CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Jak zwiększyć skuteczność windykacji

Grzegorz Okoński  |  Administrator 1/2012  |  02.02.2012  |  1
Niezbędna windykacja…
Niezbędna windykacja…
WG

Zadłużenie lokatorów i współwłaścicieli to rosnący problem, który może doprowadzić do utraty płynności niejedną wspólnotę mieszkaniową a niejednego właściciela komunalnego do poważnego deficytu. Są jednak sposoby zwiększania skuteczności windykacji narosłych należności.

Współwłaściciel nieruchomości nie wywiązujący się ze swoich zobowiązań w zakresie ponoszenia kosztów utrzymania części wspólnej wynikającego z art. 13 Ustawy o własności lokali (UWL) zazwyczaj generuje problemy dla całej wspólnoty.

Stałe koszty eksploatacyjne i tak należy ponosić, więc brakującą różnicę muszą sfinansować inni współwłaściciele.

Nie płacący współwłaściciele to także problem w konstruowaniu budżetu na remonty budynku, a także utrudnienia w dostępie do kredytów inwestycyjnych, gdyż banki bardzo często, sprawdzając wiarygodność wspólnoty, patrzą na wywiązywanie się mieszkańców z uiszczania opłat na fundusz remontowy, który jest zabezpieczeniem kredytu.

W przypadku małych wspólnot, zadłużenie poszczególnych współwłaścicieli może doprowadzić nawet do całkowitego paraliżu zarządzania nieruchomością i jej degradację, a co za tym idzie – obniżenia wartości nieruchomości. W skrajnym przypadku, niemożność wykonywania niezbędnych remontów może prowadzić także do wielu niebezpieczeństw dla mieszkańców, a nawet zagrożenia katastrofą budowlaną.

Podobnie jest w przypadku zarządców komunalnych, gdzie nie płacący czynszu przyczyniają się do obniżenia wpływów do gminnych budżetów. W praktyce oznacza to, że za ich długi muszą zapłacić wszyscy podatnicy.

Skuteczne upominanie

Próbując odzyskać niezapłacone należności należy zacząć od ich pełnej ewidencji co w niektórych dużych wspólnotach, wbrew pozorom wcale nie jest sprawą zupełnie oczywistą. Pomocne będą tu, szczególnie w zarządzaniu dużą nieruchomością, programy do rozliczania czynszów i opłat, które mogą posiadać opcje wskazywania zaległości.

Następnie, kiedy już zidentyfikujemy dłużników, możemy w różny sposób przypomnieć o nieuregulowanych opłatach. Kiedy mamy już pewność, że zaległość nie jest efektem zwyczajnego zapomnienia i dłużnik ma pełną świadomość należności, warto od razu przystąpić do zdecydowanych działań.

Bardzo pomocne są tu niewątpliwie zapisy art. 15 UWL, mówiące o tym, iż należności z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym bez względu na ich wysokość. W praktyce oznacza to, że wystarczy przekazać sądowi wiarygodne dokumenty i ewidencje płatności, aby ten wydał w trybie zaocznym nakaz zapłaty, gdyż zgodnie z art. 499 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) okoliczności przytoczone przez powoda nie muszą być udowodnione, lecz jedynie prawdopodobne. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, by w okresie dwóch tygodni od jego doręczenia, zaspokoił roszczenie w całości lub w tym samym terminie wniósł do sądu sprzeciw. Warto tu przypomnieć, że dwukrotne nieodebranie pocztowego awiza traktowane jest jak jego przyjęcie, a nakaz przeciwko któremu nie wniesiono prawidłowego sprzeciwu ma skutki prawomocnego wyroku. Ponadto trzeba podkreślić, iż w 90% przypadków nie ma odwołań od postanowień sądów w tej sprawie, a wiele osób po otrzymaniu upomnienia natychmiast reguluje swoje należności.

Ponadto osoby nie płacące mogą być wpisywane do rejestrów dłużników.

Próba ugody 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Istnieją także sytuacje, kiedy pomimo podejmowanych działań, bardzo trudno jest odzyskać od lokatora lub współwłaściciela zaległe opłaty, a osoba ta mimo wszystko wykazuje chęć uregulowania swoich zobowiązań. Warto w takich przypadkach doprowadzić do ugody i rozłożyć zadłużenie na raty dające gwarancję spłaty należności, uwzględniając przy tym wysokości rat do realnych możliwości finansowych dłużnika. Warunkiem rozłożeniu na raty zaległych opłat powinno być także zobowiązanie dłużnika do wnoszenia bieżących opłat pod rygorem rozwiązania powyższego porozumienia ugodowego.

Wszelkie ugody, prowadzące do rozkładania na raty zobowiązań i ewentualnego umarzania odsetek, nie powinny być nadużywane i traktowane jako powszechna norma. Trzeba je raczej traktować jako swoiste wyjście z patowych sytuacji w celu odzyskania kwot zadłużenia.

Oporni dłużnicy

Bywają jednak skrajne, niestety coraz częstsze przypadki, kiedy właściciel lokalu – pomimo wcześniejszych prób ugodowego załatwienia sprawy – notorycznie zalega z uiszczaniem opłat i nie zamierza spłacić swoich długów, a egzekucja komornicza wydaje się nie przynosić spodziewanych rezultatów.

W takiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa może skorzystać z zapisów art. 16 UWL, który umożliwia jej żądanie – w trybie procesu – sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów KPC o egzekucji nieruchomości w przypadku, gdy właściciel lokalu długotrwale zalega z zapłatą.

Skuteczna windykacja wspomagana przez specjalistyczne systemy informatyczne, prowadzona w sposób konsekwentny i systematyczny zawsze zwiększa płynność finansową wspólnoty czy zarządcy komunalnego. Ponadto staje się wyraźnym sygnałem braku tolerancji dla nie regulowania zobowiązań.

 

Czytaj dalej: Jak zarządcy próbują rozwiązać problem zaległych czynszów?

Komentarze

(1)
katiaac928 | 19.08.2017, 19:42

Na opornych dłużników to jest jak dla mnie jeden sposób - komornik. Ja sie długo borykałam z tym, że nie mogłam odzyskać długu, w pewnym momencie już naprawdę musiałam zgłosić sie do komornika dzięki temu szybko rozwiązałam problem.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19176|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12541|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11696|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl