CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak przygotować budynek przed zimą?

Redakcja Administratora  |  31.10.2011

Pierwsze skojarzenia z jesienią to opadające liście, krótszy dzień oraz coraz niższa temperatura za oknami. Dla administratorów i właścicieli budynków to znak, że to ostatni dzwonek, by przygotować budynek przed zimą. Zanim nadejdą mrozy i rozpocznie się sezon grzewczy, należy zrobić wnikliwy przegląd  budynku zarówno od środka, jak i na zewnątrz.

To nie tylko obowiązek, który wynika z przepisów prawa, ale także jedyny skuteczny sposób na to, by uniknąć uciążliwych i drogich awarii w czasie zimy oraz zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych. Przede wszystkim od przygotowania budynku zależy bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców. Jak zatem przygotować budynek przed zimą, by zima nie dała się we znaki?

Im wcześniej, tym lepiej

W przygotowaniu budynku na zimę sprawdza się powiedzenie, że im wcześniej, tym lepiej. Czasem wystarczy jedna mroźna noc, by naruszyć nieodpowiednio zabezpieczony budynek. Z tego względu nie warto robić przeglądów pobieżnie lub żałować na nie środków.

- W kwestii przygotowywania budynku na zimę można powiedzieć, że to, na czym zaoszczędzimy przed zimą, to stracimy na wiosnę. Drobne naprawy na jesieni są zazwyczaj szybkie i tanie, czego nie można już powiedzieć o usterkach, które wystąpią w zimie na skutek zaniedbań. - mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

- Naprawy wykonywane dopiero w zimie są zazwyczaj drogie, na dodatek prowizoryczne i nieskuteczne. Dlatego wydane środki na to, by przygotować budynek przed zimą są inwestycją, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze na poważniejszych remontach w przyszłości.

Przede wszystkim bezpieczeństwo - sprawdzenie kominów i wentylacji

Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Zapewnienie bezpieczeństwa powinno przyświecać w pierwszej kolejności przy przygotowywaniu budynku na zimę. Jest to obowiązek zarówno administratorów oraz wspólnot mieszkaniowych, jak i właścicieli budynków i wynika z przepisów prawa.

W zimie w czasie okresu grzewczego największe zagrożenie czai się w zatkanych kominach i niesprawnych wentylacjach. Wszelkie usterki tutaj mogą mieć bardzo tragiczne skutki, gdyż grożą zatruciem czadem. Aby dokładnie sprawdzić stan kominów i wentylacji należy wezwać kominiarza, który zrobi to fachowo i znajdzie potencjalne zagrożenie. Nie wolno o tym zapomnieć, gdyż od tego zależy zdrowie, a nawet życie osób zamieszkujących budynek.

Przy tej okazji warto również sprawdzić system grzewczy. W przypadku, gdy budynek jest ogrzewany z kotłowni należy bezwzględnie przeprowadzić sezonowy przegląd pieca, którego może dokonać serwisant. Może on pomóc także w optymalnym dostosowaniu wydajności pieca. Od bezawaryjnego działania pieca zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort mieszkańców.

Dbanie o komfort to oszczędność - sprawdzanie szczelności drzwi, okien i instalacji

Następnym punktem na liście, jak przygotować budynek na zimę, jest sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Jest to istotne z tego względu, że przez nieszczelności w oknach i drzwiach traci się najwięcej ciepła. Sprawdzenie miejsc, przez które dostaje się chłód z zewnątrz pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Przed zimą należy sprawdzić także szczelność w instalacjach wodnych, gazowych i kanalizacyjnych. Z reguły nie wymaga to dużego wysiłku, a może uchronić przed dotkliwymi awariami w zimie. Wnikająca woda, która po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, grozi uszkodzeniem każdej instalacji. Naprawa takich usterek w czasie zimy jest nie tylko trudna i kosztowna, ale powoduje frustracje mieszkańców, którzy w czasie zimy nie mogą skorzystać z wody lub innych mediów.

Na koniec warto postarać się o udrożnienie rur odpływowych. Niska temperatura i zamarzające rury mogę powodować ich zatykanie. Gdy na zewnątrz jest jeszcze ciepło, to doskonały czas na ich udrożnienie.

Zapobieganie remontom na wiosnę, czyli sprawdzenie izolacji, dachu i rynien

Gdy przygotujemy budynek na zimę od środka, należy przyjrzeć się również temu, co na zewnątrz. Inspekcję powinniśmy zacząć od przyjrzenia się elewacji budynku, pod którą znajduje się ocieplenie budynku, które zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku i nie pozwala mu uciekać na zewnątrz. Właśnie dlatego, by zapobiec utracie ciepła, należy skrupulatnie zbadać kondycję izolacji. Na co zwrócić uwagę?

- Niezależnie od użytej technologii izolacji np. wełny mineralnej czy styropianu, należy dokładnie przyjrzeć się najbardziej zewnętrznej warstwie budynku. Powinny nas zaniepokoić każda szczelina i pękniecie. - mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

- Takie usterki powodują wsiąkanie wody w głąb izolacji; gdy woda zamarza, powoduje to uszkodzenia, w tym oderwanie się izolacji od ściany. W konsekwencji rodzi to konieczność prowizorycznych napraw, a po zimie dodatkowo bardzo kosztownego remontu.

Dach budynku, jako element izolacji termicznej, również wymaga sprawdzenia przed zimą, bowiem drobne uszkodzenia dachu, które trudno zauważyć w innych porach roku, są przyczyną dużych kłopotów w okresie zimowym. Jeśli zauważymy na dachu ubytki i inne miejsca, gdzie może dojść do przecieku, należy wezwać dekarza, by dokonać stosownych napraw.

Gdy już zacznie się zima i zobaczymy, że są miejsca w dachu, w których śnieg topi się nierównomiernie, może to być oznaka, że te miejsca dachu wymagają naprawy. Drobne usterki należy eliminować jak najszybciej, zanim przerodzą się w duże uszkodzenia. Jeśli zadbamy o dobry stan dachu przed zimą, uchroni nas to przed problemami, gdy zima rozgorzeje już na dobre.

ZOBACZ: Eksperci o szkodliwości i kosztach posypywania dróg solą

Na koniec warto sprawdzić stan rynien  i wyczyścić je z zanieczyszczeń, w tym zalegających liści i igieł, które skutecznie je zatykają. Zamarznięcie wody wewnątrz zatkanej rynny może spowodować jej pęknięcie lub w skrajnym wypadku oderwanie się od dachu, co pociągnie za sobą kolejne zniszczenia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11250|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl