CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zasady wynajmowania lokali komunalnych

Paweł Puch  |  Administrator 3/2012  |  06.09.2012
Zasady wynajmowania lokali komunalnych
Zasady wynajmowania lokali komunalnych
sxc.hu

Administratorem danych członków wspólnoty mieszkaniowej jest wspólnota i to na niej spoczywają obowiązki wynikające z Ustawy o ochronie danych osobowych. To na wspólnocie ciąży obowiązek opracowania i wdrożenia polityki bezpieczeństwa nawet wówczas gdy tylko zarządca przetwarza te dane – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, decyzją w sprawie przetwarzania danych osobowych przez wspólnotę mieszkaniową, nakazał usunięcie uchybień w procesie przetwarzania danych osobowych poprzez opracowanie i wdrożenie polityki bezpieczeństwa i wyznaczenie administratora bezpieczeństwa informacji.

Członkowie zarządu wspólnoty, poinformowali, iż wspólnota nie przetwarza danych osobowych mieszkańców. Żadne dokumenty wspólnoty i jej mieszkańców nie są i nie były przechowywane w siedzibie wspólnoty. Wobec powyższego, zdaniem wspólnoty, po jej stronie nie wystąpił i nie występuje obowiązek opracowania i wdrożenia polityki bezpieczeństwa, ponieważ jest ona bezprzedmiotowa.

Gdy sprawa trafiła na wokandę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną i ma prawo dostępu do dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomością.

Współwłaściciele nieruchomości wspólnej dla prawidłowego zarządzania muszą znać dane osobowe pozostałych współwłaścicieli.

Wspólnota mieszkaniowa jest zatem z mocy prawa uprawniona do przetwarzania danych osobowych swoich członków. Administratorem danych członków wspólnoty jest sama wspólnota, gdyż jest ona podmiotem praw i obowiązków. W związku z tym na niej spoczywają obowiązki wynikające z Ustawy o ochronie danych osobowych. Zarząd wspólnoty działa jako jej organ, a zarządca pełni zazwyczaj rolę podmiotu, o którym mowa w art. 31 cytowanej ustawy, a więc podmiotu, któremu administrator danych powierzył ich przetwarzanie. Jednakże jego status uzależniony jest od konstrukcji umowy, którą zawarł ze wspólnotą.

Administrator danych osobowych nie może przenieść swojej odpowiedzialności na zleceniobiorcę, któremu powierzył przetwarzanie części bądź całości swoich zbiorów danych osobowych. Tak więc to wspólnota mieszkaniowa jest z mocy ustawy administratorem danych osobowych, nawet gdy powierzy zadanie przetwarzania danych zarządcy nieruchomości.

W myśl art. 29 ust. 1 Ustawy o własności lokali (UWL), zarząd lub zarządca, któremu zarząd powierzono jest obowiązany prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej. Wspólnota jak i zarządca, są zobligowani stosować wymagania odnoszące się do zabezpieczenia danych, zgodnie z normami art. 36–39 Ustawy o ochronie danych osobowych, w tym opracowanie i wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz wyznaczenie administratora bezpieczeństwa, o jakim mowa w art. 36 ust. 2 i 3 powołanej ustawy.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Sąd nie podzielił zarzutów wspólnoty mieszkaniowej, że nie stosuje się do niej zapisów Ustawy o ochronie danych osobowych tak jak do osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych. Sąd nie podzielił również zarzutu wspólnoty, że spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej, o którym mowa w art. 29 UWL, i prowadzony przez wspólnotę w formie papierowego spisu nie stanowi zbioru danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych, bowiem prowadzony przez nią spis nie pozwala na dostęp do danych według żadnego kryterium. Wskazać należy, że nie ma podstaw, aby zakładać, że dane osobowe mają być dostępne według kryteriów osobowych, rozumianych jako zapewniające dostęp do danych identyfikacyjnych gdyż ustawa nie posługuje się takim pojęciem. Przede wszystkim jednak wyróżnienie kategorii „kryterium osobowe” jest zbędne, gdyż każde kryterium, które umożliwia dostęp do danych osobowych czyli informacji dotyczących osób fizycznych jest kryterium osobowym. Ponadto wskazać należy, że Ustawę o ochronie danych osobowych stosuje się nie tylko w przypadku przetwarzania w zbiorach danych, lecz także w zbiorach ewidencyjnych. Tak więc nawet jeżeli dla wspólnoty prowadzona jest dokumentacja papierowa zawierająca dane osobowe członka wspólnoty, to i tak nie można stwierdzić, że wspólnota ta nie prowadzi zbioru danych osobowych w rozumieniu art. 7 pkt 1 powyższej ustawy.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt II SA/Wa 2136/11)

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17306|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10799|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl