CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Palenie papierosów w częściach wspólnych budynku

Ewelina Stańczyk-Malicka  |  Administrator 12/2011  |  06.04.2012  |  13
Palenie papierosów w częściach wspólnych budynku
Palenie papierosów w częściach wspólnych budynku
sxc.hu

Czy zakaz palenia wynikający ze znowelizowanej ustawy obejmuje także klatki schodowe i balkony?

Celem znowelizowanej Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 15 listopada 2010 r. miała być przede wszystkim ochrona osób niepalących przed biernymi palaczami. Jednak nowelizacja nie precyzuje jasno czym jest „miejsce publiczne” (Czytaj więcej na ten temat).

Czy miejscem publicznym jest klatka schodowa i balkon?

W związku z luką w tzw. ustawie antynikotynowej pojawiają się dwa problemy:

  • w praktyce okazało się, że w klatkach schodowych budynków i na balkonach można palić. Ustawa tego jednoznacznie nie zabrania. Zabrania natomiast palenia w szkołach, środkach transportu, w zakładach opieki zdrowotnej, na terenie uczelni i dziecięcych placach zabaw, w obiektach sportowych oraz na przystankach komunikacji miejskiej;
  • z drugiej strony, w ustawie jako ostatni zawarto uniwersalny zapis o tzw. innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Ustawa nie podaje jednak definicji „miejsce publiczne” czy pomieszczenie do użytku publicznego. Poszukując definicji określenia „miejsce publiczne” autorka natknęła się na stwierdzenie, że służy ono zaspokojeniu potrzeb użytkujących je osób, m.in. w zakresie rekreacji, wypoczynku, komunikacji, edukacji. Z reguły stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Może także stanowić własność innych podmiotów. Definicja pomieszczenia publicznego może mieć całkowicie zbliżony charakter.

Palacze na klatce schodowej

Ustawa pozostawiła przedstawiony powyżej problem bez komentarza, zatem należy zacząć od analizy z czym zatem kojarzy się klatka schodowa i jej użytkowanie.

Klatka schodowa jest miejscem, w którym codziennie przechodzi koło siebie kilkadziesiąt osób. Gdyby co drugi z lokatorów wychodził na klatkę zapalić papierosa to przez cały dzień wszyscy lokatorzy musieliby wdychać zadymione powietrze.

Ponadto, niektóre klatki schodowe nie mają domofonu – każdy może do niej wejść, co w praktyce może być postrzegane jako miejsce dostępne dla większej liczby osób.

Za logiczny wniosek należy zatem uznać, że klatkę schodową – jako pomieszczenie publiczne – powinien objąć zapis o zakazie palenia papierosów. Straż miejska w niektórych większych miastach przychyla się do tego stwierdzenia i poucza niektórych palaczy o niewłaściwym zachowaniu.

Często okazuje się, że to nie ustawa nam pomaga ale wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkańcy każdej wspólnoty mogą także szukać pomocy u administratora. W wewnętrznym regulaminie danej wspólnoty mieszkaniowej może znaleźć się zapis, że „zabrania się palenia papierosów na klatkach schodowych i w innych pomieszczeniach wspólnego użytkowania”.

W taki właśnie sposób mieszkańcy Rzeszowa bardzo szybko zaradzili problemowi palenia na balkonach. Władze SM „Nowe Miasto” wprowadziły zakaz palenia papierosów poprzez wprowadzenie do regulaminu zapisu: „Zabrania się palenia papierosów, tytoniu, strzepywania popiołu przez okna, wyrzucania niedopałków oraz używania ognia otwartego na balkonach, strychach”.

Komentarze

(12)
Fix | 19.05.2012, 10:22
Wprowadzenie do regulaminu wewnętrznego wspólnoty mieszkaniowej regulacji stanowiącej, że „zabrania się palenia papierosów na klatkach schodowych i w innych pomieszczeniach wspólnego użytkowania” jest tylko formą walki z wiatrakami.

Przecież jakikolwiek zakaz bez sankcji karnych przy polskiej mentalności i znikomej świadomości prawnej nic nie znaczy.

Niewątpliwie trzeba wszelkimi sposobami tępić narkomanów uzależnionych od takiego swoistego narkotyku jakim jest nikotyna.

Optymalnym rozwiązaniem może być wyznaczanie specjalnych miejsc dla narkomanów uzależnionych od nikotyny.

Najskuteczniejsze wydaje się przy tym „wychowanie ich przez portfel", czyli wysokie grzywny lub mandaty.
Gdyby taki narkoman uzależniony od nikotyny został przyłapany na gorącym uczynku podczas zażywania nikotyny (palenia papierosa) poza wydzielonymi miejscami i w konsekwencji ukarany karą grzywny np. około 5000,00zł to następnym razem dobrze by się zastanowił czy w tym miejscu może brać nikotynę.

Podobnie należy traktować narkomanów, którzy po użyciu nikotyny (wypaleniu papierosa) rzucają niedopałki gdzie popadnie
Sklozgos | 21.07.2015, 05:34
Człowieku. Nie można nikomu nic zrobić na jego balkonie. Trzeba być chorym, żeby tam zabraniać palić. Tylko czekać, aż jakiś znudzony pajac zacznie zabraniać palenia w mieszkaniach albo w oknach. Wychylę sie przez okno i masz to samo. Nie umrzesz od tego. Już się ludziom w głowach przewraca. Nazywanie palaczy narkomanami to juz przesada. Obudź się. Rozumiem że można się wkurzyć na wywalanie niedopałków na zewnątrz czy strzepywanie popiołu. Nikt nigdy nie zabroni palenia na balkonach to jest prywatne miejsce. Rozbawiłeś mnie.
markos | 01.09.2015, 13:32
Sklozgos - a rób sobie co chcesz na tym swoim balkonie, możesz się nawet zajarać na śmierć, tylko rób to tak aby nie przeszkadzało to nikomu. Twój dym papieroowowy na moim terenie prywatnym to już jest naruszenie moich praw!!! Nie chce Twojego dymu u mnie w domu. Zrozumiano?
sklozgos | 02.09.2015, 06:27
Weś to udowodnij hahaha. Powaliło wam sie już całkiem. Nudzi wam się czy co? Czego nie czepacie sie brudasów że śmierdzą to wam już nie przeszkadza? Zabuduj sobie balkon jak ci to przeszkadza jak ci dym leci to masz pecha i tyle nikt dla ciebie nie przestanie palić. hahah
Rychu | 02.09.2015, 17:00
Bezspornym jest fakt, że bierne palenie jest ogromnie szkodliwe dla organizmu normalnego człowieka.

Dlatego prawo chroni niepalących zatruwanych dymem papierosowym, który produkują nasi nienormalni palący sąsiedzi - narkomani.

Dym z papierosów to tzw. immisja pośrednia.

Problem ograniczenia prawa własności nieruchomości reguluje art. 144 kodeksu cywilnego.

Jest to przepis z zakresu tzw. prawa sąsiedzkiego, regulujący nakaz powstrzymywania się przez właścicieli nieruchomości od tzw. immisji pośrednich, czyli działań zakłócających korzystanie z sąsiednich nieruchomości.

Przepis ten stanowi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Pośrednie immisje ingerujące polegają na przedostawaniu się na nieruchomość sąsiednia określonych czynników, zakłócających korzystanie z tej nieruchomości jak np. hałas.

Z całą pewnością także notoryczne palenie papierosów na sąsiednim balkonie lub w sąsiednim oknie trzeba uznać za pośrednią immisję ingerującą.
sklozgos | 03.09.2015, 06:56
Robiąc problem wy także zakłócacie palacym korzystanie z ich nieruchomości. To tak jak by ksiądz mieszkał za scianą i robił ci awantury że uprawiasz seks we własnym domu. Jesteście wścipsy po prostu masz swoją chate to se w niej siedż i nie wtykaj nosa do innych. Zajmijcie się czymś żeby się wam, aż tak nie nudziło, zabuduj se balkon albo coś. Jak stare babcie robiące awantury o byle co. Z nudów. Pozdrawiam. Jak chcecie, żeby ludzie nie palili to zlikwidujcie papierosy ze sklepów, a nie wymyślajcie pierdół żebyście mieli co robić.
Rychu | 03.09.2015, 07:39
Fakty zamiast mitów proszę @ sklozgos !

Albo inaczej proszę o argumenty ad rem zamiast ad personam.

Argumentum ad rem (łac. argument odnoszący się do meritum spraw)
Argumentum ad personam (łac. argument skierowany do osoby) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego adwersarza.

P.S.

„Cygaro to śmierdzące ziele z ogniem na jednym, a z głupcem na drugim końcu.” - Benjamin Franklin
sklozgos | 03.09.2015, 14:27
Fakt jest taki że powietrze, którym oddychasz jest tak samo trujące jak dym od papierosów. Wścibstwo i tyle.
ktoś | 04.04.2016, 18:03
A ja w obcym kraju spotkałem się z zapisem zabraniającym palenia tytoniu na ulicy jako element źle wpływającym na edukację młodzieży, natomiast na widok osoby starszej (rodzic, opiekun) palącej papierosa i prowadzące ze sobą małe dziecko do lat 4, jest obowiązkiem wezwania policji (jak przy molestowaniu).
sklozgos | 05.04.2016, 06:33
Wam naprawdę się nudzi i nie macie co robić. Jesteście naprawdę śmieszni nazywając palaczy papierosów narkomanami. Płacę za klatkę schodową tak samo jak inni i nikt mi nie będzie na niej zabraniał palić człowieczku. Pijesz piwo w takim razie jesteś alkocholikiem i idź na odwyk. Śmiechu warte. Chcesz żeby ci nikt nie palił kup sobie dom i daj innym spokój. Zabroń też używania chemikaliów do mycia klatek bo to też szkodzi. Śmiechu warte.
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17967|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11249|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl