CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

O garażach raz jeszcze…

O garażach raz jeszcze…
O garażach raz jeszcze…
sxc.hu

W jednym z poprzednich numerów Administratora (Administrator 12/2011, str. 22) pisałam o problemach z opodatkowaniem garaży w budynkach mieszkalnych. Orzecznictwo było w tej mierze niejednolite. Niestety w lutowej uchwale NSA wskazał kierunek, w jakim z pewnością pójdą organy podatkowe – a w konsekwencji podatek od garaży bardzo wzrośnie (zob. Podatek od garaży).

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doniosłą rolę uchwały, która zostaje podjęta w składzie siedmiu sędziów. Dzieje się tak wtedy, gdy dany problem wymaga rozstrzygnięcia poważnych wątpliwości, jakie zwykle wiążą się z rozbieżnym orzecznictwem. Zgodnie z Ustawą o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchwała podjęta w konkretnej sprawie zawiera rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości. Istotne jednak jest to, że w kolejnych sprawach rozstrzyganych przez sądy treść uchwały obliguje do wyrokowania w identyczny sposób. Jeżeli jakikolwiek skład sądu administracyjnego nie podziela stanowiska zajętego w uchwale składu siedmiu sędziów, musi przedstawić swoje wątpliwości do rozstrzygnięcia w drodze kolejnej uchwały siedmiu sędziów. Należy więc raczej przyjąć, że stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczące podatku od nieruchomości utrzyma się.

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 27.02.2012 r. (sygn. akt II FPS 4/11) orzekł, że: „W świetle art. 2 ust. 1 pkt 2 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) tej ustawy.” Chodzi tu o stawkę 7,36 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Co podlega podatkowi od nieruchomości?

Zgodnie z art. 2 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPOL) podatkowi podlegają:

  • grunty,
  • budynki lub ich części,
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Garaże mogą znajdować się w odrębnym budynku (garażowym) albo stanowić część budynku mieszkalnego. Jeżeli garaż jest osobnym budynkiem jego opodatkowanie nie przedstawia większych trudności. W art. 5 UPOL, który określa stawki podatku dla poszczególnych obiektów wymienia się m.in. budynki pozostałe, tzn. takie które nie mają charakteru mieszkalnego lub które nie zostały zajęte na określone w ustawie cele. Stawka wynosi 7,36 zł od 1 m.kw.

Jeżeli jednak garaż znajduje się w budynku mieszkalnym nie można dla niego „dopasować” żadnej specjalnej stawki. Są one bowiem przyporządkowane do poszczególnych typów budynków albo funkcji, jaką spełniają. Ustawodawca przewidział następujące przypadki:

  • budynki (lub ich części) mieszkalne nie zajęte na działalność gospodarczą – ze stawką 0,70 gr od m.kw.,
  • budynki (lub ich części) mieszkalne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej – ze stawką 21,94 zł od m.kw.

Pozostałe stawki są przyporządkowane do budynków innych niż mieszkalne.

Problem z opodatkowaniem garaży ma swoje źródło w konstrukcji ustawy, która nie wprowadza w ogóle pojęcia „lokalu”, jako osobnego przedmiotu opodatkowania. Lokal jest częścią budynku i to niezależnie od jego statusu prawnego. Może to być lokal będący odrębną własnością, jak i lokal niewyodrębniony. Co więcej, pojęcie „części budynku” użyte w ustawie nie musi być tożsame z „lokalem”; może to być np. piwnica, suszarnia, strych itd. Jeżeli jakakolwiek część budynku mieszkalnego zostaje zajęta na działalność gospodarczą, stawka podatku wzrasta – ale tylko dla tej powierzchni, która jest faktycznie zajęta na działalność. Co do tego nie ma i nigdy nie było sporów ani rozbieżności w orzecznictwie.

Pozostała powierzchnia budynków mieszkalnych powinna być opodatkowana taką samą, niską stawką podatku; ustawa nie wprowadza bowiem innej możliwości.

Tymczasem NSA uznał, że te części budynków mieszkalnych, które nie są lokalami mieszkalnymi powinny być opodatkowane stawką właściwą dla budynków (lub ich części) pozostałych; garaż nie spełnia bowiem funkcji mieszkalnych. Przyjął jednak, że wniosek ten dotyczy wyłącznie lokali stanowiących odrębną własność (współwłasność). „W sytuacji, gdy garaż stanowi przedmiot opodatkowania odrębny od innych części budynku nie dzieli losu innych części tego budynku (mieszkalnych), nawet jeżeli cały budynek ma charakter mieszkalny”. Natomiast te garaże, które są częścią nieruchomości wspólnej należy dla celów podatkowych traktować jak część budynku mieszkalnego i opodatkować stawką właściwą dla lokali mieszkalnych. Należy je bowiem traktować jak pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego.

NSA nie uznał jednak, „że zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależności od tego, czy są one lokalem stanowiącym odrębną własność, a w konsekwencji odrębny przedmiot opodatkowania, czy stanowią jedynie przynależność lokalu mieszkalnego, stanowiło naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP”.

Czytaj dalej: Kto jest podatnikiem?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11472|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11039|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl