CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ciepła zima pomaga samorządom i spółdzielniom

Marek Mejssner  |  09.01.2012  |  3
sxc.hu

Ciepła zima pozwoliła samorządom i spółdzielniom mieszkaniowym na zaoszczędzenie milionów złotych, które wiosną mogą zasilić budżety inwestycyjne. Jednak ewentualny jej atak może diametralnie zmienić tę sytuację, więc samorządy i spółdzielcy z obliczaniem oszczędności czekają co najmniej do końca marca br.

Samorządy i administratorzy budynków chcieliby zaoszczędzone na walce z zimą fundusze przeznaczyć na remonty dróg i domów.

Najwięcej mają szansę zaoszczędzić władze miast, które zdecydowały się na akcyjne finansowanie walki ze skutkami zimy, nie zaś ryczałtowe opłaty za comiesięczne odśnieżanie, na podstawie podpisywanych jesienią umów. Na tego typu wydatki zdecydował się np. samorząd Wrocławia, chcąc zaoszczędzić pieniądze na tańszych umowach podpisywanych jesienią. Tymczasem w listopadzie i grudniu 2011 oraz w pierwszych dniach stycznia 2012 – po raz pierwszy od dwóch lat – nie wyjechały na trasy pługi śnieżne, zaś solarki i piaskarki używane były sporadycznie, tylko po większych, zwykle nocnych przymrozkach – pisze PAP.

Jak powiedział agencji Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, na zimowe utrzymanie ulic, mostów i estakad w tym mieście wydano do tej pory 1 mln zł, podczas gdy od października do grudnia 2010 było to 19 mln zł.

Jednak rzeczywista skala oszczędności znana będzie dopiero w kwietniu, bowiem nagły atak zimy może spowodować, że w ciągu jednej doby wydatki miasta na odśnieżanie wyniosą 1-1,5 mln zł.

Podobne były wydatki w Gdańsku, gdzie Zarząd Dróg i Zieleni, będący spółką komunalną, wydał na akację zimową 1 mln zł czyli ok. 1,5 mln zł mnie,j niż w tym samym okresie 2010 roku. Za 500 tys. zł wyremontowano kilka ulic.

Na ten sam cel chce wydać zaoszczędzone około 600 tys. zł Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Z 1,2 mln zł przeznaczonych na zimowe utrzymanie dróg i ulic w końcu 2011 roku wydano do tej pory tylko połowę.

We Wschodniej Polsce, gdzie zima bywa na ogół bardziej sroga procentowa skała oszczędności jest niemal taka sama, ale sumy – wyższe. W Białymstoku, według informacji Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, także zaoszczędzono 50 proc. budżetu, ale kwota ta wyniosła ok. 3 mln zł.

Na łagodnej zimie zaoszczędziły też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe Na Górnej Oruni w Gdańsku wydała w listopadzie i grudniu 2011 na niwelowanie skutków opadów zimowych tylko 3 tys. zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku było to 48 tys. zł. Z kolei , jak szacuje Zarząd Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pod której administracją znajduje się 246 budynków i 200 ha gruntu stwierdza, że jeśli wysokie temperatury nadal będą się utrzymywały, wówczas od kwietnia będzie można obniżyć opłatę administracyjną o ok. 5 gr /m kw. Podobne oszczędności mają także warszawskie, poznańskie i krakowskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zaoszczędzone kwoty chciałyby one przeznaczyć głównie na wiosenne remonty budynków.

Zwykle jednak samorządowcy i spółdzielcy twierdzą, iż pewność co do skali oszczędności, będą mieli w marcu-kwietniu, kiedy już będzie można mieć pewność, że zima nie powróci i nie nastąpią nagłe i gwałtowne opady śniegu.

Źródło: PAP

Komentarze

(3)
Koziński Eugeniusz | 09.01.2012, 18:53
To raczej dość subiektywna (nIefrasobliwa) forma pisania o oszczędnościach.
Gminy nie zaoszczędzą bowiem to one są przważnie właścicielami spółek enegetycznych. Te, jak wiadomo, mają wysokie koszta stałe, niewiele zależ od wielkości (ilości) wytworzonego ciepła. Warto przy okazji rozważyć kwestię monopolizacji usług związanych z takim opanowaniem lokalnego rynku. Jest kilka opinii prawniczych w tej kwestii, ale niektórzy (moim zdaniem niesłusznie) uważają, że w takiej sytuacji o monopolizacji - czy też braku konkurencyjności (patrz: Konstytucja) - mówić nie wypada.
Zaoszczędzą odbiorcy zwłaszcza w sytuacji gdy (jak to w spółdzielniach) stawki opłat zaliczkowych są wysokie.
Trzeba jednak w tym miejscu wspomnieć o sytuacjach (normach!?) w któych umowy na dostawę ciepła podpisuje dana spółdzielnia na wszystkie swoje nieruchomości a także na te które nie stanowią wyłącznie jej własności. Wiadomym jest, że chodzi o tzw. odrębne nieruchomości, w których spółdzielnia jest tylko "udziałowcem". Warto zatem wskazać "Administratorowi" aby raczył rozważyć możliwość wszczęcia debaty nad prawidłowością takiej sytuacji.
W innym miejscu rozważamy sprawę zarządu powierzonego i wskazań właściwych Sądów, co do niewłaściwości utożsamiania tegoż zarządu z prawem dysponowania nieruchomością. Sokoro tak to dość logicznym wydaje się aby wykonawca zarządu powierzonego (art. 27 ust. 2 u.s.m.) rozważył zasadność spisywania - dla odrębnych nieruchomości - odrębnych umów na dostawę mediów, w tym ciepła. Zwłaszcza w sytuacji gdy dane nieruchomości posiadają odrębne, opomiarowane węzły cieplne.
Przedsiębiorstwom cieplnym z kolei, warto podać pod rozwagę, ocenę czy stosowne umowy spisują z właściwym podmiotem (nieruchomością). Zważyć trzeba, a nawet wypada, że w sytuacji gdy jakaś spółdzielnia posiada umowę z "punktem zdawczo-odbiorczym" określonym poza węzłem konkretnej odrębnej nieruchomości, czy nie jest słusznym uznanie tej spółdzielni (strony umowy) jako pośrednika w przesyle energii cieplnej (innego medium), ze wszystkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami (koncesjami, zezwoleniami, opodatkowaniem itp.).
To oczywiście tylko fragment dylematów.
Mając bowiem (w spóldzielniach) na uwadze "oblig" (uwarunkowania art. 27) prowadzenia tzw. ewidencji pozaksięgowych kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 29 ust. 1 u.w.lok.) wydaje się wielce kontrowersyjnym myślenie BSM o możliwości zmiany (jednostrnnie) przeznaczenia części opłat zaliczkowych. Chyba?
Chyba, że Ktoś myli "koszty zarządu nieruchomością wspólną" z tzw. spółdzielczą "eksploatacją?
Moim zdaniem - opartym częściwo na orzecznictwie Sądów powszechnych (min.: Katowice, koszalin, Bielsko-Biała) - spóldzieiczej "eksploatacji" nie można utożsamiać z art 14 u.w.lok.. Otwarty katalog składowych określony w podanym zapsie wymaga odrębnych, skonkretyzowanych ustaleń dla konkretnej nieruchomości. Jeśli zatem BSM ma ww. "ewidencje" zgodne z wskazania obu ww. ustaw to ewntualną "nadwyżkę" może (co najwyżej) pozostawić w danej odrębnej nieruchomości na kolejny rok rozrachunkowy.
Wypada więc w tym miejscu tylko polecić zamieszkałym w tzw. odrębnych nieruchomościach, a szczególnie posiadaczom prawa własności lokalu a nie będących członkami spóldzielni (patrz: orzeczenia TK) na konieć zimy zapytać "spóldzielnię-zarządcę" o konkretne kwoty.
5 groszy od metra, razy tysiące metrów, razy kilka miesięcy, daje spore kwoty, a raczej nie ma budynku w którym nie można by kolejnej kwoty zainwestować. W ostaeczności nalezy zwrócić właścicielom (wspówłascicielom).
Tomek | 11.01.2012, 11:37
Panie Eugeniuszu, mam wrażenie, że Pana komentarz nie dotyczy powyższego artykułu, w którym jasno określone są oszczędności. Pan zaczyna pisać o własnościach, monopolu w dostawie ciepła, itp. Oszczędności są i co do tego nie ma raczej wątpliwości. Na przykładzie jednej z obsługiwanych przeze mnie wspólnot: nie ma kosztów odśnieżania dachów, zakupu środków przeciw gołoledzi, a i w opłatach za CO widać konkretne oszczędności. Nie dalej jak wczoraj realizowałem przelew do SPECu na kwotę 13192,02 zł. Równy rok temu faktura opiewała na kwotę 18567,05, dwa lata temu 15423,73 a trzy lata temu 15390,37.
Oby taka pogoda utrzymała się jak najdłużej.
,
Koziński Eugeniusz | 18.01.2012, 16:59
Zgadzam się. Korzyści w wymiarze czysto liczbowym są oczywiste. My jednak wykupiliśmy pewien zapas środków w postaci piachu i soli. Oby się nie przydał. Właściciele z pewnością jednak zrozumieją kolosalną różnicę w jesiennej cenie soli drogowej a jej "zimowymi" wartościami.
Problem monopoii w dostawie ciepła (nie tylko) nadal jednak istnieje. Z nowym rokiem monoliści raźno pospieszyli ze zmianą taryf. Jest zatem nieodparte wrażenie, iż "oszczędności" zostaną skutecznie skonsumowane.
Pozostaje dylemat kalkulacji opłat zaliczkowych.
Dylemat o tyle istotny, że niektórzy monoliści zmienili taryfy nie tyle w oparciu o sumaryczny wzrost kosztów z tytułu zmiany cen po dniu 01-01-2012, lecz opierając kalkulację o prognozowane ceny paliw lub niedokroślne "zwroty kapitałowe" lub temu podobne "inwestycyjne". Dostawców energii dotkną jednak wkrótce podwyżki innych kosztów. Tych sporo. Kalkuluję zatem, że jednej zmianie taryf się może, w roku bieżącym, nie skończyć.
Reasumując w tym miejscu należy więc wskazać, że dyskusja w temacie energetycznym winna być permanentna.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl