CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Winda pod kontrolą

Redakcja Administratora  |  17.04.2012  |  2
Winda pod kontrolą
Winda pod kontrolą

Zgodnie z ustawą (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zmianami) dozorowi technicznemu podlegają wszystkie urządzenia, które podczas pracy uwalniają energię potencjalną lub kinetyczną. Zaliczają się więc do nich m.in. windy osobowe i towarowe.

Do głównych zadań Urzędu Dozoru Technicznego zalicza się przeprowadzanie badań technicznych urządzeń w fazie ich eksploatacji, nadzór nad wytwarzaniem i montażem urządzeń technicznych oraz uzgadnianie modernizacji i napraw tych urządzeń.

W Polsce działa obecnie ponad 80 tysięcy wind, zarejestrowanych i badanych okresowo przez UDT. Większość z nich została zamontowana w latach 70. i 80. XX wieku i nie spełnia aktualnych norm bezpieczeństwa. Niemniej, dzięki regularnej konserwacji, dźwigi są bezpieczne. Według statystyk UDT, w Polsce wciąż rośnie liczba nowo instalowanych dźwigów. W 2011 roku zarejestrowano  5163 nowych dźwigów. O 440  więcej niż rok wcześniej.

Aby nowa winda mogła służyć użytkownikom, musi zostać dopuszczona do eksploatacji. Schemat odbioru nowego dźwigu przez zewnętrzną jednostkę notyfikowaną, np. UDT polega na sprawdzeniu dokumentacji dźwigu, a następnie skontrolowaniu samego urządzenia i przeprowadzeniu prób wymaganych przez normę EN 81. Dyrektywa dźwigowa 95/16/WE określa szczegółowe zasady, na jakich nowy dźwig może zostać przyjęty do eksploatacji.

W Polsce jedynie firma Schindler Polska może bez pośrednictwa jednostek notyfikowanych, samodzielnie odbierać dźwigi osobowe i dopuszczać je do eksploatacji.  Taką zgodę posiada od 22 lutego 2007 roku.  Aby zdobyć uprawnienia do wystawiania deklaracji zgodności bez konieczności udziału w inspekcji dźwigu JN, producent wind musiał wdrożyć system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001 oraz system zapewnienia jakości dla dźwigów, zgodny z wytycznymi zawartymi w dyrektywie dźwigowej. Procedurę oceny systemu zapewnienia jakości przeprowadza jednostka notyfikowana, która dalej nadzoruje system.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Możliwość samodzielnego odbioru dźwigów jest korzystna nie tylko dla producenta, ale także dla klientów. - Dzięki naszym uprawnieniom widocznie skracamy czas odbioru dźwigów. Jedna inspekcja Schindlera zastępuje dwie kontrole – wyjaśnia Paweł Daniluk, kierownik ds. jakości i bezpieczeństwa produktów z Schindler Polska. Schemat odbioru wind przez producenta nieznacznie różni się od procedury wykonywanej przez UDT. Oprócz kontroli dokumentacji, samego urządzenia oraz wykonania prób, Schindler sprawdza dźwigi pod kątem jakości oraz estetyki wykonania. - Chociaż zgodę na użytkowanie dźwigu osobowego wydaje UDT, to uzyskany certyfikat zewnętrzny nie zwalnia przecież producentów od odpowiedzialności za jakość wykonania urządzenia - konkluduje Daniluk.

Czytaj dalej: Jak poprawić efektywność energetyczną dźwigów osobowych

Komentarze

(2)
Konserwator | 14.11.2012, 20:57
To mi jakość, falownik siada po gwarancji i koszt wymiany bagatela 19 tyś zł, a u konkurencji 3,6 tyś. Tani zakupie dźwig to nie wszystko, liczą sie koszty konserwacji i w niej prace dodatkowe a tu umieją skosić klienta !!!
Ogólnie żenada...
Mirek.Lodz | 06.11.2018, 09:45
Masz rację. Ale nie każda firma ma takie podejście do klienta. Ja miałem okazję współpracować z Komodo windy - i muszę przyznać, że nie mam żadnych problemów. Też obawiałem się dodatkowych kosztów, ale jak na razie jest ok. I sam sprzęt, i montaż. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Ale nie jest też tak, że brałem firmę "z ulicy". Po prostu podpytałem wśród znajomych, którzy siedzą w temacie i tak trafiłem na Komodo windy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16732|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl