CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Czy TBS-y mogą budować?

Irena Scholl  |  Administrator 10/2011  |  23.04.2012
Czy TBS-y mogą budować?
Czy TBS-y mogą budować?
sxc.hu

Na terenie Polski działa 330 TBS-ów, które do końca 2010 r., czyli przez 15 lat, wybudowały 74 tys. 266 mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach wedle formuły non profit.

Mieszkania, wspomagane preferencyjnym kredytem z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, wspierającego zarówno budownictwo TBS-owskie, jak spółdzielcze, przeznaczone były na wynajem, z czego skorzystało 21 spółdzielni, budując 16 744 mieszkania.

Chętnych do wznoszenia i zasiedlania mieszkań dostępnych dla rodzin o średnich dochodach, nie mających zdolności kredytowej na uzyskanie kredytu komercyjnego, było coraz więcej, a pieniędzy na wspieranie tego rodzaju budownictwa coraz mniej. Tak więc środki z KFM otrzymywała tylko część spośród wnioskodawców. W ostatnich latach ta część stanowiła zaledwie 20–30%. Aż wreszcie dwa lata temu, 30 września 2009 r., zarządzający Funduszem Bank Gospodarstwa Krajowego przyjął ostatnie wnioski o kredyt z państwową podpórką. A przed dwoma laty KFM został zlikwidowany.

Kto to kupi?

Na podstawie ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, lokale wybudowane przez TBS-y i spółdzielnie z wykorzystaniem kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków złożonych do 30 września 2009 r. mogą być wyodrębnione i stać się własnością dotychczasowych najemców.

Jak sama nazwa wskazuje, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, tworzone od 16 lat na mocy ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, miały przede wszystkim budować mieszkania na wynajem. Teraz zanosi się na to, że powinny raczej zająć się ich sprzedażą i zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi, ale też wspólnot i inny podmiotów, bo na budowanie pieniędzy nie będzie.

 

Skąd wziął się ten pomysł? Projektodawcy wyjaśniają, że większość najemców, których opinię zbadano, bo aż 77%, deklarowało zainteresowanie wykupem mieszkań. Ta opinia została upowszechniona i znalazła się w uzasadnieniu poselskiego projektu ustawy. Natomiast przemilczano, że ponad połowa, bo 57% chętnych gotowa była kupić mieszkanie pod warunkiem, że jego cena zostanie obniżona do 50% ceny rynkowej.

Pozorne dobrodziejstwo

Niedawno spytałam Wojciecha Jana Koniecznego, dyrektora zarządzającego TBS Bemowo w Warszawie, czy najemcy chcą skorzystać z ustawowych możliwości zakupu mieszkań. – Jeszcze nikt z takim zamiarem się nie pojawił – odpowiada. – Wręcz przeciwnie, zgłosili się członkowie Komitetu Mieszkańców, krytykując ustawę. – Traktuje się nas jak ludzi zamożnych, choć TBS-y były dla średniaków, i to z dochodami zbliżonymi raczej do dolnej granicy dochodów uważanych za średnie. A teraz ofiarowują nam cukierek, który możemy tylko polizać przez szybkę.

Ludzie potrafią liczyć i denerwują ich takie pozorne dobrodziejstwa. Skoro przeciętne dwupokojowe, 40-metrowe mieszkanie kosztuje np. 280 tys. zł, a ktoś spłacił już 80 tys., czyli 30% partycypacji, to pyta się: po co mam wydać 200 tys., skoro już mieszkam? A wynajem praktycznie różni się od posiadania mieszkania na własność jedynie tym, że nie można pod jego zastaw zaciągnąć kredytu. Dyrektor Konieczny jest, owszem, za prywatyzacją mieszkań, ale po latach, kiedy lokator czy jego następcy całkowicie spłacą koszty jego budowy. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość funkcjonowania TBS bez ryzyka ich osłabienia organizacyjnego. Po całkowitej spłacie zaciągniętego przez TBS kredytu najemcy staliby się właścicielami wynajmowanych mieszkań.

Kto chce szybko własnego mieszkania?

Być może brak entuzjazmu dla idei uwłaszczenia najemców na warunkach z 19 sierpnia wynika z tego, że TBS Bemowo utrzymuje wysokość czynszu na poziomie niezmienionym od 2004 r. Wynosi on 5,33 zł za m kw. i jest niższy od czynszu komunalnego dzięki starannie opracowanym procedurom zarządzania na każdym etapie i stanowisku pracy. To pozwoliło zoptymalizować i wielkość zatrudnienia i inne koszty.

Natomiast impulsem do opracowania i uchwalenia ustawy sierpniowej było zainteresowanie zakupem mieszkań najemców lubelskiego, źle zarządzanego, prywatnego TBS-u, do którego wkroczył syndyk i najemcy zaniepokoili się o swoją przyszłość. A konkretnie – chcieli odzyskać pieniądze włożone w zakup gruntu – w TBS-ch „gminnych” grunt jest grantem gminy, w prywatnych nie. – Prywatnych TBS jest 20%, i prywatni właściciele tych TBS będą namawiać, aby zainteresowali się wykupem – mówi Zdzisław Słabkowicz, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego. Ale nie będzie to zjawisko masowe i mieszkań nie przysporzy.

Pieniędzy nie przybędzie

Kolejnym obiecywaniem gruszek na wierzbie było budzenie przez grupę posłów – projektodawców ustawy – nadziei, że dzięki sprzedaży części mieszkań TBS zyskają środki na budowę nowych. Obszerne uzasadnienia, że to nadziej złudna, opracowała Polska Izba Gospodarcza TBS. Nie sposób opisać w artykule licznych regulacji, z których wynika, że TBS będzie musiało zwrócić pieniądze ze sprzedaży do BGK. Zasilą one Fundusz Dopłat, przeznaczony głównie na wspomaganie budownictwa socjalnego, a skromne nadwyżki, które pozostaną na koncie TBS, nie dadzą żadnych szans na budowę nowych domów.

Mało tego. Uchwalając ustawę sierpniową nie uwzględniono sytuacji najemców, którzy nie wykupią mieszkań. Uszczuplenie zasobów TBS-owskich spowodować może konieczność podniesienia czynszów ponad 4% wartości odtworzeniowej, ograniczenie środków na prowadzenie optymalnej bieżącej polityki eksploatacyjno-remontowej.

Bądźcie aktywni!

TBS ma szansę zachowania spółki w jako takiej kondycji poprzez zmianę swojej roli: z budowniczego mieszkań musi się przekształcić w operatora działającego w obszarze budownictwa i infrastruktury w imieniu i na rzecz swojego właściciela – miasta. Prezes Słabkowicz bardzo zachęca do takiej aktywności. – W przypadku braku możliwości realizacji kolejnych inwestycji, TBS-om, przede wszystkim małym, zabraknie środków na dalsze istnienie. Padną, zwłaszcza gdy pojawi się znaczniejsza grupa najemców niewypłacalnych. TBS musi stać się operatorem działającym na rzecz miast, swojego właściciela, w szeroko pojętym obszarze rynku nieruchomości. Przystępować do przetargów na zastępstwo inwestycyjne, na zarządzanie „obcym” obiektem nie tylko mieszkalnym, ale także handlowym, usługowym, biurowym, wypoczynkowym itp. Zamierzamy rozmawiać z ministrem właściwym, zajmującym się budownictwem i mieszkalnictwem, aby wydał rozporządzenie rozszerzające działalność TBS poza zakres wytyczony dziś obowiązującymi przepisami.

Oferta docelowo-właścicielska

Zdaniem Z. Słabkowicza najbardziej realnym kierunkiem umożliwiającym TBS-om powrót do ich zasadniczej roli, czyli budowania mieszkań, jest tworzenie systemu docelowej własności. Jako przykład podaje inicjatywę TBS w Rypinie, które – za kredyt podjęty przez Towarzystwo – będzie budowało w Golubiu–Dobrzynie budynek z mieszkaniami dla najemców, którzy w określonych w umowach terminach staną się ich właścicielami. Czas spłaty będzie w każdym przypadku dostosowany do możliwości finansowych przyszłego właściciela. No i w opłatach miesięcznych za mieszkanie, oprócz kwoty pokrywającej część zwrotu kosztów kredytu, będzie zawarta cząstka wartości kosztów gruntu, który zostanie przewłaszczony na rzecz właściciela. Ta kwestia w sierpniowej ustawie nie została należycie uregulowana. Tu – będzie.

A co się stanie, jeśli pan Kowalski, przyszły właściciel mieszkania, wpadnie w tarapaty finansowe i nie będzie mógł kontynuować realizacji umowy? W przypadku korzystania z kredytu bankowego pan Kowalski musiałby oddać mieszkanie, a w przypadku umowy z TBS utrata mieszkania mu nie grozi. Informuje, że nie może udźwignąć opłat i TBS znajduje wśród lokatorów mieszkających w jego zasobach pana X, który przejmie umowę i zobowiązania pana Kowalskiego, stanie się w przyszłości właścicielem mieszkania, a pan Kowalski wróci do statusu najemcy.

Oferta docelowo–właścicielska jest kierowana do rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale mogą z tytułu zdobytych środków ubiegać się o mieszkanie docelowo–własnościowe.

Zdaniem inicjatorów tego typu budownictwa, taki sposób przekształcania najmu we własność jest najbardziej realnym sposobem rozwiązywania problemów mieszkaniowych dręczących największą grupę gospodarstw domowych, nie dysponujących samodzielnym mieszkaniem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16157|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9779|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl