzez wywieszenie informacji na klatkach schodowych i w siedzibie spółdzielni.

>>> Tylko uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej warunkuje jej upadłość

Gdy sprawa trafiła do Sądu Najwyższego ten uznał, że przyjęta przez spółdzielnię mieszkaniową metoda zawiadamiania swoich członków jest zgodna z prawem. Ustawowa regulacja sposobu dokonania zawiadomienia jest niepełna i statuty mogą ją uzupełnić dlatego uznanie, że pisemność zawiadomienia oznacza tylko możliwość wysłania do każdego z członków zawiadomienia listem poleconym lub doręczenia mu zawiadomienia przez pracownika spółdzielni za potwierdzeniem odbioru jest nadinterpretacją przepisu, który dokonały sądy niższej instancji, orzekając w przedmiotowej sprawie.

Wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt. V CSK 405/10)

Czynsz i media na jednej fakturze

Jeśli wystawiona zostanie jedna faktura uwzględniająca kwotę czynszu najmu oraz kwotę opłat za media, to zastosowanie znajdzie zwolnienie z VAT. Jeśli zostaną wystawione dwie faktury, to zwolniona z podatku będzie tylko kwota czynszu, natomiast opłaty za media będą opodatkowane - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

W przedmiotowej sprawie spółka komunalna, która zarządza lokalami gminnymi oraz dostarcza media do tych lokali wystąpiła o interpretację prawa podatkowego w związku z problemem przy wystawianiu faktur dla lokatorów w budynkach wspólnot mieszkaniowych, ponieważ podmiotem pośredniczącym w dostawie mediów do lokali jest wspólnota mieszkaniowa. Spółka wystawia fakturę oraz notę obciążeniową dla najemców lokali. Jednak minister finansów uznał tę praktykę za nieprawidłową i stwierdził, że obrotem będzie cała wartość świadczenia, jaką spółka pobiera od najemców, a tym samym takie świadczenie powinno udokumentować się jedną fakturą i jako jedną usługę najmu lokali mieszkalnych.

>>> Przetwarzanie danych osobowych

Spółka zaskarżyła interpretację, a zarówno sąd I instancji jak i Naczelny Sąd Administracyjny uwzględniły skargę. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego jeśli wystawiona zostanie jedna faktura zawierająca czynsz najmu oraz opłaty za media, to zastosowanie znajdzie zwolnienie z VAT. Natomiast jeśli zostaną wystawione dwie faktury, to zwolniona z podatku będzie tylko kwota czynszu, natomiast opłaty za media będą opodatkowane.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FSK 740/10)

  

P.S.: Jesteś na Facebooku? Zostań fanem portalu Administrator24.info!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10965|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10541|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl