CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Ciepła zima pomaga samorządom i spółdzielniom

Marek Mejssner  |  09.01.2012  |  3
sxc.hu

Ciepła zima pozwoliła samorządom i spółdzielniom mieszkaniowym na zaoszczędzenie milionów złotych, które wiosną mogą zasilić budżety inwestycyjne. Jednak ewentualny jej atak może diametralnie zmienić tę sytuację, więc samorządy i spółdzielcy z obliczaniem oszczędności czekają co najmniej do końca marca br.

Samorządy i administratorzy budynków chcieliby zaoszczędzone na walce z zimą fundusze przeznaczyć na remonty dróg i domów.

Najwięcej mają szansę zaoszczędzić władze miast, które zdecydowały się na akcyjne finansowanie walki ze skutkami zimy, nie zaś ryczałtowe opłaty za comiesięczne odśnieżanie, na podstawie podpisywanych jesienią umów. Na tego typu wydatki zdecydował się np. samorząd Wrocławia, chcąc zaoszczędzić pieniądze na tańszych umowach podpisywanych jesienią. Tymczasem w listopadzie i grudniu 2011 oraz w pierwszych dniach stycznia 2012 – po raz pierwszy od dwóch lat – nie wyjechały na trasy pługi śnieżne, zaś solarki i piaskarki używane były sporadycznie, tylko po większych, zwykle nocnych przymrozkach – pisze PAP.

Jak powiedział agencji Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, na zimowe utrzymanie ulic, mostów i estakad w tym mieście wydano do tej pory 1 mln zł, podczas gdy od października do grudnia 2010 było to 19 mln zł.

Jednak rzeczywista skala oszczędności znana będzie dopiero w kwietniu, bowiem nagły atak zimy może spowodować, że w ciągu jednej doby wydatki miasta na odśnieżanie wyniosą 1-1,5 mln zł.

Podobne były wydatki w Gdańsku, gdzie Zarząd Dróg i Zieleni, będący spółką komunalną, wydał na akację zimową 1 mln zł czyli ok. 1,5 mln zł mnie,j niż w tym samym okresie 2010 roku. Za 500 tys. zł wyremontowano kilka ulic.

Na ten sam cel chce wydać zaoszczędzone około 600 tys. zł Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Z 1,2 mln zł przeznaczonych na zimowe utrzymanie dróg i ulic w końcu 2011 roku wydano do tej pory tylko połowę.

We Wschodniej Polsce, gdzie zima bywa na ogół bardziej sroga procentowa skała oszczędności jest niemal taka sama, ale sumy – wyższe. W Białymstoku, według informacji Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, także zaoszczędzono 50 proc. budżetu, ale kwota ta wyniosła ok. 3 mln zł.

Na łagodnej zimie zaoszczędziły też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe Na Górnej Oruni w Gdańsku wydała w listopadzie i grudniu 2011 na niwelowanie skutków opadów zimowych tylko 3 tys. zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku było to 48 tys. zł. Z kolei , jak szacuje Zarząd Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pod której administracją znajduje się 246 budynków i 200 ha gruntu stwierdza, że jeśli wysokie temperatury nadal będą się utrzymywały, wówczas od kwietnia będzie można obniżyć opłatę administracyjną o ok. 5 gr /m kw. Podobne oszczędności mają także warszawskie, poznańskie i krakowskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zaoszczędzone kwoty chciałyby one przeznaczyć głównie na wiosenne remonty budynków.

Zwykle jednak samorządowcy i spółdzielcy twierdzą, iż pewność co do skali oszczędności, będą mieli w marcu-kwietniu, kiedy już będzie można mieć pewność, że zima nie powróci i nie nastąpią nagłe i gwałtowne opady śniegu.

Źródło: PAP

Komentarze

(3)
Koziński Eugeniusz | 09.01.2012, 18:53
To raczej dość subiektywna (nIefrasobliwa) forma pisania o oszczędnościach.
Gminy nie zaoszczędzą bowiem to one są przważnie właścicielami spółek enegetycznych. Te, jak wiadomo, mają wysokie koszta stałe, niewiele zależ od wielkości (ilości) wytworzonego ciepła. Warto przy okazji rozważyć kwestię monopolizacji usług związanych z takim opanowaniem lokalnego rynku. Jest kilka opinii prawniczych w tej kwestii, ale niektórzy (moim zdaniem niesłusznie) uważają, że w takiej sytuacji o monopolizacji - czy też braku konkurencyjności (patrz: Konstytucja) - mówić nie wypada.
Zaoszczędzą odbiorcy zwłaszcza w sytuacji gdy (jak to w spółdzielniach) stawki opłat zaliczkowych są wysokie.
Trzeba jednak w tym miejscu wspomnieć o sytuacjach (normach!?) w któych umowy na dostawę ciepła podpisuje dana spółdzielnia na wszystkie swoje nieruchomości a także na te które nie stanowią wyłącznie jej własności. Wiadomym jest, że chodzi o tzw. odrębne nieruchomości, w których spółdzielnia jest tylko "udziałowcem". Warto zatem wskazać "Administratorowi" aby raczył rozważyć możliwość wszczęcia debaty nad prawidłowością takiej sytuacji.
W innym miejscu rozważamy sprawę zarządu powierzonego i wskazań właściwych Sądów, co do niewłaściwości utożsamiania tegoż zarządu z prawem dysponowania nieruchomością. Sokoro tak to dość logicznym wydaje się aby wykonawca zarządu powierzonego (art. 27 ust. 2 u.s.m.) rozważył zasadność spisywania - dla odrębnych nieruchomości - odrębnych umów na dostawę mediów, w tym ciepła. Zwłaszcza w sytuacji gdy dane nieruchomości posiadają odrębne, opomiarowane węzły cieplne.
Przedsiębiorstwom cieplnym z kolei, warto podać pod rozwagę, ocenę czy stosowne umowy spisują z właściwym podmiotem (nieruchomością). Zważyć trzeba, a nawet wypada, że w sytuacji gdy jakaś spółdzielnia posiada umowę z "punktem zdawczo-odbiorczym" określonym poza węzłem konkretnej odrębnej nieruchomości, czy nie jest słusznym uznanie tej spółdzielni (strony umowy) jako pośrednika w przesyle energii cieplnej (innego medium), ze wszystkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami (koncesjami, zezwoleniami, opodatkowaniem itp.).
To oczywiście tylko fragment dylematów.
Mając bowiem (w spóldzielniach) na uwadze "oblig" (uwarunkowania art. 27) prowadzenia tzw. ewidencji pozaksięgowych kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 29 ust. 1 u.w.lok.) wydaje się wielce kontrowersyjnym myślenie BSM o możliwości zmiany (jednostrnnie) przeznaczenia części opłat zaliczkowych. Chyba?
Chyba, że Ktoś myli "koszty zarządu nieruchomością wspólną" z tzw. spółdzielczą "eksploatacją?
Moim zdaniem - opartym częściwo na orzecznictwie Sądów powszechnych (min.: Katowice, koszalin, Bielsko-Biała) - spóldzieiczej "eksploatacji" nie można utożsamiać z art 14 u.w.lok.. Otwarty katalog składowych określony w podanym zapsie wymaga odrębnych, skonkretyzowanych ustaleń dla konkretnej nieruchomości. Jeśli zatem BSM ma ww. "ewidencje" zgodne z wskazania obu ww. ustaw to ewntualną "nadwyżkę" może (co najwyżej) pozostawić w danej odrębnej nieruchomości na kolejny rok rozrachunkowy.
Wypada więc w tym miejscu tylko polecić zamieszkałym w tzw. odrębnych nieruchomościach, a szczególnie posiadaczom prawa własności lokalu a nie będących członkami spóldzielni (patrz: orzeczenia TK) na konieć zimy zapytać "spóldzielnię-zarządcę" o konkretne kwoty.
5 groszy od metra, razy tysiące metrów, razy kilka miesięcy, daje spore kwoty, a raczej nie ma budynku w którym nie można by kolejnej kwoty zainwestować. W ostaeczności nalezy zwrócić właścicielom (wspówłascicielom).
Tomek | 11.01.2012, 11:37
Panie Eugeniuszu, mam wrażenie, że Pana komentarz nie dotyczy powyższego artykułu, w którym jasno określone są oszczędności. Pan zaczyna pisać o własnościach, monopolu w dostawie ciepła, itp. Oszczędności są i co do tego nie ma raczej wątpliwości. Na przykładzie jednej z obsługiwanych przeze mnie wspólnot: nie ma kosztów odśnieżania dachów, zakupu środków przeciw gołoledzi, a i w opłatach za CO widać konkretne oszczędności. Nie dalej jak wczoraj realizowałem przelew do SPECu na kwotę 13192,02 zł. Równy rok temu faktura opiewała na kwotę 18567,05, dwa lata temu 15423,73 a trzy lata temu 15390,37.
Oby taka pogoda utrzymała się jak najdłużej.
,
Koziński Eugeniusz | 18.01.2012, 16:59
Zgadzam się. Korzyści w wymiarze czysto liczbowym są oczywiste. My jednak wykupiliśmy pewien zapas środków w postaci piachu i soli. Oby się nie przydał. Właściciele z pewnością jednak zrozumieją kolosalną różnicę w jesiennej cenie soli drogowej a jej "zimowymi" wartościami.
Problem monopoii w dostawie ciepła (nie tylko) nadal jednak istnieje. Z nowym rokiem monoliści raźno pospieszyli ze zmianą taryf. Jest zatem nieodparte wrażenie, iż "oszczędności" zostaną skutecznie skonsumowane.
Pozostaje dylemat kalkulacji opłat zaliczkowych.
Dylemat o tyle istotny, że niektórzy monoliści zmienili taryfy nie tyle w oparciu o sumaryczny wzrost kosztów z tytułu zmiany cen po dniu 01-01-2012, lecz opierając kalkulację o prognozowane ceny paliw lub niedokroślne "zwroty kapitałowe" lub temu podobne "inwestycyjne". Dostawców energii dotkną jednak wkrótce podwyżki innych kosztów. Tych sporo. Kalkuluję zatem, że jednej zmianie taryf się może, w roku bieżącym, nie skończyć.
Reasumując w tym miejscu należy więc wskazać, że dyskusja w temacie energetycznym winna być permanentna.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12073|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11521|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl