CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak przygotować budynek przed zimą?

Redakcja Administratora  |  31.10.2011

Pierwsze skojarzenia z jesienią to opadające liście, krótszy dzień oraz coraz niższa temperatura za oknami. Dla administratorów i właścicieli budynków to znak, że to ostatni dzwonek, by przygotować budynek przed zimą. Zanim nadejdą mrozy i rozpocznie się sezon grzewczy, należy zrobić wnikliwy przegląd  budynku zarówno od środka, jak i na zewnątrz.

To nie tylko obowiązek, który wynika z przepisów prawa, ale także jedyny skuteczny sposób na to, by uniknąć uciążliwych i drogich awarii w czasie zimy oraz zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych. Przede wszystkim od przygotowania budynku zależy bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców. Jak zatem przygotować budynek przed zimą, by zima nie dała się we znaki?

Im wcześniej, tym lepiej

W przygotowaniu budynku na zimę sprawdza się powiedzenie, że im wcześniej, tym lepiej. Czasem wystarczy jedna mroźna noc, by naruszyć nieodpowiednio zabezpieczony budynek. Z tego względu nie warto robić przeglądów pobieżnie lub żałować na nie środków.

- W kwestii przygotowywania budynku na zimę można powiedzieć, że to, na czym zaoszczędzimy przed zimą, to stracimy na wiosnę. Drobne naprawy na jesieni są zazwyczaj szybkie i tanie, czego nie można już powiedzieć o usterkach, które wystąpią w zimie na skutek zaniedbań. - mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

- Naprawy wykonywane dopiero w zimie są zazwyczaj drogie, na dodatek prowizoryczne i nieskuteczne. Dlatego wydane środki na to, by przygotować budynek przed zimą są inwestycją, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze na poważniejszych remontach w przyszłości.

Przede wszystkim bezpieczeństwo - sprawdzenie kominów i wentylacji

Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Zapewnienie bezpieczeństwa powinno przyświecać w pierwszej kolejności przy przygotowywaniu budynku na zimę. Jest to obowiązek zarówno administratorów oraz wspólnot mieszkaniowych, jak i właścicieli budynków i wynika z przepisów prawa.

W zimie w czasie okresu grzewczego największe zagrożenie czai się w zatkanych kominach i niesprawnych wentylacjach. Wszelkie usterki tutaj mogą mieć bardzo tragiczne skutki, gdyż grożą zatruciem czadem. Aby dokładnie sprawdzić stan kominów i wentylacji należy wezwać kominiarza, który zrobi to fachowo i znajdzie potencjalne zagrożenie. Nie wolno o tym zapomnieć, gdyż od tego zależy zdrowie, a nawet życie osób zamieszkujących budynek.

Przy tej okazji warto również sprawdzić system grzewczy. W przypadku, gdy budynek jest ogrzewany z kotłowni należy bezwzględnie przeprowadzić sezonowy przegląd pieca, którego może dokonać serwisant. Może on pomóc także w optymalnym dostosowaniu wydajności pieca. Od bezawaryjnego działania pieca zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort mieszkańców.

Dbanie o komfort to oszczędność - sprawdzanie szczelności drzwi, okien i instalacji

Następnym punktem na liście, jak przygotować budynek na zimę, jest sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Jest to istotne z tego względu, że przez nieszczelności w oknach i drzwiach traci się najwięcej ciepła. Sprawdzenie miejsc, przez które dostaje się chłód z zewnątrz pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Przed zimą należy sprawdzić także szczelność w instalacjach wodnych, gazowych i kanalizacyjnych. Z reguły nie wymaga to dużego wysiłku, a może uchronić przed dotkliwymi awariami w zimie. Wnikająca woda, która po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, grozi uszkodzeniem każdej instalacji. Naprawa takich usterek w czasie zimy jest nie tylko trudna i kosztowna, ale powoduje frustracje mieszkańców, którzy w czasie zimy nie mogą skorzystać z wody lub innych mediów.

Na koniec warto postarać się o udrożnienie rur odpływowych. Niska temperatura i zamarzające rury mogę powodować ich zatykanie. Gdy na zewnątrz jest jeszcze ciepło, to doskonały czas na ich udrożnienie.

Zapobieganie remontom na wiosnę, czyli sprawdzenie izolacji, dachu i rynien

Gdy przygotujemy budynek na zimę od środka, należy przyjrzeć się również temu, co na zewnątrz. Inspekcję powinniśmy zacząć od przyjrzenia się elewacji budynku, pod którą znajduje się ocieplenie budynku, które zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku i nie pozwala mu uciekać na zewnątrz. Właśnie dlatego, by zapobiec utracie ciepła, należy skrupulatnie zbadać kondycję izolacji. Na co zwrócić uwagę?

- Niezależnie od użytej technologii izolacji np. wełny mineralnej czy styropianu, należy dokładnie przyjrzeć się najbardziej zewnętrznej warstwie budynku. Powinny nas zaniepokoić każda szczelina i pękniecie. - mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

- Takie usterki powodują wsiąkanie wody w głąb izolacji; gdy woda zamarza, powoduje to uszkodzenia, w tym oderwanie się izolacji od ściany. W konsekwencji rodzi to konieczność prowizorycznych napraw, a po zimie dodatkowo bardzo kosztownego remontu.

Dach budynku, jako element izolacji termicznej, również wymaga sprawdzenia przed zimą, bowiem drobne uszkodzenia dachu, które trudno zauważyć w innych porach roku, są przyczyną dużych kłopotów w okresie zimowym. Jeśli zauważymy na dachu ubytki i inne miejsca, gdzie może dojść do przecieku, należy wezwać dekarza, by dokonać stosownych napraw.

Gdy już zacznie się zima i zobaczymy, że są miejsca w dachu, w których śnieg topi się nierównomiernie, może to być oznaka, że te miejsca dachu wymagają naprawy. Drobne usterki należy eliminować jak najszybciej, zanim przerodzą się w duże uszkodzenia. Jeśli zadbamy o dobry stan dachu przed zimą, uchroni nas to przed problemami, gdy zima rozgorzeje już na dobre.

ZOBACZ: Eksperci o szkodliwości i kosztach posypywania dróg solą

Na koniec warto sprawdzić stan rynien  i wyczyścić je z zanieczyszczeń, w tym zalegających liści i igieł, które skutecznie je zatykają. Zamarznięcie wody wewnątrz zatkanej rynny może spowodować jej pęknięcie lub w skrajnym wypadku oderwanie się od dachu, co pociągnie za sobą kolejne zniszczenia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl