CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Stop dla wody na balkonach...

Jacek Sawicki  |  Administrator 7-8/2011  |  06.09.2011

Dla balkonów, loggii i tarasów wody opadowe to podstawowy czynnik destrukcyjny.

Przy braku zabezpieczeń hydroizolacyjnych dochodzi do degradacji tych części budynku, zwiększa się też ryzyko wystąpienia zagrożeń dla bezpieczeństwa osób przebywających w ich otoczeniu.

Hydroizolacje balkonów, loggii i tarasów pod względem zakresu obciążeń wilgocią muszą spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym, tzn. takie hydroizolacje powinny skutecznie chronić te strefy budowli przed przenikaniem pary wodnej, wilgoci, a przede wszystkim wód opadowych.

Ich poprawne funkcjonowanie powinno być poddawane systematycznym obserwacjom, a stan techniczny sprawdzany przy okazji okresowych kontroli technicznych obiektu, co wynika z odpowiednich przepisów prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Kontrole takie prowadzi się pod kątem rozpoznania uszkodzeń mogących powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, środowiska i konstrukcji budynku.

Przyczynami wielu uszkodzeń są błędy technologiczne i wykonawcze popełnione już na etapie robót budowlanych, które zostały przeoczone podczas rutynowych kontroli odbioru prac hydroizolacyjnych związanych z trwałym zabezpieczeniem przed opadami atmosferycznymi elewacji pod balkonami/loggiami oraz pomieszczeń pod tarasami.

Według zaleceń ITB1 należało wtedy sprawdzać m.in. czy:

 • spadki podłoży nie są mniejsze od 1% (zalecane 2%). Przy niższych wartościach spadki podłoża należy na nowo uformować poprzez odpowiednie nachylenie konstrukcji płyty balkonu, bądź stropu tarasu, względnie wykonanie na dotychczasowych podłożach dodatkowej warstwy spadkowej o odpowiednim nachyleniu. Zawsze należy wyeliminować spadki mogące powodować przepływy wody przez dylatacje;
 • warstwy dociskowe z gładzi cementowej zostały od siebie oddzielone warstwą poślizgową; takie warstwy nie powinny być bezpośrednio ułożone na powierzchni izolacji wodochronnej;
 • podpory balustrad i innych elementów mocowanych na powierzchniach balkonów/loggi/tarasów nie przebiły izolacji wodochronnej;
 • warstwy hydroizolacyjne są wywinięte na elementy pionowe wystające ponad powierzchnię tarasu na wysokość min. 15 cm powyżej przewidywanego poziomu nawierzchni;
 • dla progów drzwiowych została zachowana wysokość min. 15 cm powyżej poziomu nawierzchni;
 • izolacja wodochronna została wyprowadzona na całą wysokość progu i całą płaszczyznę poziomą. We wskazaniach wykonawczych zwraca się przy tym uwagę na takie szczegóły techniczne, by zakończenie krawędzi izolacji na powierzchni poziomej progu było dodatkowo uszczelnione kitem trwale plastycznym, zaś powierzchnia izolacji - dodatkowo zabezpieczana przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 • zakończenia krawędzi izolacji mają wykonane dodatkowe uszczelnienia i w miarę możliwości te krawędzie są wyprowadzone w „wydry" w murze (zlicowanie płaszczyzny izolacji z płaszczyzną ściany dopuszczalne jest warunkowo, jeśli skutecznie zabezpieczy się krawędzie poziome izolacji przed wnikaniem wód opadowych spływających po ścianie);
 • przekrycia tarasów są wykonane w układach tradycyjnych (tzn. z izolacją termiczną znajdującą się poniżej izolacji wodochronnej) lub w układach odwróconych (z izolacją termiczną ułożoną na powierzchni izolacji wodochronnej); w przypadku stosowania układów odwróconych izolacja termiczna musi być wykonana z materiałów nienasiąkliwych;
 • w przypadku tarasów „zielonych" zostało dopilnowane poprawne ułożenie na warstwie hydroizolacyjnej warstwy zabezpieczającej ją przed porastaniem przez korzenie.

Szczegółowe rozwiązania wszystkich dylatacji konstrukcyjnych w obrębie balkonu/loggi/tarasu wraz z ich uszczelnieniem powinny być podawane w projektach technicznych obiektów.

Czytaj też: Tarasy i balkony – rozwiązywanie problemów


1 „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, seria „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki", Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej ITB: - zeszyt 4 „Izolacje wodochronne tarasów", Warszawa 2004

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17997|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11274|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10845|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl