CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

O garażach raz jeszcze…

O garażach raz jeszcze…
O garażach raz jeszcze…
sxc.hu

W jednym z poprzednich numerów Administratora (Administrator 12/2011, str. 22) pisałam o problemach z opodatkowaniem garaży w budynkach mieszkalnych. Orzecznictwo było w tej mierze niejednolite. Niestety w lutowej uchwale NSA wskazał kierunek, w jakim z pewnością pójdą organy podatkowe – a w konsekwencji podatek od garaży bardzo wzrośnie (zob. Podatek od garaży).

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doniosłą rolę uchwały, która zostaje podjęta w składzie siedmiu sędziów. Dzieje się tak wtedy, gdy dany problem wymaga rozstrzygnięcia poważnych wątpliwości, jakie zwykle wiążą się z rozbieżnym orzecznictwem. Zgodnie z Ustawą o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchwała podjęta w konkretnej sprawie zawiera rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości. Istotne jednak jest to, że w kolejnych sprawach rozstrzyganych przez sądy treść uchwały obliguje do wyrokowania w identyczny sposób. Jeżeli jakikolwiek skład sądu administracyjnego nie podziela stanowiska zajętego w uchwale składu siedmiu sędziów, musi przedstawić swoje wątpliwości do rozstrzygnięcia w drodze kolejnej uchwały siedmiu sędziów. Należy więc raczej przyjąć, że stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczące podatku od nieruchomości utrzyma się.

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 27.02.2012 r. (sygn. akt II FPS 4/11) orzekł, że: „W świetle art. 2 ust. 1 pkt 2 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) tej ustawy.” Chodzi tu o stawkę 7,36 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Co podlega podatkowi od nieruchomości?

Zgodnie z art. 2 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPOL) podatkowi podlegają:

  • grunty,
  • budynki lub ich części,
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Garaże mogą znajdować się w odrębnym budynku (garażowym) albo stanowić część budynku mieszkalnego. Jeżeli garaż jest osobnym budynkiem jego opodatkowanie nie przedstawia większych trudności. W art. 5 UPOL, który określa stawki podatku dla poszczególnych obiektów wymienia się m.in. budynki pozostałe, tzn. takie które nie mają charakteru mieszkalnego lub które nie zostały zajęte na określone w ustawie cele. Stawka wynosi 7,36 zł od 1 m.kw.

Jeżeli jednak garaż znajduje się w budynku mieszkalnym nie można dla niego „dopasować” żadnej specjalnej stawki. Są one bowiem przyporządkowane do poszczególnych typów budynków albo funkcji, jaką spełniają. Ustawodawca przewidział następujące przypadki:

  • budynki (lub ich części) mieszkalne nie zajęte na działalność gospodarczą – ze stawką 0,70 gr od m.kw.,
  • budynki (lub ich części) mieszkalne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej – ze stawką 21,94 zł od m.kw.

Pozostałe stawki są przyporządkowane do budynków innych niż mieszkalne.

Problem z opodatkowaniem garaży ma swoje źródło w konstrukcji ustawy, która nie wprowadza w ogóle pojęcia „lokalu”, jako osobnego przedmiotu opodatkowania. Lokal jest częścią budynku i to niezależnie od jego statusu prawnego. Może to być lokal będący odrębną własnością, jak i lokal niewyodrębniony. Co więcej, pojęcie „części budynku” użyte w ustawie nie musi być tożsame z „lokalem”; może to być np. piwnica, suszarnia, strych itd. Jeżeli jakakolwiek część budynku mieszkalnego zostaje zajęta na działalność gospodarczą, stawka podatku wzrasta – ale tylko dla tej powierzchni, która jest faktycznie zajęta na działalność. Co do tego nie ma i nigdy nie było sporów ani rozbieżności w orzecznictwie.

Pozostała powierzchnia budynków mieszkalnych powinna być opodatkowana taką samą, niską stawką podatku; ustawa nie wprowadza bowiem innej możliwości.

Tymczasem NSA uznał, że te części budynków mieszkalnych, które nie są lokalami mieszkalnymi powinny być opodatkowane stawką właściwą dla budynków (lub ich części) pozostałych; garaż nie spełnia bowiem funkcji mieszkalnych. Przyjął jednak, że wniosek ten dotyczy wyłącznie lokali stanowiących odrębną własność (współwłasność). „W sytuacji, gdy garaż stanowi przedmiot opodatkowania odrębny od innych części budynku nie dzieli losu innych części tego budynku (mieszkalnych), nawet jeżeli cały budynek ma charakter mieszkalny”. Natomiast te garaże, które są częścią nieruchomości wspólnej należy dla celów podatkowych traktować jak część budynku mieszkalnego i opodatkować stawką właściwą dla lokali mieszkalnych. Należy je bowiem traktować jak pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego.

NSA nie uznał jednak, „że zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależności od tego, czy są one lokalem stanowiącym odrębną własność, a w konsekwencji odrębny przedmiot opodatkowania, czy stanowią jedynie przynależność lokalu mieszkalnego, stanowiło naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP”.

Czytaj dalej: Kto jest podatnikiem?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10945|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10524|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl