CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

O wyborze mieszkania decydują kobiety?

Jerzy Bolkowski  |  08.03.2012
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
graphic.desivalley.com

Z obserwacji firm i agencji zajmujących się sprzedażą i wynajmem mieszkań wynika, że ponad połowa klientów to kobiety. Uważa się, że są bardziej kompetentne, interesują się szczegółami, odznaczają się podejrzliwością, ostrzej negocjują ceny, słowem są trudniejszymi partnerami w prowadzeniu transakcji.

Podstawowym kryterium przy wyborze oferty jest dla kobiet lokalizacja nabywanego obiektu. Podczas gdy mężczyźni w większości preferują lokalizację śródmiejską, panie najchętniej kupiłyby mieszkanie poza miastem, a jeśli w mieście to w dzielnicy peryferyjnej z ogródkiem, w pobliżu parku, skweru itp. O ile panowie wymagają lokalizacji dobrze skomunikowanej ze śródmieściem i z dzielnicami biznesowymi, to ich małżonki interesuje bardziej bliskość  przedszkola, szkoły i ośrodków handlowych niekoniecznie supermarketów gdzie kupuje się raz w tygodniu, ale sklepów osiedlowych „za rogiem”, gdzie dokonuje się codzienne zakupy.

Coraz bardziej liczy się lokalizacja nowych mieszkań - Sprawdź!

Rodziny dysponujące samochodem wymagają dostępu do miejsc parkingowych możliwie na miejscu, a jeszcze lepiej w podziemnym garażu budynku. W tych wymaganiach postulaty małżonków są zazwyczaj jednakowe.

Jeśli lokalizacja przyszłego mieszkania jest uzgodniona i odpowiada rodzinie, o czym w większości przypadków decydują małżonki, pozostaje do rozstrzygnięcia wielkość lokalu, liczba pomieszczeń, piętro (jeśli nie ma windy) i rozkład. Jak wynika z obserwacji (powierzchnia zależy od możliwości finansowych) kobiety raczej preferują większą liczbę pokoi nawet małych, co wiąże się ze strukturą rodziny. Większa liczba pomieszczeń pozwala  na rozmieszczenie oddzielnie dzieci różnej płci, a pozatym daje możliwość stworzenia kameralnych warunków nauki i wypoczynku, o co głównie dbają matki.

Szczególną rolę, całkowicie zrozumiałą, pełnią kobiety w wyborze kuchni. Panie domu preferują duże kuchnie będące równocześnie jadalnią. Rozwiązanie takie ułatwia podawanie posiłków, uprzątanie zastawy i jej zmywanie. W bardziej zamożnych domach powinno być miejsce na zmywarkę naczyń nie mówiąc już o lodówce, która jest obowiązującym standardem. Panie domu muszą także dysponować miejscem do przyrządzania potraw oraz możliwością zabudowy kuchni szafkami dla przechowywania nakryć, garnków, przypraw, przetworów itp. Panie niechętnie decydują się na modne ostatnio łączenie pokoju z tzw aneksem kuchennym. Rozwiązanie takie akceptują rodziny gdzie z różnych względów  nie gotuje się  większych posiłków. Argumentują, że gotowanie niektórych potraw  (ryby, kapusta, kalafior) powoduje nieprzyjemne zapachy, których trudno się pozbyć nawet przy intensywnym wietrzeniu.

Panowie mniej interesują się rozmiarami kuchni, za to przywiązują duże znaczenie dla urządzania miejsc pracy i wypoczynku.

Kobiety w reguły pytają o nasłonecznienie mieszkania i jego usytuowanie wobec światła. Często odrzucają ofertę mieszkania „wychodzącego” na ruchliwą ulicę, przyciąga je widok na tereny zielone, chętnie też akceptują balkony, tarasy i loggie. Nie mają szans mieszkania w bezpośredniej bliskości głośnych bazarów, dyskotek, stadionów sportowych, parkingów itp.

Dokonując wyboru mieszkania panie z reguły pytają o pomieszczenia „uzupełniające” takie jak skrytka na wózek dziecięcy czy rower, strych gdzie można suszyć „pranie”, a niekiedy także o piwnicę dla przechowywania przedmiotów aktualnie nie używanych względnie przetworów.

Coraz powszechniej nabywcy mieszkań interesują się dostępem do Internetu, telewizją kablową, a prawie nigdy stałą telefonią, co jeszcze przed kilku laty stanowiło przedmiot zainteresowania.

Bardzo ważne dla przyszłych nabywców jest poczucie bezpieczeństwa. Domofony, to dzisiaj standard, ale bardzo ceniona jest ochrona, a jeszcze lepiej całodobowy monitoring ruchu przez pracownika ochrony.

Jeśli na spotkaniach w agencji mieszkania negocjują mężczyźni i dokonali już wstępnego wyboru, to zazwyczaj przed podjęciem decyzji zastrzegają, że transakcję muszą skonsultować z żoną nawet jeśli chodzi tylko o wynajęcie lokalu a nie zakup.

Kupno mieszkania to często transakcja na całe życie. Dlatego też potencjalni nabywcy myślą perspektywicznie, zastanawiają się nad przyszłością rodziny w kontekście rozkładu mieszkania, jego położenia (piętro), funkcjonalności itp. Chodzi o „zaludnienie” mieszkania (planowane dzieci a później ich usamodzielnienie i wyprowadzka), sytuację rodzinna na starość i ewentualnie niepełnosprawność, czasem konieczność wyodrębnienia pomieszczenia dla stałej opiekunki.  W tych sprawach kobiety wykazują znacznie większą wrażliwość i wyobraźnię oraz zdolność przewidywania. Bardzo silnie ugruntowany jest model, w którym to kobiecie zależy na obecnej i przyszłej rodzinie i wszystkim co się z tym wiąże.

Podczas czynności formalno-prawnych związanych z zakupem lub wynajmem mieszkania, zarówno właściciele sprzedający mieszkanie, jak i osoby kupujące bądź wynajmujące lokal  potrzebują wielu dokumentów. Jednym z takich dokumentów jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Czym jest i jakie informacje zawiera typowy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?  Jak przygotować taki protokół, aby zabezpieczyć swoje prawa?

Kliknij i czytaj w artykule: Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania>>

 

Jak twierdzą socjologowie rola kobiet w kształtowaniu życia w rodzinie będzie nadal wzrastać w miarę postępującej ich emancypacji, coraz lepszego wykształcenia i pozycji na rynku pracy,  a także postępującej poprawy opieki nad małymi dziećmi (żłobki, przedszkola). Roli tej nie mogą nie dostrzegać specjaliści zajmujący się aktywnym marketingiem na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza w sytuacji nadwyżki podaży mieszkań nad realnym, popartym uwarunkowaniami  finansowymi popytem. Badania nad preferencjami kobiet powinny także być czytelnym sygnałem dla projektantów budynków mieszkalnych a także deweloperów, którzy we własnym interesie muszą przestrzegać racjonalnej polityki lokalizacyjnej.

Źródło: mat. własne  oraz publikacja Z.WIak w Eurobuild CEE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17533|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12368|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl