CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

System nerwowy budynku mieszkalnego

Andrzej  Dubrawski  |  Administrator 9/2011  |  14.12.2011
System nerwowy budynku mieszkalnego
System nerwowy budynku mieszkalnego
sxc.hu

Okablowanie strukturalne budynku może stanowić jego system nerwowy, który pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.

Współczesna technika pozwala na zintegrowanie wielu funkcji: domofonii, monitoringu, kontroli dostępu, a także telewizji internetowej. Ponadto umożliwia kontrolę wszystkich instalacji technicznych w częściach wspólnych, a nawet w mieszkaniach.

Wystarczy wszędzie doprowadzić sieć komputerową, aby zmniejszyć zagrożenia, zwiększyć komfort i zredukować nakłady.

Kilkadziesiąt lat temu nie wyposażano budynków w instalacje kablowe ani komputerowe. Każdy lokal stanowił odrębną całość. Także części wspólne objęte były niezależnymi instalacjami. W ostatnim ćwierćwieczu XX wieku nastąpiła rewolucja elektroniczna.

Z biegiem czasu zmieniły się standardy, możliwości techniczne, jak też oczekiwania mieszkańców. Indywidualne anteny radiowe zostały zastąpione kablówkami, a wzrastające zagrożenie wymusiło wyposażanie budynków w domofony.

Integracja różnych systemów

Powszechne zapotrzebowanie na dostęp do internetu wymusza wprowadzanie kolejnych zmian. A każda z nich wymaga rozkuwania ścian, doprowadzania przewodów do nowych instalacji.

Nie każdy zarządzający domem wie, że większość udogodnień można zrealizować w oparciu o jedną instalację. Wystarczy połączyć wszystkie lokale siecią komputerową. Najlepiej przewodową.

Ale na rynku oferowane są urządzenia pozwalające na tworzenie bezprzewodowych sieci komputerowych. A sieć komputerowa może być wykorzystywana do przesyłania różnego rodzaju informacji. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest otwarcie się na, wciąż pojawiające się na rynku, nowe urządzenia komunikacyjne. W oparciu o tę samą sieć można korzystać z iPodów, iPadów, tabletów czy smartfonów.

Nie wiadomo, co przyszłość przyniesie. Wiadomo, że dalej będzie trwał rozwój komunikujących się ze sobą za pośrednictwem adresowania IP. Z czasem wzrastać będzie funkcjonalność sieci komputerowych.

Zwiększać się też będzie ilość przesyłanych danych, dlatego decydując się na wyposażenie budynku w sieć komputerową, należy zadbać o jej największą możliwą przepustowość. Niezależnie od teraźniejszych potrzeb. Takie postępowanie świadczy o gospodarności i inteligentnej oszczędności.

Rozpoznanie potrzeb

Wszelkie prace poprzedzone są rozpoznaniem potrzeb. W zależności od oczekiwań lokatorów podejmowana jest decyzja w sprawie wykonania jakiejś instalacji. Przy realizacji występuje problem kosztów oraz konieczność prowadzenia prac utrudniających życie.

Celowe jest jednorazowe wykonanie instalacji lub przezbrojenie istniejącej, np. sieci instalacji telewizji kablowej i dostosowanie jej do nowych zadań. W ten sposób można zminimalizować koszty.

Domofonia

Instalacja domofonowa, obok kablówki, jest najczęściej wykonywaną instalacją w budynkach mieszkalnych. Tradycyjna instalacja polega na zamontowaniu przy wejściu stacji bramofonowej lub wideobramofonowej oraz rygla zwalniającego drzwi, doprowadzeniu instalacji do skrzynki elektrycznej oraz do wszystkich lokali. A jej wykorzystanie ogranicza się wyłącznie do realizacji podstawowego celu, jakim jest ograniczenie dostępu obcych osób do domu.

Przykładem nowocześniejszego podejścia do problemu jest zainstalowanie przed wejściem stacji bramofonowej komunikującej się z całym budynkiem za pośrednictwem sieci komputerowej. Stacja taka może być łatwo rozbudowywana o wizję oraz o kontrolę dostępu. Te same przewody pozwalają na korzystanie z większej ilości funkcji.

Dodanie kamery nie wiąże się z koniecznością układania nowych przewodów. Wystarczy wymienić bramofon na wideodomofon lub rozbudować istniejące urządzenie o kamerę.

A tam, gdzie kamera narażona jest na potencjalne zniszczenie, można ją zainstalować w niedostępnym miejscu na ścianie budynku (wtedy jednak konieczne jest doprowadzenie do niej odcinka instalacji).

Bramofon może zostać także wyposażony w klawiaturę kodową (do wywoływania wskazanego lokalu oraz do samodzielnego otwierania drzwi) lub w zdalny czytnik (kart względnie breloków działających nawet z odległości 1,5 m) ewentualnie w czytnik linii papilarnych. W ten sposób dostęp do budynku posiadają wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Rozbudowę można prowadzić sukcesywnie, w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Kamera domofonowa może być także wykorzystywana do obserwacji otoczenia wejścia. Każdy lokator może, bez wezwania z bramofonu, włączyć podgląd i zobaczyć, co się dzieje na zewnątrz.

A jeśli istnieje potrzeba zainstalowania kilku kamer, to też można je przyłączyć do systemu domofonowego. Obraz każdej z nich może pojawiać się na wewnętrznych aparatach oraz na każdym komputerze przyłączonym do tej sieci. Komputer umożliwia też prowadzenie rozmowy z odwiedzającym oraz ew. odblokowanie drzwi (wystarczy kliknąć myszą).

Jeśli w budynku jest przewidziana portiernia lub ochrona, to można zrealizować tzw. funkcję concierge. Wtedy portier oprócz obserwowania otoczenia budynku przejmuje w godzinach nocnych wszelkie połączenia domofonowe. A także może odbierać wszelkie wezwania od lokatorów, którzy wyjechali na urlop. Dzięki temu zachowuje pełną kontrolę nad ruchem wchodzących do domu.

Monitoring

W domach znajdujących się w mniej bezpiecznych okolicach potrzebny jest monitoring. Kamery są montowane na zewnętrznych ścianach domów. Instalacja doprowadzona do nich jest również układana na tynku zewnętrznych ścian.

Natomiast wewnątrz budynku wystarczy doprowadzić przewody do najbliższej rozdzielnicy. Tam sygnał z kamer jest przekazywany, w zależności od rozwiązania, do instalacji domofonowej lub bezpośrednio do sieci komputerowej.

W pierwszym przypadku potrzebna jest bramka przekształcająca obraz w sygnały wykorzystywanego systemu domofonowego.

W drugim może to być rejestrator IP.

Dalej obraz przesyłany jest skrętką komputerową, dzięki czemu zbędne jest prowadzenie kolejnej instalacji wewnątrz domu. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość monitorowania kilku budynków z jednego miejsca. Za pośrednictwem internetu informacje przesyłane są w dowolne miejsce. A obraz może być archiwizowany nie tylko na miejscu, ale wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Na przykład po uruchomieniu alarmu, na policję lub do centrali firmy ochroniarskiej.

Oszczędza to koszty i przyspiesza reakcję, umożliwiając lepszą ocenę sytuacji i przygotowanie się do interwencji. Także lokatorzy mogą korzystać z podglądu niektórych kamer.

Powiązanie systemu monitoringu z systemem domofonowym pozwala na lepszą ochronę. Każdorazowe użycie klucza kodowego, transpondera lub czytnika linii papilarnych może równocześnie uaktywniać obraz danego wejścia.

Czujniki antysabotażowe zainstalowane przy każdym bramofonie, czytniku czy drzwiach natychmiast powiadamiają portiera lub ochronę o próbie włamania. Równocześnie pojawia się obraz, który może zostać zapisany lub wysłany do centrali, gdyż wszystko przekazywane jest cyfrowo.

Czytaj dalej: Telewizja, Nadzór techniczny, Kontrola kosztów, Windy, Zdalna obsługa, System nerwowy »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17123|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10679|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10252|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl