CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Monitoring techniczny budynku

Andrzej  Dubrawski  |  Administrator 12/2011  |  04.01.2012  |  1
Monitoring techniczny budynku
Monitoring techniczny budynku

Ciągły monitoring techniczny, dzięki błyskawicznym powiadomieniom o wszelkich zagrożeniach, mających miejsce w obiekcie, pozwala na zapobieganie awariom, optymalizację kosztów i efektywne zarządzanie budynkiem.

Spis treści:

  • Tworzenie listy informacji
  • Rodzaje czujników
  • Definiowanie informacji
  • Automatyczna reakcja z powiadomieniem
  • Archiwizacja
  • Możliwości zarządzania
  • Korzyści

W dobie wzrastających kosztów każdy administrator zastanawia się nad ich optymalizacją. Zmieniają się sposoby administrowania i zarządzania nieruchomościami.

Coraz istotniejszą rolę odgrywa przepływ informacji. Sprawny monitoring infrastruktury technicznej obiektu pozwala na znaczną redukcję zatrudnienia, bez szkody dla kontrolowanego budynku.

Niemal wszystkie stany instalacji budynkowych i wyposażenia obiektów budowlanych można sprawdzać za pośrednictwem środków technicznych, tj. rozmaitych czujek, czujników i łączników. Sygnały mogą pochodzić z dowolnych miejsc i dotyczyć dowolnych wielkości fizycznych i zdarzeń.

Informacje te są przetwarzane na sygnały magistralne, a następnie przesyłane przewodem magistralnym do wskazanych miejsc i stanowisk. Dane te można przedstawiać w dowolny sposób – zgodny z życzeniem inwestora – w formie wykresów, wizualizacji, tabel lub ikon. Ważniejsze informacje mogą być oznaczane kolorami i sygnalizowane dźwiękiem.

Miniaturowy system monitoringu technicznego może dotyczyć jednego lokalu lub jednej instalacji, zaś w skali makro – całego osiedla wraz ze wszystkim transformatorami, wymiennikami, czy kolektorami lub centralami wentylacyjnymi.

Tworzenie listy informacji

Pierwszym etapem jest utworzenie listy informacji, które są istotne dla funkcjonowania kontrolowanego obiektu (lub ich zespołu). W zależności od rodzaju, przeznaczenia i wyposażenia budynku tworzy się zupełnie inne listy. Na ogół każdy administrator wie, co i jak często należy sprawdzać. Potem listę tę uzupełnia o dodatkowe informacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie obiektu. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 Osuszanie PrawoAktualności | Orzecznictwo

Rodzaj danych i ich ilość może być dowolna. Jedyną barierą są ograniczenia finansowe. Monitorować można wszystko. I wszystkie zdarzenia mogą być archiwizowane. Wystarczy zainstalować czujnik.

Rodzaje czujników

Wszystkie sygnały można podzielić na binarne (dwustanowe) i analogowe. W zależności od obserwowanych parametrów pracy kontrolowanych instalacji i urządzeń korzysta się z dowolnych czujników. Zaletą jest możliwość wykorzystania dowolnych czujników, wyposażonych w znormalizowane wyjścia.

Czujniki dwustanowe podają informacje w postaci sygnałów napięciowych (jest napięcie/brak napięcia) lub bezpotencjałowe (otwarty/zamknięty styk). Są one wykorzystywane do przekazywania następujących informacji: załączony/wyłączony, awaria/praca, a także mogą sygnalizować załączony bieg urządzenia (np. wentylator na biegu minimalnym) oraz przekroczenia wartości progowych (w normie/stan przekroczony).

Przykładem może być rozpoznanie LPG w podziemnym garażu. Jest to najprostsza forma sygnalizacji, najszybciej interpretowana przez operatora. Tym bardziej, że wybrane stany mogą być sygnalizowane akustycznie, wizualnie, a także SMS’em lub e-mailem. Zapewnia to błyskawiczną reakcję. Sygnały analogowe (0-20 mA, 4-20 mA, 0-10 V, 0-1 V) pozwalają na ciągłe śledzenie stanów (np. temperatury na wymienniku).

Dane te są potem elektronicznie przetwarzane na sygnały zrozumiałe dla operatora względnie administratora. Ilość informacji jest znacznie większa, gdyż system może posiadać informacje o stanach normalnych, ostrzegawczych, zagrożeniach i awariach. Specjaliści określają parametry pracy, odpowiadające różnym sytuacjom. Przykładowo zbyt szybki wzrost temperatury na wejściu do instalacji CO, sygnalizujące prawdopodobieństwo przytykania się rur. Dzięki temu możliwa jest reakcja wyprzedzająca awarię i jej zapobiegająca.

Czytaj dalej: Definiowanie informacji

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17730|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11072|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10654|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl