CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

O garażach raz jeszcze…

O garażach raz jeszcze…
O garażach raz jeszcze…
sxc.hu

W jednym z poprzednich numerów Administratora (Administrator 12/2011, str. 22) pisałam o problemach z opodatkowaniem garaży w budynkach mieszkalnych. Orzecznictwo było w tej mierze niejednolite. Niestety w lutowej uchwale NSA wskazał kierunek, w jakim z pewnością pójdą organy podatkowe – a w konsekwencji podatek od garaży bardzo wzrośnie (zob. Podatek od garaży).

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doniosłą rolę uchwały, która zostaje podjęta w składzie siedmiu sędziów. Dzieje się tak wtedy, gdy dany problem wymaga rozstrzygnięcia poważnych wątpliwości, jakie zwykle wiążą się z rozbieżnym orzecznictwem. Zgodnie z Ustawą o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchwała podjęta w konkretnej sprawie zawiera rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości. Istotne jednak jest to, że w kolejnych sprawach rozstrzyganych przez sądy treść uchwały obliguje do wyrokowania w identyczny sposób. Jeżeli jakikolwiek skład sądu administracyjnego nie podziela stanowiska zajętego w uchwale składu siedmiu sędziów, musi przedstawić swoje wątpliwości do rozstrzygnięcia w drodze kolejnej uchwały siedmiu sędziów. Należy więc raczej przyjąć, że stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczące podatku od nieruchomości utrzyma się.

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 27.02.2012 r. (sygn. akt II FPS 4/11) orzekł, że: „W świetle art. 2 ust. 1 pkt 2 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) tej ustawy.” Chodzi tu o stawkę 7,36 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Co podlega podatkowi od nieruchomości?

Zgodnie z art. 2 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPOL) podatkowi podlegają:

  • grunty,
  • budynki lub ich części,
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Garaże mogą znajdować się w odrębnym budynku (garażowym) albo stanowić część budynku mieszkalnego. Jeżeli garaż jest osobnym budynkiem jego opodatkowanie nie przedstawia większych trudności. W art. 5 UPOL, który określa stawki podatku dla poszczególnych obiektów wymienia się m.in. budynki pozostałe, tzn. takie które nie mają charakteru mieszkalnego lub które nie zostały zajęte na określone w ustawie cele. Stawka wynosi 7,36 zł od 1 m.kw.

Jeżeli jednak garaż znajduje się w budynku mieszkalnym nie można dla niego „dopasować” żadnej specjalnej stawki. Są one bowiem przyporządkowane do poszczególnych typów budynków albo funkcji, jaką spełniają. Ustawodawca przewidział następujące przypadki:

  • budynki (lub ich części) mieszkalne nie zajęte na działalność gospodarczą – ze stawką 0,70 gr od m.kw.,
  • budynki (lub ich części) mieszkalne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej – ze stawką 21,94 zł od m.kw.

Pozostałe stawki są przyporządkowane do budynków innych niż mieszkalne.

Problem z opodatkowaniem garaży ma swoje źródło w konstrukcji ustawy, która nie wprowadza w ogóle pojęcia „lokalu”, jako osobnego przedmiotu opodatkowania. Lokal jest częścią budynku i to niezależnie od jego statusu prawnego. Może to być lokal będący odrębną własnością, jak i lokal niewyodrębniony. Co więcej, pojęcie „części budynku” użyte w ustawie nie musi być tożsame z „lokalem”; może to być np. piwnica, suszarnia, strych itd. Jeżeli jakakolwiek część budynku mieszkalnego zostaje zajęta na działalność gospodarczą, stawka podatku wzrasta – ale tylko dla tej powierzchni, która jest faktycznie zajęta na działalność. Co do tego nie ma i nigdy nie było sporów ani rozbieżności w orzecznictwie.

Pozostała powierzchnia budynków mieszkalnych powinna być opodatkowana taką samą, niską stawką podatku; ustawa nie wprowadza bowiem innej możliwości.

Tymczasem NSA uznał, że te części budynków mieszkalnych, które nie są lokalami mieszkalnymi powinny być opodatkowane stawką właściwą dla budynków (lub ich części) pozostałych; garaż nie spełnia bowiem funkcji mieszkalnych. Przyjął jednak, że wniosek ten dotyczy wyłącznie lokali stanowiących odrębną własność (współwłasność). „W sytuacji, gdy garaż stanowi przedmiot opodatkowania odrębny od innych części budynku nie dzieli losu innych części tego budynku (mieszkalnych), nawet jeżeli cały budynek ma charakter mieszkalny”. Natomiast te garaże, które są częścią nieruchomości wspólnej należy dla celów podatkowych traktować jak część budynku mieszkalnego i opodatkować stawką właściwą dla lokali mieszkalnych. Należy je bowiem traktować jak pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego.

NSA nie uznał jednak, „że zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależności od tego, czy są one lokalem stanowiącym odrębną własność, a w konsekwencji odrębny przedmiot opodatkowania, czy stanowią jedynie przynależność lokalu mieszkalnego, stanowiło naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP”.

Czytaj dalej: Kto jest podatnikiem?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl