CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Jak zaoszczędzić na eksploatacji? (wywiad)

Z Piotrem Krysztofikiem – dyrektorem zarządzającym Trane Polska Sp. z o.o. o inwestycjach przyjaznych dla portfela i środowiska rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz: Jeśli buduje się nowy budynek, można pozwolić sobie na rozwiązania energooszczędne, ale większość zasobów stanowią budynki wcześniejsze. Trudno więc mówić o jednakowych szansach na energooszczędność w zasobach starych i nowych.

Piotr Krysztofik: To prawda, jeśli oczywiście jest na to budżet, można obecnie wybudować budynek energooszczędny, ekologiczny z nowoczesnymi instalacjami. Duża część budynków, to rzeczywiście budynki istniejące, od dawna używane, ale je również można unowocześnić i sprawić, by były bardziej przyjazne dla portfela i natury. Przy tym należy pamiętać, że segment budynków mieszkalnych różni się zasadniczo od segmentu budynków komercyjnych, biurowych. W budynkach mieszkalnych instalacji jest niewiele: grzewcza, wentylacyjna, czasami klimatyzacyjna.

Biurowce mają więcej instalacji bardziej technologicznie zaawansowanych i koszty ich utrzymania w związku z tym – te związane z energią – w zależności od technologii, mają 40–60 proc. udział w ogólnych kosztach eksploatacji budynku. Resztę kosztów zaś stanowią w dużej mierze części do instalacji i niewielki procentowy udział mają koszty operacyjne, kontrakty serwisowe. Części do instalacji stanowią zazwyczaj dużą pozycję w budżecie, zwłaszcza, gdy nie dba się specjalnie o prewencję. Od prewencyjnego serwisowania w dużej mierze zależy awaryjność budynku. Jeśli budynek jest awaryjny, koszty jego utrzymania rosną.

Budynek awaryjny, czyli jaki? Z wadliwą instalacją?

Awaryjność budynku nie musi być jednoznaczna z zastosowaniem złej technologii czy złych instalacji. Budynek może być awaryjny, jeśli nie ma zapewnionej odpowiedniej obsługi serwisowej. Nie bez powodu mówi się często i przekonuje do prewencyjnego serwisu, bo usuwanie awarii instalacji zwiększa koszty utrzymania budynku i udział w nich kosztów związanych z energią. A jest przecież ogólny trend do oszczędzania energii, wynikający nie tylko z mody na ekologię, ale także z systematycznego wzrostu kosztów energii. Nic więc dziwnego, że interesują się tym użytkownicy budynków, firmy, które oferują różne rozwiązania w tej branży oraz facility management, który chce zaoszczędzić na kosztach utrzymania dla właścicieli i przy okazji też zarobić.

Mówimy o budynkach nowych, a co z tymi już istniejącymi?

Jeśli to jest, np. biurowiec użytkowany od lat, to wiele można zrobić, poczynając od automatyki budynku, która często jest niekompletna albo źle zaprogramowana. Na lepszym zarządzaniu tymi instalacjami, już można mieć oszczędności, potem wymieniając istniejące instalacje na nowocześniejsze, lepsze rozwiązania mniej energochłonne, zyskujemy kolejne oszczędności. Najprostszą rzeczą jest oświetlenie – prosta wymiana żarówek, instalacja czujników już daje finansowe efekty. Stopa zwrotu poniesionych nakładów finansowych wynosi tu trzy lata.

Można jednak w budynku znaleźć instalacje, które zwracają się w czasie krótszym niż 2 lata, np. stare instalacje wody lodowej, zaprojektowane ze stałym przepływem. Wymieniając instalację na nowocześniejszą ze zmiennymi przepływami wody, co jest jednoznaczne z oszczędnością. Wprowadzając automatykę, zmienne przepływy i kontrolę szczytowych obciążeń, lepiej zarządza się instalacjami. Sprawność maszyn bowiem jest różna przy różnych obciążeniach. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której urządzenia pracują na optymalnej wydajności, a to też daje oszczędności i ma wpływ na stopę zwrotu. Chiller w budynku pracuje 1500–2000 godzin w ciągu roku. W przemyśle nawet 4000 godzin. W każdym z tych przypadków stopa zwrotu będzie inna. Zwrot nakładów nastąpi szybciej oczywiście w przemyśle.

Dochodzi do tego jeszcze kwestia utrzymania instalacji. Tutaj można też sporo zaoszczędzić i chronić środowisko, bo każda awaria instalacji – to emitowanie czynnika chłodniczego do atmosfery. Generalnie utrzymanie instalacji budynkowych jest dość kosztowne, zwłaszcza gdy zawierana jest umowa jedynie na przeglądy. Każda awaria, to koszt naprawy i zakupu części.

Daje się zauważyć jednak zmianę podejścia do serwisu wśród inwestorów, którzy są już świadomi tego, że umowa na pełną obsługę i utrzymanie w sprawności instalacji, choć droższa, w ostatecznym rozrachunku obniża koszty utrzymania budynku, ponieważ dostawca instalacji monitoruje pracę instalacji i stara się nie dopuścić do poważnych awarii. A koszt usunięcia poważnej awarii np. naprawa zamrożonego parownika w dużym agregacie chłodniczym może przekroczyć nawet 100 tys. euro. A w naszym klimacie nie jest to wcale rzadkość. W Polsce tylko nasz serwis spotyka się z kilkunastoma takimi przypadkami rocznie, a w naszej części Europy jest to kilkadziesiąt przypadków. Nawet w prawidłowo zaprojektowanych, będących pod nadzorem instalacjach to się zdarza.

Warto więc instalacje potraktować jak zdrowie: badania profilaktyczne pozwalają zapobiec poważnym chorobom, a serwis prewencyjny instalacji pozwala zapobiec awariom, a więc zarówno stratom finansowym, jak i szkodzeniu środowisku naturalnemu.

Takie czuwanie nad stanem i sprawnością instalacji ułatwia niewątpliwie, wchodzący na polski rynek inteligentny monitoring, umożliwiający zbieranie i analizę informacji o pracy instalacji. Dane wybranych punktów pomiarowych w systemie HVAC są zbierane a następnie analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie. Po upływie np. pół roku otrzymujemy raport, wskazujący słabe punkty budynku, np. źle zadane temperatury w pomieszczeniach, nastawy agregatów czy też niewłaściwe sterowanie pompami. Konsultant w oparciu o raport podaje jakie straty energii z tego powodu ponosi właściciel, a także jakie rozwiązania można zastosować, by eliminować słabe punkty i zaoszczędzić na energii. Nie są to drogie usługi – ich koszt wynosi kilkaset euro miesięcznie.

Czy w Pana opinii da się tak zmodernizować standardowy budynek mieszkalny, by mógł stać się budynkiem zielonym?

Oczywiście, że tak. Sprawy związane z energią są tak samo prawdziwe w budynku mieszkalnym, jak i w biurowym. Może w budynku mieszkalnym proporcje składowych kosztów utrzymania będą różniły się od struktury kosztów w biurowcach, ponieważ jest mniej instalacji, ale np. straty ciepła są wszędzie i mogą być eliminowane poprzez modernizację instalacji cieplnej. Energię elektryczną zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, można oszczędzać nie tylko poprzez wymianę tradycyjnych na energooszczędne źródła światła, ale także poprzez zarządzanie energią i zainstalowanie chociażby czujek.

Tam gdzie jest wentylacja, klimatyzacja również można pokusić się o instalacje nowoczesne, przynoszące oszczędności czy też o montaż czujników, wykrywających w mieszkaniach obecność człowieka. Czujniki takie współdziałają z instalacją cieplną i po wykryciu ruchu w domu, uruchamiają ogrzewanie. W pozostałych przypadkach utrzymują temperaturę na podstawowym poziomie. To, oczywiście, tylko przykłady.

Jak ocenia się koszty inwestycji, które prowadzą do energooszczędności?

Przede wszystkim niezbędny jest dobry audyt energetyczny, który pozwala zidentyfikować słabe strony instalacji. Kolejnym etapem jest już inżynierski opis i propozycja modernizacji. Na ogół modernizuje się najpierw to, co pozwala uzyskać najszybciej wymierne efekty. To zaś co dotyczy środowiska, jak chociażby nieszczelności instalacji i ryzyko ucieczki czynnika chłodniczego, pozostaje poza dyskusją – to trzeba zrobić zawsze.

Przepisy krajowe i europejskie wymuszają ich modernizację w pierwszej kolejności. Energooszczędność więc jest jednoznaczna z przyjaznym dla środowiska funkcjonowaniem instalacji. Nie będzie zielonym budynkiem np. budynek, w którym instalacja jest nieszczelna, a wydostające się z niej gazy niszczą warstwę ozonową. Nie będzie on też energooszczędny dla właściciela, ponieważ poza karami, które czasami musi za to uiścić, wypuszczane do atmosfery tony freonu dają wcale niebagatelne kwoty.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Natomiast bez wielkich nakładów w każdym budynku można zaoszczędzić energię i chronić środowisko, poprzez np. segregowanie odpadów, właściwe wykorzystanie palet i opakowań, składowanie pojemników po olejach, środkach chemicznych itp.

W budynkach komercyjnych recycling jest bardziej powszechny niż w mieszkalnych, aczkolwiek postęp i tu jest już zauważalny. Potrzeba jednak jeszcze czasu, by np. segregacja odpadów stała się wszędzie czymś naturalnym.

Należy też pamiętać, że konkretne działania proenergooszczędne, proekologiczne mają wsparcie finansowe. Są dotacje, dofinansowanie na odnawialne źródła energii i recycling, na modernizację instalacji, by gazy nie niszczyły warstwy ozonowej. I dobrze. Dlaczego mamy być krajem zużywającym kilkakrotnie więcej energii niż inne?

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19672|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16908|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl