CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ocieplanie ścian lokalu

Marta  Chmielewska  |  Administrator 11/2011  |  21.12.2011  |  1
Ocieplanie ścian lokalu
Ocieplanie ścian lokalu
J. Sawicki

Czy ocieplenie ścian w lokalu wymaga uzyskania pozwolenia organu nadzoru budowlanego lub zgłoszenia, czy też właściciel może sam podjąć decyzję w tej sprawie?

Bieżąca konserwacja budynku mieszkalnego, jak i dokonywanie regularnych remontów, wiąże się z niebagatelnymi kosztami dla wspólnot mieszkaniowych.

Te, aby wypełnić obowiązki nałożone przez ustawodawcę nierzadko latami zbierają fundusze na niezbędne inwestycje. Jednym z poważniejszych problemów, zwłaszcza w okresie zimy, są nieszczelne okna a nawet ściany.

W konsekwencji, oprócz niedogodności dla właściciela lokalu związanych z użytkowaniem mieszkania, dochodzą wysokie opłaty za ogrzewanie. Coraz częściej w takiej sytuacji właściciele na własną rękę wymieniają okna i ocieplają ściany.

Ta druga sytuacja wywołuje różne kontrowersje w związku z próbą umiejscowienia takiej inwestycji w przepisach prawa budowlanego.

Prawa właścicielskie

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel co do zasady może swobodnie dysponować swoją własnością (art. 140 kc). Jednak przy wykonywaniu swego prawa powinien powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich (art. 144 kc).

Bezspornym jest, że w sytuacji, w której korzystanie z nieruchomości jest utrudnione z powodu niskich temperatur w niej panujących, właściciel może dokonać takich zmian, aby przywrócić społeczno-gospodarcze przeznaczenie swego prawa własności.

W konsekwencji uprawniony jest do przeprowadzania niezbędnych remontów w swoim lokalu. Co do zasady ocieplenie ścian lokalu nie wpływa na właściwości czy stan innych, sąsiednich lokali, jak i nieruchomości wspólnej.

Niemniej z uwagi na fakt, że w pewnej sprawie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) uznał za niezbędne przedłożenie zgody na ocieplenie ścian lokalu, należy przeanalizować przepisy prawa budowlanego.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Regułą jest, że przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor powinien uzyskać stosowne pozwolenia lub tylko zgłosić zamiar dokonania pewnych działań. Wyjątki od tej zasady określa w art. 29 i art. 30 ustawa prawo budowlane i nie ma wśród nich takiego, który dotyczyłby możliwości ocieplenia ścian lokalu.

Można by zatem uznać za słuszny pogląd, że taka inwestycja wymaga pewnej legalizacji. Hipotetyczną podstawą mógłby być art. 29 ust. 2 pkt 4 i art. 30 ust. 1 ustawy prawo budowlane. Jak bowiem wynika z przywołanych przepisów, zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa docieplenia budynków o wysokości do 12 m.

Co więcej, tego typu inwestycja wymaga uprzedniego wykonania projektu docieplenia wraz z charakterystyką zastosowanych materiałów termoizolacyjnych dla potrzeb danego obiektu i z uwzględnieniem warunków atmosferycznych, w jakich roboty ociepleniowe będą wykonywane.

Z takiego właśnie założenia skorzystał PINB. Niemniej rozumowanie to należałoby uznać za nieprawidłowe, gdyż organ nie rozróżnił sytuacji, kiedy ocieplenie następuje na fragmencie ściany budynku (czyli nie całej 12 m wysokości), czy też kiedy ocieplenie dokonane jest wewnątrz lokalu.

Powyższy przepis powinien być interpretowany literalnie, dosłownie i odnosić się do budynku o wysokości 12 m jako całości.

Wpływ działań właściciela

Dokonanie ocieplenia wewnętrznej strony ściany szczytowej wewnątrz lokalu, mieści się w zakresie uprawnień właścicielskich i nie wymaga uzyskania zezwolenia na wykonanie prac remontowych.

Zatem, to co będzie wykonane wewnątrz lokalu mieszkalnego, jeśli nie wpływa na konstrukcję nośną całego budynku nie może mieć nałożonego rygoru uzyskania pozwolenia czy jedynie zgłoszenia planowanych robót budowlanych. Taki obowiązek wykraczałby zbyt daleko w sferę uprawnień właścicielskich, wynikających z art. 140 kc.

Niemniej właściciel lokalu, który dociepla swoje „M” powinien pamiętać, aby swoim działaniem nie zakłócać korzystania z innych lokali sąsiednich. Nieprawidłowe ocieplenie może bowiem doprowadzić m.in. do zakłócenia cyrkulacji powietrza w pionie (jeśli otwory wentylacyjne zostaną trwale zasłonięte) lub pojawienia się zagrzybień w innych lokalach (jeśli materiał ociepleniowy będzie wadliwy lub nieprawidłowo położony).

Jednak arbitralne wskazanie, że ocieplenie jednego mieszkania negatywnie wpłynęło na inne mieszkania wymaga skrupulatnych ustaleń, wraz ze wskazaniem na czym te nieprawidłowości polegają. Właściciel lokalu, który poprzez swoje działanie, np. ocieplenie, doprowadził do powstania szkody może być pociągnięty do odpowiedzialności przez poszkodowanego (właściciela innej, sąsiedniej nieruchomości lokalowej) na drodze powództwa cywilnego.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17312|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10377|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl