CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zmiana sposobu ogrzewania

Janusz Gdański  |  Administrator 3/2012  |  25.09.2012
Zmiana sposobu ogrzewania
Zmiana sposobu ogrzewania
sxc.hu

Rosnące ceny gazu skłaniają wielu właścicieli lokali, którzy aktualnie z ogrzewania gazowego korzystają, do poszukiwania tańszych rozwiązań.

Z ofertą przyłączenia budynków do miejskiej sieci c.o. występują przedsiębiorstwa ciepłownicze, nierzadko proponując wykonanie instalacji wewnętrznej i przyłącza na kredyt. Warunki te są korzystne, ale nie wszyscy są nimi zainteresowani chociażby dlatego, że wielu właścicieli lokali posiada względnie nowe piece, często dwufunkcyjne i niechętnie chce finansować kolejną inwestycję.

Zarządca (licencjonowany!) w jednej ze wspólnot poinformował właścicieli lokali, że jeśli większość podejmie uchwałę o zmianie sposobu ogrzewania swoich lokali to uchwała ta będzie obligowała wszystkich członków wspólnoty do partycypacji w kosztach wykonania przyłącza i instalacji wewnętrznej. Ci, którzy nie zechcą podłączyć się do sieci c.o. będą mogli nadal korzystać z własnych źródeł ciepła (piece gazowe lub węglowe), ale koszt wykonania przyłącza i instalacji wewnętrznej muszą współfinansować.

Podjęto także (większością udziałów) uchwałę o „równym” podziale kosztów inwestycji – właściciel każdego lokalu, bez względu na jego wielkość, za przyłącze i instalację wewnętrzną zapłaci taką samą kwotę.

Problem przedstawiła mi właścicielka kawalerki, która nie jest zainteresowana zmianą sposobu ogrzewania swojego lokalu, godzi się na partycypację w kosztach wykonania przyłącza i instalacji, ale uważa, że mając najmniejszy lokal nie powinna ponosić takich samych kosztów jak właściciele kilkupokojowych lokali.

Nie jest prawdą, że wspólnota może podjąć uchwałę o zmianie sposobu ogrzewania lokali. Nie oznacza to jednak, że gdy większość właścicieli zechce podłączyć się do miejskiej sieci c.o., to właściciele lokali, którzy są temu przeciwni, mogą skutecznie zaprotestować.

W takim przypadku wspólnocie powinien być przedstawiony projekt uchwały o wyrażeniu zgody na podłączenie budynku do sieci c.o. i wykonanie instalacji wewnętrznej. Jeśli uchwała zostanie zaakceptowana przez większość, to co prawda może być zaskarżona do sądu, ale jest nieprawdopodobne by jakikolwiek sąd ją uchylił. Finansowanie inwestycji to jednak zupełnie inna sprawa. Powinni ją sfinansować ci, którzy faktycznie zmianą sposobu ogrzewania swoich lokali są zainteresowani. Wykonana instalacja nie będzie należała do nieruchomości wspólnej tylko będzie współwłasnością tych, którzy ją sfinansują.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z wnioskiem o zgodę na podłączenie budynku do sieci miejskiej wystąpili właściciele nie mający większości udziałów. Jeśli wspólnota uchwałą zaakceptuje ten wniosek to będą mogli swoje zamierzenie zrealizować.

Podkreślić należy, że wspólnota może podejmować wyłącznie te uchwały, które dotyczą zarządu nieruchomością wspólną. Nie wszyscy zarządcy tą oczywistą i potwierdzaną przez sądy prawdę przyjmują jednak do akceptującej wiadomości.

Bywa, że proponują wspólnotom podjęcie uchwał dotyczących finansowania remontu podwórka przyległego do nieruchomości ale będącego własnością gminy lub nawet przekazania na konto gminy kwot, które zostaną przeznaczone na budowę na gminnym terenie placów zabaw lub boisk. Nie zawsze świadomi właściciele, mający zaufanie do swoich zarządców (najczęściej są to podmioty gminne) na to się godzą, nie wiedząc, że takich uchwał wspólnota przecież podejmować nie może.

Wydawać by się mogło, że art. 12 Ustawy o własności lokali jest czytelny i jednoznacznie precyzuje zasady rozliczania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.

sprawdź: Ciepło z elektrowni jądrowej ogrzeje mieszkania

Niektórzy zarządcy artykuł ten nawet nadinterpretują twierdząc, że wynagrodzenie zarządcy, które nie może być zaliczane do kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (należy do kosztów zarządu, ale ustawodawca nie bez kozery w art. 12 mówi o kosztach utrzymania) musi być proporcjonalne do powierzchni lokali (udziałów).

Tymczasem wynagrodzenie za usługę świadczoną przez zarządcę powinno być określone w umowie o zarządzanie zaś sposób jego podziału na poszczególnych właścicieli lokali leży w gestii wspólnoty. Wspólnota ma prawo zdecydować, czy każdy właściciel lokalu będzie za zarządzanie płacił tyle samo, ale nie może podjąć uchwały o innym – niż określono to w art. 12 ustawy – podziale kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, czyli wydatkach na jej remonty, bieżącą eksploatację czy utrzymanie porządku i czystości.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Pani, która przedstawiła mi swój problem, została w oczywisty sposób wprowadzona w błąd przez zarządcę. Godzi się na poniesienie konsekwencji swojej akceptacji uchwały o zmianie sposobu ogrzewania, czyli partycypację w kosztach wykonania instalacji i przyłącza.

Uważa, że może to mieć i dobrą stronę – aktualnie przecież instalacja c.o. należy do nieruchomości wspólnej i być może w przyszłości zechce się do tej instalacji przyłączyć.

czytaj: Źródła ciepła dla centralnego ogrzewania

Satysfakcjonuje ją „ustawowy” podział kosztów – jeśli zapłaci za inwestycję proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej, to będzie ok. 20% tego, co zarządca kazał jej zapłacić.

Zarządca niewątpliwie zweryfikuje swoje stanowisko, chociażby w obawie o konsekwencje dyscyplinarne.

Gdyby jednak weszła w życie proponowana przez Ministra Gowina „ustawa deregulacyjna” to sprawa zapewne trafiłaby do sądu, gdyż Komisja Odpowiedzialności Zawodowej ma przestać istnieć. Czy powyższy przykład nie jest kolejnym dowodem na niekompetencję doradców Pana Ministra? Pytanie uważam za retoryczne.

Czytaj dalej: Optymalizacja kosztów

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17334|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10822|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10398|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl