CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w orzecznictwie?
Przedłużenie użytkowania wieczystego | Członek zarządu bez licencji zarządcy

Paweł Puch  |  27.02.2012  |  2
Co nowego w orzecznictwie? Przedłużenie użytkowania wieczystego | Członek zarządu bez licencji zarządcy
Co nowego w orzecznictwie? Przedłużenie użytkowania wieczystego | Członek zarządu bez licencji zarządcy
sxc.hu

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 57), m.in. o przedłużeniu użytkowania wieczystego oraz o tym, że członek zarządu wspólnoty, wybrany spoza grona właścicieli lokali, nie musi posiadać licencji zarządcy.

 Przedłużenie użytkowania wieczystego

Zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego na żądanie zgłoszone w terminie określonym w art. 236 § 2 Kodeksu Cywilnego może nastąpić także po upływie okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione – uznał Sąd Najwyższy.

Zgodnie z art. 236 § 1 Kodeksu Cywilnego (KC) oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków, w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści.

Zgodnie natomiast z art. 236 § 2 KC  w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu,  użytkownik wieczysty może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat; jednakże wieczysty użytkownik może wcześniej wystąpić z takim żądaniem, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

W przedmiotowej sprawie w związku z art. 236 § 3 KC, który wymaga, aby umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania zawarta została w formie aktu notarialnego, gmina wystąpiła do notariusza o sporządzenie takiej umowy.

Notariusz odmówił jednak sporządzenia umowy dotyczącej przedłużenie prawa użytkowana wieczystego nieruchomości gdyż upłynął zastrzeżony w poprzedniej umowie okres, na jaki oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste.

Zdaniem notariusza upłynięcie tego terminu skutkowało w sprawie wygaśnięciem użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami użytkowanie wieczyste wygasa z upływem okresu ustalonego w umowie.

W przedmiotowej sprawie wprawdzie wniosek o przedłużenie użytkowania wieczystego wieczyści użytkownicy złożyli przed upływem terminu użytkowania wieczystego ale zawarcie umowy o przedłużeniu prawa przed upływem tego terminu nie było możliwe gdyż w sprawie konieczne było zakończenie sprawy spadkowej po poprzednim współużytkowniku wieczystym.

Tymczasem postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku zostało wydane już po upływie terminu użytkowania wieczystego. Gdy sprawa trafiła do sądu ten powziął wątpliwość w sprawie gdyż z jednej strony jeśli z przepisu wynika, że wniosek o przedłużenie użytkowania można złożyć w okresie pięciu lat przed upływem tego prawa, to można go skutecznie złożyć nawet ostatniego dnia przed upływem terminu.

Z drugiej strony wieczyste użytkowanie jest prawem czasowym i co do zasady powinno wygasnąć z upływem terminu, na jaki zostało ustanowione.

Zatem upływ terminu, na jaki została zawarta umowa wieczystego użytkowania, powoduje wygaśnięcie wieczystego użytkowania jeżeli umowa w tym terminie nie została przedłużona. W związku z wątpliwościami w sprawie sąd skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego, czy użytkowanie wieczyste nieruchomości wygasa z upływem okresu ustalonego w umowie, mimo że użytkownik lub jego spadkobiercy zażądali jego przedłużenia na dalszy okres, zachowując termin określony w art. 236 § 2 KC. Sąd Najwyższy uznał, że zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego na żądanie zgłoszone w terminie określonym w art. 236 § 2 KC może nastąpić także po upływie okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione. Zatem o możliwości przedłużenia wieczystego użytkowania wieczystego decyduje terminowe złożenie wniosku, a umowa o przedłużenie użytkowania wieczystego może być zawarta wówczas także po upływie terminu użytkowania wieczystego określonego w umowie.

Uchwała Sądu Najwyższego

(sygn. akt III CZP 94/11)

 Czytaj dalej: Członek zarządu bez licencji zarządcy

Komentarze

(2)
Andrzej | 12.03.2013, 13:48
Mam duże wątpliwości, po zapoznaniu się z orzeczeniem Sądu II instancji dot. możliwości bycia członkiem zarządu wspólnoty spoza grona właścicieli, bez posiadania licencji zarządcy. Sprawa sprowadza się do sytuacji, gdy zarządy są jednoosobowe, co ma miejsce dość często. Znam taką sytuację osobiście, członkiem zarządu została osoba, która pełni tą funkcję odpłatnie równocześnie w kilkunastu wspólnotach (paracownik Zakładu Budżetowego w likwidacji, który zajmował się wspólnotami, gdy te były zarządzane przez jednostkę gminną-zarządzanie zostało wypowiedziane przez Wójta). I tak osoba nie posiadająca licencji, zarządza wieloma wspólnotami, jako osoba wybrana na członka zarządu spoza grona właścicieli lokali. Wszystko odbywa sie w majestacie prawa.
Andrzej | 12.03.2013, 13:48
Mam duże wątpliwości, po zapoznaniu się z orzeczeniem Sądu II instancji dot. możliwości bycia członkiem zarządu wspólnoty spoza grona właścicieli, bez posiadania licencji zarządcy. Sprawa sprowadza się do sytuacji, gdy zarządy są jednoosobowe, co ma miejsce dość często. Znam taką sytuację osobiście, członkiem zarządu została osoba, która pełni tą funkcję odpłatnie równocześnie w kilkunastu wspólnotach (paracownik Zakładu Budżetowego w likwidacji, który zajmował się wspólnotami, gdy te były zarządzane przez jednostkę gminną-zarządzanie zostało wypowiedziane przez Wójta). I tak osoba nie posiadająca licencji, zarządza wieloma wspólnotami, jako osoba wybrana na członka zarządu spoza grona właścicieli lokali. Wszystko odbywa sie w majestacie prawa.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl