CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Co nowego w orzecznictwie?
Przedłużenie użytkowania wieczystego | Członek zarządu bez licencji zarządcy

Paweł Puch  |  27.02.2012  |  2
Co nowego w orzecznictwie? Przedłużenie użytkowania wieczystego | Członek zarządu bez licencji zarządcy
Co nowego w orzecznictwie? Przedłużenie użytkowania wieczystego | Członek zarządu bez licencji zarządcy
sxc.hu

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 57), m.in. o przedłużeniu użytkowania wieczystego oraz o tym, że członek zarządu wspólnoty, wybrany spoza grona właścicieli lokali, nie musi posiadać licencji zarządcy.

 Przedłużenie użytkowania wieczystego

Zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego na żądanie zgłoszone w terminie określonym w art. 236 § 2 Kodeksu Cywilnego może nastąpić także po upływie okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione – uznał Sąd Najwyższy.

Zgodnie z art. 236 § 1 Kodeksu Cywilnego (KC) oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków, w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści.

Zgodnie natomiast z art. 236 § 2 KC  w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu,  użytkownik wieczysty może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat; jednakże wieczysty użytkownik może wcześniej wystąpić z takim żądaniem, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

W przedmiotowej sprawie w związku z art. 236 § 3 KC, który wymaga, aby umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania zawarta została w formie aktu notarialnego, gmina wystąpiła do notariusza o sporządzenie takiej umowy.

Notariusz odmówił jednak sporządzenia umowy dotyczącej przedłużenie prawa użytkowana wieczystego nieruchomości gdyż upłynął zastrzeżony w poprzedniej umowie okres, na jaki oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste.

Zdaniem notariusza upłynięcie tego terminu skutkowało w sprawie wygaśnięciem użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami użytkowanie wieczyste wygasa z upływem okresu ustalonego w umowie.

W przedmiotowej sprawie wprawdzie wniosek o przedłużenie użytkowania wieczystego wieczyści użytkownicy złożyli przed upływem terminu użytkowania wieczystego ale zawarcie umowy o przedłużeniu prawa przed upływem tego terminu nie było możliwe gdyż w sprawie konieczne było zakończenie sprawy spadkowej po poprzednim współużytkowniku wieczystym.

Tymczasem postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku zostało wydane już po upływie terminu użytkowania wieczystego. Gdy sprawa trafiła do sądu ten powziął wątpliwość w sprawie gdyż z jednej strony jeśli z przepisu wynika, że wniosek o przedłużenie użytkowania można złożyć w okresie pięciu lat przed upływem tego prawa, to można go skutecznie złożyć nawet ostatniego dnia przed upływem terminu.

Z drugiej strony wieczyste użytkowanie jest prawem czasowym i co do zasady powinno wygasnąć z upływem terminu, na jaki zostało ustanowione.

Zatem upływ terminu, na jaki została zawarta umowa wieczystego użytkowania, powoduje wygaśnięcie wieczystego użytkowania jeżeli umowa w tym terminie nie została przedłużona. W związku z wątpliwościami w sprawie sąd skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego, czy użytkowanie wieczyste nieruchomości wygasa z upływem okresu ustalonego w umowie, mimo że użytkownik lub jego spadkobiercy zażądali jego przedłużenia na dalszy okres, zachowując termin określony w art. 236 § 2 KC. Sąd Najwyższy uznał, że zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego na żądanie zgłoszone w terminie określonym w art. 236 § 2 KC może nastąpić także po upływie okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione. Zatem o możliwości przedłużenia wieczystego użytkowania wieczystego decyduje terminowe złożenie wniosku, a umowa o przedłużenie użytkowania wieczystego może być zawarta wówczas także po upływie terminu użytkowania wieczystego określonego w umowie.

Uchwała Sądu Najwyższego

(sygn. akt III CZP 94/11)

 Czytaj dalej: Członek zarządu bez licencji zarządcy

Przygotowanie nieruchomości do zbycia to zwykle proces czasochłonny i skomplikowany. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości o złożonym charakterze, czyli składających się z wielu działek w znaczeniu... więcej »
Wielka płyta – czy można wyburzyć ściany?

Wielka płyta – czy można wyburzyć ściany?

Budownictwo wielkopłytowe już od około pięćdziesięciu lat jest bardzo ważnym elementem krajobrazu polskich miast. Wszystko wskazuje, że ta sytuacja nie zmieni się...

Komentarze

(2)
Andrzej | 12.03.2013, 13:48
Mam duże wątpliwości, po zapoznaniu się z orzeczeniem Sądu II instancji dot. możliwości bycia członkiem zarządu wspólnoty spoza grona właścicieli, bez posiadania licencji zarządcy. Sprawa sprowadza się do sytuacji, gdy zarządy są jednoosobowe, co ma miejsce dość często. Znam taką sytuację osobiście, członkiem zarządu została osoba, która pełni tą funkcję odpłatnie równocześnie w kilkunastu wspólnotach (paracownik Zakładu Budżetowego w likwidacji, który zajmował się wspólnotami, gdy te były zarządzane przez jednostkę gminną-zarządzanie zostało wypowiedziane przez Wójta). I tak osoba nie posiadająca licencji, zarządza wieloma wspólnotami, jako osoba wybrana na członka zarządu spoza grona właścicieli lokali. Wszystko odbywa sie w majestacie prawa.
Andrzej | 12.03.2013, 13:48
Mam duże wątpliwości, po zapoznaniu się z orzeczeniem Sądu II instancji dot. możliwości bycia członkiem zarządu wspólnoty spoza grona właścicieli, bez posiadania licencji zarządcy. Sprawa sprowadza się do sytuacji, gdy zarządy są jednoosobowe, co ma miejsce dość często. Znam taką sytuację osobiście, członkiem zarządu została osoba, która pełni tą funkcję odpłatnie równocześnie w kilkunastu wspólnotach (paracownik Zakładu Budżetowego w likwidacji, który zajmował się wspólnotami, gdy te były zarządzane przez jednostkę gminną-zarządzanie zostało wypowiedziane przez Wójta). I tak osoba nie posiadająca licencji, zarządza wieloma wspólnotami, jako osoba wybrana na członka zarządu spoza grona właścicieli lokali. Wszystko odbywa sie w majestacie prawa.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11451|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11020|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl