CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Systemy i aplikacje informatyczne

Marek Mejssner  |  Administrator 3/2012  |  20.07.2012
Systemy i aplikacje informatyczne
Systemy i aplikacje informatyczne
http://usa.autodesk.com/autocad-mechanical

Dostawcy oprogramowania dla branży budowlanej to około 60 firm informatycznych różnej wielkości, tworzących i sprzedających ponad 150 systemów i aplikacji. Małe firmy stosują zwykle pojedyncze aplikacje. W przypadku dużych, są to już zintegrowane rozwiązania ERP do wspierania zarządzania, systemy do kontaktów z klientem CRM. Na rynek wchodzą też znane z innych branż rozwiązania Business Intelligence.

Jak się wydaje, wielość aplikacji dla sektora budowlanego oddaje nieco zróżnicowanie samej branży. Branży tak sfragmentyzowanej, że jeszcze obecnie opowiada się w niej o szoku francuskiego inwestora, który dowiedział się, iż jego inwestycję budowlaną budować będzie… 1200 firm, z czego część jednoosobowych.

Nic więc dziwnego, że dostawcami oprogramowania mogą być małe firmy SMB oferujące np. budowalne nakładki na Microsoft Excel, małe aplikacje do rozliczania kosztów, niewielkie (ale trzeba przyznać, że niezbyt wymagające sprzętowo i sprawne) aplikacje do obliczania zasobów, zapasów, przeznaczone do wyznaczania zadań podwykonawcom, kadro-płacowe, magazynowe.

Z drugiej strony pierwsze skrzypce na tym rynku grają dostawcy rozwiązań zintegrowanych jak systemy ERP, znani z innych sektorów gospodarki jak SAP, IFS, BPCS czy Comarch. Istnieją także dostawcy rozwiązań wyspecjalizowanych, jak partnerzy Microsoft czy Simple lub Athenasoft. Osobnym sektorem jest oprogramowanie architektoniczno-projektowo-materiałowe CAD/CAM/CAE z królującym na tym rynku Autodeskiem.

Aplikacje dedykowane w małych firmach

Raport przygotowany przez Teleinfo 100 pozwala spojrzeć inaczej na inwestycje informatyczne firm budowlanych. Prawda, że są to zwykle firmy średnie i duże. Jednak ten poziom decyduje o informatyzacji branży.

Branżowa informatyka w budownictwie jest odpowiedzialna za ponad 75 proc. inwestycji IT w całej branży budowlanej ujęciu wartościowym! Proste aplikacje używane przez małe firmy budowlane nie kosztują zbyt wiele.

Według analiz Teleinfo w aż 80 proc. przypadków w małej firmie jest to jedna dedykowana aplikacja, zwykle finansowa lub kadrowo-płacowa, bo małe firmy rozliczają się zwykle poprzez biura rachunkowe. Niewielkie jest wykorzystanie aplikacji dedykowanych. Są to zwykle proste rozwiązania do obmiarów konstrukcji, obliczania wytrzymałości materiałów czy nawet proste oprogramowanie materiałowe.

Oprogramowanie wspomagające w średnich i dużych firmach

Inaczej dzieje się w dużych i średnich firmach budowlanych. Tu rozbudowa czy rozwój firmy oznacza natychmiastowe wydatki na ujednolicenie systemów informatycznych, a także – co dobrze świadczy o świadomości branży – na rozwiązania bezpieczeństwa.

Z kolei w przypadku oprogramowania biznesowego, największe znaczenie mają systemy do obiegu dokumentów. Nie jest to niczym dziwnym, zważywszy na rozmiary dokumentacji inwestycyjnej i procesowej w czasie samej realizacji projektu.

Drugie miejsce zajmują systemy do wspomagania zarządzania ERP (Enterprise Resource Planning). Nie jest to także niczym dziwnym, bowiem umożliwia wspomaganie prac nad samym zarządzaniem projektem w różnych fazach jego realizacji.

Co ciekawi, to wysoka pozycja systemów do kontaktów z klientem CRM (Customer Relationship Management). Tutaj istotnie zainteresowanymi są firmy deweloperskie. Z rynku napływają też sygnały o przekształceniu CRM w system relacji z klientami i partnerami – rozwiązanie, które stosował już sektor paliwowy. Z kolei widoczne jest też wprowadzanie zarządzania wyższego poziomu – z prognozowaniem, o czym świadczy wprowadzanie do procesu inwestycyjnego aplikacji Business Intelligence (BI).

Najtrudniejsze jest jednak określenie na ile specyfika branży budowlanej różni się od innych i na ile ważne są tam rozwiązania dedykowane, co stworzyłoby ich przewagę nad klasycznymi systemami ERP. Jak się okazuje, owa różnica występuje przede wszystkim w obszarze zarządzania projektami i kontraktami.

 

Czytaj dalej: Co jest istotne w wielkich systemach?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17326|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10814|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10388|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl