CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Termomodernizacja budynków spółdzielczych

Piotr Elwart, Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 6/2010  |  11.06.2010  |  1
Ciąg dalszy artykułu...

Zakres prac termomodernizacyjnych był dość szeroki i obejmował:

1. modernizację wraz z regulacją centralnego ogrzewania,

2. docieplenie ścian zewnętrznych,

3. docieplenie stropodachów,

4. wymianę okien na klatkach schodowych i drzwi wejściowych do budynków,

5. modernizację świetlików nad klatkami schodowymi.

 

Przykładowy rachunek dla lokalu o pow. 41 m2, zajmowanego przez dwóch lokatorów:

Rodzaj opłaty

2006 r. [zł]

2007 r. [zł]

Opłaty zależne
od spółdzielni

Eksploatacja podstawowa

47

47

Wywóz nieczystości

5

6

Fundusz remontowy

76

122

Opłaty niezależne od spółdzielni

Grunty

2

2

Podatek od nieruchomości

3

3

Zimna woda - zaliczka

10

6

Podgrzanie wody - zaliczka

10

11

Centralne ogrzewanie - zaliczka

90

44

Opłata stała za ciepłą wodę

8

8

Woda ogólnogospodarcza

0

5

Telewizja kablowa

4

5

Suma

257

258

na 1 m2

6,26

6,30

Udział kosztów ogrzewania [%]

35

17

Udział zaliczki na fundusz remontowy [%]

30

47

Finansowanie inwestycji

Koszty prac termomodernizacyjnych wyniosły łącznie 14 073 284 zł. Spółdzielnia wykorzystała do sfinansowania inwestycji:

  • środki własne zebrane na funduszu remontowym, stanowiące 36% kosztów,
  • kredyty zaciągnięte indywidualnie dla każdego budynku na okres 10 lat, tj. do 2017 r., pokrywające 64% kosztów po wykorzystaniu premii termomodernizacyjnej, która umorzyła spłatę 25% kapitału kredytu.

Okres kredytowania został skrócony do 5 lat ze względu na skumulowanie w funduszu remontowym zmniejszonych zaliczek na koszty ogrzewania, sprzedaż mieszkań z odzysku i wykorzystanie rezerwy utworzonej na rzecz realizacji programu rewitalizacji osiedla.

Ponadto premia termomodernizacyjna w wysokości ok. 2 250 000 zł, przewidywana na pokrycie odsetek w okresie 10-letniego kredytowania, dzięki wcześniejszej spłacie kredytu przyniosła dodatkowe źródło oszczędności w kwocie ok. 1 200 000 zł.

W celu zapewnienia spłaty kredytu podniesiono zaliczki na fundusz remontowy z ok. 1,85 zł/m2 powierzchni mieszkalnej do ok. 3 zł/m2 powierzchni mieszkalnej, ale równocześnie zmniejszono zaliczki na ogrzewanie mieszkań w wysokości kompensującej wzrost zaliczki na fundusz remontowy.

Efekty realizacji programu

Termomodernizacja budynków, finansowana z udziałem premii termomodernizacyjnej, została przeprowadzona bez finansowego uszczerbku dla spółdzielców. Na rys. 1 i w tabeli porównano poszczególne rodzaje kosztów związanych z utrzymaniem lokali, ponoszonych przez spółdzielców przed termomodernizacją budynków i po jej zakończeniu.

Udział kosztów ogrzewania w sumie opłat za lokal zmniejszył się z 35 do 17%, podczas gdy udział zaliczki na fundusz remontowy wzrósł z 30 do 47%.

Koszty ogrzewania lokali zmniejszyły się prawie proporcjonalnie w porównaniu do zmniejszenia zużycia energii ze względu na w miarę stałe opłaty za ciepło w Warszawie. Przy czym monitoring efektów termomodernizacji potwierdził założenia z audytów energetycznych, tj. zmniejszenie zużycia ciepła o 25%, a w niektórych budynkach nawet do 50%. Łączna zaś suma opłat czynszowych utrzymuje się na stałym poziomie w okresie spłaty kredytu.

Bezpieczeństwo obiektu budowlanego w czasie jego użytkowania ZOBACZ>>

Dzięki dociepleniu budynków i możliwości regulacji instalacji centralnego ogrzewania znacznie zwiększył się komfort cieplny mieszkań.. Wzrosła też ich wartość rynkowa, szacunkowo o 10%, w porównaniu ze stanem przed termomodernizacją.. A całe osiedle bardzo zyskało na estetyce - nie rażą już brudne i odpadające tynki.

Wraz z termomodernizacją budynków zakończono I etap planu rewitalizacji osiedla. W celu realizacji tego planu można ubiegać się o dotację Unii Europejskiej na poprawę otoczenia budynków. O dalszych działaniach spółdzielni zdecydują jednak jej członkowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowanie i monitorowanie pompy. Zobacz jak działa inteligenta pompa obiegowa i cyrkulacyjna »

pompa obiegowa i cyrkulacyjna

Przeznaczona jest do systemów grzewczych i chłodniczych oraz do domowych instalacji ciepłej wody użytkowej. Została ona zaprojektowana do pracy z cieczami ... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Skąd pozyskać źródło energii do ogrzewania budynku czy osiedla?

Ogrzewanie gazem osiedliSieć gazowa LNG to dobre rozwiązanie zarówno dla budynków nowych, jak i modernizowanych, mieszkalnych oraz przemysłowych. A zatem wśród potencjalnych zainteresowanych na pewno znajdą się przedsiębiorcy, deweloperzy, inwestorzy, a także zarządcy poszukujący wygodnego... Czytam więcej »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Potrzebujesz windy? Sprawdź Fundusz Dostępności »»

stary budynek bariery architektoniczne
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

BGK wspólnie z pośrednikami finansowymi udzielają preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, co ma skutkować zapewnieniem dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych....Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Kotły do mieszkań i budynków wielolokalowych - co wybrać?

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Ogrzewanie grzejnikiem czyste klatki schodowe
Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Windy - rozwiązania dla osiedli»

Windy w budynkuWykluczenie architektoniczne, czyli m.in. brak dźwigów osobowych w budynkach czterokondygnacyjnych, najczęściej spółdzielczych, wybudowanych pod rządami starego prawa, jest zjawiskiem... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


Jak oszczędzić przestrzeń na osiedlu, którą możemy wykorzystać np. na miejsca parkingowe?

Kocioł gazowy kondensacyjny i jego sprawność  »

Osiedle Polska kotły kondensacyjne

Brak miejsc parkingowych lub miejsc na rowery to czesty widok na polskich osiedlach. ZObacz, gdzie możesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać je... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Jak zapewnić prawidłową księgowość we wspólnocie?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Zaparowane okna w domu - jak się tego pozbyć?
Naprawa i renowacja dachu zaparowane okna
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Zaparowane lustro w łazience lub szyby okienne w kuchni to najprawdopodobniej oznaka... Czytam więcej »

Bezpłatne szkolenie "Naprawa balkonów w Spółdzielniach Mieszkaniowych"
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
naprawa balkonu parking zajęty?
Czy mamy do czynienia z wykonaniem nowego balkonu lub gdy stoimy przed wyzwaniem aby naprawić juz istniejący, można liczyć na Systemowe rozwiązania PCI dla balkonów... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20679|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 20131|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12653|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl