Liczniki wody są urządzeniami stosowanymi powszechnie jednak wiedza na ich temat pozostawia wiele do życzenia. Przez wodomierz należy rozumieć przyrząd służący do ciągłego pomiaru objętości wody przepływającej w całkowicie wypełnionym przewodzie zamkniętym (zgodnie z §1 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 20 lutego 2004 r. z późn. zm.) w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać wodomierze (Czytaj więcej na ten temat).
W nieruchomościach wspólnot mieszkaniowych występują dwa rodzaje wodomierzy:
- wodomierze główne – mierzą objętość (ilość) wody dopływającej do całego budynku wspólnoty, jako odbiorcy usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowe
- wodomierze mieszkaniowe – mierzą ilość wody dopływającej do konkretnych lokali w budynku (wodomierze zimnej i ciepłej wody).
Zobacz też: Wodomierze. Oferta rynkowa
Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 15 czerwca 2002 r. z późn. zm.), budynek wielorodzinny powinien posiadać urządzenia do pomiaru ilości zużywanej wody zimnej, ciepłej wody użytkowej oraz dostarczonego i zużytego ciepła.
Wodomierze są przyrządami pomiarowymi podlegającymi szczególnej ochronie prawnej z uwagi na fakt, że służą do rozliczeń finansowych. Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 z późn. zm., tylko wodomierz główny służy do rozliczania kosztów pobranej wody i odprowadzonych ścieków między wspólnotą mieszkaniową a przedsiębiorstwem wodociągowym.
Wodomierze w lokalach mieszkalnych i użytkowych służą przede wszystkim do pomiaru ilości wody zużytej w poszczególnych lokalach. Mogą być także podstawą rozliczeń tzw. uchybu w bilansie wody i ścieków. Na podstawie art. 26.3 ww. ustawy zarządca dokonuje wyboru metody rozliczenia kosztów wynikających z różnicy wskazań.
Wodomierze mieszkaniowe mogą zatem pełnić dodatkowo rolę podzielników kosztów tej części wody i ścieków, która nie została rozliczona na podstawie zużycia.
Rodzaje wodomierzy i ich parametry
Wodomierze produkowane są w trzech odmianach, jako:
- wodomierze mechaniczne, przeznaczone do wody zimnej, o temp. 0–30°C, ciepłej, o temp. 30–90°C, gorącej, o temp. 30–130°C albo 30–180°C;
- wodomierze elektroniczne lub mechaniczne z urządzeniami elektronicznymi albo bez, przeznaczone do wody zimnej, dla przedziału temperatur 0–30°C;
- wodomierze sprzężone, przeznaczone do wody zimnej, dla przedziału temperatur 0–30°C.
Innym rodzajem podziału wodomierzy jest podział ze względu na budowę. Pod względem sposobu napływu wody na łopatki wirnika wodomierze dzielą się na:
- wodomierze jednostrumieniowe (woda jednym strumieniem oddziałuje na turbinkę) – występują w zakresie średnic DN15–150;
- wodomierze wielostrumieniowe (turbinka znajduje się wewnątrz kierownicy strumienia, który rozbija jeden strumień wody na wiele mniejszych) – występują w zakresie średnic DN15–DN50;
- wodomierze śrubowe (turbina zwana w tej konstrukcji śrubą, osadzona jest na osi położonej równolegle do strumienia wody) występują w zakresie średnic DN50–DN500;
- wodomierze tłokowe – wodomierze objętościowe mierzą wprost objętość wody przepływającej przez przyrząd. Elementem ruchomym jest w nich tłok pracujący często mimośrodowo.
W zależności od konstrukcji i warunków pracy mechanizmu liczącego, wodomierze dzielą się na:
- mokre (mokrobieżne),
- ekstra suche (suchobieżne), w których liczydło oraz przekładnia są odseparowane od wody natomiast informacja o obrotach elementu ruchomego znajdującego się w części hydraulicznej jest przekazywana za pomocą sprzęgu magnetycznego,
- suche (półmokre) posiadające suche liczydło, ale mokrą przekładnię,
- z częścią liczydła wypełnioną cieczą (najczęściej gliceryną).
Liczydło wodomierza mokrego jest całkowicie zanurzone w przepływającej wodzie. Natomiast w przypadku wodomierza suchego, w wodzie znajduje się tylko cześć robocza wirnika, która jest szczelnie oddzielona od tej części, gdzie znajduje się mechanizm liczący.
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym? » Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej? » Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych? » Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz? |
---|
Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE! Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce. |
Dzięki takiemu rozwiązaniu mechanizm liczący nie jest narażony na zamulenie lub korozję. Rejestrowanie liczby obrotów wirnika odbywa się w suchej części. Do tego celu wykorzystywane są czujniki magnetyczne, elektryczne lub ultradźwiękowe, których celem jest zwiększenie dokładności pomiarów przy małych przepływach wody.
Wodomierze jako wyrób handlowy powinny zawierać następujące informacje: nazwa producenta, znak zatwierdzenia typu (jeśli jest nadany),rok produkcji, numer fabryczny, strzałki wskazujące kierunek przepływu wody, jednostkę miary, górne graniczne ciśnienie wody (podane w barach), w przypadku kiedy wodomierz może pracować tylko w położeniu pionowym, powinien posiadać literkę „V”, natomiast jeśli może pracować tylko w położeniu poziomym – literkę „H”. Ponadto powinny posiadać informację o tym jaki jest nominalny strumień objętości przepływu i klasa metrologiczna.
Rozróżnia się cztery klasy metrologiczne (dokładności pomiaru) wodomierzy. Przy czym dla wodomierzy wody zimnej mamy klasy A,B,C a dla wody ciepłej i gorącej A,B,C i D. Wodomierze klasy A są najmniej dokładne (wąski obszar mierniczy) natomiast klasy C lub D najbardziej dokładne.
Legalnie do obrotu i użytkowania w Polsce mogą być wprowadzane wodomierze posiadające ważne:
- zatwierdzenie typu Głównego Urzędu Miar (oznaczenie na wodomierzu PL T); lub
- zatwierdzenie typu wydane w jednym z instytutów metrologicznych (odpowiedników GUM) w krajach Unii Europejskiej na podstawie dyrektyw tak zwanego starego podejścia (oznaczenie na wodomierzu ε wraz z symbolem państwa, w którym wydano certyfikat); lub
- certyfikat badania typu Wspólnoty Europejskiej (moduł B), alternatywą jest kompleksowe zapewnienie zgodności (moduł H1).
Dwie pierwsze kategorie wodomierzy nie podlegają Ustawie o systemie oceny zgodności i mogą być produkowane według normy ISO4064 nie dłużej niż do października 2016 r.
Trzecia kategoria produktów pojawiła się na rynku po wprowadzeniu w Polsce 7 stycznia 2007 r. europejskiej dyrektywy 2004/22/WE z 31 marca 2004 r. o przyrządach pomiarowych zwanej w skrócie MID (Measuring Instruments Directive) i z czasem (od listopada 2016 r.) zastąpi całkowicie pierwsze dwie kategorie.
Wodomierze wprowadzane do obrotu i użytkowania zgodnie z MID podlegają wprost ustawie o systemie oceny zgodności i producent niezależnie od certyfikatu badania typu powinien wystawiać deklaracje zgodności z dyrektywą 2004/22/WE i nową europejską normą EN14154 na wodomierze.
Nie można deprecjonować wodomierzy jedynie ze względu na rodzaj posiadanego certyfikatu, ich różnorodność wynika z faktu, że jesteśmy w trakcie 10. letniego okresu przejściowego, umożliwiającego producentom dostosowanie się do wymogów nowej dyrektywy.
Poza wymienionymi wyżej certyfikatami, wodomierze powinny posiadać atest higieniczny.
Czytaj dalej: Legalizacja, Podstawy doboru wodomierzy