CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Optymalizacja kosztów

Optymalizacja kosztów
Optymalizacja kosztów

Współczesne, nowoczesne budynki muszą sprostać zwiększającym się wymaganiom w zakresie optymalizacji kosztów eksploatacji, bezpieczeństwa, ergonomii i ekologii. Aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie najnowszych osiągnięć automatyki, elektroniki oraz informatyki.

Wyposażenie w zintegrowane systemy techniczne, ułatwiające zarządzanie obiektem oraz zwiększające komfort i bezpieczeństwo przebywających w nim ludzi, jest podstawowym wymogiem zdobywającej coraz większą popularność koncepcji budynku inteligentnego. W budynku inteligentnym zintegrowany system zarządzania instalacjami technicznymi kontroluje wszystkie instalacje alarmowe (sygnalizacja pożaru, kontrola dostępu, wykrywanie dymu i gazu, telewizja przemysłowa) oraz steruje systemami ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, transportu wewnętrznego.

 

Automatyka budynku obejmuje sterowanie:

  • ogrzewaniem,
  • klimatyzacją,
  • wentylacją,
  • oświetleniem,
  • windami,
  • drogami przeciwpożarowymi.
Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Zapewnienie właściwych warunków osobom przebywającym na terenie budynku jest równie ważne, jeśli nie bardziej istotne, niż zapewnienie zabezpieczeń przed kradzieżami. Zautomatyzowane sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją zwalnia użytkowników od ręcznego regulowania temperatury pomieszczeń poprzez operowanie urządzeniami, a pozostawia to zadanie urządzeniom połączonym z systemami termostatów. Z wykorzystaniem urządzeń ogrzewania i klimatyzacji może być związany wysoki koszt eksploatacji, wynikający z nieoptymalnej współpracy różnych urządzeń, np. ogrzewania i wentylacji w bezpośrednim sąsiedztwie. W przypadku wystąpienia sygnału alarmowego system wentylacji może zwiększyć sprawność wentylacji w zagrożonych pomieszczeniach.

Nowoczesne budynki biurowe i mieszkalne wyposażone są w szereg instalacji, których prawidłowa praca i wzajemne zintegrowanie może dać użytkownikom wysoki komfort i wymierne korzyści finansowe.

Filozofia sterowania wymienionych instalacji opiera się na pomiarach i interpretacji wartości temperaturowych: temperatury powietrza na zewnątrz budynku i temperatur w budynku. W zależności od charakterystyki cieplnej budynku, parametrów technicznych źródła ciepła, klimatyzatorów i urządzeń wentylacyjnych dobiera się odpowiednie nastawy regulacyjne dla poszczególnych instalacji i programuje odpowiednią sekwencję zdarzeń. Najważniejsze jest, aby instalacje współdziałały ze sobą, a nie rywalizowały, co da wymierne oszczędności użytkownikom. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której nie zintegrowane instalacje – grzewcza i klimatyzacyjna – pracują jednocześnie, bez absolutnie żadnego efektu dla użytkownika (oczywiście za wyjątkiem niepotrzebnie zużytej energii).

Istotnym elementem nowoczesnego systemu budynkowego jest również zapewnienie służbom serwisowym szybkiej informacji o nieprawidłowościach występujących w pracy instalacji.

System zaopatrzony w czujnik jakości powietrza może włączać wentylację w przypadku, gdy poziom wilgotności powietrza i zawartości dwutlenku węgla w badanym powietrzu przekroczy zadaną wartość.

Funkcje alarmowania właściciela o stanach awaryjnych realizowane są za pośrednictwem komunikatów tekstowych SMS wysyłanych do wyznaczonych osób odpowiedzialnych oraz sygnalizacji synoptycznej na ekranach wizualizacyjnych.

Sterowanie rekuperatorem

Rekuperator staje się coraz częściej integralną częścią nowoczesnych budynków. Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i przede wszystkim zwiększa znacząco komfort mieszkańców. Dzięki integracji z IB można znacznie ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją, a także dodatkowo zwiększyć komfort. Przykładowo, można zdefiniować harmonogram wietrzenia dla poszczególnych pór dnia. Jeśli powiąże się to z przepustnicami elektrycznymi w instalacji wentylacji mechanicznej, dodatkowo zwiększy się komfort i efektywność stosowania rekuperacji (czy samej wentylacji mechanicznej).

Sterowanie oświetleniem

Rozmiary konstrukcji i położenie obiektu często uniemożliwiają wykorzystanie naturalnego źródła światła, dlatego współczesna architektura wymusza korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Aby maksymalnie obniżyć koszt zużycia energii do wytworzenia sztucznego oświetlenia, stosuje się automatyczną regulację świateł. Światło sztuczne wykorzystane jest tylko na tyle, na ile potrzebne jest do uzupełnienia światła słonecznego. Pomieszczenia, w których nikt nie przebywa, są automatycznie zaciemniane.

Jest to najbardziej popularna (i najtańsza) funkcja inteligentnego budynku. Integracja obwodów świetlnych pozwala na niespotykane w klasycznych instalacjach sterowanie oświetleniem, budowanie scen świetlnych.

Popularne funkcje sterowania oświetleniem to: centralny wyłącznik, sceny świetlne, automatyczne gaszenie/zapalanie światła w zależności od pory dnia czy jego natężenia, integracja z czujnikami ruchu, symulacja obecności.

Oświetlenie ściemniane

Rozwinięcie funkcji sterowania oświetleniem ON/OFF pozwala zwiększyć komfort świetlny dzięki dopasowaniu natężenia do nastroju czy warunków. Światło może zapalać się domyślnie z niepełną mocą od określonej godziny wieczornej, włączenie obwodów ściemnianych pozwala tworzyć ciekawe kompozycje oświetleniowe, a dzięki płynnemu przechodzeniu natężenia światła odczucie komfortu jest jeszcze większe.

Popularne funkcje to wszystkie takie jak dla oświetlenia ON/OFF, płynna regulacja natężenia, ograniczanie lśnienia przykrego, płynne przejście natężenia światła.

Sterowanie obwodami RGB

RGB to skrót z języka angielskiego (Red – czerwony, Green – zielony, Blue – niebieski) definiujący dowolny kolor z palety barw widzialnych. Każdy kolor występujący w przyrodzie można opisać za pomocą trzech wartości składowych. Dzięki integracji oświetlenia RGB w systemie otrzymujemy możliwość dowolnej definicji koloru świecenia światła. Dodatkowo, chcąc włączyć ten obwód w scenę świetlną można definiować czas w jakim kolor ma się płynnie zmienić. Dzięki mechanizmowi zapętlania scen świetlnych można zdefiniować automatyczne przejście jednego koloru w drugi.

W tym przypadku popularne funkcje: wszystkie takie jak dla obwodów ściemnianych, nastawa dowolnego koloru, „zapętlone” sceny świetlne.

Czujniki ruchu wykorzystuje się głównie do sterowania zapalaniem oświetlenia. Można je jednak wykorzystać do bardziej zaawansowanych funkcji np. brak detekcji ruchu w pomieszczeniu przez dłuższy czas może automatycznie obniżyć temperaturę o jeden czy dwa stopnie. Ponowne wykrycie ruchu podwyższy temperaturę do wartości poprzedniej. Każdy stopień to ok. 5% oszczędności energii.

Ostatnią funkcją, jednak nie najmniej istotną, jest efektowne oświetlenie budynku. Właściwe oświetlenie powoduje, iż budynek po zmroku wygląda efektowniej niż za dnia, a będąc dobrze widocznym jest mniej narażony na działania osób postronnych. Czujnik zmierzchowy jest stosunkowo tani a przy tym funkcjonalny. System wie, że zapadł zmrok, może uruchomić oświetlenie elewacyjne, przymknąć rolety lub wykonać dowolnie inną zdefiniowaną czynność.

Sterowanie windami

W dużych budynkach, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie pracuje kilka wind, niezależna praca każdej z wind prowadzi do wytwarzania dużej ilości niepotrzebnego ruchu, dlatego w celu zoptymalizowania ich ruchu stosuje się centralne sterowanie windami. W ramach współpracy z systemem zapobiegającym wypadkom w chwili wystąpienia zagrożenia windy muszą umożliwić jak najszybsze opuszczenie zagrożonego obszaru, niezależnie od uprawnień osób chcących z nich skorzystać. Strefy dostępu w budynkach często są podzielone pomiędzy piętra, więc możliwość poruszania się windami w sposób dowolny narażałaby bezpieczeństwo budynku. Dlatego system sterowania windami może wymagać od użytkowników „wylegitymowania” się kartami elektronicznymi, chipami czy też w starszych modelach wystarczy posiadać odpowiedni klucz, i w zależności od uprawnień właściciela proponuje mu jazdę tylko do stref, do których ma dostęp.

Sterowanie drogami przeciwpożarowymi

W przypadku potrzeby szybkiej ewakuacji ludzi z terenu objętego niebezpieczeństwem, systemy kontroli dostępu mogą stanowić poważną przeszkodę. W takiej sytuacji wszelkie blokady na trasie ewakuacji osób muszą być usunięte. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że alarm może stanowić doskonałe warunki dla osób postronnych do nielegalnego wejścia do pomieszczeń, do których zwykle nie mają dostępu. Dlatego urządzenia należące do systemów zarządzających drogami przeciwpożarowymi często wyposażone są w tryb pracy „panic-mode”, który umożliwia osobom ewakuującym się w pośpiechu przejście przez blokady przy minimalnym nakładzie uwagi, przy równoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa przed kradzieżą.

Wywóz nieczystości

Aby zoptymalizować koszty wywozu śmieci, należy przeanalizować oferty kilku firm. Aby kosztów utylizacji odpadów wielkogabarytowych nie ponosiła cała wspólnota, można wprowadzić w regulaminie zapis, że właściciel, który wykonuje remont, jest zobowiązany do zorganizowania wywozu gruzu i odpadów na własny koszt. Poza tym zarząd wspólnoty może organizować cykliczną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i ustalić, że np. dwa razy w roku wszystkim mieszkańcom zostanie bezpłatnie udostępniony kontener na tego typu śmieci. Jeśli akcja będzie prowadzona regularnie, z czasem mieszkańcy przyzwyczają się, że co 6 miesięcy mogą pozbyć się uciążliwych sprzętów i będą korzystać z okazji do zrobienia porządków. Dobrze jest również podpisać stosowne umowy z firmami specjalizującymi się w utylizacji starych urządzeń RTV czy AGD, które je bezpłatnie odbiorą. Do tego typu działań jest oczywiście konieczna dyscyplina mieszkańców.

Analizując poszczególne segmenty nasuwa się jedna myśl: jednym z największych problemów każdego właściciela jest kontrola kosztów utrzymania nieruchomości. Każda metoda prowadząca do ich optymalizacji jest dobra pod warunkiem, że realizuje się ją z głową i świadomością, że mówiąc o optymalizacji kosztów nie mówimy tylko o ich maksymalnym i bezwzględnym obni­żaniu.

 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17561|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10944|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10522|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl