CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Przygotowania budynku do zimy

Jak przygotować budynek do zimy? – to pytanie powinien zadać sobie każdy zarządca i właściciel nieruchomości.

Jesienne miesiące to idealny czas na odpowiednie przygotowanie całej nieruchomości do zimy. To dobra pora na zrobienie przeglądu budynku oraz wykonanie ewentualnych niezbędnych napraw. To także dobry czas na wszelkie prace porządkowe otoczenia nieruchomości.

Jak przygotować budynek do zimy – to pytanie powinien zadać sobie każdy zarządca i właściciel. Katalog niezbędnych czynności jest długi. Warto jednak poruszyć najważniejsze sprawy, o które powinien zatroszczyć się zarządca nieruchomości, by nie dać się zaskoczyć pogodzie. Obowiązki właściciela lub zarządcy budynku zawarte są m.in. w art. 62 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), które określa również częstotliwość przeprowadzania kontroli w budynku.

 

Niezależnie od terminów ustawowych, w razie wystąpienia uszkodzenia albo zagrożenia obiektu spowodowanego siłami natury (np. gdy wystąpią pożar, silne wiatry, wyładowania atmosferyczne itp.) lub człowieka, także należy przeprowadzić kontrolę stanu technicznego budynku. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że dokonanie przeglądu nie jest wyrazem naszej dobrej woli, ale obowiązkiem ustawowym zarządcy i właściciela zgodnie z artykułem 62 ustawy Prawo budowlane.

 

Kontrola przed zimą

Z pewnością warto także wiedzieć, jak wygląda prawidłowe przygotowanie budynku do zimy. Nie ważne czy sami dokonamy przeglądu, czy zrobi to ktoś za nas. Dzięki tej wiedzy, będziemy czuwać nad sytuacją i zyskamy pewność, że wszystko jest w porządku. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę?

System grzewczy budynku

Aby mieszkańcy nie zmarzli, gdy nadejdą pierwsze mrozy, należy pamiętać o sprawdzeniu systemu ogrzewczego budynku. Szczególnie dotyczy to pieców, kotłów oraz instalacji wentylacyjnej i spalinowej. Jeżeli korzystamy z energii cieplnej z centralnej sieci grzewczej, wystarczy sprawdzić szczelność grzejników oraz je odpowietrzyć. Gdy używamy grzejnika konwekcyjnego, powinniśmy usunąć z niego wszystkie przedmioty utrudniające swobodny przepływ powietrza między płytami grzewczymi. Natomiast, jeśli posiadamy piec – dopilnujmy jego sezonowego przeglądu. Powinien go wykonać odpowiedni specjalista. Poprośmy wtedy też o nastawienie pieca na optymalną wydajność – wtedy z pewnością unikniemy zbyt wysokich rachunków.

Instalacje wod-kan

W tym wypadku należy skoncentrować się jedynie na sprawdzeniu ich szczelności oraz zabezpieczeniu miejsc narażonych na zamarznięcie. Sprawdzamy izolację na rurach w pomieszczeniach nieogrzewanych. Zwracamy szczególną uwagę na wszelkie problemy z kanalizacją, ponieważ w zimie bardzo łatwo o jej zatkanie.

Nie pomijajmy żadnego elementu instalacji, bo drobne usterki mogą przerodzić się w wielkie naprawy, pociągające za sobą znaczne koszty. O ile brak właściwej izolacji na odkrytej instalacji c.o. i wody ciepłej grozi w głównej mierze stratami energii cieplnej, to już w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej może dojść do jej zamarznięcia i w konsekwencji pęknięcia. Dotyczy to zwłaszcza starych obiektów, ale nie tylko.

Z uwagi na bardzo zmienne warunki zimowe, założenia projektowe nowych obiektów przyjmowane dla naszej strefy klimatycznej znacznie odbiegają od faktycznie występujących zjawisk. Izolacja instalacji w nieogrzewanych halach garażowych może okazać się niewystarczająca. Nie wolno również zapomnieć o zewnętrznych punktach poboru wody oraz różnego rodzaju systemach nawadniających. Wymagają one zakręcenia zaworów odcinających, spuszczenia z nich wody i pozostawienia otwartych zaworów czerpalnych. Przed zimą trzeba także odłączyć i zabezpieczyć zewnętrzne instalacje nawadniające zieleń.

Im częściej będą wykonywane kontrole, tym więcej uda się nam zaoszczędzić. Jeśli wykonamy na bieżąco drobne naprawy powinniśmy unikać poważniejszych, zdecydowanie bardziej kosztownych. Instalacja wentylacyjna i spalinowa z kolei ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi i budynku.

Kominy

Nie zapomnijmy o bardzo istotnej rzeczy, jaką jest sprawdzenie stanu technicznego komina. Sprawdzamy stan cegieł i tynku na kominie, obróbek blacharskich u jego podstawy oraz czap kominowych i zabezpieczeń przeciw ptakom. Najwłaściwszy moment na dokładne sprawdzenie przewodów, przeczyszczenie ich i zadbanie o konserwację – to właśnie czas przed sezonem grzewczym. Przynajmniej raz w roku kominiarz powinien sprawdzić przewody kominowe. Przed rozpaleniem w kominku lub podłączeniem pieca po lecie, powinno się wezwać fachowca, który skontroluje, czy dany system spełnia obowiązujące normy. Dbanie o przewody kominowe powinno być priorytetem i jest absolutnie niezbędne. Niedopatrzenie może być bowiem tragiczne w skutkach. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zaczadzeń.

Dach

Zmorą zarządców są przeciekające dachy, zatem zlecając zewnętrznej firmie przeprowadzenie przeglądu, warto wpisać w zakres zleceń szczegółowych oględziny pokrywy dachu oraz elementów obróbek blacharskich. Przed nadchodzącą zimą koniecznie zróbmy przegląd dachu i sprawdźmy, czy nie ma na nim żadnych ubytków. Dach jest narażony na rozmaite warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Dlatego nawet solidnie i dokładnie wykonane pokrycie wymaga cyklicznych przeglądów. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej ekipie. W przypadku, gdy pojawiły się jakiekolwiek drobne usterki, np. pęknięcia lub szczeliny, należy je natychmiast wyeliminować, ponieważ może dostać się do nich woda, powiększając szkody. Jeśli ich nie naprawimy, może dojść do rozszczelnienia pokrycia. Z tym wiążą się już poważne problemy, jak zawilgocone poddasze czy zniszczona elewacja budynku. Kontrola połaci to nie tylko sprawdzenie stanu pokrycia, ale również konstrukcji. Przede wszystkim sprawdzamy newralgiczne punkty dachu, czyli wszelkie połączenia połaci z kominami, lukarnami, koszami i zlewniami dachowymi.

To, ile zapłacimy za ewentualne naprawy dekarskie, zależy głównie od rodzaju materiałów, z których wykonano połać. Zdecydowanie najmniej problemów mają właściciele domów, pokrytych dachówkami betonowymi lub ceramicznymi. Są one stosunkowo wytrzymałe na uszkodzenia, a także odporne na zmiany pogody. Przy tym nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Jednak i tu może zdarzyć się pęknięcie choćby pojedynczej sztuki, spowodowane jakimś mechanicznym uszkodzeniem, np. spadającą gałęzią. Dachy ułożone z drobnych elementów mają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części. Biorąc pod uwagę powtarzające się w Polsce silne wiatry, ta cecha okazuje się szczególnie przydatna. Inaczej rzecz się ma z pokryciami wykonanymi z materiałów wielkoformatowych np. blachodachówki czy pokrycia z papy. W wypadku naprawy, często konieczna jest wymiana sporej części dachu oraz korzystne warunki atmosferyczne, aby można było wykonać naprawę. W trakcie przeglądu dachu nie należy pomijać stanu technicznego systemu komunikacji dachowej. Jej zły stan lub brak możemy dotkliwie odczuć w zimie, np. kiedy zdarzy się awaria przewodów kominowych. Pamiętajmy, że kominiarz może odmówić wejścia na dach, jeśli nie spełnia on wymogów bezpieczeństwa (...) brak stopni oraz ław kominiarskich, panujące złe warunki pogodowe tj. zalegający śnieg, oblodzona powierzchnia połaci. Taka sytuacja naraża nas na spore koszty, ponieważ musimy wówczas zamówić podnośnik koszowy. Za wynajęcie podnośnika zapłacimy tyle, co za średniej wielkości ławę kominiarską. Z tym, że jej zakup to jednorazowy wydatek, a podnośnik musimy zamawiać za każdym razem kiedy, niezbędna jest obsługa dachu lub kominów.

Rynny i rury spustowe

Następny krok to sprawdzenie, konserwacja i udrożnienie rynien oraz rur spustowych, a w przypadku podgrzewanych elementów odwodnienia dachu, także sprawdzenie instalacji. Rynny należy oczyścić z piachu, połamanych gałęzi, liści i igieł, które mogą się tam zbierać i blokować prawidłowy odpływ wody z dachu. A jeśli system jest niedrożny, może dojść do rozszelnienia orynnowania i rur spustowych, zawilgocenia ścian, a co się z tym wiąże grzybów, pleśni i uszkodzenia murów. W celu zwiększenia ochrony można skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych siatek, które zabezpieczają górną krawędź rynny oraz wloty do rur przed wpadaniem liści. Źle oczyszczone rynny i rury to częsty powód trwałych uszkodzeń elementów odwodnienia dachu, a nawet naruszenia konstrukcji dachowej w okapie w chwili zamarzania w nich wody i tworzenia się sopli. To samo dotyczy innych zagłębień w dachu: koszy lub rynien odwadniających okna dachowe. Jeżeli dojdzie do nadmiernego zgromadzenia deszczówki, woda może wylać się poza boczne krawędzie kosza i dostać się na folię wstępnego krycia. A wówczas wystarczy małe uszkodzenie folii i dach będzie przeciekał.

Elewacja i izolacja termiczna

Elewacja, oprócz walorów czysto estetycznych, pełni także rolę zabezpieczenia murów i ocieplenia. Izolacja termiczna tworzy z naszego domu pewnego rodzaju termos, chroniąc zmagazynowane w nim ciepło. Chcąc uniknąć jego nadmiernej utraty, musimy dokładnie sprawdzić stan elewacji budynku. Jeżeli na ścianach wykonana jest izolacja termiczna – ocieplenie z wełny mineralnej lub styropianu, należy dokładnie sprawdzić warstwę wykończeniową, zwracając szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju pęknięcia czy uszkodzenia mechaniczne. Przyjrzyjmy się uważnie ścianom, szukając na nich widocznych pęknięć, szczelin lub innych uszkodzeń. Są to zazwyczaj miejsca umożliwiające penetrację wody w głąb materiału izolacyjnego. Wilgotne miejsca tworzą punkty o zwiększonym przenikaniu ciepła, tak zwane mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

W najgorszych przypadkach wnikająca przez warstwę ochronną woda może pod wpływem mrozu doprowadzić do poważnego uszkodzenia izolacji, włącznie z odspojeniem jej od ściany. Konsekwencją takiego zdarzenia jest kosztowna naprawa. Takie miejsca należy naprawić lub, jeśli na poważniejsze naprawy nie ma już czasu, przynajmniej tymczasowo zabezpieczyć. Najszybszym sposobem jest wstrzyknięcie w pęknięcia silikonu do powłok zewnętrznych, który przy późniejszej naprawie łatwo jest wyciąć. Powinien on wytrzymać okres zimowy.

Okna, powierzchnie szklane, drzwi i furtki

Przez nieszczelnie oszklone powierzchnie i otwory drzwiowe tracimy najwięcej ciepła. Aby tego uniknąć, powinniśmy sprawdzić czy uszczelki dobrze przylegają do powierzchni okien, czy nie są spękane, wybrakowane. W chłodniejszy dzień po zamknięciu okien i drzwi przyłóżmy zewnętrzną część dłoni do miejsc styku skrzydeł z ościeżnicami i przesuńmy wzdłuż krawędzi. Jeżeli wykryjemy odczuwalny przepływ zimnego powietrza oznacza to, że w danym miejscu występuje nieszczelność, którą należy usunąć przez wymianę uszczelki lub wyregulowanie elementu okna lub drzwi.

Oczywiście nie dotyczy to miejsc, gdzie pozostawiono specjalne szczeliny nawietrzające, w które powinny być wyposażone wszystkie nowoczesne okna. Szczeliny te są niezbędne do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. Jesienią i zimą często występują porywiste wiatry – sprawdźmy, zatem czy okucia okien i drzwi są dobrze wyregulowane, tak by podczas porywistych wiatrów nie doszło do niekontrolowanego ich otwierania.

Sprawdzając drzwi, nie pomińmy samozamykaczy. Należy je wyregulować, pamiętając o tym, że w niskich temperaturach samozamykacze, elektrozamki i same drzwi pracują inaczej niż w warunkach normalnych. W okresie zimowym muszą być one sprawdzane i regulowane znacznie częściej niż latem. Dodatkowym przeglądom i serwisowi poddajemy także furtki.

Bramy wjazdowe i garażowe

Kolejnym niezwykle ważnym elementem są bramy. Nieprzygotowane do zimy i niewłaściwie eksploatowane urządzenie może się zbuntować, zaciąć i nie otworzyć w najmniej odpowiednim momencie.

Już w chwili montażu bramy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jednym z podstawowych jest odpowiednio głęboki fundament pod bramę, który powinien znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. W przeciwnym razie zimą może dojść do wysadzenia fundamentu i brama straci stabilność oraz swoją geometrię. To z kolei uniemożliwi jej swobodne zamykanie i otwieranie.

Druga sprawa to odpowiednie wypoziomowanie bramy. Krzywo założone bramy dwuskrzydłowe mogą się nie domykać, a w źle ustawionych bramach samonośnych i przesuwnych może dojść do zbyt szybkiego zużywania się łożysk, na które przez złe wyważenie i wypoziomowanie działa zbyt duża siła. Również niefachowe zamontowanie zawiasów sprawi, że brama z czasem będzie opadała. To z kolei spowoduje problemy z jej domykaniem. Duże znaczenie ma również jakość bramy. W tym przypadku, jeżeli brama wykonana będzie z niewłaściwego materiału, może dojść do korozji i zniszczenia.

Szykując się do zimy, w zależności od rodzaju bramy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej użytkowania w zimie.

Zimą warto zabezpieczyć zawiasy, smarując je dodatkowo towotem. Głównym błędem, który często popełniają właściciele bram dwuskrzydłowych, jest używanie skrzydeł jako pługa śnieżnego. Jeśli w nocy napadało dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed wjazdu, a dopiero potem otwierać bramę. W przeciwnym razie łatwo można doprowadzić do przeciążenia, urwania zawiasów, a w przypadku automatyki do nadmiernego zużycia mechanizmów napędu.

W okresie zimowym gorzej funkcjonują bramy przesuwne. Ich skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Szyna zimą często pokryta jest śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło. Dlatego z szyny trzeba odpowiednio często wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zmarznięte śmieci, aby brama mogła sprawnie się otwierać.

Trzeci rodzaj bram stanowią bramy przesuwne o konstrukcji samonośnej. Brama samonośna jest najbardziej odpowiednia dla warunków klimatycznych panujących w Polsce. Potrzeba na nie więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo ich skrzydło jest przedłużone o tzw. przeciwwagę. Ich zaletą jest to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że bramy te, zwłaszcza zimą, są mniej kłopotliwe w eksploatacji. Należy jednak pamiętać, żeby w przestrzeni, w której porusza się skrzydło bramy i przeciwwaga, nie było przeszkód utrudniających ruch np. zalegającej grubej warstwy śniegu.

Jeśli przy bramie jest zamontowany napęd należy dokonać jego przeglądu i poddać go serwisowaniu, gdyż niesprawny siłownik może unieruchomić bramę. Także w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla samej bramy, ale również dla elektroniki np. fotokomórek, które zasypane śniegiem, mogą przestać właściwie funkcjonować. Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć także podczas silnych mrozów, gdy temperatura jest bardzo niska. Pamiętajmy zatem o sprawdzeniu zakresu temperatur, w jakich może pracować nasz siłownik.

Chodniki, drogi, parkingi

Przed sezonem zimowym należy sprawdzić stan nawierzchni chodników, które często wymagają uzupełnień czy przełożeń kostki brukowej, a także odpowiednio wcześnie, jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu ustawić skrzynie z piaskiem.

Zwróćmy także uwagę na drogę dojazdową do naszej posesji, podjazd do garażu, miejsce parkingowe, chodnik czy opaskę wokół budynku. Jeżeli nawierzchnia jest w jakikolwiek sposób uszkodzona pamiętajmy, że po zimie uszkodzenie to będzie o wiele większe. Warto zadbać o ich naprawę, jeśli jest to niezbędne, gdyż zamarzająca woda, śnieg oraz lód mogą pogłębić stopień uszkodzenia. Zadbajmy zatem o wszystkie niezbędne naprawy, aby wiosna nie odsłoniła naszym oczom jeszcze większych szkód. Gdy jednak temperatura spadnie poniżej zera na dłuższy czas, trzeba z takimi pracami poczekać do wiosny.

Schody, wejścia, przedsionki, klatki schodowe

Przed sezonem zimowym sprawdzamy stan nawierzchni schodów i posadzek. W przypadku jakiegokolwiek ich uszkodzenia należy pilnie wykonać naprawy i uzupełnienia. Na schody zewnętrzne, dla bezpieczeństwa ich użytkowników, możemy zamontować specjalne gumy antypoślizgowe. Sprawdźmy by były właściwie przykręcone, a śruby nie wystawały ponad powierzchnię gum. Są one także niezbędne w przedsionkach wejściowych do klatek schodowych.

W nowych budynkach, gdzie na podłogach pojawiają się lepszej jakości materiały wykończeniowe typu marmur, granit, powinno się je odpowiednio zabezpieczyć przed zimowym błotem, solą i piaskiem. Coraz popularniejsze stają się zabiegi krystalizacji dla marmurów oraz impregnacji w przypadku posadzek granitowych. Zabiegi te zabezpieczają pory kamienia przed wnikaniem zabrudzeń. Posadzka jest po nich bardziej wytrzymała na mikrozarysowania i wnikanie wilgoci.

Kilka rad eksploatacyjnych

Działaniem znacznie poprawiającym stan bezpieczeństwa użytkowników i estetykę budynku jest zwiększenie częstotliwości sprzątania, wymiany mat wejściowych i czyszczenia. Nasiąknięte błotem maty dają bowiem skutek odwrotny do zamierzonego, tj. brud wnoszony jest do środka zamiast zatrzymywany na wejściu.

Ważne jest ponadto, aby uruchomić serwis sprzątający w godzinach porannych, szczególnie przy głównym wejściu do budynku, gdzie występuje największe natężenie ruchu. Kwestia utrzymania porządku oraz bezpieczeństwa w okresie zimowym dotyczy również garaży podziemnych. Opadające z samochodów błoto tworzy kałuże, które należy na bieżąco usuwać.

Istotne jest także sprawdzenie drożności studzienek odpływowych w garażach podziemnych oraz sprawności instalacji podgrzewania wjazdów, co zabezpiecza przed kolizją, np. z samochodem zjeżdżającym w dół.

Ochrona zieleni

Ochrona zieleni – to dodatkowy aspekt, już nie obowiązkowy, jednak coraz więcej profesjonalnych zarządców zwraca na niego uwagę. Zabezpieczenie roślinności wokół budynków, często bardzo drogiej, polega m.in. na obłożeniu jej korą oraz matami zabezpieczającymi przed przemarzaniem.

Wartości estetyczne otoczenia są dla właścicieli nie mniej ważne niż stan techniczny nieruchomości. Dlatego warto zadbać o rośliny rosnące na terenie należącym do danej nieruchomości, aby na wiosnę odwdzięczyły się pięknym wyglądem.

Odśnieżanie

Jednym z ważniejszych zadań zimowego utrzymania nieruchomości jest odśnieżanie. Już teraz zarządcy powinni przygotować się na opady śniegu jak najwcześniej, bowiem nie wiadomo kiedy ten moment nadejdzie. Warto pamiętać, że zalegająca na budynku gruba warstwa śniegu, może być niezwykle niebezpieczna. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zarządcy mogą zatrudnić w celu odśnieżania dachów i chodników.

Na koniec drobnostka, która często nam umyka przy natłoku spraw związanych z przygotowaniem do nadejścia zimy. Często zapominamy o sprawdzeniu sprzętu do odśnieżania oraz o zmagazynowaniu suchego piasku do posypywania ścieżek, aby pierwszy atak śniegu nie sparaliżował życia mieszkańców osiedla.

Pamiętajmy, że możemy zamówić więcej materiałów i poprosić firmę, która nam je dostarcza o dowożenie ich na bieżąco. Dzięki temu za piasek, sól i mieszankę zapłacimy tyle co przed sezonem i unikniemy nerwowych sytuacji, kiedy to kończą nam się zapasy.

Zima zawsze bezwzględnie ujawnia słabe punkty nieruchomości. Stanowi także dobry test umiejętności zarządcy, ale po tych wszystkich zabiegach możemy być już spokojni. Dokonanie gruntownego przeglądu daje pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby zabezpieczyć budynek przed zimą. Uchroni nas to z pewnością przed przykrymi niespodziankami, stresem oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19225|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12574|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11724|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl