CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Termomodernizacja budynków spółdzielczych

Piotr Elwart, Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 6/2010  |  11.06.2010  |  1
Ciąg dalszy artykułu...

Zakres prac termomodernizacyjnych był dość szeroki i obejmował:

1. modernizację wraz z regulacją centralnego ogrzewania,

2. docieplenie ścian zewnętrznych,

3. docieplenie stropodachów,

4. wymianę okien na klatkach schodowych i drzwi wejściowych do budynków,

5. modernizację świetlików nad klatkami schodowymi.

 

Przykładowy rachunek dla lokalu o pow. 41 m2, zajmowanego przez dwóch lokatorów:

Rodzaj opłaty

2006 r. [zł]

2007 r. [zł]

Opłaty zależne
od spółdzielni

Eksploatacja podstawowa

47

47

Wywóz nieczystości

5

6

Fundusz remontowy

76

122

Opłaty niezależne od spółdzielni

Grunty

2

2

Podatek od nieruchomości

3

3

Zimna woda - zaliczka

10

6

Podgrzanie wody - zaliczka

10

11

Centralne ogrzewanie - zaliczka

90

44

Opłata stała za ciepłą wodę

8

8

Woda ogólnogospodarcza

0

5

Telewizja kablowa

4

5

Suma

257

258

na 1 m2

6,26

6,30

Udział kosztów ogrzewania [%]

35

17

Udział zaliczki na fundusz remontowy [%]

30

47

Finansowanie inwestycji

Koszty prac termomodernizacyjnych wyniosły łącznie 14 073 284 zł. Spółdzielnia wykorzystała do sfinansowania inwestycji:

  • środki własne zebrane na funduszu remontowym, stanowiące 36% kosztów,
  • kredyty zaciągnięte indywidualnie dla każdego budynku na okres 10 lat, tj. do 2017 r., pokrywające 64% kosztów po wykorzystaniu premii termomodernizacyjnej, która umorzyła spłatę 25% kapitału kredytu.

Okres kredytowania został skrócony do 5 lat ze względu na skumulowanie w funduszu remontowym zmniejszonych zaliczek na koszty ogrzewania, sprzedaż mieszkań z odzysku i wykorzystanie rezerwy utworzonej na rzecz realizacji programu rewitalizacji osiedla.

Ponadto premia termomodernizacyjna w wysokości ok. 2 250 000 zł, przewidywana na pokrycie odsetek w okresie 10-letniego kredytowania, dzięki wcześniejszej spłacie kredytu przyniosła dodatkowe źródło oszczędności w kwocie ok. 1 200 000 zł.

W celu zapewnienia spłaty kredytu podniesiono zaliczki na fundusz remontowy z ok. 1,85 zł/m2 powierzchni mieszkalnej do ok. 3 zł/m2 powierzchni mieszkalnej, ale równocześnie zmniejszono zaliczki na ogrzewanie mieszkań w wysokości kompensującej wzrost zaliczki na fundusz remontowy.

Efekty realizacji programu

Termomodernizacja budynków, finansowana z udziałem premii termomodernizacyjnej, została przeprowadzona bez finansowego uszczerbku dla spółdzielców. Na rys. 1 i w tabeli porównano poszczególne rodzaje kosztów związanych z utrzymaniem lokali, ponoszonych przez spółdzielców przed termomodernizacją budynków i po jej zakończeniu.

Udział kosztów ogrzewania w sumie opłat za lokal zmniejszył się z 35 do 17%, podczas gdy udział zaliczki na fundusz remontowy wzrósł z 30 do 47%.

Koszty ogrzewania lokali zmniejszyły się prawie proporcjonalnie w porównaniu do zmniejszenia zużycia energii ze względu na w miarę stałe opłaty za ciepło w Warszawie. Przy czym monitoring efektów termomodernizacji potwierdził założenia z audytów energetycznych, tj. zmniejszenie zużycia ciepła o 25%, a w niektórych budynkach nawet do 50%. Łączna zaś suma opłat czynszowych utrzymuje się na stałym poziomie w okresie spłaty kredytu.

Bezpieczeństwo obiektu budowlanego w czasie jego użytkowania ZOBACZ>>

Dzięki dociepleniu budynków i możliwości regulacji instalacji centralnego ogrzewania znacznie zwiększył się komfort cieplny mieszkań.. Wzrosła też ich wartość rynkowa, szacunkowo o 10%, w porównaniu ze stanem przed termomodernizacją.. A całe osiedle bardzo zyskało na estetyce - nie rażą już brudne i odpadające tynki.

Wraz z termomodernizacją budynków zakończono I etap planu rewitalizacji osiedla. W celu realizacji tego planu można ubiegać się o dotację Unii Europejskiej na poprawę otoczenia budynków. O dalszych działaniach spółdzielni zdecydują jednak jej członkowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17564|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10948|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl