CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Stop dla wody na balkonach...

Jacek Sawicki  |  Administrator 7-8/2011  |  06.09.2011

Dla balkonów, loggii i tarasów wody opadowe to podstawowy czynnik destrukcyjny.

Przy braku zabezpieczeń hydroizolacyjnych dochodzi do degradacji tych części budynku, zwiększa się też ryzyko wystąpienia zagrożeń dla bezpieczeństwa osób przebywających w ich otoczeniu.

Hydroizolacje balkonów, loggii i tarasów pod względem zakresu obciążeń wilgocią muszą spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym, tzn. takie hydroizolacje powinny skutecznie chronić te strefy budowli przed przenikaniem pary wodnej, wilgoci, a przede wszystkim wód opadowych.

Ich poprawne funkcjonowanie powinno być poddawane systematycznym obserwacjom, a stan techniczny sprawdzany przy okazji okresowych kontroli technicznych obiektu, co wynika z odpowiednich przepisów prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Kontrole takie prowadzi się pod kątem rozpoznania uszkodzeń mogących powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, środowiska i konstrukcji budynku.

Przyczynami wielu uszkodzeń są błędy technologiczne i wykonawcze popełnione już na etapie robót budowlanych, które zostały przeoczone podczas rutynowych kontroli odbioru prac hydroizolacyjnych związanych z trwałym zabezpieczeniem przed opadami atmosferycznymi elewacji pod balkonami/loggiami oraz pomieszczeń pod tarasami.

Według zaleceń ITB1 należało wtedy sprawdzać m.in. czy:

 • spadki podłoży nie są mniejsze od 1% (zalecane 2%). Przy niższych wartościach spadki podłoża należy na nowo uformować poprzez odpowiednie nachylenie konstrukcji płyty balkonu, bądź stropu tarasu, względnie wykonanie na dotychczasowych podłożach dodatkowej warstwy spadkowej o odpowiednim nachyleniu. Zawsze należy wyeliminować spadki mogące powodować przepływy wody przez dylatacje;
 • warstwy dociskowe z gładzi cementowej zostały od siebie oddzielone warstwą poślizgową; takie warstwy nie powinny być bezpośrednio ułożone na powierzchni izolacji wodochronnej;
 • podpory balustrad i innych elementów mocowanych na powierzchniach balkonów/loggi/tarasów nie przebiły izolacji wodochronnej;
 • warstwy hydroizolacyjne są wywinięte na elementy pionowe wystające ponad powierzchnię tarasu na wysokość min. 15 cm powyżej przewidywanego poziomu nawierzchni;
 • dla progów drzwiowych została zachowana wysokość min. 15 cm powyżej poziomu nawierzchni;
 • izolacja wodochronna została wyprowadzona na całą wysokość progu i całą płaszczyznę poziomą. We wskazaniach wykonawczych zwraca się przy tym uwagę na takie szczegóły techniczne, by zakończenie krawędzi izolacji na powierzchni poziomej progu było dodatkowo uszczelnione kitem trwale plastycznym, zaś powierzchnia izolacji - dodatkowo zabezpieczana przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 • zakończenia krawędzi izolacji mają wykonane dodatkowe uszczelnienia i w miarę możliwości te krawędzie są wyprowadzone w „wydry" w murze (zlicowanie płaszczyzny izolacji z płaszczyzną ściany dopuszczalne jest warunkowo, jeśli skutecznie zabezpieczy się krawędzie poziome izolacji przed wnikaniem wód opadowych spływających po ścianie);
 • przekrycia tarasów są wykonane w układach tradycyjnych (tzn. z izolacją termiczną znajdującą się poniżej izolacji wodochronnej) lub w układach odwróconych (z izolacją termiczną ułożoną na powierzchni izolacji wodochronnej); w przypadku stosowania układów odwróconych izolacja termiczna musi być wykonana z materiałów nienasiąkliwych;
 • w przypadku tarasów „zielonych" zostało dopilnowane poprawne ułożenie na warstwie hydroizolacyjnej warstwy zabezpieczającej ją przed porastaniem przez korzenie.

Szczegółowe rozwiązania wszystkich dylatacji konstrukcyjnych w obrębie balkonu/loggi/tarasu wraz z ich uszczelnieniem powinny być podawane w projektach technicznych obiektów.

Czytaj też: Tarasy i balkony – rozwiązywanie problemów


1 „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, seria „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki", Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej ITB: - zeszyt 4 „Izolacje wodochronne tarasów", Warszawa 2004

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wycinka drzew
 • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18985|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12216|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11558|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl