• Terminarz Zarządcy 2021
 • Czy refinansowanie kredytu mieszkaniowego się opłaca?
 • Kim zastąpić czujnego sąsiada?
 • Ekonomiczne gospodarowanie wodą w budynku – monitorowanie i ograniczanie zużycia wody
 • [Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

Polecane Artykuły (finanse)

Terminarz Zarządcy 2021

21.07.2020
„Terminarz Zarządcy” – to publikacja skierowana do osób zawodowo związanych z branżą zarządzania: nieruchomościami spółdzielczymi i wspólnot mieszkaniowych, zasobami publicznymi, obiektami komercyjnymi. To nie tylko czytelne kalendarium i miejsce na notatki, ale przede...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Czy refinansowanie kredytu mieszkaniowego się opłaca?

01.09.2020
Wbrew temu, co wciąż może sądzić wiele osób, posiadacz kredytu mieszkaniowego nie jest „przywiązany” do jednego banku aż do czasu zakończenia spłaty swojego długu. Spora część kredytobiorców może tak myśleć, ponieważ refinansowanie kredytu mieszkaniowego wciąż nie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Ekonomiczne gospodarowanie wodą w budynku – monitorowanie...

19.08.2020
Rozliczenie wody zużytej na danej nieruchomości i próba optymalizacji lub modernizacji instalacji wodociągowej, by użytkownicy lokali płacili za wodę faktycznie zużytą w danym lokalu i sprawiedliwie za wodę zużytą na cele wspólne, to nie jedyne stojące przed zarządcą...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

[Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

18.05.2020
Jak pogodzić rosnące minimalne stawki godzinowe ze zrozumiałymi oczekiwaniami finansowymi firm ochroniarskich, gdzie koszty pracownicze stanowią nawet ponad 90 proc. ich wynagrodzenia? Jest na to prosty i tani sposób, doceniony już w prestiżowym konkursie Think Big.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Nakłady na docieplenie budynku

M CH  |  Administrator 3/2012  |  12.09.2012
Nakłady na docieplenie budynku
Nakłady na docieplenie budynku
sxc.hu

Skoro spółdzielnia zdecydowała się na dokonanie dodatkowych odpisów na fundusz remontowy i z tego funduszu sfinansuje nakłady na docieplenie budynku to znaczy to, że kosztem uzyskania przychodów w świetle UPDOP są odpisy na fundusz remontowy.

W związku z planami wykonania docieplenia budynku należącego do spółdzielni mieszkaniowej pojawił się problem z ustaleniem kwalifikacji podatkowej nakładów na ten cel oraz opłat na sfinansowanie tych nakładów.

Budynek spółdzielni został sfinansowany wkładami członków oraz funduszem zasobowym spółdzielni. Nieruchomość została oddana do użytkowania w 1990 r. i na podstawie wówczas obowiązujących przepisów, wprowadzona do ewidencji bilansowej środków trwałych, jako odrębny obiekt inwentarzowy stanowiący zasób mieszkaniowy.

Zgodnie z art. 16 c pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) budynek ten nie podlega amortyzacji. Dodatkowo po wyodrębnieniu i przeniesieniu własności części lokali znajdujących się w budynku nadal pozostaje on jako pozycja w ewidencji bilansowej środków trwałych – odrębny obiekt inwentarzowy.

W przedmiotowej nieruchomości znajdowały się cztery typy lokali:

 • lokale mieszkalne o statusie lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu;
 • lokale użytkowe o statusie własnościowego prawa do lokalu;
 • lokale mieszkalne stanowiące odrębną własność poszczególnych właścicieli;
 • lokale użytkowe w najmie stanowiące mienie spółdzielni.
 • 

Docieplenie (zobacz: Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków), które chce wykonać spółdzielnia, będzie stanowiło ulepszenie istniejącego budynku, a wydatki poniesione na ten cel znacznie przewyższą kwotę 3 500,00 zł. W związku z tym odpisy na fundusz remontowy w części dotyczącej nakładów na docieplenie budynku nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Organ podatkowy dokonujący interpretacji wskazał, że Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) nie definiuje przychodów podatkowych.

Niemniej, mając na uwadze ugruntowane stanowisko doktryny, do tej kategorii zaliczone są wszelkie przysporzenia podatnika, które mają charakter definitywny, powiększający jego aktywa, którymi może zarządzać jak własnymi. Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, organ podatkowy posiłkując się art. 16g ust. 13 UPDOP uznał za środki trwałe takie ulepszenia, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Organ podatkowy uznał, że prace polegające na dociepleniu budynku będą miały istotny wpływ na poprawę jakości warunków eksploatacyjnych znajdujących się w nim lokali. W konsekwencji zarówno nakłady przypadające na lokale mieszkalne wyodrębnione, jak i niewyodrębnione nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, ponieważ kosztem podatkowym będą odpisy i wpłaty na fundusz remontowy utworzony przez spółdzielnię. Tym samym opłaty wnoszone przez użytkowników lokali mieszkalnych będą stanowiły przychód w dacie otrzymania, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 UPDOP.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Natomiast w przypadku lokali użytkowych (zobacz inne treści: lokal użytkowy), niewchodzących w skład zasobu mieszkaniowego spółdzielni sytuacja będzie inna bowiem działalność w nich prowadzona nie jest niezbędna ani do prawidłowego funkcjonowania ani do prawidłowego korzystania z pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego też nie można utworzyć odpisów i dokonywać wpłat na fundusz remontowy, który mógłby stanowić koszt uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a wspomnianej ustawy).

Chociaż wydatki te, jako zwiększające wartość początkową lokali użytkowych, będą kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, co spowoduje, że spółdzielnia będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od podwyższonej wartości. Co do opłat wnoszonych przez użytkowników lokali użytkowych, będą one stanowiły, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy – przychód podatkowy.

(Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 stycznia 2012 r., sygn. ILPB3/423-725/10/11-S-2/JG,
www.mf.gov.pl)

Czytaj dalej: Remonty we wspólnocie mieszkaniowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Sąsiedzkie spory
 • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16986|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12050|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl