CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Termomodernizacja budynków spółdzielczych

Piotr Elwart, Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 6/2010  |  11.06.2010  |  1
Ciąg dalszy artykułu...

Zakres prac termomodernizacyjnych był dość szeroki i obejmował:

1. modernizację wraz z regulacją centralnego ogrzewania,

2. docieplenie ścian zewnętrznych,

3. docieplenie stropodachów,

4. wymianę okien na klatkach schodowych i drzwi wejściowych do budynków,

5. modernizację świetlików nad klatkami schodowymi.

 

Przykładowy rachunek dla lokalu o pow. 41 m2, zajmowanego przez dwóch lokatorów:

Rodzaj opłaty

2006 r. [zł]

2007 r. [zł]

Opłaty zależne
od spółdzielni

Eksploatacja podstawowa

47

47

Wywóz nieczystości

5

6

Fundusz remontowy

76

122

Opłaty niezależne od spółdzielni

Grunty

2

2

Podatek od nieruchomości

3

3

Zimna woda - zaliczka

10

6

Podgrzanie wody - zaliczka

10

11

Centralne ogrzewanie - zaliczka

90

44

Opłata stała za ciepłą wodę

8

8

Woda ogólnogospodarcza

0

5

Telewizja kablowa

4

5

Suma

257

258

na 1 m2

6,26

6,30

Udział kosztów ogrzewania [%]

35

17

Udział zaliczki na fundusz remontowy [%]

30

47

Finansowanie inwestycji

Koszty prac termomodernizacyjnych wyniosły łącznie 14 073 284 zł. Spółdzielnia wykorzystała do sfinansowania inwestycji:

  • środki własne zebrane na funduszu remontowym, stanowiące 36% kosztów,
  • kredyty zaciągnięte indywidualnie dla każdego budynku na okres 10 lat, tj. do 2017 r., pokrywające 64% kosztów po wykorzystaniu premii termomodernizacyjnej, która umorzyła spłatę 25% kapitału kredytu.

Okres kredytowania został skrócony do 5 lat ze względu na skumulowanie w funduszu remontowym zmniejszonych zaliczek na koszty ogrzewania, sprzedaż mieszkań z odzysku i wykorzystanie rezerwy utworzonej na rzecz realizacji programu rewitalizacji osiedla.

Ponadto premia termomodernizacyjna w wysokości ok. 2 250 000 zł, przewidywana na pokrycie odsetek w okresie 10-letniego kredytowania, dzięki wcześniejszej spłacie kredytu przyniosła dodatkowe źródło oszczędności w kwocie ok. 1 200 000 zł.

W celu zapewnienia spłaty kredytu podniesiono zaliczki na fundusz remontowy z ok. 1,85 zł/m2 powierzchni mieszkalnej do ok. 3 zł/m2 powierzchni mieszkalnej, ale równocześnie zmniejszono zaliczki na ogrzewanie mieszkań w wysokości kompensującej wzrost zaliczki na fundusz remontowy.

Efekty realizacji programu

Termomodernizacja budynków, finansowana z udziałem premii termomodernizacyjnej, została przeprowadzona bez finansowego uszczerbku dla spółdzielców. Na rys. 1 i w tabeli porównano poszczególne rodzaje kosztów związanych z utrzymaniem lokali, ponoszonych przez spółdzielców przed termomodernizacją budynków i po jej zakończeniu.

Udział kosztów ogrzewania w sumie opłat za lokal zmniejszył się z 35 do 17%, podczas gdy udział zaliczki na fundusz remontowy wzrósł z 30 do 47%.

Koszty ogrzewania lokali zmniejszyły się prawie proporcjonalnie w porównaniu do zmniejszenia zużycia energii ze względu na w miarę stałe opłaty za ciepło w Warszawie. Przy czym monitoring efektów termomodernizacji potwierdził założenia z audytów energetycznych, tj. zmniejszenie zużycia ciepła o 25%, a w niektórych budynkach nawet do 50%. Łączna zaś suma opłat czynszowych utrzymuje się na stałym poziomie w okresie spłaty kredytu.

Bezpieczeństwo obiektu budowlanego w czasie jego użytkowania ZOBACZ>>

Dzięki dociepleniu budynków i możliwości regulacji instalacji centralnego ogrzewania znacznie zwiększył się komfort cieplny mieszkań.. Wzrosła też ich wartość rynkowa, szacunkowo o 10%, w porównaniu ze stanem przed termomodernizacją.. A całe osiedle bardzo zyskało na estetyce - nie rażą już brudne i odpadające tynki.

Wraz z termomodernizacją budynków zakończono I etap planu rewitalizacji osiedla. W celu realizacji tego planu można ubiegać się o dotację Unii Europejskiej na poprawę otoczenia budynków. O dalszych działaniach spółdzielni zdecydują jednak jej członkowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18958|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12134|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11544|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl