• Zamiana mieszkań – ile to kosztuje?
  • Kim zastąpić czujnego sąsiada?
  • Zużycie nieruchomości a wysokość podatku od nieruchomości
  • [Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści
  • Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Polecane Artykuły (finanse)

Zamiana mieszkań – ile to kosztuje?

08.07.2020
Zamiana mieszkań to dość skomplikowana transakcja. Wiąże się z dodatkowymi kosztami, związanymi m.in. z podatkami i taksą notarialną.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Zużycie nieruchomości a wysokość podatku od nieruchomości

10.06.2020
Artykuł 4 ust. 1 pkt 3 UPOL jednoznacznie stanowi, że przy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości przyjmuje się wartość budowli niepomniejszoną o odpisy amortyzacyjne, czyli – co do zasady – w kolejnych latach wartość tych budowli nie zmienia się – także w roku,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

[Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

18.05.2020
Jak pogodzić rosnące minimalne stawki godzinowe ze zrozumiałymi oczekiwaniami finansowymi firm ochroniarskich, gdzie koszty pracownicze stanowią nawet ponad 90 proc. ich wynagrodzenia? Jest na to prosty i tani sposób, doceniony już w prestiżowym konkursie Think Big.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Rząd apeluje o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe, zamyka uczelnie, szkoły, przedszkola, restauracje i wszelkie punkty rozrywkowe. Epidemiolodzy nawołują do przestrzegania szczególnej higieny. Ulice miast puste, a w aptekach i sklepach ograniczenia dla klientów w zakresie liczby...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Zwrot bonifikaty

oprac. IZA  |  Administrator 12/2011  |  22.12.2011
Zwrot bonifikaty
Zwrot bonifikaty
sxc.hu

Nie ma obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty przez spadkobiercę pierwotnego nabywcy, jeśli spadkobierca sprzeda lokal przed upływem okresu przewidzianego w art. 68 ust. 2 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN). Spadkobierca bowiem nie jest uznawany za pierwotnego nabywcę.

We wrześniu 1999 r. miasto P. ustanowiło odrębną własność lokalu mieszkalnego, którego najemcą była Małgorzata C. oraz sprzedał jej ten lokal wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu, jak i udziałem we własności części wspólnych budynku.

Cena sprzedaży uwzględniała bonifikatę.

Strony uzgodniły w umowie, że w sytuacji zbycia nieruchomości lokalowej przed upływem 10 lat od dnia nabycia lub wykorzystania lokalu na inne cele niż mieszkaniowe, miasto zażąda zwrotu udzielonej bonifikaty. Przy czym bonifikata nie ulegała zwrotowi, jeśli lokal mieszkalny zbywany był na rzecz osoby bliskiej nabywcy.

Małgorzata C. zmarła w 2003 r., a jedynym spadkobiercą została jej siostra – Izabela C. Siostra sprzedała lokal po zmarłej w maju 2004 r., miesiąc później miasto P. upomniało się o zwrot kwoty udzielonej bonifikaty. Wytoczone w tej sprawie powództwo zakończyło się przyznaniu racji stanowisku miasta, a Izabeli C. nakazano zwrot bonifikaty.

W uzasadnieniu orzeczenia sąd rejonowy wskazał, że zgodnie z art. 68 ust. 2 UGN, powód mógł skutecznie dochodzić tej należności, gdyż zbycie lokalu przez pozwaną nastąpiło przed upływem 10 lat od dnia udzielenia bonifikaty. Przy czym sąd dodał, że choć ustawa nie zawiera definicji „nabywca nieruchomości”, to mając na uwadze fakt, że spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków spadkodawcy, obowiązek zachowania nieruchomości przechodzi na niego.

Tym samym Izabela C. powinna była wstrzymać się ze sprzedażą nieruchomości, która skorzystała z bonifikaty do upływu określonego w umowie czasu.

Z powyższym stanowiskiem nie zgodziła się pozwana i wniosła apelację. Rozpoznający ją sąd okręgowy powziął wątpliwość, jak należy interpretować pojęcie „nabywcy nieruchomości”- bo co do zasady, właśnie o to jest spór między stronami.

Sąd zauważył przy tym, że do umowy zawartej przez miasto P. i Małgorzatę C. będą miały zastosowanie przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, w brzmieniu obowiązującym we wrześniu 1999 r. Jednocześnie dodał, że w powyższej sprawie Izabela C. nie będzie miała obowiązku zwrotu bonifikaty. W jego ocenie jako nabywcę nieruchomości, określonego w art. 68 ust. 2 UGN, należy uznać wyłącznie pierwotnego nabywcę.

Obowiązek zwrotu bonifikaty nie przechodzi na spadkobiercę.

Podstawą do takiego rozumienia jest art. 4 pkt 3b ustawy, zgodnie z którym zbywanie lub nabywanie nieruchomości to dokonywanie czynności prawych na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego. W konsekwencji nabycie nieruchomości na podstawie dziedziczenia (tj. innego zdarzenia prawnego) nie jest nabyciem nieruchomości, zgodnie z przywołanym przepisem.

Rozpoznający wskazaną wątpliwość Sąd Najwyższy przyznał rację rozumowaniu sądu okręgowego. Przede wszystkim uznał on, że stan prawny zależy od daty pierwszego nabycia nieruchomości lokalowej (tu stan z września 1999 r.). Następnie SN wskazał, że wierzytelność o zwrot bonifikaty wynika ze stosunku prawnego łączącego sprzedającego – miasto z nabywcą – Małgorzatą C.

Również z literalnego brzmienia art. 68 ust. 2 ustawy wynika, że obowiązek zwrotu bonifikaty ciąży na nabywcy nieruchomości lokalowej, czyli na stronie umowy sprzedaży. Co więcej SN uznał, że w sytuacji, w której spadkodawca nie rozporządził nieruchomością za życia, to jego spadkobierca nie może być obciążony obowiązkiem zwrotu bonifikaty.

SN dodał ponadto, że w świetle dotychczasowego orzecznictwa brak jest dostatecznych racji dla różnicowania w sytuacji prawnej następców prawnych (osób bliskich spadkodawcy) tylko na podstawie sposobu wejścia w prawo własności nieruchomości. Akceptowanie takiej rozbieżności w traktowaniu osób najbliższych pierwotnego nabywcy byłoby sprzeczne z treścią art. 68 ust. 2 zd. 1 UGN.

W ocenie SN spadkobierca powinien znajdować się w sytuacji nie gorszej niż nabywca pod tytułem szczególnym. Tym samym SN uznał, że obowiązek zwrotu kwoty odpowiadającej udzielonej bonifikacie nie przechodzi na spadkobiercę pierwotnego nabywcy, nawet jeśli ten spadkobierca zbył lokal przed upływem okresu przewidzianego w art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

(Uchwała SN z 17.12.2010 r., sygn. akt III CZP 102/10, www.sn.pl)

Czytaj dalej: Prawo spadkowe po nowemu

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11833|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl