CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Stop dla wody na balkonach...

Jacek Sawicki  |  Administrator 7-8/2011  |  06.09.2011

Dla balkonów, loggii i tarasów wody opadowe to podstawowy czynnik destrukcyjny.

Przy braku zabezpieczeń hydroizolacyjnych dochodzi do degradacji tych części budynku, zwiększa się też ryzyko wystąpienia zagrożeń dla bezpieczeństwa osób przebywających w ich otoczeniu.

Hydroizolacje balkonów, loggii i tarasów pod względem zakresu obciążeń wilgocią muszą spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym, tzn. takie hydroizolacje powinny skutecznie chronić te strefy budowli przed przenikaniem pary wodnej, wilgoci, a przede wszystkim wód opadowych.

Ich poprawne funkcjonowanie powinno być poddawane systematycznym obserwacjom, a stan techniczny sprawdzany przy okazji okresowych kontroli technicznych obiektu, co wynika z odpowiednich przepisów prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Kontrole takie prowadzi się pod kątem rozpoznania uszkodzeń mogących powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, środowiska i konstrukcji budynku.

Przyczynami wielu uszkodzeń są błędy technologiczne i wykonawcze popełnione już na etapie robót budowlanych, które zostały przeoczone podczas rutynowych kontroli odbioru prac hydroizolacyjnych związanych z trwałym zabezpieczeniem przed opadami atmosferycznymi elewacji pod balkonami/loggiami oraz pomieszczeń pod tarasami.

Według zaleceń ITB1 należało wtedy sprawdzać m.in. czy:

 • spadki podłoży nie są mniejsze od 1% (zalecane 2%). Przy niższych wartościach spadki podłoża należy na nowo uformować poprzez odpowiednie nachylenie konstrukcji płyty balkonu, bądź stropu tarasu, względnie wykonanie na dotychczasowych podłożach dodatkowej warstwy spadkowej o odpowiednim nachyleniu. Zawsze należy wyeliminować spadki mogące powodować przepływy wody przez dylatacje;
 • warstwy dociskowe z gładzi cementowej zostały od siebie oddzielone warstwą poślizgową; takie warstwy nie powinny być bezpośrednio ułożone na powierzchni izolacji wodochronnej;
 • podpory balustrad i innych elementów mocowanych na powierzchniach balkonów/loggi/tarasów nie przebiły izolacji wodochronnej;
 • warstwy hydroizolacyjne są wywinięte na elementy pionowe wystające ponad powierzchnię tarasu na wysokość min. 15 cm powyżej przewidywanego poziomu nawierzchni;
 • dla progów drzwiowych została zachowana wysokość min. 15 cm powyżej poziomu nawierzchni;
 • izolacja wodochronna została wyprowadzona na całą wysokość progu i całą płaszczyznę poziomą. We wskazaniach wykonawczych zwraca się przy tym uwagę na takie szczegóły techniczne, by zakończenie krawędzi izolacji na powierzchni poziomej progu było dodatkowo uszczelnione kitem trwale plastycznym, zaś powierzchnia izolacji - dodatkowo zabezpieczana przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 • zakończenia krawędzi izolacji mają wykonane dodatkowe uszczelnienia i w miarę możliwości te krawędzie są wyprowadzone w „wydry" w murze (zlicowanie płaszczyzny izolacji z płaszczyzną ściany dopuszczalne jest warunkowo, jeśli skutecznie zabezpieczy się krawędzie poziome izolacji przed wnikaniem wód opadowych spływających po ścianie);
 • przekrycia tarasów są wykonane w układach tradycyjnych (tzn. z izolacją termiczną znajdującą się poniżej izolacji wodochronnej) lub w układach odwróconych (z izolacją termiczną ułożoną na powierzchni izolacji wodochronnej); w przypadku stosowania układów odwróconych izolacja termiczna musi być wykonana z materiałów nienasiąkliwych;
 • w przypadku tarasów „zielonych" zostało dopilnowane poprawne ułożenie na warstwie hydroizolacyjnej warstwy zabezpieczającej ją przed porastaniem przez korzenie.

Szczegółowe rozwiązania wszystkich dylatacji konstrukcyjnych w obrębie balkonu/loggi/tarasu wraz z ich uszczelnieniem powinny być podawane w projektach technicznych obiektów.

Czytaj też: Tarasy i balkony – rozwiązywanie problemów


1 „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, seria „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki", Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej ITB: - zeszyt 4 „Izolacje wodochronne tarasów", Warszawa 2004

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Gospodarowanie ciepłem
 • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16893|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10512|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10079|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl