CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną

Paweł Puch  |  Administrator 3/2012  |  26.09.2012
Rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną
Rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną
WG

Wspólnota mieszkaniowa powołała nowy zarząd i zawarła umowę na zarządzanie z licencjonowanym zarządcą, wypowiadając umowę dotychczas zarządzającemu Zakładowi Budżetowemu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Jak w takiej sytuacji należy rozliczać koszty nieruchomością wspólną?

Czy mieniem komunalnym dalej będzie zarządzał ZBGKiM?

Czy nowy zarząd-zarządca wspólnoty winien obciążać nieruchomości komunalne kosztami zarządu? Jeżeli tak, to jakimi?

Zarząd

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu w budynku. Zatem z chwilą kiedy gmina wyodrębniła i zbyła najemcy pierwszy lokal mieszkalny dana nieruchomość została wyodrębniona z majątku gminy i stała się samodzielną nieruchomością, w której decyzje podejmują właściciele lokali na zasadach określonych w Ustawie o własności lokali, oczywiście w sytuacji gdy mamy do czynienia z dużą wspólnotą mieszkaniową.

Sam fakt, że gmina poprzez zakład gospodarki mieszkaniowej dalej zarządzała wspólnotą jest tutaj bez znaczenia. Od momentu wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego w budynku gmina miała obowiązek prowadzić odrębne rozliczenia kosztów zarządu i odrębną dokumentację, którą w związku z przejęciem zarządu przez wspólnotę jest teraz zobowiązana wydać oraz rozliczyć się ze wspólnotą.

sprawdź: Rozliczenia w spółdzielni mieszkaniowej

Należy zwrócić uwagę, że to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową i to właściciele ponoszą wydatki związane z utrzymaniem lokali, a także obowiązani są uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz uiszczać zaliczki na pokrycie kosztów zarządu w formie bieżących opłat.

czytaj: Poradnik portalu Administrator24.info - ONLINE

W przypadku gdy w nieruchomości trwa proces wyodrębniania lokali, na przykład w budynkach komunalnych, gdzie dopuszczono wykup lokali dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości (gminie) przysługują co do niewyodrębnionych jeszcze lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych. Zasada ta odnosi się także do obowiązków gminy związanych z tymi lokalami.

Jeżeli gmina jest właścicielem części lokali we wspólnocie mieszkaniowej to zgodnie z UWL to ją obciążają koszty związane z tymi lokalami.

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej są bowiem właściciele lokali a nie najemcy lokali, obojętnie czy są to najemcy lokali komunalnych, czy lokali prywatnych. Także to gmina przez pełnomocnika należycie umocowanego ma prawo brać udział w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej z prawem głosu i to gmina, a nie najemcy lokali, ponosi koszty zarządu związane z lokalami komunalnymi.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Bez znaczenia dla obowiązku zapłaty jest też czy lokatorzy lokali komunalnych zapłacili gminie wszystkie należne opłaty, czy też mają względem niej jakieś zaległości. Sprawy związane z opłatami ponoszonymi przez najemców lokali komunalnych są wewnętrznymi sprawami między gminą a jej najemcami i rozliczenia te wspólnoty w ogóle nie dotyczą.

Gmina partycypuje w kosztach zarządu nieruchomością wspólną tak, jak każdy inny właściciel lokalu w proporcji do wielkości swojego udziału w nieruchomości wspólnej.

W przypadku gdy gmina odmawia zapłaty przypadających na jej lokale kosztów zarządu nieruchomością wspólną zarząd powinien niezwłocznie wezwać gminę do ich uregulowania, a w przypadku dalszej zwłoki wystąpić na drogę postępowania sądowego.

sprawdź: Zasady wynajmowania lokali komunalnych

Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość. Umożliwia to szybkie ściągnięcie należności. Zwłaszcza w przypadku gminy ściągnięcie należności w drodze egzekucji komorniczej nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Czytaj dalej: Co nowego w orzecznictwie? Czynsze w kamienicach nie zostaną uwolnione | Zwolnienie wspólnoty mieszkaniowej z kosztów sądowych

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16599|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10268|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl