CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (9-15.12.2011 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  16.12.2011

Cotygodniowy, subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o powstaniu największego w Polsce biurowca z precertyfikatem LEED oraz o tym, że od 1 stycznia 2013 r. najemca otrzyma niższą bonifikatę przy wykupie mieszkań komunalnych w Warszawie. Ponadto z porównania cen apartamentów wynika, że ceny w stolicy plasują się w europejskiej czołówce.

W Warszawie powstaje największy w Polsce biurowiec z precertyfikatem LEED

Eurocentrum Office Complex, zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich, pobliżu placu Zawiszy, został nagrodzony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), jako najlepszy ekologiczny biurowiec w Polsce z precertyfikatem LEED na poziomie Gold. Pełny certyfikat zostanie przyznany po zakończeniu prac, dokonaniu wszystkich odbiorów oraz odpowiedniej regulacji systemów instalacyjnych zgodnie z wymaganiami certyfikacji LEED. Obiekt otrzymał również nagrodę magazynu EuropaProperty w kategorii „LEED Application In-Process” – poinformował portal prnews.pl.

Biurowiec będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. Całkowita powierzchnia najmu to prawie 70 000 m2 – w tym powierzchnia biurowa zajmie ponad 67 500 m2, a handlowo-usługowa prawie 2500 m2. Podziemne parkingi pomieszczą 612 samochodów, a naziemne 162.

 

Kraków: Sukiennice atrakcyjnym miejscem dla stacji telewizyjnych w czasie Euro 2012

Z tarasu Sukiennic chce nadawać m.in. telewizja BBC. Trwają negocjacje cenowe – pisze „Gazeta Wyborcza Kraków”.

W Krakowie będzie trenować angielska drużyna, piłkarze zaś mają mieszkać w Hotelu Starym. Do studia umieszczonego na tarasie Sukiennic byłoby więc blisko. A sportowcy udzielaliby wywiadów na tle Rynku Głównego i wież kościoła Mariackiego.

Koszty wynajmu to na razie tajemnica handlowa. W grę mogą jednak wchodzić spore kwoty, gdyby taras był użytkowany przez długi czas i przez wiele mediów.

Dobrych lokalizacji na studia poszukują też inne telewizje holenderskie (Holendrzy również będą trenować w Krakowie). Im zaś zależy na widoku na Wawel. Pod uwagę branych jest kilka tarasów hotelowych w pobliżu Wawelu, a także barka Arina, ale trzeba by było przetransportować ją z Kazimierza pod Wawel.

 

Wrocław planuje budowę metra

Radni wojewódzcy z klubu Rafała Dutkiewicza walczą o pieniądze na pierwszą linię metra we Wrocławiu. Chcą, aby rozpoczynała się ona pod Dworcem Świebodzkim – pisze „Gazeta Wrocławska”.

Od dworca ma biec podziemny tunel na plac Społeczny, gdzie się rozwidli. Jedna nitka dotrze na ulicę Krakowską, gdzie już na powierzchni pociąg wjedzie na tory prowadzące w kierunku Opola. Druga nitka zostanie skierowana na pl. Grunwaldzki. Stamtąd, w zależności od koncepcji, tunel zostanie wytyczony albo pod osią Grunwaldzką, pod Odrą, i dotrze do torowiska, którym teraz pociągi jeżdżą do Oleśnicy. Druga wersja (droższa) zakłada poprowadzenie tunelu pod ulicami Wróblewskiego i Olszewskiego, który również dotarłby do linii kolejowej.

Opracowanie studium wykonalności to koszt kilku milionów złotych, a budowa metra – ok. miliarda złotych.

 

Ceny warszawskich apartamentów w europejskiej czołówce

Portal Global Property Guide porównał ceny 120-metrowych mieszkań o podwyższonym standardzie w centrach stolic europejskich. Najwięcej za takie mieszkanie trzeba zapłacić Monako, bo aż 20,8 mln zł (według kursu 4,40 zł/euro). W Londynie apartament o podobnym metrażu to wydatek 8 mln zł (66,8 tys. zł/m2), a w Paryżu ponad 7 mln zł (ok. 59 tys. zł/m2) – podał portal samorządowy.

Natomiast w Warszawie na rynku wtórnym, według Global Property Guide, 120-metrowy apartament kosztuje 1 mln 836 tys. zł (15,3 tys. zł/m2). Jest to o 2% mniej niż rok temu. W związku z tym stolica Polski spadła w rankingu o trzy pozycje. A wyprzedziły ją stolice Austrii i Niemiec. W Wiedniu za 120-metrowy lokal o wyższym standardzie trzeba zapłacić ok. 18,4 tys. zł/m2, a w Berlinie ok. 16,3 tys. zł/m2 (według kursu 4,40 zł/euro).

 

W Jastrzębiu Zdroju powstanie zakład przeróbki odpadów

Projekt zakłada wykorzystanie technologii odgazowania odpadów i produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze spalania wytworzonego gazu. Część uzyskanej energii zaspokoi potrzeby własne obiektu, a nadwyżki będą sprzedawane. Moc instalacji elektrycznej to 6 MW – podał wnp.pl.

Inwestor, spółka Energo-Eko I, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 39,5 mln zł, przyznane przez Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Wrocław montuje punkty ładowania samochodów elektrycznych

Jak poinformowała „Polska Gazeta Wrocławska”, we Wrocławiu uruchomiono pierwszy punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Na razie miasto planuje 20 takich punktów, ale jeśli pojazdów przybędzie, powstanie ich więcej. Dotychczas we Wrocławiu zarejestrowano 12 samochodów i 17 motorowerów z silnikami elektrycznymi.

Montaż jednego słupka z trzema stanowiskami do ładowania wyceniono na 40 tys. zł. Miasto ma sfinansować połowę tej kwoty – wyda więc na ten cel 400 tys. zł.

 

Warszawa: konkurs na najładniejszy budynek na Pradze Południe rozstrzygnięty 

W konkursie „Kolorowa Praga” mogły wziąć udział wspólnoty mieszkaniowe, które w roku 2010 lub 2011 przeprowadziły i zakończyły remont budynku, połączony z odnową elewacji. Z 42 nadesłanych propozycji jury wybrało blok przy ul. Paca 39. Główna nagroda to czek w wysokości 100 tys. złotych.

Nagrodzony budynek wzniesiono w latach 50. ubiegłego wieku. W ciągu pięciu lat wspólnota wymieniła prawie wszystkie instalacje – gazową, elektryczną i c.o. Wyremontowano też dach i klatki schodowe, które czekały na odnowienie 55 lat, a elewacja otrzymała nowy, estetyczny wygląd – czytamy na stronie wspolnotamieszkaniowa.pl.

 

Warmia i Mazury przodują w informatyzacji kraju

Województwo warmińsko-mazurskie ma najwięcej zakontraktowanych i już realizowanych oraz zakończonych projektów, współfinansowanych przez fundusze europejskie w ramach programów związanych z tworzeniem infrastruktury informatycznej. Zrealizowane projekty to m.in. budowa sieci szkieletowej oraz tworzenie nowych punktów dystrybucyjnych w ramach Projektu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, budowa wielu sieci miejskich, w tym również bezprzewodowego dostępu do Internetu, wyposażanie instytucji publicznych w dostęp do sieci i komputery, a także edukacja internetowa.

Do najbardziej rozległych obszarowo należy projekt „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów w Województwie Warmińsko-Mazurskim”, wdrożony przez urząd marszałkowski. W realizacji tego projektu udział wzięło 19 powiatów i 113 gmin.

Natomiast wkrótce wystartuje m.in. projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej – największy w historii projekt budowy sieci szerokopasmowej, finansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego przedsięwzięcia w województwie warmińsko-mazurskim zostanie zbudowana sieć światłowodowa długości ponad 2 tys. km.

 

Wywłaszczenia pod lotnisko w Świdniku

Wykup nieruchomości rozpoczął się w marcu 2008 r. Właściciele nieruchomości dobrowolnie sprzedali portowi lotniczemu 180 działek i kilkadziesiąt budynków. W Świdniku za metr kwadratowy gruntu płacono od 94,65 zł do 106,20 zł, we Franciszkanowie – od 35,98 zł do 70,17 zł, w Świdniku Dużym – od 44,69 zł do 70,17 zł, a w Janowicach – od 37,13 zł do 70,17 zł.

W stosunku do 26 właścicieli nieruchomości trzeba było jednak rozpocząć tzw. procedurę odszkodowawczą, która ruszyła w kwietniu br., gdy uprawomocniło się pozwolenie na budowę, wydane przez wojewodę lubelskiego – czytamy na stronie dziennikwschodni.pl.

Na podstawie specustawy lotniskowej nieruchomości potrzebne pod lotnisko przeszły na własność Skarbu Państwa. W ramach procedury odszkodowawczej prowadzonych jest obecnie 26 postępowań, dotyczących 39 działek.

 

Kujawsko-Pomorskie wybrało obiekt bez barier 

Tytuł „Obiekt bez barier” otrzymał budynek mieszkalny na osiedlu Zielone Tarasy w Bydgoszczy – podał regiodom.pl.  

Budynek wyposażony jest w dwustronne, duże windy, z sygnalizacją dźwiękową. Nie ma w nim progów i stopni, które utrudniałyby poruszanie się na wózku inwalidzkim. Wejścia na balkony są szerokie, a do budynku prowadzi wygodny podjazd. Zadbano również o szerokie chodniki, pozbawione krawężników.

Konkurs „Obiekt bez barier” organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a jego celem jest promowanie budynków, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 12 budynków z regionu. Spośród nich nominowano dziesięć w trzech kategoriach: obiekt mieszkalny, użyteczności publicznej oraz obiekty zabytkowe i sakralne.

 

W Szepietowie powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Polsce

Farma wiatrowa ma się składać z 39 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 117 MW. Dla porównania – największa obecnie farma wiatrowa w Polsce działa w wielkopolskim Margoninie, a jej moc wynosi 120 MW.

Zgoda rolników już jest. Negocjacje z nimi trwały trzy miesiące. Teraz podlaska gmina Szepietowo musi opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający planowaną inwestycję.

Budowa farmy wiatrowej ma kosztować 175 mln euro, a do gminnej kasy co roku ma trafiać ok. 3 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości – poinformował portal gramwzielone.pl. 

 

Łódź: hotele w centrum sprzedane 

Kupił je od spółki Centrum-Hotele producent napojów Eko-Vit. Jest to pięć hoteli w centrum miasta: Centrum, Światowit, Mazowiecki, Polonia Palast oraz Savoy – poinformował opendoor.pl.

Hotele te dysponują łącznie ok. 1000 miejsc noclegowych (prawie połowa miejsc w całym mieście) oraz 27 salami bankietowo-konferencyjnymi i dwoma restauracjami. Mimo tak mocnej pozycji na łódzkim rynku, hotele na koniec 2009 r. odnotowały skromny zysk w wysokości nieco ponad 27 tys. zł, a rok później straty w wysokości 3,5 mln zł. Nowy właściciel zapowiada więc zmianę sposobu administrowania przedsiębiorstwem.

 

W Warszawie niższe bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych

Jak informuje PAP, taką decyzję podjęła rada stolicy. Od 1 stycznia 2013 r. najemca po 10 latach najmu będzie mógł wykupić mieszkanie komunalne z 50-procentową bonifikatą, a po 20 latach najmu wysokość bonifikaty będzie rosła co roku o 1%. Bonifikata nie może być jednak wyższa niż 70% wartości mieszkania.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, najemca może wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą 80%, jeśli zajmuje je od 5 do 10 lat, a przy wyższym niż 10 lat okresie wynajmu bonifikata wynosi 90%.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11433|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11005|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl