CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

O rynku recyklingu elektrośmieci

Rynek kwitami kwitnący…
Marek Mejssner  |  Administrator 3/2012  |  05.04.2012
O rynku recyklingu elektrośmieci
O rynku recyklingu elektrośmieci

Sytuacja na rynku recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest fatalna. Kwitnie zorganizowane oszustwo – tzw. handel kwitami, dokumentującymi odzyskiwanie sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Nie wiadomo, ile właściwie sprzętu jest zbierane i odzyskiwane.

Gdyby przyjrzeć się raportom dotyczącym rynku odzysku i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), mogą przypominać się „złote lata 90.” w branży motoryzacyjnej. Wprowadzano wtedy na polskie drogi wszystko, co było w stanie poruszać się o własnych siłach, jako pełnowartościowego auta. Działo się tak tylko na podstawie podrobionych przeglądów, papierów wozów, formularzy celnych czyli tzw. kwitów. Wbrew pozorom przy tym, podobieństwa te nie są bynajmniej tylko powierzchowne.

Rynek bardzo tajemniczy

Tak naprawdę nie wiadomo, ile firm działa na rynku ZSEE. Istnieje raport GIOŚ odbijający stan rynku w 2010 roku, jednak Generalny Inspektor informuje w swoich wypowiedziach (m.in. dla TVN24), iż rynek przeróbki zużytego sprzętu elektronicznego jest „płynny” tj. nie do końca wiadomo ile w istocie podmiotów na nim działa. Opierając się jednak na ostatnich danych GIOŚ można przyjąć, iż na 31 grudnia 2010 r. do rejestru wpisanych było 11 127 przedsiębiorców, w tym:

 • 3935 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania sprzętu,
 • 8947 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie zbierania zużytego sprzętu,
 • 147 przedsiębiorców prowadzących zakłady przetwarzania,
 • 84 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie recyklingu,
 • 11 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie innym niż recykling procesów odzysku,
 • 9 organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

W 2010 roku z rejestru podmiotów przetwarzających odpady wykreślono 155 podmiotów.

W tym samym czasie GIOŚ wszczął 667 postępowań w sprawie wykreślenia z rejestru wprowadzających sprzęt w związku z nieuiszczeniem opłaty rocznej. W 123 wypadkach zakończyło się to także wykreśleniem z rejestru. Łącznie w 2010 r. wykreślono z rejestru 299 przedsiębiorców oraz jedną organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Podstawowym aktem prawnym regulującym w Polsce kwestie związane z postępowaniem ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym jest ustawa z 29 lipca 2005 roku wraz z jej późniejszą nowelizacją z 21 listopada 2008 roku. Stanowi ona implementację prawodawstwa unijnego.

Innymi istotnymi z punktu widzenia zagospodarowania ZSEE ustawami są również:

 • Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku (z późn. zm.);
 • Ustawa o Prawie Ochrony Środowiska z 27 kwietnia 2001 roku (z późn. zm.);
 • Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001 roku (z późn. zm.);
 • Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej z 11 maja 2001 roku (z późn. zm.).

Szczegółowe regulacje dotyczące technicznych, aspektów funkcjonowania systemu gospodarowania zużytym sprzętem zawarto w rozporządzeniach Ministra Środowiska. Zawierają one przede wszystkim wzory sprawozdań i składanych wniosków, a także sposoby obliczania opłaty produktowej, poziomów odzysku i recyklingu oraz wymaganych poziomów zbierania zużytego sprzętu.

Nie bardzo jednak wiadomo, ile sprzętu elektronicznego podmioty te zebrały i przetworzyły. W 2009 roku wprowadzono na terytorium Polski łącznie 448 tys. sprzętu elektrycznego i elektronicznego, miano natomiast zebrać, według oficjalnych danych, 109 tys. ton czyli 2,7 kg zużytego sprzętu na głowę. W 2010 roku miało być podobnie.

Na terytorium Polski wprowadzono łącznie 487,1 tys. kg sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Największą masę sprzętu – 242,6 tys. kg – wprowadzono w grupie 1. czyli wielkogabarytowych urządzeń gospodarstwa domowego (49,81 proc. łącznej masy) oraz w grupie 4 – sprzęt audiowizualny – 54 tys. kg (11,09 proc. łącznej masy). Spory udział w masie wprowadzanego sprzętu stanowi również sprzęt z grupy 3 tj. sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, którego wprowadzono 52 tys. kg (10,67 proc. wprowadzonej masy sprzętu). W tym samym czasie miano zebrać, według raportu GIOŚ, 112,2 tys. kg zużytego sprzętu, w tym z gospodarstw domowych 106,6 tys. kg, co stanowi 94,93 proc. masy zebranego zużytego sprzętu, a z innych źródeł niż gospodarstwa domowe 5,7 tys. kg, co stanowi 5,07 proc.

Jednak sam GIOŚ poddaje w wątpliwość wiarygodność tych danych, zaznaczając iż „osiągnięte poziomy zależą od rzetelności danych przekazywanych przez działające w branży podmioty”.

Według dr Andrzeja Jagusiewicza, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w 2010 roku zebrano 2,8 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na mieszkańca co dawałoby wskaźnik powoli zbliżający się do unijnego minimum, wynoszącego 4 kg na mieszkańca. Gdyby dane te były prawdziwe, wówczas osiągnięcie 4 kg możliwe byłoby w latach 2012–2013. Jednak najprawdopodobniej nie są. W czasie seminarium dotyczącego zbierania i recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych, jakie odbyło się w redakcji „Gazety Prawnej” 12 maja 2011 r., Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko S.A. – największej organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce, zwrócił uwagę, że dane te wskazywały iż w 2010 roku zebrano 135 tys. ton elektroodpadów. Tymczasem w latach 2009–2010 nastąpiło gwałtowne załamanie sprzedaży nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych – w niektórych segmentach rynku wynoszące nawet 30 proc.! Tymczasem dane z firm wskazują, iż co roku zbiera się więcej odpadów elektrycznych i elektronicznych. Zważywszy, że poziom zbiórki wynosi 35 proc. nowo wprowadzonych na rynek urządzeń wskazywałoby to, że firmy zbierają więcej i wyższym kosztem niż nakazuje ustawa, co jest nieprawdopodobne, ponieważ muszą do tej zbiórki dopłacać.

Czytaj dalej: „Kwitologia" kwitnie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wycinka drzew
 • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18985|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12216|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11558|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl