CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

O wyborze mieszkania decydują kobiety?

Jerzy Bolkowski  |  08.03.2012
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
graphic.desivalley.com

Z obserwacji firm i agencji zajmujących się sprzedażą i wynajmem mieszkań wynika, że ponad połowa klientów to kobiety. Uważa się, że są bardziej kompetentne, interesują się szczegółami, odznaczają się podejrzliwością, ostrzej negocjują ceny, słowem są trudniejszymi partnerami w prowadzeniu transakcji.

Podstawowym kryterium przy wyborze oferty jest dla kobiet lokalizacja nabywanego obiektu. Podczas gdy mężczyźni w większości preferują lokalizację śródmiejską, panie najchętniej kupiłyby mieszkanie poza miastem, a jeśli w mieście to w dzielnicy peryferyjnej z ogródkiem, w pobliżu parku, skweru itp. O ile panowie wymagają lokalizacji dobrze skomunikowanej ze śródmieściem i z dzielnicami biznesowymi, to ich małżonki interesuje bardziej bliskość  przedszkola, szkoły i ośrodków handlowych niekoniecznie supermarketów gdzie kupuje się raz w tygodniu, ale sklepów osiedlowych „za rogiem”, gdzie dokonuje się codzienne zakupy.

Coraz bardziej liczy się lokalizacja nowych mieszkań - Sprawdź!

Rodziny dysponujące samochodem wymagają dostępu do miejsc parkingowych możliwie na miejscu, a jeszcze lepiej w podziemnym garażu budynku. W tych wymaganiach postulaty małżonków są zazwyczaj jednakowe.

Jeśli lokalizacja przyszłego mieszkania jest uzgodniona i odpowiada rodzinie, o czym w większości przypadków decydują małżonki, pozostaje do rozstrzygnięcia wielkość lokalu, liczba pomieszczeń, piętro (jeśli nie ma windy) i rozkład. Jak wynika z obserwacji (powierzchnia zależy od możliwości finansowych) kobiety raczej preferują większą liczbę pokoi nawet małych, co wiąże się ze strukturą rodziny. Większa liczba pomieszczeń pozwala  na rozmieszczenie oddzielnie dzieci różnej płci, a pozatym daje możliwość stworzenia kameralnych warunków nauki i wypoczynku, o co głównie dbają matki.

Szczególną rolę, całkowicie zrozumiałą, pełnią kobiety w wyborze kuchni. Panie domu preferują duże kuchnie będące równocześnie jadalnią. Rozwiązanie takie ułatwia podawanie posiłków, uprzątanie zastawy i jej zmywanie. W bardziej zamożnych domach powinno być miejsce na zmywarkę naczyń nie mówiąc już o lodówce, która jest obowiązującym standardem. Panie domu muszą także dysponować miejscem do przyrządzania potraw oraz możliwością zabudowy kuchni szafkami dla przechowywania nakryć, garnków, przypraw, przetworów itp. Panie niechętnie decydują się na modne ostatnio łączenie pokoju z tzw aneksem kuchennym. Rozwiązanie takie akceptują rodziny gdzie z różnych względów  nie gotuje się  większych posiłków. Argumentują, że gotowanie niektórych potraw  (ryby, kapusta, kalafior) powoduje nieprzyjemne zapachy, których trudno się pozbyć nawet przy intensywnym wietrzeniu.

Panowie mniej interesują się rozmiarami kuchni, za to przywiązują duże znaczenie dla urządzania miejsc pracy i wypoczynku.

Kobiety w reguły pytają o nasłonecznienie mieszkania i jego usytuowanie wobec światła. Często odrzucają ofertę mieszkania „wychodzącego” na ruchliwą ulicę, przyciąga je widok na tereny zielone, chętnie też akceptują balkony, tarasy i loggie. Nie mają szans mieszkania w bezpośredniej bliskości głośnych bazarów, dyskotek, stadionów sportowych, parkingów itp.

Dokonując wyboru mieszkania panie z reguły pytają o pomieszczenia „uzupełniające” takie jak skrytka na wózek dziecięcy czy rower, strych gdzie można suszyć „pranie”, a niekiedy także o piwnicę dla przechowywania przedmiotów aktualnie nie używanych względnie przetworów.

Coraz powszechniej nabywcy mieszkań interesują się dostępem do Internetu, telewizją kablową, a prawie nigdy stałą telefonią, co jeszcze przed kilku laty stanowiło przedmiot zainteresowania.

Bardzo ważne dla przyszłych nabywców jest poczucie bezpieczeństwa. Domofony, to dzisiaj standard, ale bardzo ceniona jest ochrona, a jeszcze lepiej całodobowy monitoring ruchu przez pracownika ochrony.

Jeśli na spotkaniach w agencji mieszkania negocjują mężczyźni i dokonali już wstępnego wyboru, to zazwyczaj przed podjęciem decyzji zastrzegają, że transakcję muszą skonsultować z żoną nawet jeśli chodzi tylko o wynajęcie lokalu a nie zakup.

Kupno mieszkania to często transakcja na całe życie. Dlatego też potencjalni nabywcy myślą perspektywicznie, zastanawiają się nad przyszłością rodziny w kontekście rozkładu mieszkania, jego położenia (piętro), funkcjonalności itp. Chodzi o „zaludnienie” mieszkania (planowane dzieci a później ich usamodzielnienie i wyprowadzka), sytuację rodzinna na starość i ewentualnie niepełnosprawność, czasem konieczność wyodrębnienia pomieszczenia dla stałej opiekunki.  W tych sprawach kobiety wykazują znacznie większą wrażliwość i wyobraźnię oraz zdolność przewidywania. Bardzo silnie ugruntowany jest model, w którym to kobiecie zależy na obecnej i przyszłej rodzinie i wszystkim co się z tym wiąże.

Podczas czynności formalno-prawnych związanych z zakupem lub wynajmem mieszkania, zarówno właściciele sprzedający mieszkanie, jak i osoby kupujące bądź wynajmujące lokal  potrzebują wielu dokumentów. Jednym z takich dokumentów jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Czym jest i jakie informacje zawiera typowy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?  Jak przygotować taki protokół, aby zabezpieczyć swoje prawa?

Kliknij i czytaj w artykule: Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania>>

 

Jak twierdzą socjologowie rola kobiet w kształtowaniu życia w rodzinie będzie nadal wzrastać w miarę postępującej ich emancypacji, coraz lepszego wykształcenia i pozycji na rynku pracy,  a także postępującej poprawy opieki nad małymi dziećmi (żłobki, przedszkola). Roli tej nie mogą nie dostrzegać specjaliści zajmujący się aktywnym marketingiem na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza w sytuacji nadwyżki podaży mieszkań nad realnym, popartym uwarunkowaniami  finansowymi popytem. Badania nad preferencjami kobiet powinny także być czytelnym sygnałem dla projektantów budynków mieszkalnych a także deweloperów, którzy we własnym interesie muszą przestrzegać racjonalnej polityki lokalizacyjnej.

Źródło: mat. własne  oraz publikacja Z.WIak w Eurobuild CEE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10797|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10371|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl