CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Termowizja: czego oczy nie widzą…

Termowizja: czego oczy nie widzą…
Termowizja: czego oczy nie widzą…

Badania termowizyjne umożliwiają dogłębną, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ocenę stanu technicznego budynku. To właśnie zdjęcia termograficzne wskażą wszelkie błędy izolacyjne, konstrukcyjne oraz instalacyjne występujące w danym budynku. Jest to wiedza nie do przecenienia, bowiem nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie ocenić tego gołym okiem.

Badania wykonane nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi o dużej rozdzielczości termicznej pozwalają na szczegółową i dokładną analizę stanu izolacji termicznej budynku, lokalizację niewidocznych elementów konstrukcyjnych mających wpływ na występowanie mostków termicznych, określenie umiejscowienia i rodzaju zawilgoceń, lokalizację rurociągów, sprawdzanie funkcjonowania ciągów wentylacyjnych oraz lokalizację miejsc przepływu powietrza.

Ponadto na podstawie zdjęć termograficznych możemy przekonać się o wielorakich uszkodzeniach budynku, nieprawidłowościach w działaniu systemów grzewczych oraz o wielu innych wadach. Ogólnie mówiąc, badania wykonane metodą termowizyjną pozwalają zarządcy posiąść wiedzę na temat niewidocznych gołym okiem problemów występujących w budynku.

 

Zgodność z projektem

Realnie istniejący budynek rzadko kiedy jest zgodny z projektem pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, a także wykonanych instalacji wewnętrznych. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: użycie innych materiałów budowlanych, wykonanie przegród o innej grubości, zawilgocenie, niestaranność wykonania robót, zmiany projektowe w trakcie realizacji itp. Kontrola izolacyjności cieplnej jest pomijana przy odbiorze wybudowanego budynku, a obecnie jakość wykonanej izolacji nabiera coraz większego znaczenia przy jego ocenie. Wniosek jest prosty: należałoby dokonywać kontroli i sprawdzania budynków pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych po zakończeniu procesu budowlanego lub remontu zmieniającego izolację cieplną w czasie termomodernizacji.

Techniki termograficzne mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Za pomocą dobrze przeprowadzonego badania możemy:

 • wykonać kontrolę termowizyjną przed remontem i po remoncie,
 • wykonać kontrolę termowizyjną przed lub po zakupie budynku,
 • szybko zlokalizować miejsca przecieków i awarii hydraulicznych,
 • zlokalizować miejsca występowania strat ciepła, które zwiększają koszty ogrzewania,
 • sprawdzić działanie lub wykryć uszkodzenie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego,
 • znaleźć przebieg instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody położonej w przegrodach,
 • zweryfikować pracę instalacji grzewczej, w tym wykryć nierównomierne grzanie lub niedrożności,
 • zidentyfikować miejsca, gdzie z powodu zawilgocenia może wystąpić pleśń,
 • sprawdzić ciągłość izolacji oraz wykryć jej wady i ubytki,
 • sprawdzić prawidłowość montażu oraz szczelność okien i drzwi,
 • znaleźć miejsca występowania mostków termicznych.

 

 

System termowizyjny

Termowizja jest metodą badawczą pozwalającą na zdalną i bezdotykową ocenę rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu. W metodzie tej wykorzystuje się rozkład promieniowania podczerwonego, wysyłanego przez każde ciało stałe, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, wynoszącego 0,0 K (-273,15°C). Promieniowanie emitowane przez obserwowany obiekt rejestruje kamera, następnie obiekt przekształcony światłem widzialnym tworzy kolorową mapę temperatur. Urządzenie termograficzne dokonuje więc pomiaru promieniowania podczerwonego (cieplnego) docierającego do jego detektora. Sygnał z detektora podlega wzmocnieniu i analizie. Jest rejestrowany w postaci cyfrowego obrazu, przetworzony na postać widzialną i wyświetlony na ekranie monitora. Zapisany w ten sposób obraz nazywany jest termogramem.

System termowizyjny jest rodzajem termometru, który pozwala mierzyć temperaturę na odległość w wielu miejscach jednocześnie. Moc promieniowania badanego obiektu zależy od jego temperatury, dlatego miejsca cieplejsze na obrazie widzialnym wydają się jaśniejsze. Miejsca cieplejsze na powierzchni zewnętrznej odpowiadają gorzej izolowanym obszarom przegrody, a niska temperatura powierzchni może świadczyć o dobrych właściwościach izolacyjnych przegrody. Wartość temperatury obiektu jest obliczana przy założeniu znajomości współczynnika emisyjności powierzchni obiektu, temperatury otoczenia, temperatury i wilgotności atmosfery oraz odległości kamery od obrazowanego obiektu.

Ocena ścian

Ściany zewnętrzne, obok podstawowej funkcji konstrukcyjnej, ze względu na ich powierzchnię, spełniają dla budynku zadanie głównej izolacji termicznej, akustycznej oraz paroprzepuszczalności. To, w jaki sposób spełniają swoją rolę zależy od materiałów, z jakich zostały wykonane oraz ich konstrukcji. O jakości termicznej ścian świadczy współczynnik przenikania ciepła. Prawidłowo wykonana ściana i jej izolacja utrzymuje temperaturę zbliżoną do temperatury zewnętrznej.

W miejscach gdzie obserwujemy znaczny wzrost temperatury występują straty ciepła, co wskazuje na wady izolacji. Optymalna kontrola jest możliwa dla budynku zamkniętego i ogrzewanego, w porze zimowej, przy wykorzystaniu techniki termograficznej.

Kontrola termowizyjna umożliwia natychmiastowe ujawnienie liniowych i punktowych mostków termicznych, wadliwych połączeń elementów przegród zewnętrznych czy po prosu ubytków w izolacji. Zdjęcia termograficzne pokazują dokładne informacje o temperaturze dla danego odcinka ściany. Z analizy zdjęć dowiemy się, czy dany budynek jest dobrze zaizolowany, czy ściany są odpowiedniej grubości, a izolacja jest wystarczająca oraz czy nie występują w niej ubytki. Wykonując termogramy budynków od zewnętrznej strony, spodziewamy się, że zróżnicowanie izolacyjności zewnętrznych przegród budowlanych uwidoczni się w postaci nierównomiernej temperatury na powierzchni przegrody. Tymczasem zróżnicowanie temperatury zewnętrznej powierzchni ścian budynków może być wynikiem zarówno niejednorodnej izolacyjności, jak też niejednorodnego otoczenia.

Czytaj dalej: Badania termowizyjne, Warunki badania, Interpretacja termogramów, Diagnostyka instalacji i systemów grzewczych »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Prawo a praktyka – debata
 • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16482|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10154|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl