CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Termowizja: czego oczy nie widzą…

Termowizja: czego oczy nie widzą…
Termowizja: czego oczy nie widzą…

Badania termowizyjne umożliwiają dogłębną, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ocenę stanu technicznego budynku. To właśnie zdjęcia termograficzne wskażą wszelkie błędy izolacyjne, konstrukcyjne oraz instalacyjne występujące w danym budynku. Jest to wiedza nie do przecenienia, bowiem nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie ocenić tego gołym okiem.

Badania wykonane nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi o dużej rozdzielczości termicznej pozwalają na szczegółową i dokładną analizę stanu izolacji termicznej budynku, lokalizację niewidocznych elementów konstrukcyjnych mających wpływ na występowanie mostków termicznych, określenie umiejscowienia i rodzaju zawilgoceń, lokalizację rurociągów, sprawdzanie funkcjonowania ciągów wentylacyjnych oraz lokalizację miejsc przepływu powietrza.

Ponadto na podstawie zdjęć termograficznych możemy przekonać się o wielorakich uszkodzeniach budynku, nieprawidłowościach w działaniu systemów grzewczych oraz o wielu innych wadach. Ogólnie mówiąc, badania wykonane metodą termowizyjną pozwalają zarządcy posiąść wiedzę na temat niewidocznych gołym okiem problemów występujących w budynku.

 

Zgodność z projektem

Realnie istniejący budynek rzadko kiedy jest zgodny z projektem pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, a także wykonanych instalacji wewnętrznych. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: użycie innych materiałów budowlanych, wykonanie przegród o innej grubości, zawilgocenie, niestaranność wykonania robót, zmiany projektowe w trakcie realizacji itp. Kontrola izolacyjności cieplnej jest pomijana przy odbiorze wybudowanego budynku, a obecnie jakość wykonanej izolacji nabiera coraz większego znaczenia przy jego ocenie. Wniosek jest prosty: należałoby dokonywać kontroli i sprawdzania budynków pod względem izolacyjności cieplnej przegród budowlanych po zakończeniu procesu budowlanego lub remontu zmieniającego izolację cieplną w czasie termomodernizacji.

Techniki termograficzne mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Za pomocą dobrze przeprowadzonego badania możemy:

 • wykonać kontrolę termowizyjną przed remontem i po remoncie,
 • wykonać kontrolę termowizyjną przed lub po zakupie budynku,
 • szybko zlokalizować miejsca przecieków i awarii hydraulicznych,
 • zlokalizować miejsca występowania strat ciepła, które zwiększają koszty ogrzewania,
 • sprawdzić działanie lub wykryć uszkodzenie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego,
 • znaleźć przebieg instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody położonej w przegrodach,
 • zweryfikować pracę instalacji grzewczej, w tym wykryć nierównomierne grzanie lub niedrożności,
 • zidentyfikować miejsca, gdzie z powodu zawilgocenia może wystąpić pleśń,
 • sprawdzić ciągłość izolacji oraz wykryć jej wady i ubytki,
 • sprawdzić prawidłowość montażu oraz szczelność okien i drzwi,
 • znaleźć miejsca występowania mostków termicznych.

 

 

System termowizyjny

Termowizja jest metodą badawczą pozwalającą na zdalną i bezdotykową ocenę rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu. W metodzie tej wykorzystuje się rozkład promieniowania podczerwonego, wysyłanego przez każde ciało stałe, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, wynoszącego 0,0 K (-273,15°C). Promieniowanie emitowane przez obserwowany obiekt rejestruje kamera, następnie obiekt przekształcony światłem widzialnym tworzy kolorową mapę temperatur. Urządzenie termograficzne dokonuje więc pomiaru promieniowania podczerwonego (cieplnego) docierającego do jego detektora. Sygnał z detektora podlega wzmocnieniu i analizie. Jest rejestrowany w postaci cyfrowego obrazu, przetworzony na postać widzialną i wyświetlony na ekranie monitora. Zapisany w ten sposób obraz nazywany jest termogramem.

System termowizyjny jest rodzajem termometru, który pozwala mierzyć temperaturę na odległość w wielu miejscach jednocześnie. Moc promieniowania badanego obiektu zależy od jego temperatury, dlatego miejsca cieplejsze na obrazie widzialnym wydają się jaśniejsze. Miejsca cieplejsze na powierzchni zewnętrznej odpowiadają gorzej izolowanym obszarom przegrody, a niska temperatura powierzchni może świadczyć o dobrych właściwościach izolacyjnych przegrody. Wartość temperatury obiektu jest obliczana przy założeniu znajomości współczynnika emisyjności powierzchni obiektu, temperatury otoczenia, temperatury i wilgotności atmosfery oraz odległości kamery od obrazowanego obiektu.

Ocena ścian

Ściany zewnętrzne, obok podstawowej funkcji konstrukcyjnej, ze względu na ich powierzchnię, spełniają dla budynku zadanie głównej izolacji termicznej, akustycznej oraz paroprzepuszczalności. To, w jaki sposób spełniają swoją rolę zależy od materiałów, z jakich zostały wykonane oraz ich konstrukcji. O jakości termicznej ścian świadczy współczynnik przenikania ciepła. Prawidłowo wykonana ściana i jej izolacja utrzymuje temperaturę zbliżoną do temperatury zewnętrznej.

W miejscach gdzie obserwujemy znaczny wzrost temperatury występują straty ciepła, co wskazuje na wady izolacji. Optymalna kontrola jest możliwa dla budynku zamkniętego i ogrzewanego, w porze zimowej, przy wykorzystaniu techniki termograficznej.

Kontrola termowizyjna umożliwia natychmiastowe ujawnienie liniowych i punktowych mostków termicznych, wadliwych połączeń elementów przegród zewnętrznych czy po prosu ubytków w izolacji. Zdjęcia termograficzne pokazują dokładne informacje o temperaturze dla danego odcinka ściany. Z analizy zdjęć dowiemy się, czy dany budynek jest dobrze zaizolowany, czy ściany są odpowiedniej grubości, a izolacja jest wystarczająca oraz czy nie występują w niej ubytki. Wykonując termogramy budynków od zewnętrznej strony, spodziewamy się, że zróżnicowanie izolacyjności zewnętrznych przegród budowlanych uwidoczni się w postaci nierównomiernej temperatury na powierzchni przegrody. Tymczasem zróżnicowanie temperatury zewnętrznej powierzchni ścian budynków może być wynikiem zarówno niejednorodnej izolacyjności, jak też niejednorodnego otoczenia.

Czytaj dalej: Badania termowizyjne, Warunki badania, Interpretacja termogramów, Diagnostyka instalacji i systemów grzewczych »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Gospodarowanie ciepłem
 • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16900|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10517|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10085|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl