• Od nowego roku zmiany w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych
  • Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Ponad połowa Polaków planujących zakup mieszkania korzysta z pomocy doradców lub agentów
  • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Od nowego roku zmiany w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych

11.10.2019
Od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Zmienią się zasady określania sposobu zarządu wspólnotami mieszkaniowymi. Na nowo zdefiniowane zostaną małe i duże wspólnoty.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

16.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Ponad połowa Polaków planujących zakup mieszkania korzysta z pomocy...

18.10.2019
1
Spośród Polaków, którzy w ciągu ostatnich 3 lat stali się właścicielami mieszkania, ponad połowa skorzystała z pomocy doradców finansowych, i wsparcia agenta nieruchomości – wskazuje raport przygotowany przez Gumtree.pl "Jak Polacy kupują mieszkania?".
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak zaoszczędzić na eksploatacji? (wywiad)

Z Piotrem Krysztofikiem – dyrektorem zarządzającym Trane Polska Sp. z o.o. o inwestycjach przyjaznych dla portfela i środowiska rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz: Jeśli buduje się nowy budynek, można pozwolić sobie na rozwiązania energooszczędne, ale większość zasobów stanowią budynki wcześniejsze. Trudno więc mówić o jednakowych szansach na energooszczędność w zasobach starych i nowych.

Piotr Krysztofik: To prawda, jeśli oczywiście jest na to budżet, można obecnie wybudować budynek energooszczędny, ekologiczny z nowoczesnymi instalacjami. Duża część budynków, to rzeczywiście budynki istniejące, od dawna używane, ale je również można unowocześnić i sprawić, by były bardziej przyjazne dla portfela i natury. Przy tym należy pamiętać, że segment budynków mieszkalnych różni się zasadniczo od segmentu budynków komercyjnych, biurowych. W budynkach mieszkalnych instalacji jest niewiele: grzewcza, wentylacyjna, czasami klimatyzacyjna.

Biurowce mają więcej instalacji bardziej technologicznie zaawansowanych i koszty ich utrzymania w związku z tym – te związane z energią – w zależności od technologii, mają 40–60 proc. udział w ogólnych kosztach eksploatacji budynku. Resztę kosztów zaś stanowią w dużej mierze części do instalacji i niewielki procentowy udział mają koszty operacyjne, kontrakty serwisowe. Części do instalacji stanowią zazwyczaj dużą pozycję w budżecie, zwłaszcza, gdy nie dba się specjalnie o prewencję. Od prewencyjnego serwisowania w dużej mierze zależy awaryjność budynku. Jeśli budynek jest awaryjny, koszty jego utrzymania rosną.

Budynek awaryjny, czyli jaki? Z wadliwą instalacją?

Awaryjność budynku nie musi być jednoznaczna z zastosowaniem złej technologii czy złych instalacji. Budynek może być awaryjny, jeśli nie ma zapewnionej odpowiedniej obsługi serwisowej. Nie bez powodu mówi się często i przekonuje do prewencyjnego serwisu, bo usuwanie awarii instalacji zwiększa koszty utrzymania budynku i udział w nich kosztów związanych z energią. A jest przecież ogólny trend do oszczędzania energii, wynikający nie tylko z mody na ekologię, ale także z systematycznego wzrostu kosztów energii. Nic więc dziwnego, że interesują się tym użytkownicy budynków, firmy, które oferują różne rozwiązania w tej branży oraz facility management, który chce zaoszczędzić na kosztach utrzymania dla właścicieli i przy okazji też zarobić.

Mówimy o budynkach nowych, a co z tymi już istniejącymi?

Jeśli to jest, np. biurowiec użytkowany od lat, to wiele można zrobić, poczynając od automatyki budynku, która często jest niekompletna albo źle zaprogramowana. Na lepszym zarządzaniu tymi instalacjami, już można mieć oszczędności, potem wymieniając istniejące instalacje na nowocześniejsze, lepsze rozwiązania mniej energochłonne, zyskujemy kolejne oszczędności. Najprostszą rzeczą jest oświetlenie – prosta wymiana żarówek, instalacja czujników już daje finansowe efekty. Stopa zwrotu poniesionych nakładów finansowych wynosi tu trzy lata.

Można jednak w budynku znaleźć instalacje, które zwracają się w czasie krótszym niż 2 lata, np. stare instalacje wody lodowej, zaprojektowane ze stałym przepływem. Wymieniając instalację na nowocześniejszą ze zmiennymi przepływami wody, co jest jednoznaczne z oszczędnością. Wprowadzając automatykę, zmienne przepływy i kontrolę szczytowych obciążeń, lepiej zarządza się instalacjami. Sprawność maszyn bowiem jest różna przy różnych obciążeniach. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której urządzenia pracują na optymalnej wydajności, a to też daje oszczędności i ma wpływ na stopę zwrotu. Chiller w budynku pracuje 1500–2000 godzin w ciągu roku. W przemyśle nawet 4000 godzin. W każdym z tych przypadków stopa zwrotu będzie inna. Zwrot nakładów nastąpi szybciej oczywiście w przemyśle.

Dochodzi do tego jeszcze kwestia utrzymania instalacji. Tutaj można też sporo zaoszczędzić i chronić środowisko, bo każda awaria instalacji – to emitowanie czynnika chłodniczego do atmosfery. Generalnie utrzymanie instalacji budynkowych jest dość kosztowne, zwłaszcza gdy zawierana jest umowa jedynie na przeglądy. Każda awaria, to koszt naprawy i zakupu części.

Daje się zauważyć jednak zmianę podejścia do serwisu wśród inwestorów, którzy są już świadomi tego, że umowa na pełną obsługę i utrzymanie w sprawności instalacji, choć droższa, w ostatecznym rozrachunku obniża koszty utrzymania budynku, ponieważ dostawca instalacji monitoruje pracę instalacji i stara się nie dopuścić do poważnych awarii. A koszt usunięcia poważnej awarii np. naprawa zamrożonego parownika w dużym agregacie chłodniczym może przekroczyć nawet 100 tys. euro. A w naszym klimacie nie jest to wcale rzadkość. W Polsce tylko nasz serwis spotyka się z kilkunastoma takimi przypadkami rocznie, a w naszej części Europy jest to kilkadziesiąt przypadków. Nawet w prawidłowo zaprojektowanych, będących pod nadzorem instalacjach to się zdarza.

Warto więc instalacje potraktować jak zdrowie: badania profilaktyczne pozwalają zapobiec poważnym chorobom, a serwis prewencyjny instalacji pozwala zapobiec awariom, a więc zarówno stratom finansowym, jak i szkodzeniu środowisku naturalnemu.

Takie czuwanie nad stanem i sprawnością instalacji ułatwia niewątpliwie, wchodzący na polski rynek inteligentny monitoring, umożliwiający zbieranie i analizę informacji o pracy instalacji. Dane wybranych punktów pomiarowych w systemie HVAC są zbierane a następnie analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie. Po upływie np. pół roku otrzymujemy raport, wskazujący słabe punkty budynku, np. źle zadane temperatury w pomieszczeniach, nastawy agregatów czy też niewłaściwe sterowanie pompami. Konsultant w oparciu o raport podaje jakie straty energii z tego powodu ponosi właściciel, a także jakie rozwiązania można zastosować, by eliminować słabe punkty i zaoszczędzić na energii. Nie są to drogie usługi – ich koszt wynosi kilkaset euro miesięcznie.

Czy w Pana opinii da się tak zmodernizować standardowy budynek mieszkalny, by mógł stać się budynkiem zielonym?

Oczywiście, że tak. Sprawy związane z energią są tak samo prawdziwe w budynku mieszkalnym, jak i w biurowym. Może w budynku mieszkalnym proporcje składowych kosztów utrzymania będą różniły się od struktury kosztów w biurowcach, ponieważ jest mniej instalacji, ale np. straty ciepła są wszędzie i mogą być eliminowane poprzez modernizację instalacji cieplnej. Energię elektryczną zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, można oszczędzać nie tylko poprzez wymianę tradycyjnych na energooszczędne źródła światła, ale także poprzez zarządzanie energią i zainstalowanie chociażby czujek.

Tam gdzie jest wentylacja, klimatyzacja również można pokusić się o instalacje nowoczesne, przynoszące oszczędności czy też o montaż czujników, wykrywających w mieszkaniach obecność człowieka. Czujniki takie współdziałają z instalacją cieplną i po wykryciu ruchu w domu, uruchamiają ogrzewanie. W pozostałych przypadkach utrzymują temperaturę na podstawowym poziomie. To, oczywiście, tylko przykłady.

Jak ocenia się koszty inwestycji, które prowadzą do energooszczędności?

Przede wszystkim niezbędny jest dobry audyt energetyczny, który pozwala zidentyfikować słabe strony instalacji. Kolejnym etapem jest już inżynierski opis i propozycja modernizacji. Na ogół modernizuje się najpierw to, co pozwala uzyskać najszybciej wymierne efekty. To zaś co dotyczy środowiska, jak chociażby nieszczelności instalacji i ryzyko ucieczki czynnika chłodniczego, pozostaje poza dyskusją – to trzeba zrobić zawsze.

Przepisy krajowe i europejskie wymuszają ich modernizację w pierwszej kolejności. Energooszczędność więc jest jednoznaczna z przyjaznym dla środowiska funkcjonowaniem instalacji. Nie będzie zielonym budynkiem np. budynek, w którym instalacja jest nieszczelna, a wydostające się z niej gazy niszczą warstwę ozonową. Nie będzie on też energooszczędny dla właściciela, ponieważ poza karami, które czasami musi za to uiścić, wypuszczane do atmosfery tony freonu dają wcale niebagatelne kwoty.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Natomiast bez wielkich nakładów w każdym budynku można zaoszczędzić energię i chronić środowisko, poprzez np. segregowanie odpadów, właściwe wykorzystanie palet i opakowań, składowanie pojemników po olejach, środkach chemicznych itp.

W budynkach komercyjnych recycling jest bardziej powszechny niż w mieszkalnych, aczkolwiek postęp i tu jest już zauważalny. Potrzeba jednak jeszcze czasu, by np. segregacja odpadów stała się wszędzie czymś naturalnym.

Należy też pamiętać, że konkretne działania proenergooszczędne, proekologiczne mają wsparcie finansowe. Są dotacje, dofinansowanie na odnawialne źródła energii i recycling, na modernizację instalacji, by gazy nie niszczyły warstwy ozonowej. I dobrze. Dlaczego mamy być krajem zużywającym kilkakrotnie więcej energii niż inne?

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17347|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10831|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10406|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl