CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Winda pod kontrolą

Redakcja Administratora  |  17.04.2012  |  2
Winda pod kontrolą
Winda pod kontrolą

Zgodnie z ustawą (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zmianami) dozorowi technicznemu podlegają wszystkie urządzenia, które podczas pracy uwalniają energię potencjalną lub kinetyczną. Zaliczają się więc do nich m.in. windy osobowe i towarowe.

Do głównych zadań Urzędu Dozoru Technicznego zalicza się przeprowadzanie badań technicznych urządzeń w fazie ich eksploatacji, nadzór nad wytwarzaniem i montażem urządzeń technicznych oraz uzgadnianie modernizacji i napraw tych urządzeń.

W Polsce działa obecnie ponad 80 tysięcy wind, zarejestrowanych i badanych okresowo przez UDT. Większość z nich została zamontowana w latach 70. i 80. XX wieku i nie spełnia aktualnych norm bezpieczeństwa. Niemniej, dzięki regularnej konserwacji, dźwigi są bezpieczne. Według statystyk UDT, w Polsce wciąż rośnie liczba nowo instalowanych dźwigów. W 2011 roku zarejestrowano  5163 nowych dźwigów. O 440  więcej niż rok wcześniej.

Aby nowa winda mogła służyć użytkownikom, musi zostać dopuszczona do eksploatacji. Schemat odbioru nowego dźwigu przez zewnętrzną jednostkę notyfikowaną, np. UDT polega na sprawdzeniu dokumentacji dźwigu, a następnie skontrolowaniu samego urządzenia i przeprowadzeniu prób wymaganych przez normę EN 81. Dyrektywa dźwigowa 95/16/WE określa szczegółowe zasady, na jakich nowy dźwig może zostać przyjęty do eksploatacji.

W Polsce jedynie firma Schindler Polska może bez pośrednictwa jednostek notyfikowanych, samodzielnie odbierać dźwigi osobowe i dopuszczać je do eksploatacji.  Taką zgodę posiada od 22 lutego 2007 roku.  Aby zdobyć uprawnienia do wystawiania deklaracji zgodności bez konieczności udziału w inspekcji dźwigu JN, producent wind musiał wdrożyć system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001 oraz system zapewnienia jakości dla dźwigów, zgodny z wytycznymi zawartymi w dyrektywie dźwigowej. Procedurę oceny systemu zapewnienia jakości przeprowadza jednostka notyfikowana, która dalej nadzoruje system.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Możliwość samodzielnego odbioru dźwigów jest korzystna nie tylko dla producenta, ale także dla klientów. - Dzięki naszym uprawnieniom widocznie skracamy czas odbioru dźwigów. Jedna inspekcja Schindlera zastępuje dwie kontrole – wyjaśnia Paweł Daniluk, kierownik ds. jakości i bezpieczeństwa produktów z Schindler Polska. Schemat odbioru wind przez producenta nieznacznie różni się od procedury wykonywanej przez UDT. Oprócz kontroli dokumentacji, samego urządzenia oraz wykonania prób, Schindler sprawdza dźwigi pod kątem jakości oraz estetyki wykonania. - Chociaż zgodę na użytkowanie dźwigu osobowego wydaje UDT, to uzyskany certyfikat zewnętrzny nie zwalnia przecież producentów od odpowiedzialności za jakość wykonania urządzenia - konkluduje Daniluk.

Czytaj dalej: Jak poprawić efektywność energetyczną dźwigów osobowych

Komentarze

(2)
Konserwator | 14.11.2012, 20:57
To mi jakość, falownik siada po gwarancji i koszt wymiany bagatela 19 tyś zł, a u konkurencji 3,6 tyś. Tani zakupie dźwig to nie wszystko, liczą sie koszty konserwacji i w niej prace dodatkowe a tu umieją skosić klienta !!!
Ogólnie żenada...
Mirek.Lodz | 06.11.2018, 09:45
Masz rację. Ale nie każda firma ma takie podejście do klienta. Ja miałem okazję współpracować z Komodo windy - i muszę przyznać, że nie mam żadnych problemów. Też obawiałem się dodatkowych kosztów, ale jak na razie jest ok. I sam sprzęt, i montaż. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Ale nie jest też tak, że brałem firmę "z ulicy". Po prostu podpytałem wśród znajomych, którzy siedzą w temacie i tak trafiłem na Komodo windy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17562|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10946|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl