CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju (03.02-09.02.2012)

Krystyna Stankiewicz  |  10.02.2012

Subiektywny przegląd  wydarzeń, a w nim m.in. o tym, że Pasłęk dotuje usuwanie azbestu, w Krakopwie deweloperzy usłyszeli prokuratorskie zarzuty, w Wielkopolsce energetycy nie wyłączają czasowo prądu za nieuregulowane zaległości, a na Podkarpaciu w konkursie na najlepszą spółdzielnię wygrała SM Zodiak.

Kraków: deweloperzy z prokuratorskimi zarzutami

Krakowska prokuratura oskarża szefów firmy „Leopard” o oszustwa na kwotę 55 milionów złotych i działanie na szkodę firmy. Zarzuty postawiono trzem osobom – informuje „Gazeta Krakowska”.

Według prokuratury cała trójka działała wspólnie i oszukała ok. 230 swoich klientów, z którymi firma zawarła umowy na sprzedaż mieszkań w „planowanej” inwestycji przy ul. Wierzbowej. Niedoszli nabywcy podpisywali przedwstępne umowy kupna mieszkań i wpłacali od 150 tys. zł do 1,5 mln zł. Łączna suma tych wpłat to ponad 55 mln zł. Tymczasem trzej podejrzani wprowadzili ich w błąd co do możliwości wywiązania się z tych umów.

Ponadto, na całej trójce ciąży zarzut działania na szkodę spółki (17,5-30 mln zł). Grozi im do 10 lat więzienia.

 

W Wielkopolsce energetycy nie wyłącząją prądu zalegającym z płatnościami

Na prośbę wojewody wielkopolskiego, Piotra Florka, spółki Energa Operator i Enea Operator czasowo wstrzymają egzekucję należności i odroczą odłączanie zasilania w okresie zimowym na terenie województwa – informuje „Głos Wielkopolski”.

Utrzymujący się mróz zagraża nie tylko bezdomnym, ale także osobom, które z różnych powodów terminowo nie regulują rachunków za energię elektryczną. Jeszcze do niedawna groziło im odcięcie dostawy prądu do mieszkań.

 

„Brylantowy Klucz” dla rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zodiak”

Celem tego konkursu jest wyłonienie najlepszych zarządców nieruchomości i firm budowlanych z całego Podkarpacia. Od X jego edycji zmieniono zasady przyznawania nagród. Teraz kandydatów do nagrody oceniają laureaci poprzednich edycji konkursu, podobnie jak przy przyznawaniu filmowych Oskarów.

W X edycji „Brylantowy Klucz” powędrował do Spółdzielni Mieszkaniowej „Zodiak”, która zwyciężyła w kategorii „zarządca nieruchomości”.

Spółdzielnia ta istnieje od ponad 50 lat i zarządza łącznie ok. 5 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych, a także lokalami handlowymi i usługowymi. Obecnie buduje kolejne budynki wielorodzinne z wygodnymi mieszkaniami, z miejscami parkingowymi, także w garażach podziemnych.

Natomiast w kategorii „firma budowlana” laur zwycięstwa przypadł rzeszowskiej spółce BEST Construction, która – choć powstała niedawno – zaliczana jest do wiodących firm budowlanych regionu. Wznosi m.in. budynki mieszkalne dla rzeszowskich spółdzielni mieszkaniowych – informuje portal nowiny24.pl.

 

W Łodzi wyrosną nowe hotele

Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, w drugim co do wielkości mieście Polski istnieją 24 hotelach, głównie dwu- i trzygwiazdkowe. W podobnej wielkości Poznaniu czy Wrocławiu jest ich dwa razy więcej – informuje propertynews.pl.

Wkrótce sytuacja ta ma ulec zmianie – powstanie bowiem co najmniej osiem nowych hoteli, a dwa kolejne zostaną rozbudowane. Hotele mają otworzyć duże sieci hotelowe, w tym międzynarodowe. Marka Holiday Inn, zarządzana przez IHG, już na wiosną 2012 r. planuje otwarcie hotelu na rogu ulic Piotrkowskiej i Racławickiej. Kolejny hotel pod szyldem DoubleTree by Hilton o standardzie 5-gwiazdkowym wznosi przy ul. Łąkowej Grupa Toya, a działkę pod budowę hotelu w okolicach Narodowego Banku Polskiego kupiła francuska sieć B&B. Także rodzimy Orbis planuje zakończenie budowy w pierwszej połowie 2013 r. Novotelu ze 160 pokojami przy ul. Piłsudskiego.

Natomiast hotel Focus przy ulicy Łąkowej ma zostać zmodernizowany i powiększony o 30 nowych pokoi. Zakończenie pierwszego etapu prac przewidziane jest do połowy 2012 r., a całkowite zamknięcie inwestycji – na 2013 r.

 

Lublin: centrum biznesowe w miejscu zajezdni MPK

Kompleks biurowców lub hipermarket może już niedługo wyrosnąć przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Ratusz chce się pozbyć terenów zajezdni MPK Helenów. Lokalizacja jest atrakcyjna dla potencjalnego nabywcy, zwłaszcza z branży handlowej. Zajezdnia bowiem sąsiaduje z zachodnimi dzielnicami Lublina, uważanymi za najbogatsze. Ponadto, jest dobrze skomunikowana z innymi rejonami miasta – podał „Kurier Lubelski”.

Działka, na której znajduje się zajezdnia, objęta jest planem zagospodarowania. Może tu powstać centrum biznesowe z biurowcami lub kompleks handlowy. Za dwa tygodnie radni zdecydują, czy działka o powierzchni 5,1 ha, którą obecnie dzierżawi od miasta MPK, zostanie sprzedana.

 

W Elblągu działa miejski bank mieszkań

Zarząd Budynków Komunalnych podpisał z elbląskimi spółdzielniami mieszkaniowymi oraz Elbląskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego list intencyjny w sprawie utworzenia miejskiego systemu zamiany mieszkań. Głównym celem porozumienia jest współpraca i stworzenie wspólnego „banku ofert” – informuje na swojej stronie internetowej urząd miasta.

Zgodnie z zawartym porozumiem, ZBK zajmie się prowadzeniem „banku ofert” – przyjmowaniem zgłoszeń i umieszczaniem ich na stronie internetowej, a także propagowaniem systemu zamiany mieszkań wśród najemców budynków komunalnych. Zobowiązał się też do wykonywania wszystkich czynności związanych z przeprowadzką, jeśli jedna strona transakcji zamiany mieszka w budynku należącym do miejskiego zasobu mieszkaniowego.

Natomiast spółdzielnie mieszkaniowe i ETBS zobowiązały się, m.in. do udostępniania „banku ofert” i propagowania systemu zamiany.

 

Krakowski Dworzec Główny na sprzedaż

Jeszcze w tym roku Dworzec Główny w Krakowie zostanie wystawiony na sprzedaż. Na razie nie wiadomo, jakiej kwoty zażąda za niego PKP SA – informuje „Gazeta Krakowska”.

Zabytkowy budynek będzie pełnił funkcję dworca do września, czyli do otwarcia dla podróżnych nowej, podziemnej stacji. Po przeniesieniu kas do nowego obiektu, dworzec najprawdopodobniej zostanie wystawiony na sprzedaż. Wojewódzki konserwator zabytków zaznacza jednak, że przed wystawieniem dworca na sprzedaż obecny użytkownik powinien wystąpić o wytyczne konserwatorskie.

Miasto Kraków nie jest zainteresowane kupnem budynku, ponieważ nie ma na to pieniędzy w budżecie. Również urząd marszałkowski nie planuje zakupu budynku dworcowego.

Dla przyszłego nabywcy ważne jest to, że musi zachować zewnętrzną i wewnętrzną architekturę dworca. Natomiast może w nim urządzić galerię, muzeum, kino, restaurację czy obiekt handlowy. Ale wszystkie zmiany będzie musiał konsultować ze służbami ochrony zabytków – nawet te najdrobniejsze.

 

Pasłęk dotuje usuwanie azbestu

Mieszkańcy miasta i gminy Pasłęk do 29 lutego mogą składać wnioski o dofinansowanie usuwania ze swoich posesji i domów wyrobów zawierających azbest. Wysokość dotacji może wynieść nawet sto procent wykonanych robót – czytamy na stronie paslek.wm.pl.

Dofinansowaniem zostanie objęty demontaż wyrobów zawierających azbest, zabezpieczenie pokrycia dachu, transport z miejsca rozbiórki do miejsca składowania niebezpiecznych odpadów. O dotacje mogą się ubiegać także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

 

Na Śląsku stężenie pyłu zawieszonego przekroczyło normy

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował, że stacje pomiaru pyłu zawieszonego PM10 w Żywcu, Wodzisławiu, Sosnowcu i Rybniku odnotowały, iż jego zawartość powietrzu osiągnęła próg alarmowy (200 µg/m3 na dobę). Przyczyną zaś takiego stężenia są warunki meteorologiczne przy wzmożonej emisji pyłu z kominów i środków transportu – czytamy na stronie sosnowiec.pl.

Najbardziej narażone na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego (zwłaszcza astmę oskrzelową), z niewydolnością układu krążenia oraz dzieci i osoby starsze, a także osoby pracujące na wolnym powietrzu.

W związku z zaistniałą sytuacją Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi, zaapelował do mieszkańców aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej województwa o:

  • ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych,
  • ograniczenie spalania w piecach paliw niskiej jakości, takich jak: muły i miały węglowe,
  • rezygnację ze spacerów z dziećmi,
  • unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.

 

Grant dla Krakowa na tereny inwestycyjne

Miasto otrzyma unijne wsparcie na projekt dotyczący przygotowania koncepcji dla terenów inwestycyjnych w Nowej Hucie. Decyzję w tej sprawie podjęło Ministerstwo Gospodarki – podał portal krakow.pl.

W ramach projektu zostaną przygotowane opracowania studyjno-koncepcyjne, umożliwiające aktywizację terenów położonych w Branicach, nieopodal ulicy Igołomskiej. Ponadto, zostaną przeprowadzone m.in. badania geotechniczne i analiza istniejącej infrastruktury oraz sporządzony zostanie raport o barierach inwestycyjnych wraz ze wskazaniem branż, które mogłyby być rozwijane w tym rejonie Krakowa.

Planowany koszt projektu – 700 tys. zł, z czego przyznane dofinansowanie to prawie 484 tys. zł.

 

Warszawa: pozew zbiorowy przeciwko Dom Development

Pozew zbiorowy przeciw spółce złożyło w sądzie 39 właścicieli mieszkań w apartementowcu na Ochocie, wzniesionego przez firmę Dom Development. Domagają się oni naprawienia wad budynku, spowodowanych przez „nienależyte wykonanie umów sprzedaży lokali przez Dom Development”. Wady to m.in. niedostateczna izolacja przeciwwodna podziemnych garaży. Koszty zaś naprawienia wad budynku szacują na ok. 5 mln zł – podał PAP.

Według kancelarii prawniczej, która w imieniu właścicieli złożyła pozew w sądzie, to pierwsza taka sprawa w Warszawie i pierwszy pozew zbiorowy przeciwko jednemu z największych deweloperów w Polsce.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak utrzymać ciśnienie, usuwać zanieczyszczenia i odgazować systemy HVAC?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10656|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10229|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl