CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Klimakonwektory

Fot.: sxc.hu/profile/stocker

Warunkiem dobrego samopoczucia człowieka, w sensie jego zdolności do pracy i regeneracji, a także utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, jest zapewnienie mu właściwego komfortowego mikroklimatu.

O znaczeniu warunków mikroklimatu w miejscu pracy i wypoczynku może świadczyć fakt, człowiek współczesny przebywa pomieszczeniach zamkniętych około 70-80% czasu swojego życia.

Parametry mikroklimatu można podzielić na: warunki higieniczno-zdrowotne, obejmujące jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, oddziaływanie przegród oraz wyposażenia pomieszczenia, oświetlenie, barwa wnętrz, poziom hałasu itp.; warunki cieplno-wilgotnościowe, wywierające wpływ na bilans cieplny i odczucie wrażeń termicznych, związanych z oddziaływaniem środowiska na organizm człowieka.

W związku z tym stosowane są różne rozwiązania wentylacji obiektów mieszkalnych, zależnie od wymagań stawianych przez inwestora. W większości przypadków występuje wspomaganie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną.

Rozwiązania wentylacji budynków mieszkalnych:

  • mechaniczna nawiewno-wywiewna bez możliwości chłodzenia powietrza nawiewanego;
  • grawitacyjna ze wspomaganiem wywiewu przy użyciu wentylatora (napływ powietrza z zewnątrz przez szczeliny nawiewne i regulowanym przekroju czynnym);
  • mechaniczna nawiewno-wywiewna z możliwością chłodzenia powietrza nawiewanego;
  • pełna klimatyzacja - instalacja nawiewno-wywiewna z możliwością regulacji temperatury i wilgotności powietrza nawiewanego.

Przy okazji instalowania wentylacji mechanicznej, inwestorzy często decydują się na przejęcie przez nią dodatkowo funkcji ogrzewania budynku. Czasem jest to decyzja o ogrzewaniu powietrznym i wtórne wykorzystanie istniejącej instalacji do wentylowania pomieszczeń i ewentualnie chłodzenia w ciepłym okresie roku; czasem jest odwrotnie - wykorzystuje się instalację wentylacyjną do ogrzewania.

Zobacz też: Centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne. Oferta producentów

W budynkach budowanych ok. 10 lat temu dość popularne stały się urządzenia z wentylo-konwektorami (fan-coil), z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza. Ten system dostarcza tylko tyle powietrza zewnętrznego, ile wymagają względy higieniczne. Temperatura powietrza dostarczanego z centrali zmienia się w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz.

Pełną regulację temperatury zapewniają wentylokonwektory, sterowane oddzielnymi regulatorami. System pozwala na pełną indywidualizację użytkowania, ale nie zawsze spełnia wymagania estetyczne i akustyczne. Ze względu na znaczną ilość elementów mechanicznych wymaga specjalistycznej obsługi i konserwacji.

Zamiast wentylokonwektorów mogą być także instalowane klimakonwektory indukcyjne. Zasysanie powietrza z pomieszczenia odbywa się w wyniku indukcji - podciśnienia powstającego w komorze mieszania, do której podawane jest powietrze zewnętrzne z centrali wysokociśnieniowej. Systemy indukcyjne, z uwagi na wysokie koszty eksploatacyjne, obecnie wychodzą z użycia.

Duży budynek, jakim jest przeciętny biurowiec, czy budynek mieszkalno-biurowy, cechuje się znacznym zapotrzebowaniem energii niezbędnej dla prawidłowego działania klimatyzacji. Zapotrzebowanie to jest zmienne w czasie i zależy od pory roku i dnia oraz chwilowych warunków atmosferycznych.

W Polsce zakres zmienności parametrów klimatycznych jest tak duży, że zawsze należy rozpatrzyć możliwości zmniejszenia mocy nominalnych zainstalowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Możliwości takie daje zastosowanie urządzeń do odzysku energii z powietrza wywiewanego oraz magazynowanie energii chłodniczej lub cieplnej.

Instalowanie urządzeń do odzysku energii musi być zawsze poparte szczegółową analizą techniczno-ekonomiczną. W większości przypadków, w tego typu budynkach, instalacje powietrza zewnętrznego są relatywnie małe i co za tym idzie strumień energii usuwanej do atmosfery jest niewielki w stosunku do całkowitego zapotrzebowania energii na potrzeby klimatyzacji.

Istotną rolę w tej analizie odgrywa również czas eksploatacji urządzenia w ciągu doby. W związku z tym, instalowanie urządzeń do odzysku ciepła może okazać się często ekonomicznie nieuzasadnione.

W takich przypadkach należy rozważyć magazynowanie energii chłodniczej, a czasem także cieplnej dla „złagodzenia" zmienności zapotrzebowania energii na klimatyzację. Może to być produkcja lodu w wymienniku agregatu ziębniczego w ciągu nocy lub wychładzanie konstrukcji budynku przez intensywne wentylowanie pomieszczeń w ciągu nocy i zakumulowanie w niej „chłodu"; co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania energii na chłodzenie w ciągu dnia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19219|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12573|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11722|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl