CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

O rynku recyklingu elektrośmieci

Rynek kwitami kwitnący…
Marek Mejssner  |  Administrator 3/2012  |  05.04.2012
O rynku recyklingu elektrośmieci
O rynku recyklingu elektrośmieci

Sytuacja na rynku recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest fatalna. Kwitnie zorganizowane oszustwo – tzw. handel kwitami, dokumentującymi odzyskiwanie sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Nie wiadomo, ile właściwie sprzętu jest zbierane i odzyskiwane.

Gdyby przyjrzeć się raportom dotyczącym rynku odzysku i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), mogą przypominać się „złote lata 90.” w branży motoryzacyjnej. Wprowadzano wtedy na polskie drogi wszystko, co było w stanie poruszać się o własnych siłach, jako pełnowartościowego auta. Działo się tak tylko na podstawie podrobionych przeglądów, papierów wozów, formularzy celnych czyli tzw. kwitów. Wbrew pozorom przy tym, podobieństwa te nie są bynajmniej tylko powierzchowne.

Rynek bardzo tajemniczy

Tak naprawdę nie wiadomo, ile firm działa na rynku ZSEE. Istnieje raport GIOŚ odbijający stan rynku w 2010 roku, jednak Generalny Inspektor informuje w swoich wypowiedziach (m.in. dla TVN24), iż rynek przeróbki zużytego sprzętu elektronicznego jest „płynny” tj. nie do końca wiadomo ile w istocie podmiotów na nim działa. Opierając się jednak na ostatnich danych GIOŚ można przyjąć, iż na 31 grudnia 2010 r. do rejestru wpisanych było 11 127 przedsiębiorców, w tym:

 • 3935 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania sprzętu,
 • 8947 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie zbierania zużytego sprzętu,
 • 147 przedsiębiorców prowadzących zakłady przetwarzania,
 • 84 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie recyklingu,
 • 11 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie innym niż recykling procesów odzysku,
 • 9 organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

W 2010 roku z rejestru podmiotów przetwarzających odpady wykreślono 155 podmiotów.

W tym samym czasie GIOŚ wszczął 667 postępowań w sprawie wykreślenia z rejestru wprowadzających sprzęt w związku z nieuiszczeniem opłaty rocznej. W 123 wypadkach zakończyło się to także wykreśleniem z rejestru. Łącznie w 2010 r. wykreślono z rejestru 299 przedsiębiorców oraz jedną organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Podstawowym aktem prawnym regulującym w Polsce kwestie związane z postępowaniem ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym jest ustawa z 29 lipca 2005 roku wraz z jej późniejszą nowelizacją z 21 listopada 2008 roku. Stanowi ona implementację prawodawstwa unijnego.

Innymi istotnymi z punktu widzenia zagospodarowania ZSEE ustawami są również:

 • Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku (z późn. zm.);
 • Ustawa o Prawie Ochrony Środowiska z 27 kwietnia 2001 roku (z późn. zm.);
 • Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001 roku (z późn. zm.);
 • Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej z 11 maja 2001 roku (z późn. zm.).

Szczegółowe regulacje dotyczące technicznych, aspektów funkcjonowania systemu gospodarowania zużytym sprzętem zawarto w rozporządzeniach Ministra Środowiska. Zawierają one przede wszystkim wzory sprawozdań i składanych wniosków, a także sposoby obliczania opłaty produktowej, poziomów odzysku i recyklingu oraz wymaganych poziomów zbierania zużytego sprzętu.

Nie bardzo jednak wiadomo, ile sprzętu elektronicznego podmioty te zebrały i przetworzyły. W 2009 roku wprowadzono na terytorium Polski łącznie 448 tys. sprzętu elektrycznego i elektronicznego, miano natomiast zebrać, według oficjalnych danych, 109 tys. ton czyli 2,7 kg zużytego sprzętu na głowę. W 2010 roku miało być podobnie.

Na terytorium Polski wprowadzono łącznie 487,1 tys. kg sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Największą masę sprzętu – 242,6 tys. kg – wprowadzono w grupie 1. czyli wielkogabarytowych urządzeń gospodarstwa domowego (49,81 proc. łącznej masy) oraz w grupie 4 – sprzęt audiowizualny – 54 tys. kg (11,09 proc. łącznej masy). Spory udział w masie wprowadzanego sprzętu stanowi również sprzęt z grupy 3 tj. sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, którego wprowadzono 52 tys. kg (10,67 proc. wprowadzonej masy sprzętu). W tym samym czasie miano zebrać, według raportu GIOŚ, 112,2 tys. kg zużytego sprzętu, w tym z gospodarstw domowych 106,6 tys. kg, co stanowi 94,93 proc. masy zebranego zużytego sprzętu, a z innych źródeł niż gospodarstwa domowe 5,7 tys. kg, co stanowi 5,07 proc.

Jednak sam GIOŚ poddaje w wątpliwość wiarygodność tych danych, zaznaczając iż „osiągnięte poziomy zależą od rzetelności danych przekazywanych przez działające w branży podmioty”.

Według dr Andrzeja Jagusiewicza, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w 2010 roku zebrano 2,8 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na mieszkańca co dawałoby wskaźnik powoli zbliżający się do unijnego minimum, wynoszącego 4 kg na mieszkańca. Gdyby dane te były prawdziwe, wówczas osiągnięcie 4 kg możliwe byłoby w latach 2012–2013. Jednak najprawdopodobniej nie są. W czasie seminarium dotyczącego zbierania i recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych, jakie odbyło się w redakcji „Gazety Prawnej” 12 maja 2011 r., Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko S.A. – największej organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce, zwrócił uwagę, że dane te wskazywały iż w 2010 roku zebrano 135 tys. ton elektroodpadów. Tymczasem w latach 2009–2010 nastąpiło gwałtowne załamanie sprzedaży nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych – w niektórych segmentach rynku wynoszące nawet 30 proc.! Tymczasem dane z firm wskazują, iż co roku zbiera się więcej odpadów elektrycznych i elektronicznych. Zważywszy, że poziom zbiórki wynosi 35 proc. nowo wprowadzonych na rynek urządzeń wskazywałoby to, że firmy zbierają więcej i wyższym kosztem niż nakazuje ustawa, co jest nieprawdopodobne, ponieważ muszą do tej zbiórki dopłacać.

Czytaj dalej: „Kwitologia" kwitnie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17360|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10831|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10408|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl