CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (25.01-02.02.2012 r.)

Małopolska walczy ze smogiem | Piekary Śląskie: szansa dla zadłużonych najemców | Warszawa: mieszkanie z ... wieszaka | W Szczecinie zarządcy nie zadbali o zamontowanie euroskrzynek | Wielkopolska: odszkodowanie za hałas z lotniska | Awans stolicy
Krystyna Stankiewicz  |  03.02.2012

Cotygodniowy subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o nowych zasadach dotowania remontów zabytków, drastycznej podwyżce czynszu w olsztyńskich mieszkaniach komunalnych oraz odpracowywaniu długów wobec ZGM-u w Piekarach Śląskich.

A ponadto o mieszkaniu z wieszaka, czyli jak kupić swoje wymarzone M po okazyjnej cenie w nowopowstałym outlecie mieszkaniowym.

 

 

Poznań: nowe wzory miejskich mebli

W stolicy Wielkopolski powstaje katalog ławek, stojaków rowerowych, wiat przystankowych, koszy na śmieci i innych elementów małej architektury, z którego wzory będą mogli czerpać zarówno urzędnicy miejscy, jak i deweloperzy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – czytamy na stronie poznan.gazeta.pl.

Inicjatorem stworzenia takiego katalogu była komisja rewitalizacji, która zmobilizowała Wydział Urbanistyki i Architektury do zorganizowania, wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym, konkursu na projekt mebli miejskich.

Na konkurs, zatytułowany „Designed for Poznań”, wpłynęły 74 prace. Jury wybrało siedem z nich, kierując się zarówno kryteriami estetycznymi oraz funkcjonalnością, jak i możliwością realizacji projektów.

Wśród wyróżnionych projektów są cztery miejskie siedziska – jeden z nich przypomina latający dywan, drugi to ławka z gniazdkiem na prąd, trzeci to przenośny betonowy bloczek obciągnięty gumą, a czwarte siedzisko kształtem przypomina hubę, którą można mocować tam, gdzie okazjonalnie gromadzą się ludzie.

Poza meblami służącymi do siedzenia nagrodzono też nowoczesną latarnię, „poznańskie lustro”, które można ustawić pod takim kątem, aby odbijały się w nim zabytkowe budowle, oraz panel „rozgrzej rączki”, mocowany do wiat na przystankach (rodzaj współczesnego koksownika).

Katalog ma być stale aktualizowany. Miejscy urzędnicy mają nadzieję, że Poznań doczeka się wzoru miejskiego mebla, który mógłby stać wyróżnikiem miasta, podobnie jak np. czerwona budka telefoniczna w Londynie.

 

W Krakowie nowe zasady dotowania remontów zabytków

Ustalił je Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Wnioski o przyznanie pieniędzy na ratowanie krakowskich zabytków w 2012 r. SKOZK podzielił na cztery grupy, przeznaczając na każdą z nich określony procent funduszy z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Najwięcej, bo 45%, zostanie przekazanych na zabytkowe obiekty użyteczności publicznej, 40% na renowację obiektów sakralnych wszystkich wyznań, ok. 13% na remonty zabytkowych kamienic i od 1,5 do 2% na prace konserwatorskie na cmentarzach – poinformował PAP.

Ponadto, właściciele kamienic będą mogli występować o bezzwrotne dotacje. Wcześniej udzielano im pożyczek, które mogły być częściowo umorzone, a o tym, jaka kwota podlegała umorzeniu, decydowały komisje SKOZK. Zmiana ta ma wyeliminować uznaniowość, którą często kierowały się komisje.

 

Warszawa: nowy biurowiec w miejscu popularnego Sezamu

Czteropiętrowy dom handlowy Sezam zostanie zrównany z ziemią, na co zgodził się już konserwator zabytków. Jego miejsce zajmie 8-kondygnacyjny biurowiec, ze szkła i stali. Projekty budynku zostały szczegółowo uzgodnione – podało „Życie Warszawy”.

Na parterze biurowca znajdą się sklepy, z których będzie można dotrzeć do stacji metra Świętokrzyska bez wychodzenia na ulice. Podobne rozwiązania stosowane są w centrach handlowych i biurowcach m.in. w Nowym Jorku.

Zgodnie z zaakceptowanym projektem, budynek będzie miał kształt litery „S” – od nazwy Społem. Poziomy od -1 do +1 zajmą powierzchnie handlowe, usługowe i gastronomiczne, a wyższe kondygnacje biura. Wejście na peron znajdzie się na parterze budynku, w części handlowej. Nad schodami prowadzącymi do metra zostanie nadwieszona pierwsza kondygnacja.

Prace budowlane mają ruszyć na przełomie 2012 i 2013 r. Najpierw jednak zostanie rozebrany stary budynek Sezamu, który powstał w 1969 r.

 

Olsztyn: drastyczna podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych

Uchwałę w tej sprawie podjęli olsztyńscy radni. Radni uchwalili także zasady przyznawania ulg, w zależności od stanu technicznego lokalu komunalnego oraz dochodu w rodzinie – czytamy na stronie interia.pl.

Czynsz ma wzrosnąć o 115%. Najemcy mieszkań komunalnych, którzy płacą czynsz w wysokości 2,89 zł/m2, po podwyżce zapłacą 6,24 zł/m2.

Na 10-procentową ulgę mogą liczyć najemcy zajmujący mieszkania bez kanalizacji podłączonej do miejskiej sieci i z koniecznością wywożenia nieczystości z szamba, a na 5-porocentową mieszkańcy, którzy zajmują lokal wspólny dla kilku rodzin oraz nieposiadający w lokalu toalety.

Natomiast dla najemców, który zajmują lokale o podwyższonym standardzie, radni wprowadzili podwyżki. Czynsz za mieszkanie z centralnym ogrzewaniem wzrasta dodatkowo o 30%, a z ciepłą wodą z sieci miejskiej – o 20%.

O 10% więcej będą też płacić najemcy mieszkań wybudowanych po 1982 r. i po generalnym remoncie oraz w budynkach w tzw. pierwszej strefie zamieszkania, czyli w śródmieściu i na starym mieście.

Jeśli chodzi o ulgi związane z niskimi dochodami, na 50-procentową mogą liczyć rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 582 zł. Natomiast przy dochodach od 728 zł do 910 zł na osobę, najemcy mogą ubiegać się o 30-procentową bonifikatę.

Radni przewidzieli też możliwość odpracowania czynszu.

Uchwałą zajmuje się teraz biuro prawne wojewody warmińsko-mazurskiego, który oceni, czy jest ona zgodna z przepisami.

 

Małopolska walczy ze smogiem

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie wykonał pomiary wielkości stężeń zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce i na ich podstawie przedstawił „Ekspertyzę w zakresie pilotażowego opracowania i wdrażania planów działań krótkoterminowych w wybranych miejscowościach województwa małopolskiego”.

Ekspertyza zawiera m.in. propozycje działań, które powinny być wdrażane w sytuacji ryzyka wystąpienia przekroczeń poziomów alarmowych zanieczyszczeń w powietrzu.

Propozycje te to m.in. nasilenie kontroli palenisk domowych, wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów do centrum miasta, pobieranie zwiększonej opłaty za parkowanie lub wprowadzenie na czas ogłoszonego alarmu darmowego korzystania z komunikacji miejskiej.

Autorzy opracowania szacują, że dzięki tym działaniom będzie można obniżyć natężenie pyłu zawieszonego nawet o 100-180 μg/m³, co znacząco poprawi warunki zdrowotne dla mieszkańców, zwłaszcza dla osób szczególnie wrażliwych: dzieci, osób starszych i chorych – podał portal malopolskie.pl.

 

Piekary Śląskie: szansa dla zadłużonych najemców

Ponad 2500 tysiąca najemców zadłużonych w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej ma szansę odpracować zaległości w czynszu. Chętni mogą już zgłaszać się do ZGM. Należy tylko wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w sekretariacie. Ci, którzy zdecydują się na taką formę zwrotu długu, nie będą jednak zatrudniani na umowę o pracę.

Dług można odpracować, wykonując prace na rzecz zasobów mieszkaniowych gminy, np. proste prace porządkowe (grabienie terenów zielonych, pielenie klombów, zamiatanie chodników, a zimą odśnieżanie ich lub posypywanie piaskiem). Można też umyć okna budynkach miejskich. Godzina takiej pracy pomniejszy zadłużenie o 6 zł.

Osoby z większymi kwalifikacjami i posiadające odpowiednie uprawnienia mogą zarobić więcej. Godzina przy drobnych pracach budowlanych, murarskich, malarskich itp. wyceniana jest na 8 zł.

W zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich mieszka ponad 11 tys. osób. Zaległości w czynszu to łącznie 10, 6 mln zł, czyli wynoszą prawie tyle, ile roczne wpływy z czynszów. Rekordzista ma do spłacenia dług w wysokości 47 tys. zł – informuje dziennikzachodni.pl.

 

Warszawa: mieszkanie z ... wieszaka

W stolicy powstał pierwszy w Polsce outlet mieszkaniowy, w którym będzie można kupić, podobnie jak w outlecie odzieżowym, mieszkanie po okazyjnych cenach na Bielanach, Bemowie, Ochocie i Woli. Ponadto, outlet będzie oferował mieszkania o nietypowej powierzchni lub układzie.

Na wieszakach ubraniowych wiszą nadrukowane na płótnie plany mieszkań, a na metkach podana jest cena. Wieszaki ułożone są według „rozmiaru” – np. „3 pokoje”, „2 pokoje” czy „1 pokój”.

Wnętrze sklepu podzielono na działy tematyczne, oferujące różne kategorie produktów, m.in. Wyprzedaże, Końcówki Serii i Nowa Kolekcja.

Outlet jest pomysłem firmy Bouygues Immobilier Polska i mieści się przy al. Armii Ludowej 14. Ma być czynny 7 dni w tygodniu – podał prnews.pl. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 4 lutego br.

 

W Szczecinie zarządcy nie zadbali o zamontowanie euroskrzynek

Termin wymiany starych skrzynek pocztowych na tzw. euroskrzynki minął prawie 4 lata temu, a tymczasem wiele szczecińskich spółdzielni mieszkaniowych ich nie zamontowało – informuje radio.szczecin.pl.

Euroskrzynki miały umożliwić dostarczanie listów także prywatnym firmom pocztowym. Tam, gdzie ich nie ma, przysyłki nie trafiają do odbiorców, bo np. firma Inpost zobowiązana jest do doręczania korespondencji tylko do euroskrzynek. Stare skrzynki są niedostępne dla prywatnych operatorów pocztowych.

 

Wielkopolska: odszkodowanie za hałas z lotniska

Radni sejmiku samorządu wielkopolskiego podjęli uchwałę o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska Ławica w Poznaniu. Mieszkańcy okolicznych domów mają teraz podstawy prawne do występowania z roszczeniami za uciążliwy hałas.

Obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska obejmuje 10,16 km2. Według wstępnych szacunków o odszkodowania w związku z hałasem będzie mogło wystąpić ok. 6 tys. właścicieli nieruchomości – podał PAP. Po zakończeniu rozbudowy lotniska spółka Ławica jest zobowiązana do wykonania badań poziomu hałasu i przedstawienia go w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

 

Prestiżowy awans stolicy

W tegorocznym rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości – przygotowanym przez PwC oraz Urban Land Institute – Warszawa zajęła trzecie miejsce. W porównaniu z 2011 r. awansowała aż o siedem pozycji. A taki skok zawdzięcza przede wszystkim inwestorom z zewnątrz, a w mniejszym stopniu tym, którzy są już obecni na polskim rynku.

Warszawę pokonały jedynie Stambuł i Monachium. Natomiast podstawowym argumentem za inwestowaniem w stolicy naszego kraju była relatywnie dobra sytuacja gospodarcza Polski, a także silny popyt wewnętrzny.

Natomiast w kategorii inwestycji w nowe nieruchomości Warszawa uplasowała się na szóstym miejscu, jak rok temu. Stolicy udało się również utrzymać czwarte miejsce w rankingu perspektyw dla działalności deweloperskiej. W tym rankingu Warszawę wyprzedziły Istambuł, Moskwa i Zurych.

Zdaniem inwestorów, w 2012 r. najkorzystniejsze inwestycje w Warszawie to powierzchnie biurowe oraz handlowe – podał portal e-gospodarka.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10680|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl