CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Energia odnawialna: nowy problem zarządców?

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 10/2011  |  21.11.2011
Energia odnawialna: nowy problem zarządców?
Energia odnawialna: nowy problem zarządców?
JK

Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych leży w interesie wszystkich, bo w stosunkowo krótkim czasie zaczniemy ponosić poważne konsekwencje finansowe, wynikające z nadmiernej emisji dwutlenku węgla i możemy zacząć marznąć.

Osoby zajmujące się techniką grzewczą zapytane, czym ogrzewać obiekty gospodarcze lub mieszkalne, stoją przed bardzo trudnym zadaniem.

Do dyspozycji jest wiele różnych paliw: węgiel kamienny, drewno – w bardzo różnej postaci, a także słoma i zboża energetyczne.

Nie mniej popularne są: olej opałowy, gaz ziemny i płynny, energia elektryczna – wykorzystana bezpośrednio lub za pomocą pompy ciepła. Na końcu możemy wymienić geotermię (ciepło ziemi) i energię słoneczną.

geotermią jest jeszcze słabo, ale energia słoneczna zdobywa sobie coraz lepszą pozycję na rynku. To samo dotyczy pomp ciepła.

A co mają powiedzieć zarządzający budynkami, gdy na horyzoncie pojawiają się informacje, że „państwa członkowskie (UE) powinny rozważyć mechanizmy promocji systemów lokalnego ogrzewania i chłodzenia zasilanych energią ze źródeł odnawialnych"?

Działania te powinny doprowadzić do znacznego wzrostu użytkowania energii ze źródeł odnawialnych w nowych i wyremontowanych budynkach. Mówi o tym Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.

Aby europejski lider nie zamarzł…

W wymienionej dyrektywie pojawia się także stwierdzenie, że konieczne jest określenie przejrzystych i jednoznacznych zasad obliczania udziału energii ze źródeł odnawialnych i definiowania takich źródeł. Warto więc obserwować to, co nadchodzi z Brukseli.

„Publiczny” dach obligatoryjnie dla OZE

Państwa członkowskie (UE) muszą zapewnić, że od dnia 1 stycznia 2012 r. nowe budynki publiczne i istniejące budynki publiczne poddawane generalnemu remontowi na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, będą odgrywały rolę przykładów do naśladowania w kontekście niniejszej dyrektywy.

Warto zwrócić uwagę na zawarte w Dyrektywie stwierdzenie o zezwalaniu na wykorzystanie dachów budynków publicznych lub publiczno-prywatnych przez strony trzecie do instalacji urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł.

Jak to się będzie odbywać w rzeczywistości?

Chyba jeszcze nikt tego nie wie. Obecnie Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad projektem ustawy o energii z odnawialnych źródeł. Pozwoli ona wprowadzić stabilny, korzystny system wsparcia dla inwestycji w OZE – zaznaczył wicepremier Pawlak na jednej z konferencji poświęconej pompom ciepła.

 

Dlaczego zarządzający budynkami powinni wiedzieć o zawartości tej dyrektywy?

W Polsce ok. 65% zapotrzebowania na ciepło w aglomeracjach miejskich pokrywają ciepłownie lub elektrociepłownie (w niektórych miastach nawet 80%).

Na Konferencji Ciepłowników (wrzesień 2011 r.) prof. Krzysztof Żmijewski w referacie „Perspektywy ciepłownictwa” przedstawił swoją ocenę tego co mamy, co może być i zakończył tym, co być musi. Nikogo nie dziwi, że opinia publiczna jest zaniepokojona sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zobacz też: Elektrownia w domu - wywiad z prof. Krzysztofem Żmijewskim

Stale słyszy się o tym, że będziemy musieli płacić za emisję CO2, co ma się wiązać ze znaczną podwyżką cen energii elektrycznej. Do tego dochodzi brak pewności, czy w latach 2015–2017 będziemy mieli dostawę tej energii bez przerw i w potrzebnej ilości, bo stan naszych elektrowni i sieci przesyłowych nie jest najlepszy i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Należymy do europejskich liderów wykorzystania sieci cieplnych, ale niestety nie umiemy już odpowiednio przedstawić naszych problemów z ciepłownictwem na forum europejskim.

W kwestiach związanych z ciepłownictwem rozumieją nas Skandynawowie, Holendrzy i Niemcy, natomiast dla reszty urzędników w Brukseli są to tematy tak abstrakcyjne, że naszym przedstawicielom trudno się z tą tematyką przebić, a widocznie nie potrafią budować odpowiednich koalicji, aby przepchnąć dobre dla nas ustawy. Skutki tego możemy bardzo boleśnie odczuć już za parę lat.

Alternatywą systemy zdalaczynne?

Co przemawia za stosowaniem systemów zdalaczynnych?

Odpowiedź: to, że już istnieją. Rezygnacja z nich i zastępowanie teraz systemami indywidualnymi byłaby absurdem. Poważnym argumentem za ich stosowaniem jest ekologia. Gdyby jeszcze systemy ciepłownicze były skojarzone z produkcją energii elektrycznej, argumenty za elektrociepłowniami, byłby dużo mocniejsze niż teraz.

Ciepłownie warto rozwijać również ze względu na „zazielenienie ciepła”. Właśnie tak profesor Żmijewski określa możliwość stosowania odnawialnych źródeł ciepła, których udział w energetyce powinien, zgodnie z Pakietem Klimatycznym, wzrosnąć do 15%, podczas gdy obecnie możemy osiągnąć zaledwie 10%. Te brakujące 5% mogłyby, po przystosowaniu, zapewnić właśnie ciepłownie i elektrociepłownie.

Pompy ciepła

Wśród źródeł odnawialnych możliwych do wykorzystania przez zarządców nieruchomości warto wskazać przede wszystkim pompy ciepła czerpiące energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody. Wprawdzie nie każda pompa ciepła może być zaliczona do OZE, gdyż Dyrektywa 2009/28/WE pozwala na zakwalifikowanie pompy ciepła jako energii odnawialnej tylko wtedy, gdy sezonowy współczynnik efektywności SPF jest > = 2,7.

Pompy ciepła umożliwiające wykorzystanie ciepła na użytecznym poziomie temperatury, potrzebują do funkcjonowania energii elektrycznej lub innej dodatkowej energii (gazowa pompa ciepła). Dlatego energia używana do zasilania pomp ciepła powinna być odejmowana od całkowitego użytecznego ciepła.

Pompa ciepła, skoro uznano ją za źródło ciepła odnawialnego, dostała zielone światło do dalszego wykorzystania. Każdy zarządzający budynkami powinien o tym wiedzieć, gdyż powstające w UE dyrektywy mogą nas mocno zaskoczyć żądaniami zwiększenia ich wykorzystania.

Warto również wiedzieć, że bardzo ważnym elementem pompy ciepła jest dolne źródło ciepła, z którego pompa czerpie ciepło.

Źle dobrane źródło może spowodować nie tylko brak oszczędności w wykorzystaniu energii elektrycznej (w większości konstrukcji pompy ciepła zasilane są silnikami elektrycznymi), ale wręcz wzrost jej zużycia.

A może kolektory…

Źródłem energii, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi – także w środowisku zarządców – jest energia słoneczna. Liczba kolektorów słonecznych (zobacz zdjęcia) umieszczanych na dachach płaskich i stromych stale rośnie. Między innymi dlatego w dyrektywie UE jest mowa o zezwoleniach na wykorzystanie dachów dla instalacji słonecznych.

W warunkach polskich energia słoneczna do ogrzewania w zimie jest mało przydatna. Moc cieplna kolektorów płaskich zimą spada do 10% mocy, jaką mają kolektory w lecie.

Wśród fachowców trwa dyskusja czy w ogóle kolektory słoneczne są opłacalne, ale biorąc pod uwagę to, że ta energia nie będzie drożeć, a kolektory powinny tanieć (ich produkcja bardzo szybko rośnie) kolektor słoneczny jako źródło ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, moim zdaniem, będzie bardzo opłacalny.

Tym, którzy będą decydować się na instalowanie kolektorów, radzę, aby korzystali z dobrze wykonanych projektów. Wbrew pozorom (niektórzy uważają, że wystarczy dobry instalator), aby zaprojektować dobrą instalację słoneczną trzeba mieć doświadczenie i odpowiednią wiedzę.

Czytaj dalej: Energia odnawialna

P.S.: Jesteś na Facebooku? Zostań fanem portalu Administrator24.info!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19217|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12570|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11721|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl