CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nakłady na docieplenie budynku

M CH  |  Administrator 3/2012  |  12.09.2012
Nakłady na docieplenie budynku
Nakłady na docieplenie budynku
sxc.hu

Skoro spółdzielnia zdecydowała się na dokonanie dodatkowych odpisów na fundusz remontowy i z tego funduszu sfinansuje nakłady na docieplenie budynku to znaczy to, że kosztem uzyskania przychodów w świetle UPDOP są odpisy na fundusz remontowy.

W związku z planami wykonania docieplenia budynku należącego do spółdzielni mieszkaniowej pojawił się problem z ustaleniem kwalifikacji podatkowej nakładów na ten cel oraz opłat na sfinansowanie tych nakładów.

Budynek spółdzielni został sfinansowany wkładami członków oraz funduszem zasobowym spółdzielni. Nieruchomość została oddana do użytkowania w 1990 r. i na podstawie wówczas obowiązujących przepisów, wprowadzona do ewidencji bilansowej środków trwałych, jako odrębny obiekt inwentarzowy stanowiący zasób mieszkaniowy.

Zgodnie z art. 16 c pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) budynek ten nie podlega amortyzacji. Dodatkowo po wyodrębnieniu i przeniesieniu własności części lokali znajdujących się w budynku nadal pozostaje on jako pozycja w ewidencji bilansowej środków trwałych – odrębny obiekt inwentarzowy.

W przedmiotowej nieruchomości znajdowały się cztery typy lokali:

  • lokale mieszkalne o statusie lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu;
  • lokale użytkowe o statusie własnościowego prawa do lokalu;
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną własność poszczególnych właścicieli;
  • lokale użytkowe w najmie stanowiące mienie spółdzielni.
  • 

Docieplenie (zobacz: Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków), które chce wykonać spółdzielnia, będzie stanowiło ulepszenie istniejącego budynku, a wydatki poniesione na ten cel znacznie przewyższą kwotę 3 500,00 zł. W związku z tym odpisy na fundusz remontowy w części dotyczącej nakładów na docieplenie budynku nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Organ podatkowy dokonujący interpretacji wskazał, że Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) nie definiuje przychodów podatkowych.

Niemniej, mając na uwadze ugruntowane stanowisko doktryny, do tej kategorii zaliczone są wszelkie przysporzenia podatnika, które mają charakter definitywny, powiększający jego aktywa, którymi może zarządzać jak własnymi. Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, organ podatkowy posiłkując się art. 16g ust. 13 UPDOP uznał za środki trwałe takie ulepszenia, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Organ podatkowy uznał, że prace polegające na dociepleniu budynku będą miały istotny wpływ na poprawę jakości warunków eksploatacyjnych znajdujących się w nim lokali. W konsekwencji zarówno nakłady przypadające na lokale mieszkalne wyodrębnione, jak i niewyodrębnione nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, ponieważ kosztem podatkowym będą odpisy i wpłaty na fundusz remontowy utworzony przez spółdzielnię. Tym samym opłaty wnoszone przez użytkowników lokali mieszkalnych będą stanowiły przychód w dacie otrzymania, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 UPDOP.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Natomiast w przypadku lokali użytkowych (zobacz inne treści: lokal użytkowy), niewchodzących w skład zasobu mieszkaniowego spółdzielni sytuacja będzie inna bowiem działalność w nich prowadzona nie jest niezbędna ani do prawidłowego funkcjonowania ani do prawidłowego korzystania z pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego też nie można utworzyć odpisów i dokonywać wpłat na fundusz remontowy, który mógłby stanowić koszt uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a wspomnianej ustawy).

Chociaż wydatki te, jako zwiększające wartość początkową lokali użytkowych, będą kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, co spowoduje, że spółdzielnia będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od podwyższonej wartości. Co do opłat wnoszonych przez użytkowników lokali użytkowych, będą one stanowiły, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy – przychód podatkowy.

(Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 stycznia 2012 r., sygn. ILPB3/423-725/10/11-S-2/JG,
www.mf.gov.pl)

Czytaj dalej: Remonty we wspólnocie mieszkaniowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11086|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10664|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl