CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Ocieplanie ścian lokalu

Marta  Chmielewska  |  Administrator 11/2011  |  21.12.2011  |  1
Ocieplanie ścian lokalu
Ocieplanie ścian lokalu
J. Sawicki

Czy ocieplenie ścian w lokalu wymaga uzyskania pozwolenia organu nadzoru budowlanego lub zgłoszenia, czy też właściciel może sam podjąć decyzję w tej sprawie?

Bieżąca konserwacja budynku mieszkalnego, jak i dokonywanie regularnych remontów, wiąże się z niebagatelnymi kosztami dla wspólnot mieszkaniowych.

Te, aby wypełnić obowiązki nałożone przez ustawodawcę nierzadko latami zbierają fundusze na niezbędne inwestycje. Jednym z poważniejszych problemów, zwłaszcza w okresie zimy, są nieszczelne okna a nawet ściany.

W konsekwencji, oprócz niedogodności dla właściciela lokalu związanych z użytkowaniem mieszkania, dochodzą wysokie opłaty za ogrzewanie. Coraz częściej w takiej sytuacji właściciele na własną rękę wymieniają okna i ocieplają ściany.

Ta druga sytuacja wywołuje różne kontrowersje w związku z próbą umiejscowienia takiej inwestycji w przepisach prawa budowlanego.

Prawa właścicielskie

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel co do zasady może swobodnie dysponować swoją własnością (art. 140 kc). Jednak przy wykonywaniu swego prawa powinien powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich (art. 144 kc).

Bezspornym jest, że w sytuacji, w której korzystanie z nieruchomości jest utrudnione z powodu niskich temperatur w niej panujących, właściciel może dokonać takich zmian, aby przywrócić społeczno-gospodarcze przeznaczenie swego prawa własności.

W konsekwencji uprawniony jest do przeprowadzania niezbędnych remontów w swoim lokalu. Co do zasady ocieplenie ścian lokalu nie wpływa na właściwości czy stan innych, sąsiednich lokali, jak i nieruchomości wspólnej.

Niemniej z uwagi na fakt, że w pewnej sprawie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) uznał za niezbędne przedłożenie zgody na ocieplenie ścian lokalu, należy przeanalizować przepisy prawa budowlanego.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Regułą jest, że przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor powinien uzyskać stosowne pozwolenia lub tylko zgłosić zamiar dokonania pewnych działań. Wyjątki od tej zasady określa w art. 29 i art. 30 ustawa prawo budowlane i nie ma wśród nich takiego, który dotyczyłby możliwości ocieplenia ścian lokalu.

Można by zatem uznać za słuszny pogląd, że taka inwestycja wymaga pewnej legalizacji. Hipotetyczną podstawą mógłby być art. 29 ust. 2 pkt 4 i art. 30 ust. 1 ustawy prawo budowlane. Jak bowiem wynika z przywołanych przepisów, zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa docieplenia budynków o wysokości do 12 m.

Co więcej, tego typu inwestycja wymaga uprzedniego wykonania projektu docieplenia wraz z charakterystyką zastosowanych materiałów termoizolacyjnych dla potrzeb danego obiektu i z uwzględnieniem warunków atmosferycznych, w jakich roboty ociepleniowe będą wykonywane.

Z takiego właśnie założenia skorzystał PINB. Niemniej rozumowanie to należałoby uznać za nieprawidłowe, gdyż organ nie rozróżnił sytuacji, kiedy ocieplenie następuje na fragmencie ściany budynku (czyli nie całej 12 m wysokości), czy też kiedy ocieplenie dokonane jest wewnątrz lokalu.

Powyższy przepis powinien być interpretowany literalnie, dosłownie i odnosić się do budynku o wysokości 12 m jako całości.

Wpływ działań właściciela

Dokonanie ocieplenia wewnętrznej strony ściany szczytowej wewnątrz lokalu, mieści się w zakresie uprawnień właścicielskich i nie wymaga uzyskania zezwolenia na wykonanie prac remontowych.

Zatem, to co będzie wykonane wewnątrz lokalu mieszkalnego, jeśli nie wpływa na konstrukcję nośną całego budynku nie może mieć nałożonego rygoru uzyskania pozwolenia czy jedynie zgłoszenia planowanych robót budowlanych. Taki obowiązek wykraczałby zbyt daleko w sferę uprawnień właścicielskich, wynikających z art. 140 kc.

Niemniej właściciel lokalu, który dociepla swoje „M” powinien pamiętać, aby swoim działaniem nie zakłócać korzystania z innych lokali sąsiednich. Nieprawidłowe ocieplenie może bowiem doprowadzić m.in. do zakłócenia cyrkulacji powietrza w pionie (jeśli otwory wentylacyjne zostaną trwale zasłonięte) lub pojawienia się zagrzybień w innych lokalach (jeśli materiał ociepleniowy będzie wadliwy lub nieprawidłowo położony).

Jednak arbitralne wskazanie, że ocieplenie jednego mieszkania negatywnie wpłynęło na inne mieszkania wymaga skrupulatnych ustaleń, wraz ze wskazaniem na czym te nieprawidłowości polegają. Właściciel lokalu, który poprzez swoje działanie, np. ocieplenie, doprowadził do powstania szkody może być pociągnięty do odpowiedzialności przez poszkodowanego (właściciela innej, sąsiedniej nieruchomości lokalowej) na drodze powództwa cywilnego.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17967|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11250|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl