CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Ocieplanie ścian lokalu

Marta  Chmielewska  |  Administrator 11/2011  |  21.12.2011  |  1
Ocieplanie ścian lokalu
Ocieplanie ścian lokalu
J. Sawicki

Czy ocieplenie ścian w lokalu wymaga uzyskania pozwolenia organu nadzoru budowlanego lub zgłoszenia, czy też właściciel może sam podjąć decyzję w tej sprawie?

Bieżąca konserwacja budynku mieszkalnego, jak i dokonywanie regularnych remontów, wiąże się z niebagatelnymi kosztami dla wspólnot mieszkaniowych.

Te, aby wypełnić obowiązki nałożone przez ustawodawcę nierzadko latami zbierają fundusze na niezbędne inwestycje. Jednym z poważniejszych problemów, zwłaszcza w okresie zimy, są nieszczelne okna a nawet ściany.

W konsekwencji, oprócz niedogodności dla właściciela lokalu związanych z użytkowaniem mieszkania, dochodzą wysokie opłaty za ogrzewanie. Coraz częściej w takiej sytuacji właściciele na własną rękę wymieniają okna i ocieplają ściany.

Ta druga sytuacja wywołuje różne kontrowersje w związku z próbą umiejscowienia takiej inwestycji w przepisach prawa budowlanego.

Prawa właścicielskie

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel co do zasady może swobodnie dysponować swoją własnością (art. 140 kc). Jednak przy wykonywaniu swego prawa powinien powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich (art. 144 kc).

Bezspornym jest, że w sytuacji, w której korzystanie z nieruchomości jest utrudnione z powodu niskich temperatur w niej panujących, właściciel może dokonać takich zmian, aby przywrócić społeczno-gospodarcze przeznaczenie swego prawa własności.

W konsekwencji uprawniony jest do przeprowadzania niezbędnych remontów w swoim lokalu. Co do zasady ocieplenie ścian lokalu nie wpływa na właściwości czy stan innych, sąsiednich lokali, jak i nieruchomości wspólnej.

Niemniej z uwagi na fakt, że w pewnej sprawie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) uznał za niezbędne przedłożenie zgody na ocieplenie ścian lokalu, należy przeanalizować przepisy prawa budowlanego.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Regułą jest, że przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor powinien uzyskać stosowne pozwolenia lub tylko zgłosić zamiar dokonania pewnych działań. Wyjątki od tej zasady określa w art. 29 i art. 30 ustawa prawo budowlane i nie ma wśród nich takiego, który dotyczyłby możliwości ocieplenia ścian lokalu.

Można by zatem uznać za słuszny pogląd, że taka inwestycja wymaga pewnej legalizacji. Hipotetyczną podstawą mógłby być art. 29 ust. 2 pkt 4 i art. 30 ust. 1 ustawy prawo budowlane. Jak bowiem wynika z przywołanych przepisów, zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa docieplenia budynków o wysokości do 12 m.

Co więcej, tego typu inwestycja wymaga uprzedniego wykonania projektu docieplenia wraz z charakterystyką zastosowanych materiałów termoizolacyjnych dla potrzeb danego obiektu i z uwzględnieniem warunków atmosferycznych, w jakich roboty ociepleniowe będą wykonywane.

Z takiego właśnie założenia skorzystał PINB. Niemniej rozumowanie to należałoby uznać za nieprawidłowe, gdyż organ nie rozróżnił sytuacji, kiedy ocieplenie następuje na fragmencie ściany budynku (czyli nie całej 12 m wysokości), czy też kiedy ocieplenie dokonane jest wewnątrz lokalu.

Powyższy przepis powinien być interpretowany literalnie, dosłownie i odnosić się do budynku o wysokości 12 m jako całości.

Wpływ działań właściciela

Dokonanie ocieplenia wewnętrznej strony ściany szczytowej wewnątrz lokalu, mieści się w zakresie uprawnień właścicielskich i nie wymaga uzyskania zezwolenia na wykonanie prac remontowych.

Zatem, to co będzie wykonane wewnątrz lokalu mieszkalnego, jeśli nie wpływa na konstrukcję nośną całego budynku nie może mieć nałożonego rygoru uzyskania pozwolenia czy jedynie zgłoszenia planowanych robót budowlanych. Taki obowiązek wykraczałby zbyt daleko w sferę uprawnień właścicielskich, wynikających z art. 140 kc.

Niemniej właściciel lokalu, który dociepla swoje „M” powinien pamiętać, aby swoim działaniem nie zakłócać korzystania z innych lokali sąsiednich. Nieprawidłowe ocieplenie może bowiem doprowadzić m.in. do zakłócenia cyrkulacji powietrza w pionie (jeśli otwory wentylacyjne zostaną trwale zasłonięte) lub pojawienia się zagrzybień w innych lokalach (jeśli materiał ociepleniowy będzie wadliwy lub nieprawidłowo położony).

Jednak arbitralne wskazanie, że ocieplenie jednego mieszkania negatywnie wpłynęło na inne mieszkania wymaga skrupulatnych ustaleń, wraz ze wskazaniem na czym te nieprawidłowości polegają. Właściciel lokalu, który poprzez swoje działanie, np. ocieplenie, doprowadził do powstania szkody może być pociągnięty do odpowiedzialności przez poszkodowanego (właściciela innej, sąsiedniej nieruchomości lokalowej) na drodze powództwa cywilnego.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Elewacje szklane - czyszczenie i naprawa »
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
elewacje czyszczenie i naprawa ciepłomierze jaki wybrać
Prawidłowo wykonane polerowanie nie wytworzy zniekształceń optycznych wobec czego nie pogorszy walorów estetycznych szlifowanego szkła.... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19734|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17037|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12077|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl