CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku?
Kiedy nie ocieplać budynku?
sxc.hu

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Ciąg dalszy artykułu...

Zużycie energii w budynku wielorodzinnym

Dla zobrazowania wpływu jakości elementów instalacji oraz jej właściwej regulacji na obniżenie kosztów policzyłem zapotrzebowanie na energię końcową i energię pierwotną w przykładowym budynku wielorodzinnym, czterokondygnacyjnym, wykonanym w technologii OW-T 75, dodatkowo ocieplonym już styropianem.

Zużycie energii cieplnej na ogrzewanie mieszkań w budynkach sprzed 1986 r. może być nawet ponad trzykrotnie większe niż w zbudowanych w późniejszym okresie – wynika z obliczeń Home Broker. Analitycy HB przypominają również, że do aktu notarialnego mieszkań oddawanych do użytkowania po 2009 r. powinna być dołączona kopia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Warto również podkreślić, że od 2014 roku osoby wynajmujące lub sprzedające mieszkania na rynku wtórnym obligatoryjnie będą musiały okazać przy podpisaniu umowy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Obliczenia były przeprowadzone dla dwóch wersji instalacji i zasilania:

Wersja 1.: budynek jest ogrzewany ciepłem z kogeneracji, gdzie paliwem jest węgiel kamienny. Instalacja c.o. wykonana jest w standardzie lat 70-tych, podobnie jak instalacja ciepłej wody użytkowej, która uzyskiwana jest z tego samego źródła ciepła.

Wersja 2.: budynek ma w pełni zmodernizowaną i zaizolowaną instalację c.o. we współczesnym standardzie. Ciepła woda użytkowa jest uzyskiwana w 50% z kolektorów słonecznych, a w 50% z ciepła kogeneracji, tak jak ogrzewanie. Jednakże i tu instalacje są zmodernizowane do współczesnych standardów.

Jeżeli przyjąć wyniki wersji pierwszej jako 100%, to wynik uzyskany dla wersji drugiej prezentuje się bardzo korzystnie. Sama tylko modernizacja instalacji i wykorzystanie częściowe źródeł energii odnawialnej dało ponad 50% oszczędność zużycia energii tak w odniesieniu do zapotrzebowania na energię pierwotną, jak i energię końcową. Dane obrazuje rys. 1.

Z powyższych obliczeń wynika, że już tylko sama modernizacja instalacji grzewczej daje spore oszczędności, a przecież w obliczeniach nie ujęto takich elementów jak wentylacja i oświetlenie, które mają znaczący udział w generowaniu kosztów eksploatacji budynku.

Zużycie energii w częściach wspólnych

Innym istotnym czynnikiem, mającym wpływ na koszty użytkowania nieruchomości są sami jego użytkownicy, zwłaszcza użytkowane przez nich części wspólne budynku. Może należałoby się w tym miejscu zastanowić, czy nie warto wprowadzić automatyki regulującej parametry ogrzewania i oświetlenia dynamicznie w zależności od pory dnia i stopnia wykorzystania tych pomieszczeń, tak aby w momencie, gdy nie są one wykorzystywane przez mieszkańców nie zużywały niepotrzebnie energii czy to cieplnej czy elektrycznej.

Przykład świadectwa charakterystyki energetycznej

Podsumowując: termomodernizację budynku możemy przeprowadzić niekoniecznie wykonując ocieplenie budynku. Nie neguję tu potrzeby samego ocieplenia budynku, ponieważ w wielu przypadkach modernizacja instalacji i źródeł ogrzewania może nie wystarczyć, ale pragnę zwrócić uwagę na inne możliwości ograniczenia kosztów eksploatacji budynku.

Administrator budynku, chcąc ograniczyć koszty eksploatacji budynku powinien najpierw przeanalizować następujące kwestie:

  • jak gospodarują energią mieszkańcy,
  • jaki jest stan techniczny instalacji grzewczej i wentylacyjnej,
  • czy nie da się zmienić źródła zasilania budynku na wydajniejsze i bardziej ekonomiczne.

Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na te trzy pytania można podjąć kroki w kierunku ocieplenia samego budynku. Może się okazać, że przeprowadzone prace termomodernizacyjne w postaci ocieplenia budynku nie przynoszą spodziewanego efektu ekonomicznego ze względu na stare nieefektywne instalacje, drogie źródła energii, czy też poprzez zwyczajne marnotrawstwo energii przez samych mieszkańców (nie zawsze zawinione przez nich samych). Wtedy warto zasięgnąć rady specjalisty i przygotować audyt energetyczny dla danego budynku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17739|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11089|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10664|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl