CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Opłata za drogi dojazdowe

Janusz Gdański  |  Administrator 10/2009  |  30.10.2009  |  1

Nowy zarząd wspólnoty uchwalając plan gospodarczy wyliczył powierzchnię użytkową nieruchomości w oparciu o dokumenty od dewelopera oraz akty notarialne, wliczając drogi dojazdowe w garażu wielostanowiskowym, który posiada wspólnota, czego nie robił poprzedni zarząd.

Według obecnego planu każdy właściciel lokalu musi płacić za części wspólne, którymi są drogi dojazdowe w garażu. I tak, np. członek wspólnoty, który ma mieszkanie o pow. 44,4 m2 i miejsce postojowe o pow. 11,5 m2, płaci jeszcze za 25 m2 wspólnych dróg. Razem ma ok. 80 m2.

Wzbudziło to sprzeciw szczególnie tych mieszkańców, którzy posiadają kilka miejsc postojowych, a co za tym idzie ich opłaty wzrosną najbardziej. Oni też grożą zaskarżeniem uchwały do sądu.

Czy mają do tego podstawy? Czy praktykowane jest pomijanie dróg dojazdowych we wspólnym garażu w obliczeniach powierzchni nieruchomości, a co za tym idzie w obliczeniach opłat na utrzymanie nieruchomości wspólnej?

Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Poprosiłem autora listu o dodatkowe informacje i dowiedziałem się, że na powierzchnię użytkową nieruchomości składają się: powierzchnia 197 lokali - 10 796 m2, powierzchnia dwóch pomieszczeń, w których są boksy piwniczne - 406,8 m2, powierzchnia miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym - 2265,5 m2 oraz drogi dojazdowe w tym garażu - 4838,9 m2. W aktach notarialnych osób, które posiadają miejsca postojowe, są zapisy informujące, że garażowi wielostanowiskowemu przypisano udział w wysokości 71044/183569.

Sytuacja jest więc klarowna - garaż wielostanowiskowy jest wyodrębnionym lokalem, który stanowi współwłasność członków wspólnoty, którzy miejsca postojowe w tym lokalu wykupili.

W garażu jest 197 miejsc postojowych, przy czym niektórzy właściciele lokali nie posiadają żadnego miejsca, zaś są tacy, którzy wykupili 2 i 3.

Nie ulega wątpliwości, że całkowita powierzchnia użytkowa nieruchomości, stanowiąca podstawę do określenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej, wynosi 18 356,9 m2. Poprzedni zarząd dokonał własnej, całkowicie nieprawidłowej interpretacji inwentaryzacji nieruchomości. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że udziały właścicieli lokali są w aktach notarialnych określone prawidłowo - w ułamkach określających te udziały figuruje liczba 183569.

 Przyznam, że nie rozumiem dlaczego zostały pominięte drogi dojazdowe w garażu, które przecież są częścią tego garażu, podobnie jak przedpokoje w lokalach.

W aktach notarialnych właścicieli, którzy wykupili miejsca parkingowe, wyraźnie napisano, że z każdym z tych miejsc jest związany udział w wysokości 1/197 od 71044/183569. Obliczenie udziału właściciela lokalu posiadającego miejsce lub miejsca postojowe nie powinno więc nastręczać żadnych trudności.

Pamiętać jednak należy, że przy podejmowaniu uchwał współwłaściciele garażu muszą prezentować jednoznaczne stanowisko. Sprawę głosowania właścicieli miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym precyzyjnie omówił pan Paweł Puch („Administrator" nr 5/2009, s. 4).

Nie wydaje się, aby niezadowoleni członkowie wspólnoty mieli jakiekolwiek szanse na uchylenie uchwały dotyczącej określenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną z uwzględnieniem prawidłowo określonych udziałów w nieruchomości wspólnej. Ale - skoro chcą ponieść koszty, to niech próbują. Opłaci się im to o tyle, że w przyszłości będą wiedzieli jak „działa" ustawa o własności lokali. A żadna cena za wiedzę nie jest wygórowana!

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Podkreślić należy, że członkowie wspólnoty nie płacą czynszu, ani też nie ponoszą opłat z racji posiadania określonej powierzchni - właściciel lokalu ma obowiązek pokrywać koszty utrzymania swojego lokalu oraz koszty zarządu nieruchomością wspólna, przy czym koszty utrzymania nieruchomości wspólnej jest zobowiązany pokrywać proporcjonalnie do posiadanego udziału. Oczywiście ten, który posiada większy majątek (lokal, pomieszczenia przynależne, miejsca garażowe) musi ponosić większe koszty, niż ten, który ma mniejszy stan posiadania.

Zachęcam do uważnej lektury ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali oraz „Administratora", w którym można znaleźć wiele interesujących artykułów dotyczących problemów istotnych dla członków wspólnot.

Czytaj też:

Garaż wielostanowiskowy

Janusz Gdański | Administrator nr 7-8/2010
Ekspert podpowiada, w jaki sposób wspólnota mieszkaniowa może rozliczać opłaty związane z eksploatacją wielostanowiskowego garażu w przypadkach, gdy miejsca parkingowe należą do członków wspólnoty oraz osób nie będących we wspólnocie więcej »

 

Osuszanie garażu a koszty zarządu nieruchomością wspólną

Paweł Puch | Administrator nr 7-8/2010
Sąd Apelacyjny w Warszawie uzasadnia stanowisko w kwestii obciążenia kosztami właścicieli samodzielnego lokalu garażowego, względnie wszystkich właścicieli lokali budynku, w którym ustytuowano taki garaż za prace polegające na jego osuszaniu. więcej »

Parkowanie na terenach wspólnoty mieszkaniowej

Paweł Puch | Administrator nr 1-2/2010
Wiele wspólnot mieszkaniowych ma problemy z ustaleniem zasad ruchu drogowego i parkowania samochodów na swoim terenie i często ustala te zasady sprzecznie z prawem. Autor podaje prawne przesłanki „uporządkowania” zasad organizacji stref parkowania. więcej »

 

Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować sankcji

Paweł Puch | Administrator nr 7-8/2009
Wspólnota mieszkaniowa nie może zakładać blokad na samochodach, które parkują w miejscach do tego nieprzeznaczonych - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17561|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10945|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10523|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl