CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ciepła zima pomaga samorządom i spółdzielniom

Marek Mejssner  |  09.01.2012  |  3
sxc.hu

Ciepła zima pozwoliła samorządom i spółdzielniom mieszkaniowym na zaoszczędzenie milionów złotych, które wiosną mogą zasilić budżety inwestycyjne. Jednak ewentualny jej atak może diametralnie zmienić tę sytuację, więc samorządy i spółdzielcy z obliczaniem oszczędności czekają co najmniej do końca marca br.

Samorządy i administratorzy budynków chcieliby zaoszczędzone na walce z zimą fundusze przeznaczyć na remonty dróg i domów.

Najwięcej mają szansę zaoszczędzić władze miast, które zdecydowały się na akcyjne finansowanie walki ze skutkami zimy, nie zaś ryczałtowe opłaty za comiesięczne odśnieżanie, na podstawie podpisywanych jesienią umów. Na tego typu wydatki zdecydował się np. samorząd Wrocławia, chcąc zaoszczędzić pieniądze na tańszych umowach podpisywanych jesienią. Tymczasem w listopadzie i grudniu 2011 oraz w pierwszych dniach stycznia 2012 – po raz pierwszy od dwóch lat – nie wyjechały na trasy pługi śnieżne, zaś solarki i piaskarki używane były sporadycznie, tylko po większych, zwykle nocnych przymrozkach – pisze PAP.

Jak powiedział agencji Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, na zimowe utrzymanie ulic, mostów i estakad w tym mieście wydano do tej pory 1 mln zł, podczas gdy od października do grudnia 2010 było to 19 mln zł.

Jednak rzeczywista skala oszczędności znana będzie dopiero w kwietniu, bowiem nagły atak zimy może spowodować, że w ciągu jednej doby wydatki miasta na odśnieżanie wyniosą 1-1,5 mln zł.

Podobne były wydatki w Gdańsku, gdzie Zarząd Dróg i Zieleni, będący spółką komunalną, wydał na akację zimową 1 mln zł czyli ok. 1,5 mln zł mnie,j niż w tym samym okresie 2010 roku. Za 500 tys. zł wyremontowano kilka ulic.

Na ten sam cel chce wydać zaoszczędzone około 600 tys. zł Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Z 1,2 mln zł przeznaczonych na zimowe utrzymanie dróg i ulic w końcu 2011 roku wydano do tej pory tylko połowę.

We Wschodniej Polsce, gdzie zima bywa na ogół bardziej sroga procentowa skała oszczędności jest niemal taka sama, ale sumy – wyższe. W Białymstoku, według informacji Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, także zaoszczędzono 50 proc. budżetu, ale kwota ta wyniosła ok. 3 mln zł.

Na łagodnej zimie zaoszczędziły też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe Na Górnej Oruni w Gdańsku wydała w listopadzie i grudniu 2011 na niwelowanie skutków opadów zimowych tylko 3 tys. zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku było to 48 tys. zł. Z kolei , jak szacuje Zarząd Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pod której administracją znajduje się 246 budynków i 200 ha gruntu stwierdza, że jeśli wysokie temperatury nadal będą się utrzymywały, wówczas od kwietnia będzie można obniżyć opłatę administracyjną o ok. 5 gr /m kw. Podobne oszczędności mają także warszawskie, poznańskie i krakowskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zaoszczędzone kwoty chciałyby one przeznaczyć głównie na wiosenne remonty budynków.

Zwykle jednak samorządowcy i spółdzielcy twierdzą, iż pewność co do skali oszczędności, będą mieli w marcu-kwietniu, kiedy już będzie można mieć pewność, że zima nie powróci i nie nastąpią nagłe i gwałtowne opady śniegu.

Źródło: PAP

Komentarze

(3)
Koziński Eugeniusz | 09.01.2012, 18:53
To raczej dość subiektywna (nIefrasobliwa) forma pisania o oszczędnościach.
Gminy nie zaoszczędzą bowiem to one są przważnie właścicielami spółek enegetycznych. Te, jak wiadomo, mają wysokie koszta stałe, niewiele zależ od wielkości (ilości) wytworzonego ciepła. Warto przy okazji rozważyć kwestię monopolizacji usług związanych z takim opanowaniem lokalnego rynku. Jest kilka opinii prawniczych w tej kwestii, ale niektórzy (moim zdaniem niesłusznie) uważają, że w takiej sytuacji o monopolizacji - czy też braku konkurencyjności (patrz: Konstytucja) - mówić nie wypada.
Zaoszczędzą odbiorcy zwłaszcza w sytuacji gdy (jak to w spółdzielniach) stawki opłat zaliczkowych są wysokie.
Trzeba jednak w tym miejscu wspomnieć o sytuacjach (normach!?) w któych umowy na dostawę ciepła podpisuje dana spółdzielnia na wszystkie swoje nieruchomości a także na te które nie stanowią wyłącznie jej własności. Wiadomym jest, że chodzi o tzw. odrębne nieruchomości, w których spółdzielnia jest tylko "udziałowcem". Warto zatem wskazać "Administratorowi" aby raczył rozważyć możliwość wszczęcia debaty nad prawidłowością takiej sytuacji.
W innym miejscu rozważamy sprawę zarządu powierzonego i wskazań właściwych Sądów, co do niewłaściwości utożsamiania tegoż zarządu z prawem dysponowania nieruchomością. Sokoro tak to dość logicznym wydaje się aby wykonawca zarządu powierzonego (art. 27 ust. 2 u.s.m.) rozważył zasadność spisywania - dla odrębnych nieruchomości - odrębnych umów na dostawę mediów, w tym ciepła. Zwłaszcza w sytuacji gdy dane nieruchomości posiadają odrębne, opomiarowane węzły cieplne.
Przedsiębiorstwom cieplnym z kolei, warto podać pod rozwagę, ocenę czy stosowne umowy spisują z właściwym podmiotem (nieruchomością). Zważyć trzeba, a nawet wypada, że w sytuacji gdy jakaś spółdzielnia posiada umowę z "punktem zdawczo-odbiorczym" określonym poza węzłem konkretnej odrębnej nieruchomości, czy nie jest słusznym uznanie tej spółdzielni (strony umowy) jako pośrednika w przesyle energii cieplnej (innego medium), ze wszystkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami (koncesjami, zezwoleniami, opodatkowaniem itp.).
To oczywiście tylko fragment dylematów.
Mając bowiem (w spóldzielniach) na uwadze "oblig" (uwarunkowania art. 27) prowadzenia tzw. ewidencji pozaksięgowych kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 29 ust. 1 u.w.lok.) wydaje się wielce kontrowersyjnym myślenie BSM o możliwości zmiany (jednostrnnie) przeznaczenia części opłat zaliczkowych. Chyba?
Chyba, że Ktoś myli "koszty zarządu nieruchomością wspólną" z tzw. spółdzielczą "eksploatacją?
Moim zdaniem - opartym częściwo na orzecznictwie Sądów powszechnych (min.: Katowice, koszalin, Bielsko-Biała) - spóldzieiczej "eksploatacji" nie można utożsamiać z art 14 u.w.lok.. Otwarty katalog składowych określony w podanym zapsie wymaga odrębnych, skonkretyzowanych ustaleń dla konkretnej nieruchomości. Jeśli zatem BSM ma ww. "ewidencje" zgodne z wskazania obu ww. ustaw to ewntualną "nadwyżkę" może (co najwyżej) pozostawić w danej odrębnej nieruchomości na kolejny rok rozrachunkowy.
Wypada więc w tym miejscu tylko polecić zamieszkałym w tzw. odrębnych nieruchomościach, a szczególnie posiadaczom prawa własności lokalu a nie będących członkami spóldzielni (patrz: orzeczenia TK) na konieć zimy zapytać "spóldzielnię-zarządcę" o konkretne kwoty.
5 groszy od metra, razy tysiące metrów, razy kilka miesięcy, daje spore kwoty, a raczej nie ma budynku w którym nie można by kolejnej kwoty zainwestować. W ostaeczności nalezy zwrócić właścicielom (wspówłascicielom).
Tomek | 11.01.2012, 11:37
Panie Eugeniuszu, mam wrażenie, że Pana komentarz nie dotyczy powyższego artykułu, w którym jasno określone są oszczędności. Pan zaczyna pisać o własnościach, monopolu w dostawie ciepła, itp. Oszczędności są i co do tego nie ma raczej wątpliwości. Na przykładzie jednej z obsługiwanych przeze mnie wspólnot: nie ma kosztów odśnieżania dachów, zakupu środków przeciw gołoledzi, a i w opłatach za CO widać konkretne oszczędności. Nie dalej jak wczoraj realizowałem przelew do SPECu na kwotę 13192,02 zł. Równy rok temu faktura opiewała na kwotę 18567,05, dwa lata temu 15423,73 a trzy lata temu 15390,37.
Oby taka pogoda utrzymała się jak najdłużej.
,
Koziński Eugeniusz | 18.01.2012, 16:59
Zgadzam się. Korzyści w wymiarze czysto liczbowym są oczywiste. My jednak wykupiliśmy pewien zapas środków w postaci piachu i soli. Oby się nie przydał. Właściciele z pewnością jednak zrozumieją kolosalną różnicę w jesiennej cenie soli drogowej a jej "zimowymi" wartościami.
Problem monopoii w dostawie ciepła (nie tylko) nadal jednak istnieje. Z nowym rokiem monoliści raźno pospieszyli ze zmianą taryf. Jest zatem nieodparte wrażenie, iż "oszczędności" zostaną skutecznie skonsumowane.
Pozostaje dylemat kalkulacji opłat zaliczkowych.
Dylemat o tyle istotny, że niektórzy monoliści zmienili taryfy nie tyle w oparciu o sumaryczny wzrost kosztów z tytułu zmiany cen po dniu 01-01-2012, lecz opierając kalkulację o prognozowane ceny paliw lub niedokroślne "zwroty kapitałowe" lub temu podobne "inwestycyjne". Dostawców energii dotkną jednak wkrótce podwyżki innych kosztów. Tych sporo. Kalkuluję zatem, że jednej zmianie taryf się może, w roku bieżącym, nie skończyć.
Reasumując w tym miejscu należy więc wskazać, że dyskusja w temacie energetycznym winna być permanentna.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10686|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10257|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl