CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku?
Kiedy nie ocieplać budynku?
sxc.hu

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Ciąg dalszy artykułu...

Zużycie energii w budynku wielorodzinnym

Dla zobrazowania wpływu jakości elementów instalacji oraz jej właściwej regulacji na obniżenie kosztów policzyłem zapotrzebowanie na energię końcową i energię pierwotną w przykładowym budynku wielorodzinnym, czterokondygnacyjnym, wykonanym w technologii OW-T 75, dodatkowo ocieplonym już styropianem.

Zużycie energii cieplnej na ogrzewanie mieszkań w budynkach sprzed 1986 r. może być nawet ponad trzykrotnie większe niż w zbudowanych w późniejszym okresie – wynika z obliczeń Home Broker. Analitycy HB przypominają również, że do aktu notarialnego mieszkań oddawanych do użytkowania po 2009 r. powinna być dołączona kopia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Warto również podkreślić, że od 2014 roku osoby wynajmujące lub sprzedające mieszkania na rynku wtórnym obligatoryjnie będą musiały okazać przy podpisaniu umowy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Obliczenia były przeprowadzone dla dwóch wersji instalacji i zasilania:

Wersja 1.: budynek jest ogrzewany ciepłem z kogeneracji, gdzie paliwem jest węgiel kamienny. Instalacja c.o. wykonana jest w standardzie lat 70-tych, podobnie jak instalacja ciepłej wody użytkowej, która uzyskiwana jest z tego samego źródła ciepła.

Wersja 2.: budynek ma w pełni zmodernizowaną i zaizolowaną instalację c.o. we współczesnym standardzie. Ciepła woda użytkowa jest uzyskiwana w 50% z kolektorów słonecznych, a w 50% z ciepła kogeneracji, tak jak ogrzewanie. Jednakże i tu instalacje są zmodernizowane do współczesnych standardów.

Jeżeli przyjąć wyniki wersji pierwszej jako 100%, to wynik uzyskany dla wersji drugiej prezentuje się bardzo korzystnie. Sama tylko modernizacja instalacji i wykorzystanie częściowe źródeł energii odnawialnej dało ponad 50% oszczędność zużycia energii tak w odniesieniu do zapotrzebowania na energię pierwotną, jak i energię końcową. Dane obrazuje rys. 1.

Z powyższych obliczeń wynika, że już tylko sama modernizacja instalacji grzewczej daje spore oszczędności, a przecież w obliczeniach nie ujęto takich elementów jak wentylacja i oświetlenie, które mają znaczący udział w generowaniu kosztów eksploatacji budynku.

Zużycie energii w częściach wspólnych

Innym istotnym czynnikiem, mającym wpływ na koszty użytkowania nieruchomości są sami jego użytkownicy, zwłaszcza użytkowane przez nich części wspólne budynku. Może należałoby się w tym miejscu zastanowić, czy nie warto wprowadzić automatyki regulującej parametry ogrzewania i oświetlenia dynamicznie w zależności od pory dnia i stopnia wykorzystania tych pomieszczeń, tak aby w momencie, gdy nie są one wykorzystywane przez mieszkańców nie zużywały niepotrzebnie energii czy to cieplnej czy elektrycznej.

Przykład świadectwa charakterystyki energetycznej

Podsumowując: termomodernizację budynku możemy przeprowadzić niekoniecznie wykonując ocieplenie budynku. Nie neguję tu potrzeby samego ocieplenia budynku, ponieważ w wielu przypadkach modernizacja instalacji i źródeł ogrzewania może nie wystarczyć, ale pragnę zwrócić uwagę na inne możliwości ograniczenia kosztów eksploatacji budynku.

Administrator budynku, chcąc ograniczyć koszty eksploatacji budynku powinien najpierw przeanalizować następujące kwestie:

  • jak gospodarują energią mieszkańcy,
  • jaki jest stan techniczny instalacji grzewczej i wentylacyjnej,
  • czy nie da się zmienić źródła zasilania budynku na wydajniejsze i bardziej ekonomiczne.

Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na te trzy pytania można podjąć kroki w kierunku ocieplenia samego budynku. Może się okazać, że przeprowadzone prace termomodernizacyjne w postaci ocieplenia budynku nie przynoszą spodziewanego efektu ekonomicznego ze względu na stare nieefektywne instalacje, drogie źródła energii, czy też poprzez zwyczajne marnotrawstwo energii przez samych mieszkańców (nie zawsze zawinione przez nich samych). Wtedy warto zasięgnąć rady specjalisty i przygotować audyt energetyczny dla danego budynku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19397|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16526|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11830|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl