CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Likwidacja licencji: zmieniajmy to, co zmian wymaga

Lepiej rozumnie naprawiać i udoskonalać niż niszczyć
Zbigniew  Nerlo  |  Administrator 2/2012  |  02.03.2012  |  8
Lepiej rozumnie naprawiać i udoskonalać niż niszczyć
Lepiej rozumnie naprawiać i udoskonalać niż niszczyć
sxc.hu

Dużo mówi się o planach likwidacji znacznej liczby zawodów regulowanych. Podaje się efektowne liczby, że jest ich kilkaset więc zmniejszenie będzie także w setkach. Słyszymy także o likwidacji zawodu licencjonowanego zarządcy nieruchomości.

Nie znam pełnej listy zawodów, ale myślę, że znajdą się takie, które regulowane być nie muszą. Dużo mówi się o likwidacji zawodu licencjonowanego zarządcy nieruchomości, a ponieważ powstawanie tego zawodu odbywało się na moich oczach i z pewnym moim udziałem, mam prawo i obowiązek zabrać głos i oczekiwać, że moje koleżanki i koledzy wypowiedzą się w sprawie zanim – jak zwykle u nas – uda się zepsuć (co umie każdy), niż pozytywnie tworzyć (co potrafi niewielu).

Przyjmując fałszywe założenia między innymi o zwiększeniu dostępności do zawodu ludzi młodych, po studiach, gra się na dość prymitywnych emocjach i obiecuje przysłowiowe „gruszki na wierzbie”. Spróbuję, jako osoba czynna zawodowo i zaangażowana w środowisku zarządców, przedstawić swoje wcale nie obiektywne ale prawdziwe spostrzeżenia i przemyślenia.

Dołącz się do dyskusji na ten temat - zajrzyj na forum >

Krótko ale jednak o historii

Wiedza nowej władzy podczas przechodzenia do gospodarki rynkowej o takich problemach jak: sposób ulokowania mieszkalnictwa w gospodarce narodowej, świadomość wieloletnich zaniedbań w dostępie do własnego mieszkania, a także konieczność mądrej i skutecznej polityki utrzymania i zachowania posiadanych zasobów itp. uświadomiła wielu mądrym i zaangażowanym ludziom, że stworzenie m.in. zawodu zarządcy nieruchomości jest po prostu koniecznością.

Dla osób pracujących do tej pory w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz dla wielu ambitnych i wykształconych ludzi wobec sytuacji w jakich się znaleźli po zmianach ustrojowych i likwidacji ich miejsc pracy otworzyła się szansa.

Uczelnie nie kształciły jeszcze specjalistów od zarządzania nieruchomościami, a wiedza niezbędna do wykonywania tego zawodu to zakres z dziedziny techniki i budownictwa, ekonomii, księgowości i rachunkowości, prawa ale także psychologii i wielu innych.

Zawód ma charakter interdyscyplinarny i z tego powodu jest trudny i odpowiedzialny. Warunki uzyskania licencji zmieniały się z biegiem lat i zbieranie doświadczeń w zakresie potrzebnych zmian w kształtowaniu się zawodu zaowocowały jego aktualnym kształtem.

Nie było natomiast wątpliwości, że należy tę wiedzę uzupełniać i aktualizować w miarę zmiany przepisów i postępu technicznego.

Wiedzieliśmy, że właściwe wykonywanie zawodu wymaga pełnego zaangażowania, dużej odpowiedzialność, a niełatwe jest uzyskanie natychmiastowej satysfakcji. Skutki złego działania, ale także zaniechania powodują wiele złego i to na długi okres, a często nawet są nie do naprawienia. 

Mity nie sprzyjają rzetelnej ocenie

Aktualnie licencję zawodową zarządcy posiada ponad 20 000 osób. Ale moje obserwacje pokazują, że wiele osób nie podjęło pracy w tym zawodzie.

Oceniam, że czynnie w zawodzie pracuje mniej więcej połowa, a część z tego grona nie wykonuje w pełni zakresu czynności zarządcy, będąc po prostu np. administratorami lub wykonując czynności pomocnicze.

W sposób naturalny nastąpił podział wśród zarządców z uwagi na przedmiot zarządzania nieruchomościami (komercyjne, mieszkaniowe itd.). Dla uznania zarządcy za specjalistę wysokiej klasy konieczne jest wiele lat praktyki, a oceniającym wiedza o jego praktycznych osiągnięciach. Aktualnie nikt tego nie wie i nie ocenia.

Często pytam osoby starające się o uzyskanie licencji o motywy podjęcia tej decyzji. Odpowiedzi są oczywiście różnorodne ale często słyszę, że motywem jest chęć zmiany już uzyskanego zawodu, z którego jest się niezadowolonym, przekonanie o wysokich zarobkach, chęci posiadania drugiego zajęcia na wszelki wypadek itp.

Dołącz się do dyskusji na ten temat - zajrzyj na forum >

Mitem, jest to, że trudno jest uzyskać licencję zawodową i towarzyszą temu wysokie koszty. Wystarczy mieć wyższe wykształcenie (dowolne! np. poznałem muzyka, który na „wszelki wypadek” chciał być także zarządcą nieruchomości), odbyć specjalistyczne studia podyplomowe i praktykę, podczas której można w sposób podstawowy zapoznać się z czym trzeba będzie się zmierzyć, wykonując ten odpowiedzialny zawód.

Świadomość, że cały czas wiedzę należy uaktualniać i uzupełniać nieco mniej dociera do chętnych zajmowania się nieruchomościami. Oczywiście wiedza kosztuje ale współcześnie niewiele jest za darmo.

Pora porozmawiać o pieniądzach choć dżentelmenowi to nie przystoi. Oczywiście najlepsi zarabiają godziwe pieniądze ale odpowiedzialność jest znaczna i nie jest to zajęcie jedynie od 8.00 do 16.00. Zwykle najlepsi zarządcy działają w dużej skali i z takimi rezultatami, że zarobków nie muszą się wstydzić.

Przeczytałem w jednym z tygodników, że zarządca zarabia więcej niż premier rządu. Zapewne niektórzy tak, ale wiem o wielu zawodach posiadających tę cechę. Proponuję podnieść zarobki premierowi i przestać stosować to porównanie bo np. piłkarze (ulubiony sport premiera) zarabiają też więcej, a nie zawsze na to zasługują. Większość zarządców zarabia bardzo przeciętnie z nikłymi szansami na wzrost dochodów.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Przez wiele lat powstało i okrzepło środowisko zawodowe stowarzyszone w wielu organizacjach. Świadomi zarządcy rozumieją potrzebę uczestnictwa w tych organizacjach, uczestnictwa w szkoleniach, konferencjach i seminariach i robią to za własne pieniądze. Spełniają tym samym kryteria obowiązujące w przepisach. Ubezpieczają się i są w pełni odpowiedzialni za swoją działalność.

Można to wszystko zlikwidować i zastosować dowolność w imię swoich celów politycznych. Powinniśmy jednak uzmysłowić sobie, że kpimy w ten sposób z ludzi, którzy uwierzyli w stabilność polityki społecznej państwa. Zaangażowali się, wydali pieniądze a teraz proponuje się im wyrzucenie sporego okresu życia do kosza na śmieci.

Rozsądna władza tak nie postępuje. Zmiana i udoskonalenie – tak, ale zmiany przez likwidację są jednak zbyt drastyczne.

Zmieniajmy to, co zmian wymaga

Nie wiemy jakie decyzje podejmie władza ale zarządcy, którzy posiadają licencję nie przestaną istnieć. Zapłaciliśmy za wiedzę swoimi pieniędzmi i uzyskanie licencji zawodowej zarządcy jest dla nas symbolem sukcesów, a osiągnięcia dają nam przekonanie, że warto się doskonalić, rozwijać wiedzę i umiejętności.

Strata dla właścicieli nieruchomości, którzy korzystali z usług zarządców nieruchomości będzie oczywista ale do jej pełnej oceny potrzebny będzie czas ok. 2–3 lat. Wtedy niektóre szkody mogą mieć charakter nieodwracalny.

Kto będzie za to odpowiadał? Brak systemu i obowiązku szkolenia doprowadzi do utraty bieżącego kontaktu z zawodem, a informacje i postęp w zakresie technik, materiałów oraz zmiany szeregu przepisów nie trafią do zainteresowanych, powodując obniżenie jakości świadczonych usług zarządzania.

Przecież jest to zawód interdyscyplinarny i dostęp do wymaganej wiedzy nie jest łatwy.

Dla osób chcących pracować przy zarządzaniu nieruchomościami zniesienie konieczności posiadania licencji zawodowej i odstąpienie od obowiązujących wymagań zawodowych to utrudnienie w podjęciu pracy. Dobre chęci to zbyt mało wobec braku wiedzy praktycznej.

Tworząc zawód zarządcy, a następnie bez istotnych powodów likwidując go, zatoczy się typowy krąg bezradności, tylko winnych działań likwidacyjnych nie będzie. To może te kręgi wyprostować i nie kręcić się wokół własnej osi?

Niech sprawy zarządzania nieruchomościami idą prostą i oczywistą drogą w kierunku rozwoju zawodu i właściwej pracy na rzecz utrzymania nieruchomości, bo jest to ogromny majątek narodowy i nie stać nas na jego stratę podczas „gier wojennych” rządzących.

Komentarze

(8)
lm | 05.03.2012, 09:49
Przed następnymi wyborami zadajmy sobie retoryczne pytanie czy saper może zostać budowniczym?
zs | 09.03.2012, 08:17
juz niejaki elmaz wypowiadął sie na forum - wg. niego zarzadca moze zostac nawet śmieciarz, albo najlepiej bezdomny - ciekawe czy takim osobom bez licencji dośiwadczenia powierzyłby zarzadzanie swoim obiektem, domem itp. Totalne idiotyzmy "mądrego" Gowina!
homekrakow.pl | 16.03.2012, 23:10
Nie dajmy się ponieść emocjom, one są celowo wywoływane przez deregulatorów. Czytajmy dokładnie co proponują i rzeczowo przedstawiajmy kontrargumenty.

Moim zdaniem decyzja o deregulacji jest czysto polityczna i nie ma nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym,
elmaz | 17.03.2012, 01:18
Niejaki elmaz wypowie się raz jeszcze i powtórzy. Jakim prawem ktokolwiek ma właścicielowi narzucać ograniczenia w wyborze tego, kto będzie zarządzał JEGO PRYWATNĄ własnością?

A propos - znałem paru bezdomnych znacznie bardziej inteligentnych niż wielu znanych mi zarządców z licencjami. Dla mnie ważniejsze jest co człowiek sobą prezentuje, a nie to - jakie ma papiery.

Dalej: skoro licencję można uzyskać po DOWOLNYCH studiach wyższych (jak autor wspomniał np. po akademii muzycznej) - to jakie znaczenie ma wyższe wykształcenie? Czego takiego nauczy się muzyk, czego nie nauczył się zdolny maturzysta - że pierwszy może skończyć kurs i zostać zarządcą a drugi nie?

Jeszcze dalej: w dziesiątkach zawodów nie mniej odpowiedzialnych nie ma licencji (np. informatyk - gdzie błąd w oprogramowaniu oznacza np. katastrofę lotniczą, kolejową czy dowolną inną; mechanik samochodowy - gdzie błąd w naprawie samochodu może oznaczać śmierć kierowcy i innych niewinnych ludzi - i wiele wiele innych) - a jakoś z tym żyjemy. 90% ludzi (w tym pewnie większość licencjonowanych zarządców) omija z daleka autoryzowane warsztaty samochodowe, naprawiając auta u fachowców bez licencji. Nie zastanawia to Pana?

Ja nie mówię, że licencje powinny zniknąć. Powinny być DOBROWOLNYM świadectwem kwalifikacji, takim samym jak np. dyplom uczelni, czy świadectwo ukończenia każdego innego kursu.
Jeśli są naprawdę taką gwarancją jakości usług, to się na rynku wybronią same - tak jak bronią się dyplomy porządnych uczelni. Jeśli nie - to po co je utrzymywać?

Autor artykułu odsyła do ankiety, w której właściciele (rzekomo) mogą się wypowiedzieć na temat swoich preferencji. Ktoś z Was czytał tę ankietę? Bo po czymś takim można stracić resztki wiary w jakiekolwiek kompetencje zarządców.

Niech mi ktoś odpowie, może np. na takie pytania:

1) W jaki sposób mogę być właścicielem nieruchomości gminnej (skoro jest gminna, to chyba gmina jest jej właścicielem???)

2) Co napisać w punkcie 4, jeśli chciałbym powierzyć zarządzanie osobie bez bez studiów, ale z przygotowaniem zawodowym (np. po technikum budowlanym, albo ekonomicznym), który nie jest członkiem mojej rodziny?

3) Dlaczego od zarządcy mam oczekiwać:

ALBO wiedzy ekonomicznej ALBO prawnej ALBO technicznej - a nie np. wszystkich trzech jednocześnie?

4) Dlaczego nie mogę oczekiwać jednocześnienie umiejętności w zakresie rozliczania PIT i VAT? Albo żadnej umiejętności w tym zakresie, bo np. jestem biegłym rewidentem i księgowość sobie poprowadzę sam?

5) I wreszcie - dlaczego mam wybierać pomiędzy kulturą osobistą/sympatycznym wyglądem i znajomością internetu?

Bp wyobraźcie sobie, że ja od kandydata wymagałbym zarówno kultury, jak i schludnego wyglądu, o znajomości internetu nie wspominając.

Niestety - twórcy ankiety - jak rozumiem wywodzący się ze środowiska licencjonowanych zarządców - zakładają, że takich wymagań mieć nie mogę. Cóż - wiele to mówi o nich samych.
Edyta | 26.03.2012, 13:00
Do elmaza.
Brawo! Jak przyjemnie posłuchać głosu rozsądku w zalewie głupoty :)
E.
beko | 18.04.2012, 10:50
DEREGULACJA RZECZOZNAWCY MAJĄTKOWEGO - to jest to za co rząd powinien wziąć się w pierwszej kolejności. Skrócenie rocznych praktyk do okresu 6 miesięcznego oraz likwidacja egzaminów ustnych z pewnością ukróciłoby obecną patologię panującą w sposobie nadawania licencji. Czy to normalne, że obecni rzeczoznawcy kasują kandydatów po 10 000 zł za możliwość odbycia praktyk zawodowych? Czy to normalne, że obecni rzeczoznawcy przeprowadzają egzaminy przepytując nowych kandydatów do zawodu w taki sposób, aby uwalić jak największą liczbę osób i dopuścić do zawodu jak najmniejszą konkurencję? Chyba raczej nie. Próba deregulacji w 2010 roku już była - niestety legła w gruzach jak tylko lobby rzeczoznawców zaczęło krzyczeć i zapierać się rękami i nogami przed m.in. skróceniem praktyk. Jedna wielka paranoja.
szczecin | 04.02.2013, 15:08
artykul nieprawdziwy w Szczecinie licencja zarzadcy to glejt na nicnierobienie , kupa cwaniakow doprowadzaja do ruiny posesje , kasujac pieniadze - jestem za zniesieniem tych licencji
JP | 19.03.2013, 18:48
ta dyskusja na tym forum wydaje się zupełnie zbędna. Jak to zwykle bywa ani zwolennicy licencji ani przeciwnicy nie są w stanie się przekonać. Z drugiej strony już dzisiaj ani prywatny właściciel ani wspólnota nie jest zmuszona do korzystania z usług jakiegokolwiek zarządcy czy to z licencją czy też bez. Mogą zarządzać sami lub zarządzanie mogą powierzyć komukolwiek w formie administrowania. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie zakres wykonywanych zadań, ale sądzę, że jeśli administratorem będzie były księgowy to doskonale sobie poradzi i z tym zakresem. Dlatego też uważam, że zawód zarządcy był zawsze "uwolniony".
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18986|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12217|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11561|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl