CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online» » ‎
http://ad.administrator24.info/zarzadzanie-nieruchomosciami-online/▲
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami...czytam więcej »
Kategorie: zarządzanie nieruchomościami, wspólnota mieszkaniowa, oprogramowanie,

O wyborze mieszkania decydują kobiety?

Jerzy Bolkowski  |  08.03.2012
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
graphic.desivalley.com

Z obserwacji firm i agencji zajmujących się sprzedażą i wynajmem mieszkań wynika, że ponad połowa klientów to kobiety. Uważa się, że są bardziej kompetentne, interesują się szczegółami, odznaczają się podejrzliwością, ostrzej negocjują ceny, słowem są trudniejszymi partnerami w prowadzeniu transakcji.

Podstawowym kryterium przy wyborze oferty jest dla kobiet lokalizacja nabywanego obiektu. Podczas gdy mężczyźni w większości preferują lokalizację śródmiejską, panie najchętniej kupiłyby mieszkanie poza miastem, a jeśli w mieście to w dzielnicy peryferyjnej z ogródkiem, w pobliżu parku, skweru itp. O ile panowie wymagają lokalizacji dobrze skomunikowanej ze śródmieściem i z dzielnicami biznesowymi, to ich małżonki interesuje bardziej bliskość  przedszkola, szkoły i ośrodków handlowych niekoniecznie supermarketów gdzie kupuje się raz w tygodniu, ale sklepów osiedlowych „za rogiem”, gdzie dokonuje się codzienne zakupy.

Coraz bardziej liczy się lokalizacja nowych mieszkań - Sprawdź!

Rodziny dysponujące samochodem wymagają dostępu do miejsc parkingowych możliwie na miejscu, a jeszcze lepiej w podziemnym garażu budynku. W tych wymaganiach postulaty małżonków są zazwyczaj jednakowe.

Jeśli lokalizacja przyszłego mieszkania jest uzgodniona i odpowiada rodzinie, o czym w większości przypadków decydują małżonki, pozostaje do rozstrzygnięcia wielkość lokalu, liczba pomieszczeń, piętro (jeśli nie ma windy) i rozkład. Jak wynika z obserwacji (powierzchnia zależy od możliwości finansowych) kobiety raczej preferują większą liczbę pokoi nawet małych, co wiąże się ze strukturą rodziny. Większa liczba pomieszczeń pozwala  na rozmieszczenie oddzielnie dzieci różnej płci, a pozatym daje możliwość stworzenia kameralnych warunków nauki i wypoczynku, o co głównie dbają matki.

Szczególną rolę, całkowicie zrozumiałą, pełnią kobiety w wyborze kuchni. Panie domu preferują duże kuchnie będące równocześnie jadalnią. Rozwiązanie takie ułatwia podawanie posiłków, uprzątanie zastawy i jej zmywanie. W bardziej zamożnych domach powinno być miejsce na zmywarkę naczyń nie mówiąc już o lodówce, która jest obowiązującym standardem. Panie domu muszą także dysponować miejscem do przyrządzania potraw oraz możliwością zabudowy kuchni szafkami dla przechowywania nakryć, garnków, przypraw, przetworów itp. Panie niechętnie decydują się na modne ostatnio łączenie pokoju z tzw aneksem kuchennym. Rozwiązanie takie akceptują rodziny gdzie z różnych względów  nie gotuje się  większych posiłków. Argumentują, że gotowanie niektórych potraw  (ryby, kapusta, kalafior) powoduje nieprzyjemne zapachy, których trudno się pozbyć nawet przy intensywnym wietrzeniu.

Panowie mniej interesują się rozmiarami kuchni, za to przywiązują duże znaczenie dla urządzania miejsc pracy i wypoczynku.

Kobiety w reguły pytają o nasłonecznienie mieszkania i jego usytuowanie wobec światła. Często odrzucają ofertę mieszkania „wychodzącego” na ruchliwą ulicę, przyciąga je widok na tereny zielone, chętnie też akceptują balkony, tarasy i loggie. Nie mają szans mieszkania w bezpośredniej bliskości głośnych bazarów, dyskotek, stadionów sportowych, parkingów itp.

Dokonując wyboru mieszkania panie z reguły pytają o pomieszczenia „uzupełniające” takie jak skrytka na wózek dziecięcy czy rower, strych gdzie można suszyć „pranie”, a niekiedy także o piwnicę dla przechowywania przedmiotów aktualnie nie używanych względnie przetworów.

Coraz powszechniej nabywcy mieszkań interesują się dostępem do Internetu, telewizją kablową, a prawie nigdy stałą telefonią, co jeszcze przed kilku laty stanowiło przedmiot zainteresowania.

Bardzo ważne dla przyszłych nabywców jest poczucie bezpieczeństwa. Domofony, to dzisiaj standard, ale bardzo ceniona jest ochrona, a jeszcze lepiej całodobowy monitoring ruchu przez pracownika ochrony.

Jeśli na spotkaniach w agencji mieszkania negocjują mężczyźni i dokonali już wstępnego wyboru, to zazwyczaj przed podjęciem decyzji zastrzegają, że transakcję muszą skonsultować z żoną nawet jeśli chodzi tylko o wynajęcie lokalu a nie zakup.

Kupno mieszkania to często transakcja na całe życie. Dlatego też potencjalni nabywcy myślą perspektywicznie, zastanawiają się nad przyszłością rodziny w kontekście rozkładu mieszkania, jego położenia (piętro), funkcjonalności itp. Chodzi o „zaludnienie” mieszkania (planowane dzieci a później ich usamodzielnienie i wyprowadzka), sytuację rodzinna na starość i ewentualnie niepełnosprawność, czasem konieczność wyodrębnienia pomieszczenia dla stałej opiekunki.  W tych sprawach kobiety wykazują znacznie większą wrażliwość i wyobraźnię oraz zdolność przewidywania. Bardzo silnie ugruntowany jest model, w którym to kobiecie zależy na obecnej i przyszłej rodzinie i wszystkim co się z tym wiąże.

Podczas czynności formalno-prawnych związanych z zakupem lub wynajmem mieszkania, zarówno właściciele sprzedający mieszkanie, jak i osoby kupujące bądź wynajmujące lokal  potrzebują wielu dokumentów. Jednym z takich dokumentów jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Czym jest i jakie informacje zawiera typowy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?  Jak przygotować taki protokół, aby zabezpieczyć swoje prawa?

Kliknij i czytaj w artykule: Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania>>

 

Jak twierdzą socjologowie rola kobiet w kształtowaniu życia w rodzinie będzie nadal wzrastać w miarę postępującej ich emancypacji, coraz lepszego wykształcenia i pozycji na rynku pracy,  a także postępującej poprawy opieki nad małymi dziećmi (żłobki, przedszkola). Roli tej nie mogą nie dostrzegać specjaliści zajmujący się aktywnym marketingiem na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza w sytuacji nadwyżki podaży mieszkań nad realnym, popartym uwarunkowaniami  finansowymi popytem. Badania nad preferencjami kobiet powinny także być czytelnym sygnałem dla projektantów budynków mieszkalnych a także deweloperów, którzy we własnym interesie muszą przestrzegać racjonalnej polityki lokalizacyjnej.

Źródło: mat. własne  oraz publikacja Z.WIak w Eurobuild CEE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie narzędziem wybrać do zarządzania i nadzorowania wszystkich procesów Facility Management?

komputer

Bez względu czy jesteś w biurze,  w domu czy nawet na urlopie. Chciałbyś wiedzieć wszytko o swojej nieruchomości oraz co na niej się dzieje.  Czy możesz spać spokojnie? Czy napewno wszystko jest pod kontrolą... Czytam więcej »


4 innowacyjne rozwiązania do odprowdzania wody zanieczyszczonej, drenażowej, opadowej i ściekówej »

Woda ściekowa

Rozwiązania przeznaczone do stosowania w przepompowniach do odprowadzania wody drenażowej i ścieków z budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej... Czytam więcej »


Zabudowa śmietnika? Kilka pomysłów, jak ukryć śmietnik »

pojemniki podziemne

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej ... Zobacz więcej »


Spółdzielnia Mieszkaniowa - zobacz jak ułatwić sobie pracę »

papiery

Dedykowany dla Spółdzielni Mieszkaniowych jest dostępny on-line nie tylko w wersji dla członków i najemców spółdzielni,
ale również jako system w pełni obsługujący spółdzielnię za pomocą przeglądarki internetowej...
Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Instalacje grzewczeZadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz... Czytam więcej »


Wymogi zrównoważonego budownictwa a wybór izolacji »

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne»

Budownictwo i izolacja pompy ciepła i panele fotowoltaiczne
Współczesne budownictwo mierzy się z wyzwaniami, na które kiedyś mało kto zwracał uwagę. Na znaczeniu zyskuje zwiększenie wydajności energetycznej budynku, ochrona przeciwpożarowa czy poprawa ... Chcę wiedzieć »

Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu.... Czytam więcej »


Nowatorskie rozwiązania windy w budynku - czy już widziałeś?

Dźwigi w budynkachTechnologia GeN2 daje możliwość osiągnięcia rzeczy czasem  wręcz niemożliwych. Kto by pomyślał, że  przy  dźwigach o dużym udźwigu i wciągarkach dużej mocy można zastosować  jakąkolwiek... Czytam więcej »


Jakie wybrać kotły do instalacji grzewczej?

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni - oszacuj koszty i uzyskaj dofinansowanie »

Ogrzewanie grzejnikiem Fotowoltaika dofinansowanie dla spółdzielni i wspólnot
Kotły mogą współpracować z różnorodnymi typami instalacji grzewczych i ciepłej wody (pełna komunikacja z systemami regulacji Cx zapewniająca maksymalne wykorzystanie kondensacji i wydłużenie żywotności kotła).. Czytam więcej »

Coraz większa świadomość społeczna idąca w parze z rosnącą dostępnością technologii OZE sprawiają, że na oszczędności dzięki energii ze słońca decydują się również mieszkańcy oraz administracja budynków wielorodzinnych. Co prawda wciąż czekamy na... Czytam więcej»


Poznaj sposób, jak zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w budynku »

zaopatrzenie w wodęObok niezawodności pracy i higieny znaczącą rolę odgrywają koszty eksploatacyjne instalacji wodnych. Technologia, która zapewnia wysoką sprawność oraz integrację z systemami automatyki budynku, a jednocześnie gwarantuje... Czytam więcej »


Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Zobacz rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić na sprzątaniu części wspólnych nieruchomości »

kotły kondensacyjne Sprzątanie na klatkach schodowych
Kotły kondensacyjne mogą współdziałać z każdym rodzajem instalacji ogrzewania. Tradycyjny kocioł posiada palnik do spalania gazu oraz wymiennik ciepła, przez... Czytam więcej »

Usunięcie zabrudzeń i utrzymanie czystości w bydynkach wielolokalowych to nie lada wyzwanie dla zarządców i administratorów. Jak wiadomo ... chcę wiedzieć więcej»


Jak otworzyć szlaban lub domofon przy pomocy smartfona? »

otwieranie drzwiUniwersalna aplikacja pozwalająca na obsługę bram, drzwi, szlabanów, zamków centralnych przy użyciu smartfona i dedykowanego modułu komunikacyjnego... Chcę zobaczyć »


Jakie kotły spełniają wymagania programu Czyste Powietrze?

Program do zarządzania i nadzorowania nieruchomości - który wybrać? »

program czyste powietrze program do zarzadzania ASITZ

Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę efektywności energetycznej i walkę ze smogiem poprzez poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji... Czytam więcej»

Komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości, usprawniającym rozliczenia i dającym błyskawicznie wgląd do wszelkiego rodzaju kosztów i przychodów. Pozwala na... czytam więcej »


Zima się skończyła czas na przeglądy instalacji »

Przeglad instalacjiZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Jak ukryć śmietniki na osiedlu? »
Budynek mieszkalny wymaga remontu? »
Śmietniki, które nie szpecą Remont budynku mieszkalnego
Niestety wszelkie śmietniki, altany śmietnikowe czy miejsca składowania odpadód na osiedlach lub podwórkach nie są zazwyczaj miejscami, które... czytam więcej » Zaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... czytam dalej »

Wentylaory dachowe i wywietrzniki w budynku»

Wentylatory i wywietrzniki dachoweCzym jest system wentylacji w budynku? Jakie wyróżnia się rodzaje? Jakie są konsekwencje niesprawnie działającej wentylacji? Warto... Czytam więcej »


Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»
Budownictwo wielolokalowe - który wodomierz się najbardziej sprawdzi? »
Zarządzanie nieruchomościami Odczyt wodomierzy
Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z ... czytam więcej » wodomierze suchobieżne i mokrobieżne, jednostrumieniowe, wielostrumieniowe oraz śrubowe i irygacyjne. Liczniki wody dostępne są w wielu modelach i wersjach, również... Czytam więcej»

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online»
Pobierz Raport Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym»»
Platforma do zarządzania nieruchomościami Raport zielone miasta
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... czytaj dalej »

Kompleksowa publikacja przygotowana we współpracy z agencją badań konsumenckich, ekspertami w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz ochrony środowiska oraz instytucjami i przedsiębiorcami, którzy zainwestowali w rozwiązania proekologiczne(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2021

Aktualny numer:

Administrator 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiana sposobu użytkowania budynku
  • - Sektor mieszkaniowy to wyzwanie
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 25035|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13289|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl