CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Monitoring techniczny budynku

Andrzej  Dubrawski  |  Administrator 12/2011  |  04.01.2012  |  1
Monitoring techniczny budynku
Monitoring techniczny budynku

Ciągły monitoring techniczny, dzięki błyskawicznym powiadomieniom o wszelkich zagrożeniach, mających miejsce w obiekcie, pozwala na zapobieganie awariom, optymalizację kosztów i efektywne zarządzanie budynkiem.

Spis treści:

  • Tworzenie listy informacji
  • Rodzaje czujników
  • Definiowanie informacji
  • Automatyczna reakcja z powiadomieniem
  • Archiwizacja
  • Możliwości zarządzania
  • Korzyści

W dobie wzrastających kosztów każdy administrator zastanawia się nad ich optymalizacją. Zmieniają się sposoby administrowania i zarządzania nieruchomościami.

Coraz istotniejszą rolę odgrywa przepływ informacji. Sprawny monitoring infrastruktury technicznej obiektu pozwala na znaczną redukcję zatrudnienia, bez szkody dla kontrolowanego budynku.

Niemal wszystkie stany instalacji budynkowych i wyposażenia obiektów budowlanych można sprawdzać za pośrednictwem środków technicznych, tj. rozmaitych czujek, czujników i łączników. Sygnały mogą pochodzić z dowolnych miejsc i dotyczyć dowolnych wielkości fizycznych i zdarzeń.

Informacje te są przetwarzane na sygnały magistralne, a następnie przesyłane przewodem magistralnym do wskazanych miejsc i stanowisk. Dane te można przedstawiać w dowolny sposób – zgodny z życzeniem inwestora – w formie wykresów, wizualizacji, tabel lub ikon. Ważniejsze informacje mogą być oznaczane kolorami i sygnalizowane dźwiękiem.

Miniaturowy system monitoringu technicznego może dotyczyć jednego lokalu lub jednej instalacji, zaś w skali makro – całego osiedla wraz ze wszystkim transformatorami, wymiennikami, czy kolektorami lub centralami wentylacyjnymi.

Tworzenie listy informacji

Pierwszym etapem jest utworzenie listy informacji, które są istotne dla funkcjonowania kontrolowanego obiektu (lub ich zespołu). W zależności od rodzaju, przeznaczenia i wyposażenia budynku tworzy się zupełnie inne listy. Na ogół każdy administrator wie, co i jak często należy sprawdzać. Potem listę tę uzupełnia o dodatkowe informacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie obiektu. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

 Osuszanie PrawoAktualności | Orzecznictwo

Rodzaj danych i ich ilość może być dowolna. Jedyną barierą są ograniczenia finansowe. Monitorować można wszystko. I wszystkie zdarzenia mogą być archiwizowane. Wystarczy zainstalować czujnik.

Rodzaje czujników

Wszystkie sygnały można podzielić na binarne (dwustanowe) i analogowe. W zależności od obserwowanych parametrów pracy kontrolowanych instalacji i urządzeń korzysta się z dowolnych czujników. Zaletą jest możliwość wykorzystania dowolnych czujników, wyposażonych w znormalizowane wyjścia.

Czujniki dwustanowe podają informacje w postaci sygnałów napięciowych (jest napięcie/brak napięcia) lub bezpotencjałowe (otwarty/zamknięty styk). Są one wykorzystywane do przekazywania następujących informacji: załączony/wyłączony, awaria/praca, a także mogą sygnalizować załączony bieg urządzenia (np. wentylator na biegu minimalnym) oraz przekroczenia wartości progowych (w normie/stan przekroczony).

Przykładem może być rozpoznanie LPG w podziemnym garażu. Jest to najprostsza forma sygnalizacji, najszybciej interpretowana przez operatora. Tym bardziej, że wybrane stany mogą być sygnalizowane akustycznie, wizualnie, a także SMS’em lub e-mailem. Zapewnia to błyskawiczną reakcję. Sygnały analogowe (0-20 mA, 4-20 mA, 0-10 V, 0-1 V) pozwalają na ciągłe śledzenie stanów (np. temperatury na wymienniku).

Dane te są potem elektronicznie przetwarzane na sygnały zrozumiałe dla operatora względnie administratora. Ilość informacji jest znacznie większa, gdyż system może posiadać informacje o stanach normalnych, ostrzegawczych, zagrożeniach i awariach. Specjaliści określają parametry pracy, odpowiadające różnym sytuacjom. Przykładowo zbyt szybki wzrost temperatury na wejściu do instalacji CO, sygnalizujące prawdopodobieństwo przytykania się rur. Dzięki temu możliwa jest reakcja wyprzedzająca awarię i jej zapobiegająca.

Czytaj dalej: Definiowanie informacji

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19213|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12566|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11719|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl