CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (9-15.12.2011 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  16.12.2011

Cotygodniowy, subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o powstaniu największego w Polsce biurowca z precertyfikatem LEED oraz o tym, że od 1 stycznia 2013 r. najemca otrzyma niższą bonifikatę przy wykupie mieszkań komunalnych w Warszawie. Ponadto z porównania cen apartamentów wynika, że ceny w stolicy plasują się w europejskiej czołówce.

W Warszawie powstaje największy w Polsce biurowiec z precertyfikatem LEED

Eurocentrum Office Complex, zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich, pobliżu placu Zawiszy, został nagrodzony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), jako najlepszy ekologiczny biurowiec w Polsce z precertyfikatem LEED na poziomie Gold. Pełny certyfikat zostanie przyznany po zakończeniu prac, dokonaniu wszystkich odbiorów oraz odpowiedniej regulacji systemów instalacyjnych zgodnie z wymaganiami certyfikacji LEED. Obiekt otrzymał również nagrodę magazynu EuropaProperty w kategorii „LEED Application In-Process” – poinformował portal prnews.pl.

Biurowiec będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. Całkowita powierzchnia najmu to prawie 70 000 m2 – w tym powierzchnia biurowa zajmie ponad 67 500 m2, a handlowo-usługowa prawie 2500 m2. Podziemne parkingi pomieszczą 612 samochodów, a naziemne 162.

 

Kraków: Sukiennice atrakcyjnym miejscem dla stacji telewizyjnych w czasie Euro 2012

Z tarasu Sukiennic chce nadawać m.in. telewizja BBC. Trwają negocjacje cenowe – pisze „Gazeta Wyborcza Kraków”.

W Krakowie będzie trenować angielska drużyna, piłkarze zaś mają mieszkać w Hotelu Starym. Do studia umieszczonego na tarasie Sukiennic byłoby więc blisko. A sportowcy udzielaliby wywiadów na tle Rynku Głównego i wież kościoła Mariackiego.

Koszty wynajmu to na razie tajemnica handlowa. W grę mogą jednak wchodzić spore kwoty, gdyby taras był użytkowany przez długi czas i przez wiele mediów.

Dobrych lokalizacji na studia poszukują też inne telewizje holenderskie (Holendrzy również będą trenować w Krakowie). Im zaś zależy na widoku na Wawel. Pod uwagę branych jest kilka tarasów hotelowych w pobliżu Wawelu, a także barka Arina, ale trzeba by było przetransportować ją z Kazimierza pod Wawel.

 

Wrocław planuje budowę metra

Radni wojewódzcy z klubu Rafała Dutkiewicza walczą o pieniądze na pierwszą linię metra we Wrocławiu. Chcą, aby rozpoczynała się ona pod Dworcem Świebodzkim – pisze „Gazeta Wrocławska”.

Od dworca ma biec podziemny tunel na plac Społeczny, gdzie się rozwidli. Jedna nitka dotrze na ulicę Krakowską, gdzie już na powierzchni pociąg wjedzie na tory prowadzące w kierunku Opola. Druga nitka zostanie skierowana na pl. Grunwaldzki. Stamtąd, w zależności od koncepcji, tunel zostanie wytyczony albo pod osią Grunwaldzką, pod Odrą, i dotrze do torowiska, którym teraz pociągi jeżdżą do Oleśnicy. Druga wersja (droższa) zakłada poprowadzenie tunelu pod ulicami Wróblewskiego i Olszewskiego, który również dotarłby do linii kolejowej.

Opracowanie studium wykonalności to koszt kilku milionów złotych, a budowa metra – ok. miliarda złotych.

 

Ceny warszawskich apartamentów w europejskiej czołówce

Portal Global Property Guide porównał ceny 120-metrowych mieszkań o podwyższonym standardzie w centrach stolic europejskich. Najwięcej za takie mieszkanie trzeba zapłacić Monako, bo aż 20,8 mln zł (według kursu 4,40 zł/euro). W Londynie apartament o podobnym metrażu to wydatek 8 mln zł (66,8 tys. zł/m2), a w Paryżu ponad 7 mln zł (ok. 59 tys. zł/m2) – podał portal samorządowy.

Natomiast w Warszawie na rynku wtórnym, według Global Property Guide, 120-metrowy apartament kosztuje 1 mln 836 tys. zł (15,3 tys. zł/m2). Jest to o 2% mniej niż rok temu. W związku z tym stolica Polski spadła w rankingu o trzy pozycje. A wyprzedziły ją stolice Austrii i Niemiec. W Wiedniu za 120-metrowy lokal o wyższym standardzie trzeba zapłacić ok. 18,4 tys. zł/m2, a w Berlinie ok. 16,3 tys. zł/m2 (według kursu 4,40 zł/euro).

 

W Jastrzębiu Zdroju powstanie zakład przeróbki odpadów

Projekt zakłada wykorzystanie technologii odgazowania odpadów i produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze spalania wytworzonego gazu. Część uzyskanej energii zaspokoi potrzeby własne obiektu, a nadwyżki będą sprzedawane. Moc instalacji elektrycznej to 6 MW – podał wnp.pl.

Inwestor, spółka Energo-Eko I, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 39,5 mln zł, przyznane przez Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Wrocław montuje punkty ładowania samochodów elektrycznych

Jak poinformowała „Polska Gazeta Wrocławska”, we Wrocławiu uruchomiono pierwszy punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Na razie miasto planuje 20 takich punktów, ale jeśli pojazdów przybędzie, powstanie ich więcej. Dotychczas we Wrocławiu zarejestrowano 12 samochodów i 17 motorowerów z silnikami elektrycznymi.

Montaż jednego słupka z trzema stanowiskami do ładowania wyceniono na 40 tys. zł. Miasto ma sfinansować połowę tej kwoty – wyda więc na ten cel 400 tys. zł.

 

Warszawa: konkurs na najładniejszy budynek na Pradze Południe rozstrzygnięty 

W konkursie „Kolorowa Praga” mogły wziąć udział wspólnoty mieszkaniowe, które w roku 2010 lub 2011 przeprowadziły i zakończyły remont budynku, połączony z odnową elewacji. Z 42 nadesłanych propozycji jury wybrało blok przy ul. Paca 39. Główna nagroda to czek w wysokości 100 tys. złotych.

Nagrodzony budynek wzniesiono w latach 50. ubiegłego wieku. W ciągu pięciu lat wspólnota wymieniła prawie wszystkie instalacje – gazową, elektryczną i c.o. Wyremontowano też dach i klatki schodowe, które czekały na odnowienie 55 lat, a elewacja otrzymała nowy, estetyczny wygląd – czytamy na stronie wspolnotamieszkaniowa.pl.

 

Warmia i Mazury przodują w informatyzacji kraju

Województwo warmińsko-mazurskie ma najwięcej zakontraktowanych i już realizowanych oraz zakończonych projektów, współfinansowanych przez fundusze europejskie w ramach programów związanych z tworzeniem infrastruktury informatycznej. Zrealizowane projekty to m.in. budowa sieci szkieletowej oraz tworzenie nowych punktów dystrybucyjnych w ramach Projektu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, budowa wielu sieci miejskich, w tym również bezprzewodowego dostępu do Internetu, wyposażanie instytucji publicznych w dostęp do sieci i komputery, a także edukacja internetowa.

Do najbardziej rozległych obszarowo należy projekt „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów w Województwie Warmińsko-Mazurskim”, wdrożony przez urząd marszałkowski. W realizacji tego projektu udział wzięło 19 powiatów i 113 gmin.

Natomiast wkrótce wystartuje m.in. projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej – największy w historii projekt budowy sieci szerokopasmowej, finansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego przedsięwzięcia w województwie warmińsko-mazurskim zostanie zbudowana sieć światłowodowa długości ponad 2 tys. km.

 

Wywłaszczenia pod lotnisko w Świdniku

Wykup nieruchomości rozpoczął się w marcu 2008 r. Właściciele nieruchomości dobrowolnie sprzedali portowi lotniczemu 180 działek i kilkadziesiąt budynków. W Świdniku za metr kwadratowy gruntu płacono od 94,65 zł do 106,20 zł, we Franciszkanowie – od 35,98 zł do 70,17 zł, w Świdniku Dużym – od 44,69 zł do 70,17 zł, a w Janowicach – od 37,13 zł do 70,17 zł.

W stosunku do 26 właścicieli nieruchomości trzeba było jednak rozpocząć tzw. procedurę odszkodowawczą, która ruszyła w kwietniu br., gdy uprawomocniło się pozwolenie na budowę, wydane przez wojewodę lubelskiego – czytamy na stronie dziennikwschodni.pl.

Na podstawie specustawy lotniskowej nieruchomości potrzebne pod lotnisko przeszły na własność Skarbu Państwa. W ramach procedury odszkodowawczej prowadzonych jest obecnie 26 postępowań, dotyczących 39 działek.

 

Kujawsko-Pomorskie wybrało obiekt bez barier 

Tytuł „Obiekt bez barier” otrzymał budynek mieszkalny na osiedlu Zielone Tarasy w Bydgoszczy – podał regiodom.pl.  

Budynek wyposażony jest w dwustronne, duże windy, z sygnalizacją dźwiękową. Nie ma w nim progów i stopni, które utrudniałyby poruszanie się na wózku inwalidzkim. Wejścia na balkony są szerokie, a do budynku prowadzi wygodny podjazd. Zadbano również o szerokie chodniki, pozbawione krawężników.

Konkurs „Obiekt bez barier” organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a jego celem jest promowanie budynków, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 12 budynków z regionu. Spośród nich nominowano dziesięć w trzech kategoriach: obiekt mieszkalny, użyteczności publicznej oraz obiekty zabytkowe i sakralne.

 

W Szepietowie powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Polsce

Farma wiatrowa ma się składać z 39 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 117 MW. Dla porównania – największa obecnie farma wiatrowa w Polsce działa w wielkopolskim Margoninie, a jej moc wynosi 120 MW.

Zgoda rolników już jest. Negocjacje z nimi trwały trzy miesiące. Teraz podlaska gmina Szepietowo musi opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający planowaną inwestycję.

Budowa farmy wiatrowej ma kosztować 175 mln euro, a do gminnej kasy co roku ma trafiać ok. 3 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości – poinformował portal gramwzielone.pl. 

 

Łódź: hotele w centrum sprzedane 

Kupił je od spółki Centrum-Hotele producent napojów Eko-Vit. Jest to pięć hoteli w centrum miasta: Centrum, Światowit, Mazowiecki, Polonia Palast oraz Savoy – poinformował opendoor.pl.

Hotele te dysponują łącznie ok. 1000 miejsc noclegowych (prawie połowa miejsc w całym mieście) oraz 27 salami bankietowo-konferencyjnymi i dwoma restauracjami. Mimo tak mocnej pozycji na łódzkim rynku, hotele na koniec 2009 r. odnotowały skromny zysk w wysokości nieco ponad 27 tys. zł, a rok później straty w wysokości 3,5 mln zł. Nowy właściciel zapowiada więc zmianę sposobu administrowania przedsiębiorstwem.

 

W Warszawie niższe bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych

Jak informuje PAP, taką decyzję podjęła rada stolicy. Od 1 stycznia 2013 r. najemca po 10 latach najmu będzie mógł wykupić mieszkanie komunalne z 50-procentową bonifikatą, a po 20 latach najmu wysokość bonifikaty będzie rosła co roku o 1%. Bonifikata nie może być jednak wyższa niż 70% wartości mieszkania.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, najemca może wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą 80%, jeśli zajmuje je od 5 do 10 lat, a przy wyższym niż 10 lat okresie wynajmu bonifikata wynosi 90%.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10674|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10247|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl