CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną

Paweł Puch  |  Administrator 3/2012  |  26.09.2012
Rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną
Rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną
WG

Wspólnota mieszkaniowa powołała nowy zarząd i zawarła umowę na zarządzanie z licencjonowanym zarządcą, wypowiadając umowę dotychczas zarządzającemu Zakładowi Budżetowemu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Jak w takiej sytuacji należy rozliczać koszty nieruchomością wspólną?

Czy mieniem komunalnym dalej będzie zarządzał ZBGKiM?

Czy nowy zarząd-zarządca wspólnoty winien obciążać nieruchomości komunalne kosztami zarządu? Jeżeli tak, to jakimi?

Zarząd

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu w budynku. Zatem z chwilą kiedy gmina wyodrębniła i zbyła najemcy pierwszy lokal mieszkalny dana nieruchomość została wyodrębniona z majątku gminy i stała się samodzielną nieruchomością, w której decyzje podejmują właściciele lokali na zasadach określonych w Ustawie o własności lokali, oczywiście w sytuacji gdy mamy do czynienia z dużą wspólnotą mieszkaniową.

Sam fakt, że gmina poprzez zakład gospodarki mieszkaniowej dalej zarządzała wspólnotą jest tutaj bez znaczenia. Od momentu wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego w budynku gmina miała obowiązek prowadzić odrębne rozliczenia kosztów zarządu i odrębną dokumentację, którą w związku z przejęciem zarządu przez wspólnotę jest teraz zobowiązana wydać oraz rozliczyć się ze wspólnotą.

sprawdź: Rozliczenia w spółdzielni mieszkaniowej

Należy zwrócić uwagę, że to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową i to właściciele ponoszą wydatki związane z utrzymaniem lokali, a także obowiązani są uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz uiszczać zaliczki na pokrycie kosztów zarządu w formie bieżących opłat.

czytaj: Poradnik portalu Administrator24.info - ONLINE

W przypadku gdy w nieruchomości trwa proces wyodrębniania lokali, na przykład w budynkach komunalnych, gdzie dopuszczono wykup lokali dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości (gminie) przysługują co do niewyodrębnionych jeszcze lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych. Zasada ta odnosi się także do obowiązków gminy związanych z tymi lokalami.

Jeżeli gmina jest właścicielem części lokali we wspólnocie mieszkaniowej to zgodnie z UWL to ją obciążają koszty związane z tymi lokalami.

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej są bowiem właściciele lokali a nie najemcy lokali, obojętnie czy są to najemcy lokali komunalnych, czy lokali prywatnych. Także to gmina przez pełnomocnika należycie umocowanego ma prawo brać udział w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej z prawem głosu i to gmina, a nie najemcy lokali, ponosi koszty zarządu związane z lokalami komunalnymi.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Bez znaczenia dla obowiązku zapłaty jest też czy lokatorzy lokali komunalnych zapłacili gminie wszystkie należne opłaty, czy też mają względem niej jakieś zaległości. Sprawy związane z opłatami ponoszonymi przez najemców lokali komunalnych są wewnętrznymi sprawami między gminą a jej najemcami i rozliczenia te wspólnoty w ogóle nie dotyczą.

Gmina partycypuje w kosztach zarządu nieruchomością wspólną tak, jak każdy inny właściciel lokalu w proporcji do wielkości swojego udziału w nieruchomości wspólnej.

W przypadku gdy gmina odmawia zapłaty przypadających na jej lokale kosztów zarządu nieruchomością wspólną zarząd powinien niezwłocznie wezwać gminę do ich uregulowania, a w przypadku dalszej zwłoki wystąpić na drogę postępowania sądowego.

sprawdź: Zasady wynajmowania lokali komunalnych

Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość. Umożliwia to szybkie ściągnięcie należności. Zwłaszcza w przypadku gminy ściągnięcie należności w drodze egzekucji komorniczej nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Czytaj dalej: Co nowego w orzecznictwie? Czynsze w kamienicach nie zostaną uwolnione | Zwolnienie wspólnoty mieszkaniowej z kosztów sądowych

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16893|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10512|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10079|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl