administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Roślinność pnąca i zjawiska elektrofizyczne wspomagają ochronę elewacji

Roślinność wspomagająca ochronę elewacji; sxc.hu

Roślinność wspomagająca ochronę elewacji; sxc.hu

Elewacjom szkodzi nadmiar wilgoci. Zazwyczaj sięga się wtedy po aktywne środki powłokowe i hydrofobowe, czyli farby i impregnaty. Wspomagająco działają nasadzenia roślinności pnącej oraz technologie oparte o urządzenia wykorzystujące zjawiska elektrofizyczne, w tym elektroosmozę.

Zobacz także

CLAR SYSTEM Wszystko o CLAR SYSTEM - portfolio usług

Wszystko o CLAR SYSTEM - portfolio usług Wszystko o CLAR SYSTEM - portfolio usług

Jesteśmy jedną z niewielu firm, którą cechuje pełna kompleksowość w wykonywaniu oferowanych usług. 20 letnie doświadczenie z zakresu Facility Management pozwala nam oferować pełen zakres usług FM ograniczając...

Jesteśmy jedną z niewielu firm, którą cechuje pełna kompleksowość w wykonywaniu oferowanych usług. 20 letnie doświadczenie z zakresu Facility Management pozwala nam oferować pełen zakres usług FM ograniczając przy tym konieczność korzystania z drobnych podwykonawców do niezbędnego minimum.

FIRMA BMETERS Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN

Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN

Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...

Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.

Zarówno nasadzenia, jak i metody elektrofizyczne wspierają walkę z wilgocią.

Roślinność pnąca, czyli pnącza1

Specyfiką pnączy jest umiejętność wspinania się po ścianach elewacji, dzięki czemu sąsiadują z nią najbliżej jak to jest możliwe i na największej powierzchni. Obdarzają przy tym otoczenie wszystkimi pozytywnymi cechami charakteryzującymi zieleń. W porównaniach z inną roślinnością często okazują się najlepsze.

Wymieńmy tylko te wybrane, wprost przekładające się na ochronę elewacji przed nadmiernym zawilgoceniem.

Korzenie pnączy znacząco osuszają grunt wokół budynku.

Nie ma obaw o to, że rosnąc tuż przy jego fundamentach spowodują jakiekolwiek ich uszkodzenia. Zapuszczając się w strefach sąsiadujących z przyziemiami budynków, wchłaniają wilgoć obecną w gruncie, którą dla wegetacji potrzebują części nadziemne tych roślin:

  • łodygi,
  • liście i
  • kwiaty.

Liście pnączy transpirują duże ilości wody pobieranej z podłoża, przez co skutecznie poprawiają klimat w najbliższym otoczeniu elewacji, a w szczególności okien, loggii i balkonów. W okresie kwitnienia dochodzi piękno kwiatów i związana z nimi emanacja zapachów wpływających relaksująco i terapeutycznie na psychikę.

Ściany porośnięte pnączami tworzą specyficzne pionowe trawniki. Przy wysokich budynkach są kilkadziesiąt razy skuteczniejsze w korzyściach dla środowiska niż trawniki i ogrody dachowe. Pnącza stosowane do porastania ścian mają duże przyrosty roczne. W zależności od gatunku i odmiany, mogą dorastać nawet do 25 m wzwyż i dowolnie rozrastać się wszerz.

Wpływ na środowisko rozrośniętych pnączy jest porównywalny z wpływem wiekowych drzew, a w wielu przypadkach może je znacznie przewyższać.

Pnącza w znacznych ilościach produkują tlen i oczyszczają powietrze. Badania, jakie przeprowadził prof. Jacek Borowski z SGGW na wybranej elewacji porośniętego pnączami budynku w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 41 dowiodły, że te ilości są imponujące.

W konkretnym przypadku rozpatrywano liście winobluszcza pięciolistkowego (Parthenocissus quinquefolia), który porastał ściany budynku. Na powierzchni elewacji 531 m2 powierzchnia jego liści wynosiła 2.600 m2. Ich masa osiągała 3000 kg. Badana „fabryka” liści na elewacji w wyniku transpiracji odparowywała 15.000 l wody na dobę.

Uzyskiwana masa pary wodnej schładzała otoczenie budynku (a więc i jego elewację) o rząd 37,5 GJ ciepła na dobę. Ale najważniejszą korzyścią w sezonie wegetacji liści stanowiło wyprodukowanie przez roślinę 250 kg tlenu i związanie 500 kg dwutlenku węgla, co w warunkach zabudowy osiedlowej stanowi ogromną wielkość.

Dodać wypada, że emitowana para wodna pozostaje „czystą”, albowiem liście i pędy pnączy przechwytują oraz wiążą w sobie zanieczyszczenia gazowe i pyłowe obecne w powietrzu, w tym m.in. związki metali ciężkich takich jak ołów i kadm. Wyłapywanie takich zanieczyszczeń jest proporcjonalne do powierzchni liści.

Niemieckie badania wykazały, że winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) w sezonie wegetacyjnym może zatrzymać 4 g zanieczyszczeń na m2 pokrywanej powierzchni liści, a bluszcz pospolity (Hedera helix) – nawet do 6 g.

Z wyliczeń tych wynika, że tylko na wspomnianym budynku przy ul. Mokotowskiej pnącza mogły zatrzymywać rocznie ponad 2 kg takich toksycznych zanieczyszczeń.

Usuwanie przez pnącza toksycznej wilgoci z otoczenia korzystnie wpływa również na stan techniczny elewacji, albowiem elewacja w mniejszym stopniu podatna jest na „zabrudzenia” wspomnianymi zanieczyszczeniami.

Znacznie zredukowane zostaje ryzyko zaistnienia z tego powodu niepożądanych reakcji chemicznych między nimi a podłożem, które przyspieszają niszczenie farb i tynków elewacyjnych (np. łuszczenie się powłok – odsłanianie warstw bardziej wrażliwych na wpływy wilgoci oraz tworzenie się spękań – miejsc, gdzie kondensuje wilgoć).

Zaletą liści pnączy jest i to, że ich powierzchnia wyraźnie ogranicza bezpośredni wpływ promieni UV na elewacje, co jest istotne zważywszy, że UV to dodatkowy czynnik katalizujący nadmienione procesy i podstawowy powodujący płowienia, łuszczenia oraz spękania farb i powłok elewacyjnych.

Pnącza ocieniają nasłonecznione elewacje i wraz z transpiracją wilgoci przeciwdziałają ich nagrzewaniu. Eliminacja skoków termicznych redukuje również podatność na uszkodzenia powłok elewacji.

W badaniach stwierdzono ograniczenie wahań termicznych na takich powierzchniach nawet o 50% (w upalną pogodę, nasłonecznione ściany nagrzewały się do temperatury 60° C, a osłonięte pnączem najwyżej do 30° C), co w warunkach letnich ogranicza energię potrzebną do klimatyzacji pomieszczeń.

Pnącza zimnozielone, zwłaszcza bluszcz pospolity (Hedera helix), skutecznie poprawiają efektywność izolacji na ścianach północnych elewacji i obniża jej straty ciepła, co nie jest bez znaczenia w warunkach późnojesienno-zimowych. Osłaniając ściany dodatkowo zabezpieczają je przed wychładzaniem powodowanym wiatrami i możliwością osadzania się śniegu na elewacjach.

W warunkach zimowych na nieosłoniętych ścianach budynków poddawanych działaniu mroźnych wiatrów notowano średnio o 30% podwyższone straty ciepła. Wykazano, że w rejonach o regularnie mroźnych zimach, osłonięcie ścian bluszczem redukowało wychładzanie przez wiatr o 75%.

W skali roku stwierdzono, że w klimacie umiarkowanym pokrycie elewacji gęstym pnączem zimozielonym przynosiło oszczędności energetyczne rzędu 15%–30%.

Efekt oszczędności energetycznych w mniejszym stopniu dają również pnącza zrzucające liście przed zimą. Ich efektywność zależy od układu i grubości pędów, co jest zdeterminowane cechami gatunku czy odmiany, wiekiem i energią rośliny.

Zjawiska elektrofizyczne

Molekuły wody mają szczególną właściwość poruszania się w naturalnym lub sztucznie wytworzonym polu elektrycznym w kierunku negatywnie naładowanego bieguna (podobnie jak igła w kompasie ustawiająca się na północ) i właśnie tę ich cechę w budownictwie wykorzystuje się do sposobów osuszania murów.

Wypracowano wiele metod elektrofizycznych pozwalających na skuteczne i trwałe usuwanie wilgoci. Różnice między nimi wynikają z rozwiązań technicznych. Ich nazewnictwo przyjęło adekwatne im określenia (np. metody elektromagnetyczne, elektroosmotyczne, radiotechniczne, magnetokinetyczne itp.).

Pomijając szczegóły techniczne, zastosowane w nich urządzenia przeciwdziałają zjawisku podciągania kapilarnego wody zawierającej rozpuszczone w niej sole i kwasy humusowe z gruntu przez porowate materiały budowlane, które zdolne są podnieść je na znaczne wysokości sięgające nawet do 3 metrów ponad powierzchnię gruntu.

Podobne zjawisko dotyczy też wilgoci pochodzenia opadowego zawierającej rozpuszczone sole budowlane obecne w murze, która przemieszcza się w różne kierunki ścian budynku tworząc zacieki; często w następstwie uszkodzeń systemów rynnowych, ich niedrożności, źle zamontowanych okapników, braku spadków technologicznych na tarasach i balkonach itp.

Zastosowanie elektrofizycznych metod osuszania elewacji może pomóc zneutralizować niekorzystny ruch wody i jonów w murze, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego osuszania muru.

Warto wiedzieć, że systemy elektrofizyczne są nieskuteczne dla zawilgoceń spowodowanych wodą napływającą pod ciśnieniem, wylewającą się z rynien, podciekającą do nieszczelności muru, a nawet dla wilgoci kondensacyjnej. Ich zastosowanie sprawdza się jedynie przy zawilgoceniu podciąganym kapilarnie. Należy więc zawsze mieć na uwadze przede wszystkim konieczność usunięcia źródeł wilgoci.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1 Konsultacja naukowo-techniczna – dr inż. Szczepan Marczyński, firma Clematis.

Komentarze

  • At9d9mBrienry At9d9mBrienry, 14.11.2022r., 09:01:19 [url=guadalupeashelton.dogtraininginchicagobest.online]guadalupeashelton.dogtraininginchicagobest.online[/url] cold Hetsweact Netuncek blue dog training townsville what has been seen cannot be unseen dog training 21 blackjack dog training guard dog training connecticut dmv bhungane training dogs

Powiązane

mgr inż. Ewa Szadkowska Problem z hałasem… Co z robić jeśli osiedle usytuowane jest przy drodze?

Problem z hałasem… Co z robić jeśli osiedle usytuowane jest przy drodze? Problem z hałasem… Co z robić jeśli osiedle usytuowane jest przy drodze?

Jakie rozwiązania zaproponować mieszkańcom osiedla usytuowanego przy drodze, aby towarzyszący im na co dzień hałas i zgiełk ulicy nie stał się uporczywym problemem?

Jakie rozwiązania zaproponować mieszkańcom osiedla usytuowanego przy drodze, aby towarzyszący im na co dzień hałas i zgiełk ulicy nie stał się uporczywym problemem?

Redakcja news Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku....

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku. Energooszczędność i typ ogrzewania będą więc kluczowymi czynnikami kształtującymi rynek mieszkaniowy.

Redakcja Zalety zielonych altan śmietnikowych

Zalety zielonych altan śmietnikowych Zalety zielonych altan śmietnikowych

Zielone dachy stają się coraz popularniejsze. Oprócz poprawy estetyki budynku i osiedla, przyczyniają się także do lepszej gospodarki deszczówką, poprawy jakości powietrza i zmniejszenia smogu. Zielony...

Zielone dachy stają się coraz popularniejsze. Oprócz poprawy estetyki budynku i osiedla, przyczyniają się także do lepszej gospodarki deszczówką, poprawy jakości powietrza i zmniejszenia smogu. Zielony dach może być nie tylko częścią budynku, ale także altany śmietnikowej.

Anna Ruszczak news Niemal 16 mln zł na poprawę jakości powietrza

Niemal 16 mln zł na poprawę jakości powietrza Niemal 16 mln zł na poprawę jakości powietrza

Druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza to budżet 15,7 mln zł. Ogłoszono konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz...

Druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza to budżet 15,7 mln zł. Ogłoszono konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą.

Anna Ruszczak news Kredyt 0 proc. na fotowoltaikę?

Kredyt 0 proc. na fotowoltaikę? Kredyt 0 proc. na fotowoltaikę?

Politycy nowej koalicji rządzącej jeszcze przed wyborami deklarowali, że planują wprowadzić ważne zmiany w obszarze energii słonecznej już w 2024 roku.

Politycy nowej koalicji rządzącej jeszcze przed wyborami deklarowali, że planują wprowadzić ważne zmiany w obszarze energii słonecznej już w 2024 roku.

Anna Ruszczak news Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.

Anna Ruszczak news Saturatory, czyli oszczędności zero waste

Saturatory, czyli oszczędności zero waste Saturatory, czyli oszczędności zero waste

Saturatory do wody z bąbelkami wracają do łask i mogą pomóc zmniejszyć zużycie plastikowych butelek o ok. 450 rocznie na osobę.

Saturatory do wody z bąbelkami wracają do łask i mogą pomóc zmniejszyć zużycie plastikowych butelek o ok. 450 rocznie na osobę.

Helena Śpiewak Uwaga! Ziemia wrze!

Uwaga! Ziemia wrze! Uwaga! Ziemia wrze!

Ludzkość stoi w obliczu kryzysu, który nie tylko zagraża wzrostowi gospodarczemu. – Wyzwanie, któremu musimy sprostać, to coś znacznie większego niż tylko kryzys klimatyczny. Mamy do czynienia z masowym...

Ludzkość stoi w obliczu kryzysu, który nie tylko zagraża wzrostowi gospodarczemu. – Wyzwanie, któremu musimy sprostać, to coś znacznie większego niż tylko kryzys klimatyczny. Mamy do czynienia z masowym wymieraniem gatunków, zanieczyszczeniem powietrza, utratą podstawowych funkcji przez ekosystemy. To wszystko stawia przyszłość ludzkości pod znakiem zapytania. To kryzys planetarny – taką diagnozę postawił prof. Johan Rockström [1].

Helena Śpiewak Składowiska śmieci to tykająca bomba

Składowiska śmieci to tykająca bomba Składowiska śmieci to tykająca bomba

Rzut oka na krajową mapę wystarczy, by uświadomić sobie, że nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny. Wszystko przez pożary składowisk odpadów.

Rzut oka na krajową mapę wystarczy, by uświadomić sobie, że nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny. Wszystko przez pożary składowisk odpadów.

Anna Ruszczak news Rządowy Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rządowy Program przeciwdziałania niedoborowi wody Rządowy Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Rada Ministrów 22 sierpnia 2023 roku przyjęła uchwałę w sprawie Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Uchwała została przedłożona przez ministra infrastruktury.

Rada Ministrów 22 sierpnia 2023 roku przyjęła uchwałę w sprawie Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Uchwała została przedłożona przez ministra infrastruktury.

Anna Ruszczak news Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków

Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków

Tworzenie spółdzielni energetycznych wkrótce ma stać się prostsze. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma przyspieszyć rozwój spółdzielni energetycznych. Obecnie w Polsce działa 10...

Tworzenie spółdzielni energetycznych wkrótce ma stać się prostsze. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma przyspieszyć rozwój spółdzielni energetycznych. Obecnie w Polsce działa 10 takich podmiotów, dla porównania w Danii jest ich 2,5 tys.

Anna Ruszczak news Baterie nowej generacji z polskiego laboratorium

Baterie nowej generacji z polskiego laboratorium Baterie nowej generacji z polskiego laboratorium

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował koncepcję, która może zmienić sposób produkcji akumulatorów oraz wyeliminować kosztowne i szkodliwe dla środowiska surowce. Innowacyjne technologie...

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował koncepcję, która może zmienić sposób produkcji akumulatorów oraz wyeliminować kosztowne i szkodliwe dla środowiska surowce. Innowacyjne technologie są już gotowe do wdrożenia w produkcji.

Anna Ruszczak news Miejskie wyspy ciepła

Miejskie wyspy ciepła Miejskie wyspy ciepła

Miejskie wyspy ciepła (MWC) są zjawiskiem klimatycznym polegającym na kumulacji ciepła w przestrzeni miast. Betonowe obszary gromadzą wielkie ilości ciepła przez cały rok.

Miejskie wyspy ciepła (MWC) są zjawiskiem klimatycznym polegającym na kumulacji ciepła w przestrzeni miast. Betonowe obszary gromadzą wielkie ilości ciepła przez cały rok.

Anna Ruszczak news Polacy pracują nad ekologicznym wodorem

Polacy pracują nad ekologicznym wodorem Polacy pracują nad ekologicznym wodorem

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który ma służyć do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który ma służyć do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej.

Anna Ruszczak news Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów

Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych rośnie w szybkim tempie, ale Polska jest jeszcze daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach.

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych rośnie w szybkim tempie, ale Polska jest jeszcze daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach.

Anna Ruszczak news Nowe technologie pomagają segregować odpady

Nowe technologie pomagają segregować odpady Nowe technologie pomagają segregować odpady

Coraz więcej Polaków deklaruje, że dba o środowisko i segreguje odpady. Niestety wiele osób nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać śmieci i segreguje je błędnie lub gubi się w systemie selektywnej...

Coraz więcej Polaków deklaruje, że dba o środowisko i segreguje odpady. Niestety wiele osób nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać śmieci i segreguje je błędnie lub gubi się w systemie selektywnej zbiórki. Z pomocą przychodzą nowe technologie.

Helena Śpiewak Zero odpadów, zero marnowania

Zero odpadów, zero marnowania Zero odpadów, zero marnowania

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy

Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy

Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To...

Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To pomoże zmniejszyć w Redzie emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą mniej płacić za ciepło.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Kwalifikowany podpis elektroniczny w służbie gospodarki paperless

Kwalifikowany podpis elektroniczny w służbie gospodarki paperless Kwalifikowany podpis elektroniczny w służbie gospodarki paperless

Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, powodują oszczędność kosztów i korzyści ekologiczne. Coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków...

Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, powodują oszczędność kosztów i korzyści ekologiczne. Coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków lub umów i zastępuje je cyfrowymi odpowiednikami. Ważnym narzędziem w tej zmianie jest e-podpis, czyli elektroniczny podpis kwalifikowany, który gwarantuje bezpieczeństwo cyfrowego dokumentu i ustala tożsamość osoby podpisującej. Niestety, tempo przechodzenia na gospodarkę paperless wciąż jest mało...

Redakcja Targi EKOTECH – gospodarka odpadami, recykling i ochrona środowiska

Targi EKOTECH – gospodarka odpadami, recykling i ochrona środowiska Targi EKOTECH – gospodarka odpadami, recykling i ochrona środowiska

Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, które odbędą się 8 i 9 marca 2023 roku, to okazja do poznania najnowszych rozwiązań w branży komunalnej.

Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, które odbędą się 8 i 9 marca 2023 roku, to okazja do poznania najnowszych rozwiązań w branży komunalnej.

Redakcja news Jak zatrzymać deszczówkę

Jak zatrzymać deszczówkę Jak zatrzymać deszczówkę

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.