CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

System nerwowy budynku mieszkalnego

Andrzej  Dubrawski  |  Administrator 9/2011  |  14.12.2011
System nerwowy budynku mieszkalnego
System nerwowy budynku mieszkalnego
sxc.hu

Okablowanie strukturalne budynku może stanowić jego system nerwowy, który pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.

Współczesna technika pozwala na zintegrowanie wielu funkcji: domofonii, monitoringu, kontroli dostępu, a także telewizji internetowej. Ponadto umożliwia kontrolę wszystkich instalacji technicznych w częściach wspólnych, a nawet w mieszkaniach.

Wystarczy wszędzie doprowadzić sieć komputerową, aby zmniejszyć zagrożenia, zwiększyć komfort i zredukować nakłady.

Kilkadziesiąt lat temu nie wyposażano budynków w instalacje kablowe ani komputerowe. Każdy lokal stanowił odrębną całość. Także części wspólne objęte były niezależnymi instalacjami. W ostatnim ćwierćwieczu XX wieku nastąpiła rewolucja elektroniczna.

Z biegiem czasu zmieniły się standardy, możliwości techniczne, jak też oczekiwania mieszkańców. Indywidualne anteny radiowe zostały zastąpione kablówkami, a wzrastające zagrożenie wymusiło wyposażanie budynków w domofony.

Integracja różnych systemów

Powszechne zapotrzebowanie na dostęp do internetu wymusza wprowadzanie kolejnych zmian. A każda z nich wymaga rozkuwania ścian, doprowadzania przewodów do nowych instalacji.

Nie każdy zarządzający domem wie, że większość udogodnień można zrealizować w oparciu o jedną instalację. Wystarczy połączyć wszystkie lokale siecią komputerową. Najlepiej przewodową.

Ale na rynku oferowane są urządzenia pozwalające na tworzenie bezprzewodowych sieci komputerowych. A sieć komputerowa może być wykorzystywana do przesyłania różnego rodzaju informacji. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest otwarcie się na, wciąż pojawiające się na rynku, nowe urządzenia komunikacyjne. W oparciu o tę samą sieć można korzystać z iPodów, iPadów, tabletów czy smartfonów.

Nie wiadomo, co przyszłość przyniesie. Wiadomo, że dalej będzie trwał rozwój komunikujących się ze sobą za pośrednictwem adresowania IP. Z czasem wzrastać będzie funkcjonalność sieci komputerowych.

Zwiększać się też będzie ilość przesyłanych danych, dlatego decydując się na wyposażenie budynku w sieć komputerową, należy zadbać o jej największą możliwą przepustowość. Niezależnie od teraźniejszych potrzeb. Takie postępowanie świadczy o gospodarności i inteligentnej oszczędności.

Rozpoznanie potrzeb

Wszelkie prace poprzedzone są rozpoznaniem potrzeb. W zależności od oczekiwań lokatorów podejmowana jest decyzja w sprawie wykonania jakiejś instalacji. Przy realizacji występuje problem kosztów oraz konieczność prowadzenia prac utrudniających życie.

Celowe jest jednorazowe wykonanie instalacji lub przezbrojenie istniejącej, np. sieci instalacji telewizji kablowej i dostosowanie jej do nowych zadań. W ten sposób można zminimalizować koszty.

Domofonia

Instalacja domofonowa, obok kablówki, jest najczęściej wykonywaną instalacją w budynkach mieszkalnych. Tradycyjna instalacja polega na zamontowaniu przy wejściu stacji bramofonowej lub wideobramofonowej oraz rygla zwalniającego drzwi, doprowadzeniu instalacji do skrzynki elektrycznej oraz do wszystkich lokali. A jej wykorzystanie ogranicza się wyłącznie do realizacji podstawowego celu, jakim jest ograniczenie dostępu obcych osób do domu.

Przykładem nowocześniejszego podejścia do problemu jest zainstalowanie przed wejściem stacji bramofonowej komunikującej się z całym budynkiem za pośrednictwem sieci komputerowej. Stacja taka może być łatwo rozbudowywana o wizję oraz o kontrolę dostępu. Te same przewody pozwalają na korzystanie z większej ilości funkcji.

Dodanie kamery nie wiąże się z koniecznością układania nowych przewodów. Wystarczy wymienić bramofon na wideodomofon lub rozbudować istniejące urządzenie o kamerę.

A tam, gdzie kamera narażona jest na potencjalne zniszczenie, można ją zainstalować w niedostępnym miejscu na ścianie budynku (wtedy jednak konieczne jest doprowadzenie do niej odcinka instalacji).

Bramofon może zostać także wyposażony w klawiaturę kodową (do wywoływania wskazanego lokalu oraz do samodzielnego otwierania drzwi) lub w zdalny czytnik (kart względnie breloków działających nawet z odległości 1,5 m) ewentualnie w czytnik linii papilarnych. W ten sposób dostęp do budynku posiadają wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Rozbudowę można prowadzić sukcesywnie, w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Kamera domofonowa może być także wykorzystywana do obserwacji otoczenia wejścia. Każdy lokator może, bez wezwania z bramofonu, włączyć podgląd i zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz.

A jeśli istnieje potrzeba zainstalowania kilku kamer, to też można je przyłączyć do systemu domofonowego. Obraz każdej z nich może pojawiać się na wewnętrznych aparatach oraz na każdym komputerze przyłączonym do tej sieci. Komputer umożliwia też prowadzenie rozmowy z odwiedzającym oraz ew. odblokowanie drzwi (wystarczy kliknąć myszą).

Jeśli w budynku jest przewidziana portiernia lub ochrona, to można zrealizować tzw. funkcję concierge. Wtedy portier oprócz obserwowania otoczenia budynku przejmuje w godzinach nocnych wszelkie połączenia domofonowe. A także może odbierać wszelkie wezwania od lokatorów, którzy wyjechali na urlop. Dzięki temu zachowuje pełną kontrolę nad ruchem wchodzących do domu.

Monitoring

W domach znajdujących się w mniej bezpiecznych okolicach potrzebny jest monitoring. Kamery są montowane na zewnętrznych ścianach domów. Instalacja doprowadzona do nich jest również układana na tynku zewnętrznych ścian.

Natomiast wewnątrz budynku wystarczy doprowadzić przewody do najbliższej rozdzielnicy. Tam sygnał z kamer jest przekazywany, w zależności od rozwiązania, do instalacji domofonowej lub bezpośrednio do sieci komputerowej.

W pierwszym przypadku potrzebna jest bramka przekształcająca obraz w sygnały wykorzystywanego systemu domofonowego.

W drugim może to być rejestrator IP.

Dalej obraz przesyłany jest skrętką komputerową, dzięki czemu zbędne jest prowadzenie kolejnej instalacji wewnątrz domu. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość monitorowania kilku budynków z jednego miejsca. Za pośrednictwem internetu informacje przesyłane są w dowolne miejsce. A obraz może być archiwizowany nie tylko na miejscu, ale wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Na przykład po uruchomieniu alarmu, na policję lub do centrali firmy ochroniarskiej.

Oszczędza to koszty i przyspiesza reakcję, umożliwiając lepszą ocenę sytuacji i przygotowanie się do interwencji. Także lokatorzy mogą korzystać z podglądu niektórych kamer.

Powiązanie systemu monitoringu z systemem domofonowym pozwala na lepszą ochronę. Każdorazowe użycie klucza kodowego, transpondera lub czytnika linii papilarnych może równocześnie uaktywniać obraz danego wejścia.

Czujniki antysabotażowe zainstalowane przy każdym bramofonie, czytniku czy drzwiach natychmiast powiadamiają portiera lub ochronę o próbie włamania. Równocześnie pojawia się obraz, który może zostać zapisany lub wysłany do centrali, gdyż wszystko przekazywane jest cyfrowo.

Czytaj dalej: Telewizja, Nadzór techniczny, Kontrola kosztów, Windy, Zdalna obsługa, System nerwowy »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19236|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12602|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl