CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Palenie papierosów w częściach wspólnych budynku

Ewelina Stańczyk-Malicka  |  Administrator 12/2011  |  06.04.2012  |  13
Palenie papierosów w częściach wspólnych budynku
Palenie papierosów w częściach wspólnych budynku
sxc.hu

Czy zakaz palenia wynikający ze znowelizowanej ustawy obejmuje także klatki schodowe i balkony?

Celem znowelizowanej Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 15 listopada 2010 r. miała być przede wszystkim ochrona osób niepalących przed biernymi palaczami. Jednak nowelizacja nie precyzuje jasno czym jest „miejsce publiczne” (Czytaj więcej na ten temat).

Czy miejscem publicznym jest klatka schodowa i balkon?

W związku z luką w tzw. ustawie antynikotynowej pojawiają się dwa problemy:

  • w praktyce okazało się, że w klatkach schodowych budynków i na balkonach można palić. Ustawa tego jednoznacznie nie zabrania. Zabrania natomiast palenia w szkołach, środkach transportu, w zakładach opieki zdrowotnej, na terenie uczelni i dziecięcych placach zabaw, w obiektach sportowych oraz na przystankach komunikacji miejskiej;
  • z drugiej strony, w ustawie jako ostatni zawarto uniwersalny zapis o tzw. innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Ustawa nie podaje jednak definicji „miejsce publiczne” czy pomieszczenie do użytku publicznego. Poszukując definicji określenia „miejsce publiczne” autorka natknęła się na stwierdzenie, że służy ono zaspokojeniu potrzeb użytkujących je osób, m.in. w zakresie rekreacji, wypoczynku, komunikacji, edukacji. Z reguły stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Może także stanowić własność innych podmiotów. Definicja pomieszczenia publicznego może mieć całkowicie zbliżony charakter.

 Producent placów zabaw Dr Spil Polska nagrodzony!

walka z wilgocią

 

W tym roku firma Dr Spil jako jedyna z branży, została uznana i doceniona, w ogólnopolskim plebiscycie Laur Klienta/Konsumenta - oceniającym popularność marki i jakość produktów oraz świadczonych usług w świadomości polskich konsumentów.

Tym samym marka zdobyła tytuł Laur Klienta - Odkrycie 2018 oraz Top Marka!


Palacze na klatce schodowej

Ustawa pozostawiła przedstawiony powyżej problem bez komentarza, zatem należy zacząć od analizy z czym zatem kojarzy się klatka schodowa i jej użytkowanie.

Klatka schodowa jest miejscem, w którym codziennie przechodzi koło siebie kilkadziesiąt osób. Gdyby co drugi z lokatorów wychodził na klatkę zapalić papierosa to przez cały dzień wszyscy lokatorzy musieliby wdychać zadymione powietrze.

Ponadto, niektóre klatki schodowe nie mają domofonu – każdy może do niej wejść, co w praktyce może być postrzegane jako miejsce dostępne dla większej liczby osób.

Za logiczny wniosek należy zatem uznać, że klatkę schodową – jako pomieszczenie publiczne – powinien objąć zapis o zakazie palenia papierosów. Straż miejska w niektórych większych miastach przychyla się do tego stwierdzenia i poucza niektórych palaczy o niewłaściwym zachowaniu.

Często okazuje się, że to nie ustawa nam pomaga ale wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkańcy każdej wspólnoty mogą także szukać pomocy u administratora. W wewnętrznym regulaminie danej wspólnoty mieszkaniowej może znaleźć się zapis, że „zabrania się palenia papierosów na klatkach schodowych i w innych pomieszczeniach wspólnego użytkowania”.

W taki właśnie sposób mieszkańcy Rzeszowa bardzo szybko zaradzili problemowi palenia na balkonach. Władze SM „Nowe Miasto” wprowadziły zakaz palenia papierosów poprzez wprowadzenie do regulaminu zapisu: „Zabrania się palenia papierosów, tytoniu, strzepywania popiołu przez okna, wyrzucania niedopałków oraz używania ognia otwartego na balkonach, strychach”.

Komentarze

(12)
Fix | 19.05.2012, 10:22
Wprowadzenie do regulaminu wewnętrznego wspólnoty mieszkaniowej regulacji stanowiącej, że „zabrania się palenia papierosów na klatkach schodowych i w innych pomieszczeniach wspólnego użytkowania” jest tylko formą walki z wiatrakami.

Przecież jakikolwiek zakaz bez sankcji karnych przy polskiej mentalności i znikomej świadomości prawnej nic nie znaczy.

Niewątpliwie trzeba wszelkimi sposobami tępić narkomanów uzależnionych od takiego swoistego narkotyku jakim jest nikotyna.

Optymalnym rozwiązaniem może być wyznaczanie specjalnych miejsc dla narkomanów uzależnionych od nikotyny.

Najskuteczniejsze wydaje się przy tym „wychowanie ich przez portfel", czyli wysokie grzywny lub mandaty.
Gdyby taki narkoman uzależniony od nikotyny został przyłapany na gorącym uczynku podczas zażywania nikotyny (palenia papierosa) poza wydzielonymi miejscami i w konsekwencji ukarany karą grzywny np. około 5000,00zł to następnym razem dobrze by się zastanowił czy w tym miejscu może brać nikotynę.

Podobnie należy traktować narkomanów, którzy po użyciu nikotyny (wypaleniu papierosa) rzucają niedopałki gdzie popadnie
Sklozgos | 21.07.2015, 05:34
Człowieku. Nie można nikomu nic zrobić na jego balkonie. Trzeba być chorym, żeby tam zabraniać palić. Tylko czekać, aż jakiś znudzony pajac zacznie zabraniać palenia w mieszkaniach albo w oknach. Wychylę sie przez okno i masz to samo. Nie umrzesz od tego. Już się ludziom w głowach przewraca. Nazywanie palaczy narkomanami to juz przesada. Obudź się. Rozumiem że można się wkurzyć na wywalanie niedopałków na zewnątrz czy strzepywanie popiołu. Nikt nigdy nie zabroni palenia na balkonach to jest prywatne miejsce. Rozbawiłeś mnie.
markos | 01.09.2015, 13:32
Sklozgos - a rób sobie co chcesz na tym swoim balkonie, możesz się nawet zajarać na śmierć, tylko rób to tak aby nie przeszkadzało to nikomu. Twój dym papieroowowy na moim terenie prywatnym to już jest naruszenie moich praw!!! Nie chce Twojego dymu u mnie w domu. Zrozumiano?
sklozgos | 02.09.2015, 06:27
Weś to udowodnij hahaha. Powaliło wam sie już całkiem. Nudzi wam się czy co? Czego nie czepacie sie brudasów że śmierdzą to wam już nie przeszkadza? Zabuduj sobie balkon jak ci to przeszkadza jak ci dym leci to masz pecha i tyle nikt dla ciebie nie przestanie palić. hahah
Rychu | 02.09.2015, 17:00
Bezspornym jest fakt, że bierne palenie jest ogromnie szkodliwe dla organizmu normalnego człowieka.

Dlatego prawo chroni niepalących zatruwanych dymem papierosowym, który produkują nasi nienormalni palący sąsiedzi - narkomani.

Dym z papierosów to tzw. immisja pośrednia.

Problem ograniczenia prawa własności nieruchomości reguluje art. 144 kodeksu cywilnego.

Jest to przepis z zakresu tzw. prawa sąsiedzkiego, regulujący nakaz powstrzymywania się przez właścicieli nieruchomości od tzw. immisji pośrednich, czyli działań zakłócających korzystanie z sąsiednich nieruchomości.

Przepis ten stanowi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Pośrednie immisje ingerujące polegają na przedostawaniu się na nieruchomość sąsiednia określonych czynników, zakłócających korzystanie z tej nieruchomości jak np. hałas.

Z całą pewnością także notoryczne palenie papierosów na sąsiednim balkonie lub w sąsiednim oknie trzeba uznać za pośrednią immisję ingerującą.
sklozgos | 03.09.2015, 06:56
Robiąc problem wy także zakłócacie palacym korzystanie z ich nieruchomości. To tak jak by ksiądz mieszkał za scianą i robił ci awantury że uprawiasz seks we własnym domu. Jesteście wścipsy po prostu masz swoją chate to se w niej siedż i nie wtykaj nosa do innych. Zajmijcie się czymś żeby się wam, aż tak nie nudziło, zabuduj se balkon albo coś. Jak stare babcie robiące awantury o byle co. Z nudów. Pozdrawiam. Jak chcecie, żeby ludzie nie palili to zlikwidujcie papierosy ze sklepów, a nie wymyślajcie pierdół żebyście mieli co robić.
Rychu | 03.09.2015, 07:39
Fakty zamiast mitów proszę @ sklozgos !

Albo inaczej proszę o argumenty ad rem zamiast ad personam.

Argumentum ad rem (łac. argument odnoszący się do meritum spraw)
Argumentum ad personam (łac. argument skierowany do osoby) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego adwersarza.

P.S.

„Cygaro to śmierdzące ziele z ogniem na jednym, a z głupcem na drugim końcu.” - Benjamin Franklin
sklozgos | 03.09.2015, 14:27
Fakt jest taki że powietrze, którym oddychasz jest tak samo trujące jak dym od papierosów. Wścibstwo i tyle.
ktoś | 04.04.2016, 18:03
A ja w obcym kraju spotkałem się z zapisem zabraniającym palenia tytoniu na ulicy jako element źle wpływającym na edukację młodzieży, natomiast na widok osoby starszej (rodzic, opiekun) palącej papierosa i prowadzące ze sobą małe dziecko do lat 4, jest obowiązkiem wezwania policji (jak przy molestowaniu).
sklozgos | 05.04.2016, 06:33
Wam naprawdę się nudzi i nie macie co robić. Jesteście naprawdę śmieszni nazywając palaczy papierosów narkomanami. Płacę za klatkę schodową tak samo jak inni i nikt mi nie będzie na niej zabraniał palić człowieczku. Pijesz piwo w takim razie jesteś alkocholikiem i idź na odwyk. Śmiechu warte. Chcesz żeby ci nikt nie palił kup sobie dom i daj innym spokój. Zabroń też używania chemikaliów do mycia klatek bo to też szkodzi. Śmiechu warte.
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17083|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl