CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nakłady na docieplenie budynku

M CH  |  Administrator 3/2012  |  12.09.2012
Nakłady na docieplenie budynku
Nakłady na docieplenie budynku
sxc.hu

Skoro spółdzielnia zdecydowała się na dokonanie dodatkowych odpisów na fundusz remontowy i z tego funduszu sfinansuje nakłady na docieplenie budynku to znaczy to, że kosztem uzyskania przychodów w świetle UPDOP są odpisy na fundusz remontowy.

W związku z planami wykonania docieplenia budynku należącego do spółdzielni mieszkaniowej pojawił się problem z ustaleniem kwalifikacji podatkowej nakładów na ten cel oraz opłat na sfinansowanie tych nakładów.

Budynek spółdzielni został sfinansowany wkładami członków oraz funduszem zasobowym spółdzielni. Nieruchomość została oddana do użytkowania w 1990 r. i na podstawie wówczas obowiązujących przepisów, wprowadzona do ewidencji bilansowej środków trwałych, jako odrębny obiekt inwentarzowy stanowiący zasób mieszkaniowy.

Zgodnie z art. 16 c pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) budynek ten nie podlega amortyzacji. Dodatkowo po wyodrębnieniu i przeniesieniu własności części lokali znajdujących się w budynku nadal pozostaje on jako pozycja w ewidencji bilansowej środków trwałych – odrębny obiekt inwentarzowy.

W przedmiotowej nieruchomości znajdowały się cztery typy lokali:

  • lokale mieszkalne o statusie lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu;
  • lokale użytkowe o statusie własnościowego prawa do lokalu;
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną własność poszczególnych właścicieli;
  • lokale użytkowe w najmie stanowiące mienie spółdzielni.
  • 

Docieplenie (zobacz: Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków), które chce wykonać spółdzielnia, będzie stanowiło ulepszenie istniejącego budynku, a wydatki poniesione na ten cel znacznie przewyższą kwotę 3 500,00 zł. W związku z tym odpisy na fundusz remontowy w części dotyczącej nakładów na docieplenie budynku nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Organ podatkowy dokonujący interpretacji wskazał, że Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) nie definiuje przychodów podatkowych.

Niemniej, mając na uwadze ugruntowane stanowisko doktryny, do tej kategorii zaliczone są wszelkie przysporzenia podatnika, które mają charakter definitywny, powiększający jego aktywa, którymi może zarządzać jak własnymi. Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, organ podatkowy posiłkując się art. 16g ust. 13 UPDOP uznał za środki trwałe takie ulepszenia, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Organ podatkowy uznał, że prace polegające na dociepleniu budynku będą miały istotny wpływ na poprawę jakości warunków eksploatacyjnych znajdujących się w nim lokali. W konsekwencji zarówno nakłady przypadające na lokale mieszkalne wyodrębnione, jak i niewyodrębnione nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, ponieważ kosztem podatkowym będą odpisy i wpłaty na fundusz remontowy utworzony przez spółdzielnię. Tym samym opłaty wnoszone przez użytkowników lokali mieszkalnych będą stanowiły przychód w dacie otrzymania, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 UPDOP.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Natomiast w przypadku lokali użytkowych (zobacz inne treści: lokal użytkowy), niewchodzących w skład zasobu mieszkaniowego spółdzielni sytuacja będzie inna bowiem działalność w nich prowadzona nie jest niezbędna ani do prawidłowego funkcjonowania ani do prawidłowego korzystania z pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego też nie można utworzyć odpisów i dokonywać wpłat na fundusz remontowy, który mógłby stanowić koszt uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a wspomnianej ustawy).

Chociaż wydatki te, jako zwiększające wartość początkową lokali użytkowych, będą kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, co spowoduje, że spółdzielnia będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od podwyższonej wartości. Co do opłat wnoszonych przez użytkowników lokali użytkowych, będą one stanowiły, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy – przychód podatkowy.

(Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 stycznia 2012 r., sygn. ILPB3/423-725/10/11-S-2/JG,
www.mf.gov.pl)

Czytaj dalej: Remonty we wspólnocie mieszkaniowej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10545|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10115|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl