CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Optymalizacja kosztów

Optymalizacja kosztów
Optymalizacja kosztów

Współczesne, nowoczesne budynki muszą sprostać zwiększającym się wymaganiom w zakresie optymalizacji kosztów eksploatacji, bezpieczeństwa, ergonomii i ekologii. Aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie najnowszych osiągnięć automatyki, elektroniki oraz informatyki.

Wyposażenie w zintegrowane systemy techniczne, ułatwiające zarządzanie obiektem oraz zwiększające komfort i bezpieczeństwo przebywających w nim ludzi, jest podstawowym wymogiem zdobywającej coraz większą popularność koncepcji budynku inteligentnego. W budynku inteligentnym zintegrowany system zarządzania instalacjami technicznymi kontroluje wszystkie instalacje alarmowe (sygnalizacja pożaru, kontrola dostępu, wykrywanie dymu i gazu, telewizja przemysłowa) oraz steruje systemami ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, transportu wewnętrznego.

 

Automatyka budynku obejmuje sterowanie:

  • ogrzewaniem,
  • klimatyzacją,
  • wentylacją,
  • oświetleniem,
  • windami,
  • drogami przeciwpożarowymi.
Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Zapewnienie właściwych warunków osobom przebywającym na terenie budynku jest równie ważne, jeśli nie bardziej istotne, niż zapewnienie zabezpieczeń przed kradzieżami. Zautomatyzowane sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją zwalnia użytkowników od ręcznego regulowania temperatury pomieszczeń poprzez operowanie urządzeniami, a pozostawia to zadanie urządzeniom połączonym z systemami termostatów. Z wykorzystaniem urządzeń ogrzewania i klimatyzacji może być związany wysoki koszt eksploatacji, wynikający z nieoptymalnej współpracy różnych urządzeń, np. ogrzewania i wentylacji w bezpośrednim sąsiedztwie. W przypadku wystąpienia sygnału alarmowego system wentylacji może zwiększyć sprawność wentylacji w zagrożonych pomieszczeniach.

Nowoczesne budynki biurowe i mieszkalne wyposażone są w szereg instalacji, których prawidłowa praca i wzajemne zintegrowanie może dać użytkownikom wysoki komfort i wymierne korzyści finansowe.

Filozofia sterowania wymienionych instalacji opiera się na pomiarach i interpretacji wartości temperaturowych: temperatury powietrza na zewnątrz budynku i temperatur w budynku. W zależności od charakterystyki cieplnej budynku, parametrów technicznych źródła ciepła, klimatyzatorów i urządzeń wentylacyjnych dobiera się odpowiednie nastawy regulacyjne dla poszczególnych instalacji i programuje odpowiednią sekwencję zdarzeń. Najważniejsze jest, aby instalacje współdziałały ze sobą, a nie rywalizowały, co da wymierne oszczędności użytkownikom. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której nie zintegrowane instalacje – grzewcza i klimatyzacyjna – pracują jednocześnie, bez absolutnie żadnego efektu dla użytkownika (oczywiście za wyjątkiem niepotrzebnie zużytej energii).

Istotnym elementem nowoczesnego systemu budynkowego jest również zapewnienie służbom serwisowym szybkiej informacji o nieprawidłowościach występujących w pracy instalacji.

System zaopatrzony w czujnik jakości powietrza może włączać wentylację w przypadku, gdy poziom wilgotności powietrza i zawartości dwutlenku węgla w badanym powietrzu przekroczy zadaną wartość.

Funkcje alarmowania właściciela o stanach awaryjnych realizowane są za pośrednictwem komunikatów tekstowych SMS wysyłanych do wyznaczonych osób odpowiedzialnych oraz sygnalizacji synoptycznej na ekranach wizualizacyjnych.

Sterowanie rekuperatorem

Rekuperator staje się coraz częściej integralną częścią nowoczesnych budynków. Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i przede wszystkim zwiększa znacząco komfort mieszkańców. Dzięki integracji z IB można znacznie ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją, a także dodatkowo zwiększyć komfort. Przykładowo, można zdefiniować harmonogram wietrzenia dla poszczególnych pór dnia. Jeśli powiąże się to z przepustnicami elektrycznymi w instalacji wentylacji mechanicznej, dodatkowo zwiększy się komfort i efektywność stosowania rekuperacji (czy samej wentylacji mechanicznej).

Sterowanie oświetleniem

Rozmiary konstrukcji i położenie obiektu często uniemożliwiają wykorzystanie naturalnego źródła światła, dlatego współczesna architektura wymusza korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Aby maksymalnie obniżyć koszt zużycia energii do wytworzenia sztucznego oświetlenia, stosuje się automatyczną regulację świateł. Światło sztuczne wykorzystane jest tylko na tyle, na ile potrzebne jest do uzupełnienia światła słonecznego. Pomieszczenia, w których nikt nie przebywa, są automatycznie zaciemniane.

Jest to najbardziej popularna (i najtańsza) funkcja inteligentnego budynku. Integracja obwodów świetlnych pozwala na niespotykane w klasycznych instalacjach sterowanie oświetleniem, budowanie scen świetlnych.

Popularne funkcje sterowania oświetleniem to: centralny wyłącznik, sceny świetlne, automatyczne gaszenie/zapalanie światła w zależności od pory dnia czy jego natężenia, integracja z czujnikami ruchu, symulacja obecności.

Oświetlenie ściemniane

Rozwinięcie funkcji sterowania oświetleniem ON/OFF pozwala zwiększyć komfort świetlny dzięki dopasowaniu natężenia do nastroju czy warunków. Światło może zapalać się domyślnie z niepełną mocą od określonej godziny wieczornej, włączenie obwodów ściemnianych pozwala tworzyć ciekawe kompozycje oświetleniowe, a dzięki płynnemu przechodzeniu natężenia światła odczucie komfortu jest jeszcze większe.

Popularne funkcje to wszystkie takie jak dla oświetlenia ON/OFF, płynna regulacja natężenia, ograniczanie lśnienia przykrego, płynne przejście natężenia światła.

Sterowanie obwodami RGB

RGB to skrót z języka angielskiego (Red – czerwony, Green – zielony, Blue – niebieski) definiujący dowolny kolor z palety barw widzialnych. Każdy kolor występujący w przyrodzie można opisać za pomocą trzech wartości składowych. Dzięki integracji oświetlenia RGB w systemie otrzymujemy możliwość dowolnej definicji koloru świecenia światła. Dodatkowo, chcąc włączyć ten obwód w scenę świetlną można definiować czas w jakim kolor ma się płynnie zmienić. Dzięki mechanizmowi zapętlania scen świetlnych można zdefiniować automatyczne przejście jednego koloru w drugi.

W tym przypadku popularne funkcje: wszystkie takie jak dla obwodów ściemnianych, nastawa dowolnego koloru, „zapętlone” sceny świetlne.

Czujniki ruchu wykorzystuje się głównie do sterowania zapalaniem oświetlenia. Można je jednak wykorzystać do bardziej zaawansowanych funkcji np. brak detekcji ruchu w pomieszczeniu przez dłuższy czas może automatycznie obniżyć temperaturę o jeden czy dwa stopnie. Ponowne wykrycie ruchu podwyższy temperaturę do wartości poprzedniej. Każdy stopień to ok. 5% oszczędności energii.

Ostatnią funkcją, jednak nie najmniej istotną, jest efektowne oświetlenie budynku. Właściwe oświetlenie powoduje, iż budynek po zmroku wygląda efektowniej niż za dnia, a będąc dobrze widocznym jest mniej narażony na działania osób postronnych. Czujnik zmierzchowy jest stosunkowo tani a przy tym funkcjonalny. System wie, że zapadł zmrok, może uruchomić oświetlenie elewacyjne, przymknąć rolety lub wykonać dowolnie inną zdefiniowaną czynność.

Sterowanie windami

W dużych budynkach, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie pracuje kilka wind, niezależna praca każdej z wind prowadzi do wytwarzania dużej ilości niepotrzebnego ruchu, dlatego w celu zoptymalizowania ich ruchu stosuje się centralne sterowanie windami. W ramach współpracy z systemem zapobiegającym wypadkom w chwili wystąpienia zagrożenia windy muszą umożliwić jak najszybsze opuszczenie zagrożonego obszaru, niezależnie od uprawnień osób chcących z nich skorzystać. Strefy dostępu w budynkach często są podzielone pomiędzy piętra, więc możliwość poruszania się windami w sposób dowolny narażałaby bezpieczeństwo budynku. Dlatego system sterowania windami może wymagać od użytkowników „wylegitymowania” się kartami elektronicznymi, chipami czy też w starszych modelach wystarczy posiadać odpowiedni klucz, i w zależności od uprawnień właściciela proponuje mu jazdę tylko do stref, do których ma dostęp.

Sterowanie drogami przeciwpożarowymi

W przypadku potrzeby szybkiej ewakuacji ludzi z terenu objętego niebezpieczeństwem, systemy kontroli dostępu mogą stanowić poważną przeszkodę. W takiej sytuacji wszelkie blokady na trasie ewakuacji osób muszą być usunięte. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że alarm może stanowić doskonałe warunki dla osób postronnych do nielegalnego wejścia do pomieszczeń, do których zwykle nie mają dostępu. Dlatego urządzenia należące do systemów zarządzających drogami przeciwpożarowymi często wyposażone są w tryb pracy „panic-mode”, który umożliwia osobom ewakuującym się w pośpiechu przejście przez blokady przy minimalnym nakładzie uwagi, przy równoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa przed kradzieżą.

Wywóz nieczystości

Aby zoptymalizować koszty wywozu śmieci, należy przeanalizować oferty kilku firm. Aby kosztów utylizacji odpadów wielkogabarytowych nie ponosiła cała wspólnota, można wprowadzić w regulaminie zapis, że właściciel, który wykonuje remont, jest zobowiązany do zorganizowania wywozu gruzu i odpadów na własny koszt. Poza tym zarząd wspólnoty może organizować cykliczną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i ustalić, że np. dwa razy w roku wszystkim mieszkańcom zostanie bezpłatnie udostępniony kontener na tego typu śmieci. Jeśli akcja będzie prowadzona regularnie, z czasem mieszkańcy przyzwyczają się, że co 6 miesięcy mogą pozbyć się uciążliwych sprzętów i będą korzystać z okazji do zrobienia porządków. Dobrze jest również podpisać stosowne umowy z firmami specjalizującymi się w utylizacji starych urządzeń RTV czy AGD, które je bezpłatnie odbiorą. Do tego typu działań jest oczywiście konieczna dyscyplina mieszkańców.

Analizując poszczególne segmenty nasuwa się jedna myśl: jednym z największych problemów każdego właściciela jest kontrola kosztów utrzymania nieruchomości. Każda metoda prowadząca do ich optymalizacji jest dobra pod warunkiem, że realizuje się ją z głową i świadomością, że mówiąc o optymalizacji kosztów nie mówimy tylko o ich maksymalnym i bezwzględnym obni­żaniu.

 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18943|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12112|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11537|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl