CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak zwiększyć skuteczność windykacji

Grzegorz Okoński  |  Administrator 1/2012  |  02.02.2012  |  1
Niezbędna windykacja…
Niezbędna windykacja…
WG

Zadłużenie lokatorów i współwłaścicieli to rosnący problem, który może doprowadzić do utraty płynności niejedną wspólnotę mieszkaniową a niejednego właściciela komunalnego do poważnego deficytu. Są jednak sposoby zwiększania skuteczności windykacji narosłych należności.

Współwłaściciel nieruchomości nie wywiązujący się ze swoich zobowiązań w zakresie ponoszenia kosztów utrzymania części wspólnej wynikającego z art. 13 Ustawy o własności lokali (UWL) zazwyczaj generuje problemy dla całej wspólnoty.

Stałe koszty eksploatacyjne i tak należy ponosić, więc brakującą różnicę muszą sfinansować inni współwłaściciele.

Nie płacący współwłaściciele to także problem w konstruowaniu budżetu na remonty budynku, a także utrudnienia w dostępie do kredytów inwestycyjnych, gdyż banki bardzo często, sprawdzając wiarygodność wspólnoty, patrzą na wywiązywanie się mieszkańców z uiszczania opłat na fundusz remontowy, który jest zabezpieczeniem kredytu.

W przypadku małych wspólnot, zadłużenie poszczególnych współwłaścicieli może doprowadzić nawet do całkowitego paraliżu zarządzania nieruchomością i jej degradację, a co za tym idzie – obniżenia wartości nieruchomości. W skrajnym przypadku, niemożność wykonywania niezbędnych remontów może prowadzić także do wielu niebezpieczeństw dla mieszkańców, a nawet zagrożenia katastrofą budowlaną.

Podobnie jest w przypadku zarządców komunalnych, gdzie nie płacący czynszu przyczyniają się do obniżenia wpływów do gminnych budżetów. W praktyce oznacza to, że za ich długi muszą zapłacić wszyscy podatnicy.

Skuteczne upominanie

Próbując odzyskać niezapłacone należności należy zacząć od ich pełnej ewidencji co w niektórych dużych wspólnotach, wbrew pozorom wcale nie jest sprawą zupełnie oczywistą. Pomocne będą tu, szczególnie w zarządzaniu dużą nieruchomością, programy do rozliczania czynszów i opłat, które mogą posiadać opcje wskazywania zaległości.

Następnie, kiedy już zidentyfikujemy dłużników, możemy w różny sposób przypomnieć o nieuregulowanych opłatach. Kiedy mamy już pewność, że zaległość nie jest efektem zwyczajnego zapomnienia i dłużnik ma pełną świadomość należności, warto od razu przystąpić do zdecydowanych działań.

Bardzo pomocne są tu niewątpliwie zapisy art. 15 UWL, mówiące o tym, iż należności z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym bez względu na ich wysokość. W praktyce oznacza to, że wystarczy przekazać sądowi wiarygodne dokumenty i ewidencje płatności, aby ten wydał w trybie zaocznym nakaz zapłaty, gdyż zgodnie z art. 499 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) okoliczności przytoczone przez powoda nie muszą być udowodnione, lecz jedynie prawdopodobne. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, by w okresie dwóch tygodni od jego doręczenia, zaspokoił roszczenie w całości lub w tym samym terminie wniósł do sądu sprzeciw. Warto tu przypomnieć, że dwukrotne nieodebranie pocztowego awiza traktowane jest jak jego przyjęcie, a nakaz przeciwko któremu nie wniesiono prawidłowego sprzeciwu ma skutki prawomocnego wyroku. Ponadto trzeba podkreślić, iż w 90% przypadków nie ma odwołań od postanowień sądów w tej sprawie, a wiele osób po otrzymaniu upomnienia natychmiast reguluje swoje należności.

Ponadto osoby nie płacące mogą być wpisywane do rejestrów dłużników.

Próba ugody 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Istnieją także sytuacje, kiedy pomimo podejmowanych działań, bardzo trudno jest odzyskać od lokatora lub współwłaściciela zaległe opłaty, a osoba ta mimo wszystko wykazuje chęć uregulowania swoich zobowiązań. Warto w takich przypadkach doprowadzić do ugody i rozłożyć zadłużenie na raty dające gwarancję spłaty należności, uwzględniając przy tym wysokości rat do realnych możliwości finansowych dłużnika. Warunkiem rozłożeniu na raty zaległych opłat powinno być także zobowiązanie dłużnika do wnoszenia bieżących opłat pod rygorem rozwiązania powyższego porozumienia ugodowego.

Wszelkie ugody, prowadzące do rozkładania na raty zobowiązań i ewentualnego umarzania odsetek, nie powinny być nadużywane i traktowane jako powszechna norma. Trzeba je raczej traktować jako swoiste wyjście z patowych sytuacji w celu odzyskania kwot zadłużenia.

Oporni dłużnicy

Bywają jednak skrajne, niestety coraz częstsze przypadki, kiedy właściciel lokalu – pomimo wcześniejszych prób ugodowego załatwienia sprawy – notorycznie zalega z uiszczaniem opłat i nie zamierza spłacić swoich długów, a egzekucja komornicza wydaje się nie przynosić spodziewanych rezultatów.

W takiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa może skorzystać z zapisów art. 16 UWL, który umożliwia jej żądanie – w trybie procesu – sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów KPC o egzekucji nieruchomości w przypadku, gdy właściciel lokalu długotrwale zalega z zapłatą.

Skuteczna windykacja wspomagana przez specjalistyczne systemy informatyczne, prowadzona w sposób konsekwentny i systematyczny zawsze zwiększa płynność finansową wspólnoty czy zarządcy komunalnego. Ponadto staje się wyraźnym sygnałem braku tolerancji dla nie regulowania zobowiązań.

 

Czytaj dalej: Jak zarządcy próbują rozwiązać problem zaległych czynszów?

Komentarze

(1)
katiaac928 | 19.08.2017, 19:42

Na opornych dłużników to jest jak dla mnie jeden sposób - komornik. Ja sie długo borykałam z tym, że nie mogłam odzyskać długu, w pewnym momencie już naprawdę musiałam zgłosić sie do komornika dzięki temu szybko rozwiązałam problem.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17613|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10986|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10559|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl