CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

System nerwowy budynku mieszkalnego

Andrzej  Dubrawski  |  Administrator 9/2011  |  14.12.2011
System nerwowy budynku mieszkalnego
System nerwowy budynku mieszkalnego
sxc.hu

Okablowanie strukturalne budynku może stanowić jego system nerwowy, który pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.

Współczesna technika pozwala na zintegrowanie wielu funkcji: domofonii, monitoringu, kontroli dostępu, a także telewizji internetowej. Ponadto umożliwia kontrolę wszystkich instalacji technicznych w częściach wspólnych, a nawet w mieszkaniach.

Wystarczy wszędzie doprowadzić sieć komputerową, aby zmniejszyć zagrożenia, zwiększyć komfort i zredukować nakłady.

Kilkadziesiąt lat temu nie wyposażano budynków w instalacje kablowe ani komputerowe. Każdy lokal stanowił odrębną całość. Także części wspólne objęte były niezależnymi instalacjami. W ostatnim ćwierćwieczu XX wieku nastąpiła rewolucja elektroniczna.

Z biegiem czasu zmieniły się standardy, możliwości techniczne, jak też oczekiwania mieszkańców. Indywidualne anteny radiowe zostały zastąpione kablówkami, a wzrastające zagrożenie wymusiło wyposażanie budynków w domofony.

Integracja różnych systemów

Powszechne zapotrzebowanie na dostęp do internetu wymusza wprowadzanie kolejnych zmian. A każda z nich wymaga rozkuwania ścian, doprowadzania przewodów do nowych instalacji.

Nie każdy zarządzający domem wie, że większość udogodnień można zrealizować w oparciu o jedną instalację. Wystarczy połączyć wszystkie lokale siecią komputerową. Najlepiej przewodową.

Ale na rynku oferowane są urządzenia pozwalające na tworzenie bezprzewodowych sieci komputerowych. A sieć komputerowa może być wykorzystywana do przesyłania różnego rodzaju informacji. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest otwarcie się na, wciąż pojawiające się na rynku, nowe urządzenia komunikacyjne. W oparciu o tę samą sieć można korzystać z iPodów, iPadów, tabletów czy smartfonów.

Nie wiadomo, co przyszłość przyniesie. Wiadomo, że dalej będzie trwał rozwój komunikujących się ze sobą za pośrednictwem adresowania IP. Z czasem wzrastać będzie funkcjonalność sieci komputerowych.

Zwiększać się też będzie ilość przesyłanych danych, dlatego decydując się na wyposażenie budynku w sieć komputerową, należy zadbać o jej największą możliwą przepustowość. Niezależnie od teraźniejszych potrzeb. Takie postępowanie świadczy o gospodarności i inteligentnej oszczędności.

Rozpoznanie potrzeb

Wszelkie prace poprzedzone są rozpoznaniem potrzeb. W zależności od oczekiwań lokatorów podejmowana jest decyzja w sprawie wykonania jakiejś instalacji. Przy realizacji występuje problem kosztów oraz konieczność prowadzenia prac utrudniających życie.

Celowe jest jednorazowe wykonanie instalacji lub przezbrojenie istniejącej, np. sieci instalacji telewizji kablowej i dostosowanie jej do nowych zadań. W ten sposób można zminimalizować koszty.

Domofonia

Instalacja domofonowa, obok kablówki, jest najczęściej wykonywaną instalacją w budynkach mieszkalnych. Tradycyjna instalacja polega na zamontowaniu przy wejściu stacji bramofonowej lub wideobramofonowej oraz rygla zwalniającego drzwi, doprowadzeniu instalacji do skrzynki elektrycznej oraz do wszystkich lokali. A jej wykorzystanie ogranicza się wyłącznie do realizacji podstawowego celu, jakim jest ograniczenie dostępu obcych osób do domu.

Przykładem nowocześniejszego podejścia do problemu jest zainstalowanie przed wejściem stacji bramofonowej komunikującej się z całym budynkiem za pośrednictwem sieci komputerowej. Stacja taka może być łatwo rozbudowywana o wizję oraz o kontrolę dostępu. Te same przewody pozwalają na korzystanie z większej ilości funkcji.

Dodanie kamery nie wiąże się z koniecznością układania nowych przewodów. Wystarczy wymienić bramofon na wideodomofon lub rozbudować istniejące urządzenie o kamerę.

A tam, gdzie kamera narażona jest na potencjalne zniszczenie, można ją zainstalować w niedostępnym miejscu na ścianie budynku (wtedy jednak konieczne jest doprowadzenie do niej odcinka instalacji).

Bramofon może zostać także wyposażony w klawiaturę kodową (do wywoływania wskazanego lokalu oraz do samodzielnego otwierania drzwi) lub w zdalny czytnik (kart względnie breloków działających nawet z odległości 1,5 m) ewentualnie w czytnik linii papilarnych. W ten sposób dostęp do budynku posiadają wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Rozbudowę można prowadzić sukcesywnie, w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Kamera domofonowa może być także wykorzystywana do obserwacji otoczenia wejścia. Każdy lokator może, bez wezwania z bramofonu, włączyć podgląd i zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz.

A jeśli istnieje potrzeba zainstalowania kilku kamer, to też można je przyłączyć do systemu domofonowego. Obraz każdej z nich może pojawiać się na wewnętrznych aparatach oraz na każdym komputerze przyłączonym do tej sieci. Komputer umożliwia też prowadzenie rozmowy z odwiedzającym oraz ew. odblokowanie drzwi (wystarczy kliknąć myszą).

Jeśli w budynku jest przewidziana portiernia lub ochrona, to można zrealizować tzw. funkcję concierge. Wtedy portier oprócz obserwowania otoczenia budynku przejmuje w godzinach nocnych wszelkie połączenia domofonowe. A także może odbierać wszelkie wezwania od lokatorów, którzy wyjechali na urlop. Dzięki temu zachowuje pełną kontrolę nad ruchem wchodzących do domu.

Monitoring

W domach znajdujących się w mniej bezpiecznych okolicach potrzebny jest monitoring. Kamery są montowane na zewnętrznych ścianach domów. Instalacja doprowadzona do nich jest również układana na tynku zewnętrznych ścian.

Natomiast wewnątrz budynku wystarczy doprowadzić przewody do najbliższej rozdzielnicy. Tam sygnał z kamer jest przekazywany, w zależności od rozwiązania, do instalacji domofonowej lub bezpośrednio do sieci komputerowej.

W pierwszym przypadku potrzebna jest bramka przekształcająca obraz w sygnały wykorzystywanego systemu domofonowego.

W drugim może to być rejestrator IP.

Dalej obraz przesyłany jest skrętką komputerową, dzięki czemu zbędne jest prowadzenie kolejnej instalacji wewnątrz domu. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość monitorowania kilku budynków z jednego miejsca. Za pośrednictwem internetu informacje przesyłane są w dowolne miejsce. A obraz może być archiwizowany nie tylko na miejscu, ale wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Na przykład po uruchomieniu alarmu, na policję lub do centrali firmy ochroniarskiej.

Oszczędza to koszty i przyspiesza reakcję, umożliwiając lepszą ocenę sytuacji i przygotowanie się do interwencji. Także lokatorzy mogą korzystać z podglądu niektórych kamer.

Powiązanie systemu monitoringu z systemem domofonowym pozwala na lepszą ochronę. Każdorazowe użycie klucza kodowego, transpondera lub czytnika linii papilarnych może równocześnie uaktywniać obraz danego wejścia.

Czujniki antysabotażowe zainstalowane przy każdym bramofonie, czytniku czy drzwiach natychmiast powiadamiają portiera lub ochronę o próbie włamania. Równocześnie pojawia się obraz, który może zostać zapisany lub wysłany do centrali, gdyż wszystko przekazywane jest cyfrowo.

Czytaj dalej: Telewizja, Nadzór techniczny, Kontrola kosztów, Windy, Zdalna obsługa, System nerwowy »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18211|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11436|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11008|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl