CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Finansowanie termoizolacji budynków

M CH  |  Administrator 7-8/2011  |  05.09.2011

Pomimo sfinansowania termoizolacji budynku ze środków funduszu remontowego nie spowoduje to powstania przychodu w postaci nieodpłatnego świadczenia zarówno u osób będących, jak też niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, dysponujących spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu oraz prawem odrębnej własności lokalu.

W listopadzie 2010 r. spółdzielnia mieszkaniowa sprzedała prawo wieczystego użytkowania gruntu na rzecz gminy. Następnie spółdzielnia podjęła uchwałę, na mocy której środki uzyskane ze sprzedaży prawa przeznaczono na zasilenie funduszu remontowego nieruchomości mieszkalnych, którymi zarządzała spółdzielnia. Z kolei środki z tego funduszu, pochodzące zarówno z wpłat użytkowników lokali mieszkalnych, jak i ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przeznaczono na termoizolację (ocieplenie) budynków mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego tej spółdzielni. Przy czym ze stanu faktycznego sprawy wynika, że użytkownicy lokali mieszkalnych, których dotyczy termoizolacja budynku, dysponują trzema różnymi tytułami prawnymi do zajmowania lokali. Są nimi spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (członkowie spółdzielni), spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (członkowie i osoby niebędące członkami spółdzielni), prawo odrębnej własności lokalu (członkowie i osoby niebędące członkami spółdzielni).

Mając powyższe na uwadze, powstała wątpliwość, czy w związku z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych finansowanie wykonania termoizolacji budynków ze środków funduszu remontowego dofinansowanego kwotą pochodzącą ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego spowoduje powstanie przychodu po stronie poszczególnych użytkowników lokali mieszkalnych będących, jak też niebędących członkami spółdzielni, dysponujących spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu oraz prawem odrębnej własności lokalu.

Wnioskodawca uważa, że w powyższej sytuacji nie spowoduje to powstania przychodu. W uzasadnieniu podał on, że jak wynika z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, które to obciążają koszty gospodarki tymi zasobami. Z kolei obowiązek świadczenia na rzecz wspomnianego funduszu obciąża zarówno członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, jak i osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Zgodnie zaś z art. 78 § 2 ustawy Prawo spółdzielcze, fundusz remontowy jest funduszem własnym spółdzielni, stąd w momencie przekazania środków na fundusz stają się one majątkiem spółdzielni i to ona następnie przeznacza je na określone cele. W ocenie wnioskodawcy stanowisko przez niego przedstawione ma rację bytu, gdyż elewacja budynku ma charakter nieruchomości wspólnej w rozumieniu ustawy o własności lokali. Dlatego do napraw i konserwacji zobowiązana jest spółdzielnia, a nie poszczególni użytkownicy lokali. Zatem naprawy oraz konserwacje, do których zobowiązana jest spółdzielnia, wykonywane są ze środków funduszu remontowego. Nie ma przy tym znaczenia tytuł prawny do zajmowanych lokali, gdyż wszyscy są zobowiązani dokonywać opłat w ramach ponoszenia kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych (przy czym koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych ustalane są w sposób proporcjonalny do udziału właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej). Z powyższym stanowiskiem zgodził się organ skarbowy, uznając za prawidłową interpretację przepisów przedstawioną przez wnioskodawcę.

(Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-129/11-4/MK, www.mf.gov.pl)

P.S.: Jesteś na Facebooku? Zostań fanem portalu Administrator24.info!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17123|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl