CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Energia odnawialna: nowy problem zarządców?

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 10/2011  |  21.11.2011
Energia odnawialna: nowy problem zarządców?
Energia odnawialna: nowy problem zarządców?
JK

Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych leży w interesie wszystkich, bo w stosunkowo krótkim czasie zaczniemy ponosić poważne konsekwencje finansowe, wynikające z nadmiernej emisji dwutlenku węgla i możemy zacząć marznąć.

Osoby zajmujące się techniką grzewczą zapytane, czym ogrzewać obiekty gospodarcze lub mieszkalne, stoją przed bardzo trudnym zadaniem.

Do dyspozycji jest wiele różnych paliw: węgiel kamienny, drewno – w bardzo różnej postaci, a także słoma i zboża energetyczne.

Nie mniej popularne są: olej opałowy, gaz ziemny i płynny, energia elektryczna – wykorzystana bezpośrednio lub za pomocą pompy ciepła. Na końcu możemy wymienić geotermię (ciepło ziemi) i energię słoneczną.

geotermią jest jeszcze słabo, ale energia słoneczna zdobywa sobie coraz lepszą pozycję na rynku. To samo dotyczy pomp ciepła.

A co mają powiedzieć zarządzający budynkami, gdy na horyzoncie pojawiają się informacje, że „państwa członkowskie (UE) powinny rozważyć mechanizmy promocji systemów lokalnego ogrzewania i chłodzenia zasilanych energią ze źródeł odnawialnych"?

Działania te powinny doprowadzić do znacznego wzrostu użytkowania energii ze źródeł odnawialnych w nowych i wyremontowanych budynkach. Mówi o tym Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.

Aby europejski lider nie zamarzł…

W wymienionej dyrektywie pojawia się także stwierdzenie, że konieczne jest określenie przejrzystych i jednoznacznych zasad obliczania udziału energii ze źródeł odnawialnych i definiowania takich źródeł. Warto więc obserwować to, co nadchodzi z Brukseli.

„Publiczny” dach obligatoryjnie dla OZE

Państwa członkowskie (UE) muszą zapewnić, że od dnia 1 stycznia 2012 r. nowe budynki publiczne i istniejące budynki publiczne poddawane generalnemu remontowi na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, będą odgrywały rolę przykładów do naśladowania w kontekście niniejszej dyrektywy.

Warto zwrócić uwagę na zawarte w Dyrektywie stwierdzenie o zezwalaniu na wykorzystanie dachów budynków publicznych lub publiczno-prywatnych przez strony trzecie do instalacji urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł.

Jak to się będzie odbywać w rzeczywistości?

Chyba jeszcze nikt tego nie wie. Obecnie Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad projektem ustawy o energii z odnawialnych źródeł. Pozwoli ona wprowadzić stabilny, korzystny system wsparcia dla inwestycji w OZE – zaznaczył wicepremier Pawlak na jednej z konferencji poświęconej pompom ciepła.

 

Dlaczego zarządzający budynkami powinni wiedzieć o zawartości tej dyrektywy?

W Polsce ok. 65% zapotrzebowania na ciepło w aglomeracjach miejskich pokrywają ciepłownie lub elektrociepłownie (w niektórych miastach nawet 80%).

Na Konferencji Ciepłowników (wrzesień 2011 r.) prof. Krzysztof Żmijewski w referacie „Perspektywy ciepłownictwa” przedstawił swoją ocenę tego co mamy, co może być i zakończył tym, co być musi. Nikogo nie dziwi, że opinia publiczna jest zaniepokojona sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zobacz też: Elektrownia w domu - wywiad z prof. Krzysztofem Żmijewskim

Stale słyszy się o tym, że będziemy musieli płacić za emisję CO2, co ma się wiązać ze znaczną podwyżką cen energii elektrycznej. Do tego dochodzi brak pewności, czy w latach 2015–2017 będziemy mieli dostawę tej energii bez przerw i w potrzebnej ilości, bo stan naszych elektrowni i sieci przesyłowych nie jest najlepszy i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Należymy do europejskich liderów wykorzystania sieci cieplnych, ale niestety nie umiemy już odpowiednio przedstawić naszych problemów z ciepłownictwem na forum europejskim.

W kwestiach związanych z ciepłownictwem rozumieją nas Skandynawowie, Holendrzy i Niemcy, natomiast dla reszty urzędników w Brukseli są to tematy tak abstrakcyjne, że naszym przedstawicielom trudno się z tą tematyką przebić, a widocznie nie potrafią budować odpowiednich koalicji, aby przepchnąć dobre dla nas ustawy. Skutki tego możemy bardzo boleśnie odczuć już za parę lat.

Alternatywą systemy zdalaczynne?

Co przemawia za stosowaniem systemów zdalaczynnych?

Odpowiedź: to, że już istnieją. Rezygnacja z nich i zastępowanie teraz systemami indywidualnymi byłaby absurdem. Poważnym argumentem za ich stosowaniem jest ekologia. Gdyby jeszcze systemy ciepłownicze były skojarzone z produkcją energii elektrycznej, argumenty za elektrociepłowniami, byłby dużo mocniejsze niż teraz.

Ciepłownie warto rozwijać również ze względu na „zazielenienie ciepła”. Właśnie tak profesor Żmijewski określa możliwość stosowania odnawialnych źródeł ciepła, których udział w energetyce powinien, zgodnie z Pakietem Klimatycznym, wzrosnąć do 15%, podczas gdy obecnie możemy osiągnąć zaledwie 10%. Te brakujące 5% mogłyby, po przystosowaniu, zapewnić właśnie ciepłownie i elektrociepłownie.

Pompy ciepła

Wśród źródeł odnawialnych możliwych do wykorzystania przez zarządców nieruchomości warto wskazać przede wszystkim pompy ciepła czerpiące energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody. Wprawdzie nie każda pompa ciepła może być zaliczona do OZE, gdyż Dyrektywa 2009/28/WE pozwala na zakwalifikowanie pompy ciepła jako energii odnawialnej tylko wtedy, gdy sezonowy współczynnik efektywności SPF jest > = 2,7.

Pompy ciepła umożliwiające wykorzystanie ciepła na użytecznym poziomie temperatury, potrzebują do funkcjonowania energii elektrycznej lub innej dodatkowej energii (gazowa pompa ciepła). Dlatego energia używana do zasilania pomp ciepła powinna być odejmowana od całkowitego użytecznego ciepła.

Pompa ciepła, skoro uznano ją za źródło ciepła odnawialnego, dostała zielone światło do dalszego wykorzystania. Każdy zarządzający budynkami powinien o tym wiedzieć, gdyż powstające w UE dyrektywy mogą nas mocno zaskoczyć żądaniami zwiększenia ich wykorzystania.

Warto również wiedzieć, że bardzo ważnym elementem pompy ciepła jest dolne źródło ciepła, z którego pompa czerpie ciepło.

Źle dobrane źródło może spowodować nie tylko brak oszczędności w wykorzystaniu energii elektrycznej (w większości konstrukcji pompy ciepła zasilane są silnikami elektrycznymi), ale wręcz wzrost jej zużycia.

A może kolektory…

Źródłem energii, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi – także w środowisku zarządców – jest energia słoneczna. Liczba kolektorów słonecznych (zobacz zdjęcia) umieszczanych na dachach płaskich i stromych stale rośnie. Między innymi dlatego w dyrektywie UE jest mowa o zezwoleniach na wykorzystanie dachów dla instalacji słonecznych.

W warunkach polskich energia słoneczna do ogrzewania w zimie jest mało przydatna. Moc cieplna kolektorów płaskich zimą spada do 10% mocy, jaką mają kolektory w lecie.

Wśród fachowców trwa dyskusja czy w ogóle kolektory słoneczne są opłacalne, ale biorąc pod uwagę to, że ta energia nie będzie drożeć, a kolektory powinny tanieć (ich produkcja bardzo szybko rośnie) kolektor słoneczny jako źródło ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, moim zdaniem, będzie bardzo opłacalny.

Tym, którzy będą decydować się na instalowanie kolektorów, radzę, aby korzystali z dobrze wykonanych projektów. Wbrew pozorom (niektórzy uważają, że wystarczy dobry instalator), aby zaprojektować dobrą instalację słoneczną trzeba mieć doświadczenie i odpowiednią wiedzę.

Czytaj dalej: Energia odnawialna

P.S.: Jesteś na Facebooku? Zostań fanem portalu Administrator24.info!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17709|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11055|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10634|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl