CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Szklarnie na miejskich dachach

Marek Mejssner  |  15.02.2012
Wnętrze modelowej szklarni usytuowanej na dachu, w której prowadzona jest uprawa hydroponiczna
Wnętrze modelowej szklarni usytuowanej na dachu, w której prowadzona jest uprawa hydroponiczna
UMSICHT

Płaskie dachy niższych budynków miejskich doskonale nadają się na szklarnie. Przy niskich temperaturach na zewnątrz można je także ogrzewać i oświetlać korzystając z energii solarnej oraz traconego dotąd tzw. ciepła odpadowego wytwarzanego w budynku. Można będzie w nich przez cały rok uprawiać świeże warzywa i owoce – poinformował Fraunhofer Institut fur Umwelt-, Sicherheits- und Energietechnik (UMSICHT).

Naukowcy niemieckiej placówki UMSICHT w Oberhausen zajmującej się środowiskiem i bezpieczną energią (kompleks badawczy Fraunhofer Institut) uważają, że szklarnie takie mogą szybko zaistnieć w miastach i w celu udowodnienia słuszności tej koncepcji uruchomili projekt „inFarming” (od ang. Integrated Farming - „zintegrowane rolnictwo”). Jak stwierdził dr Volkmar Keuter, program „inFarming” w założeniu umożliwi realne zbudowanie szklarni na wybranych dachach istniejących domów usytuowanych w niemieckich miastach pod uprawę warzyw, wybranych gatunków owoców (w tym także owoców egzotycznych takich jak np. lichi) oraz ziół stanowiących potencjalny surowiec dla przemysłu farmaceutycznego.

Upowszechnienie tego projektu w miastach zredukowałoby zanieczyszczenia środowiska pyłami przemysłowymi oraz emisją CO2, a także zwiększyłoby produkcję tlenu. Zredukowano by także transport owoców i warzyw z dalszych odległości. Program ten pozwoliłby też na racjonalne wykorzystanie ziemi uprawnej pochodzącej z terenów miejskich, którą odtąd można by było spożytkować także dla upraw prowadzonych w szklarniach na dachach.

Zdaniem naukowców, takie szklarnie można byłoby ogrzewać nadwyżkami ciepła traconego wytwarzanego w budynku, na którym je postawiono oraz wykorzystując tzw. ciepło odpadowe, czyli ciepło oddawane do otoczenia, które powstaje ubocznie w budynkach z racji eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych. Dodatkowe źródła zasilania mogłyby stanowić panele słoneczne wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne o dużej wydajności wykorzystujące półprzezroczyste cienkie folie przepuszczające światło, które w tym celu skonstruowano w UMSICHT w ramach innego projektu badawczego. Ogniwa takie nie ograniczałyby światła niezbędnego roślinom dla procesów fotosyntezy, a przy tym nie zabierałyby powierzchni dachów budynków pod uprawy.

Wodę do podlewania roślin w takich szklarniach pozyskiwałoby się nie tylko z opadów atmosferycznych, ale też częściowo wykorzystując zasoby zrzutów odfiltrowywanych „lekkich” ścieków nieskażonych bakteriologicznie, które trafiałyby do zamkniętego obiegu wody.

W szklarniach na dachach pod uprawy mogłyby być również zastosowane nie wymagające gleby podłoża hydroponiczne. W porównaniu do tradycyjnego podłoża ich zaletą jest znaczne ograniczenie obciążenia konstrukcji dachu.

Według szacunków realizatorów programu, w samych tylko Niemczech areał nadający się do zagospodarowania do takich upraw na dachach budynków instytucji i biurowców sięga 1,2 mld m2, przy czym z tej ilości już teraz możliwe jest prowadzenie takich upraw na łącznej powierzchni 300 mln m2 dachów. W wyniku fotosyntezy roślinność wegetująca na tej powierzchni zdolna jest corocznie pochłaniać z atmosfery prawie 28 mln ton CO2 (tj. 80 proc. niemieckiej emisji przemysłowej) i w to miejsce wyprodukować zbawienny tlen.

Naukowcy UMSICHT w ramach projektu od pewnego czasu współpracują z amerykańską firmą Bright Farm Systems. Niewykluczone, że program „inFarming” będzie wdrażany najpierw w USA, a dopiero później w Niemczech. W Nowym Jorku działa już edukacyjna szklarnia na dachu szkoły publicznej oraz szklarnie pilotażowe zlokalizowane na wybranych dachach budynków o łącznej powierzchni prawie 3 tys. m kw. Celowością wdrożenia projektu zainteresowana jest rządowa administracja amerykańska, a w szczególności departamenty odpowiedzialne za rolnictwo, ochronę środowiska oraz energię.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10541|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10110|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl