CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Usunięcie wad nieruchomości wspólnej

Katarzyna Jachacy  |  Administrator 4/2012  |  26.11.2012
Usunięcie wad nieruchomości wspólnej
Usunięcie wad nieruchomości wspólnej
sxc.hu

Dochodzenie przez wspólnotę mieszkaniową roszczeń o usunięcie fizycznych wad części wspólnych nieruchomości w oparciu o przepis art. 209 Kodeksu cywilnego.

Podstawę dla roszczenia dotyczącego usunięcia wad nieruchomości wspólnej stanowi przepis art. 209 Kodeksu cywilnego (KC), stosownie do treści którego:

Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

O ile właściciele lokali dokonali cesji, w zakresie tego roszczenia, wspólnota mieszkaniowa ma prawo dochodzić napraw całości wad, a nie tylko części odpowiadającej scedowanym udziałom w części wspólnej nieruchomości.

Zagadnienie to omówione zostało w wyroku Sądu Najwyższego z 15 października 2008 roku (sygn. akt I CSK 118/ 08):

[..] na podstawie art. 209 KC każdy współwłaściciel nieruchomości wspólnej może samodzielnie dochodzić roszczeń zmierzających do usunięcia wady rzeczy wspólnej, to cesja takiego uprawnienia na rzecz wspólnoty mieszkaniowej stwarza materialnoprawną legitymację tego podmiotu do dochodzenia tego roszczenia.

Na uwagę dodatkowo zasługuje też wywód zawarty w ww. wyroku Sądu Najwyższego, iż przy roszczeniach opartych o przepis art. 209 KC:

[..] sprzeciw innych współwłaścicieli pozbawia wykazującego inicjatywę procesową współwłaściciela legitymacji procesowej do występowania w procesie w zastępstwie pozostałych (sprzeciwiających się) współwłaścicieli.

Z powyższego wynika, iż nawet gdy cesji udzieliła tylko część właścicieli, to wspólnota mieszkaniowa występująca z powództwem ma prawo dochodzić całości roszczenia z zakresu żądania uzyskania napraw przez pozwanego, do momentu, w którym nie otrzyma wyraźnego sprzeciwu części współwłaścicieli i wówczas w ich imieniu występować nie będzie mogła.

zobacz: Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Przepis art. 209 KC dotyczy tzw.: czynności zachowawczych, czyli takich, które dotyczą ochrony wspólnego prawa.

Przyjmuje się, iż czynności te pod względem charakteru prawnego nie są zaliczane do czynności zarządzania nieruchomością wspólną, lecz do czynności – w tym roszczeń, których samodzielnie może dokonywać i dochodzić w zakresie ochrony swojego prawa każdy współwłaściciel.

Do tych czynności zalicza się między innymi powództwa windykacyjne, negatoryjne czy posesoryjne, ale także dochodzenie roszczeń z zakresu żądania usunięcia wad, jakimi obarczona jest nieruchomość wspólna.

Uzasadnienie powództwa

Żądanie usunięcia wad w ramach postępowania sądowego wiąże się dla strony powodowej z obowiązkiem wykazania uzasadnienia powództwa tak co do zasady, jak i co do wysokości oraz z obowiązkiem udowodnienia roszczenia. Często jest to proces skomplikowany i długotrwały.

Przy spornych stanowiskach procesowych stron konieczne bywa, aby poza twierdzeniami i argumentacją merytoryczną przeprowadzić także dowody dla wykazania co do zasady istnienia wad, sposobu, zakresu i kosztu ich napraw, etc. Procesy sądowe w omawianym zakresie wymagają przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych sądowych, specjalistów z zakresu poszczególnych dziedzin budownictwa, posiadających wiadomości specjalne, którzy na zlecenie sądu w konkretnym postępowaniu przeprowadzą oględziny i analizę dokumentacji, w tym dokumentów źródłowych i akt sądowych i wydają opinie sądowe.

Opinie biegłych służą sądowi do wypracowania stanowiska w zakresie, w którym sąd nie ma wiedzy fachowej. Niemniej jednak to „sąd jest najwyższym biegłym” i nie jest związany opiniami, ale dokonuje samodzielnych ocen w oparciu o całokształt materiału dowodowego w sprawie zgromadzonego.

Trudne i długie egzekwowanie wyroku

Konieczne jest wskazanie, iż przy roszczeniu o usunięcie wad/dokonanie napraw, uzyskanie wyroku pozytywnego dla strony powodowej może nie kończyć problemów wspólnoty mieszkaniowej w tym zakresie, bowiem w praktyce zdarza się, iż dochodzi do poważnych trudności przy wyegzekwowaniu wyroku. Wspólnota, kształtując zatem żądanie pozwu o dokonanie napraw powinna rozważyć czy jednocześnie nie powinna żądać upoważnienia do ewentualnego zastępczego dokonania napraw za pozwanego w oparciu o przepis art. 480 §1 KC.

W przypadku, gdyby pomimo zobowiązania zastępczego strona pozwana nie wykonała wyroku, wówczas konieczne byłoby wytoczenie kolejnego postępowania, dla otrzymania w trybie egzekucji sądowej odpowiedniej kwoty pieniężnej dla samodzielnego (przez wspólnotę mieszkaniową) dokonania usunięcia wad fizycznych w częściach wspólnych nieruchomości.

zobacz: Wspólnoty wielobudynkowe w spółdzielni

W konkluzji konieczne jest wskazanie, iż ten całościowy tryb postępowania w aktualnych realiach wymiaru sprawiedliwości powoduje skrajnie długie oczekiwanie wspólnoty ­mieszkaniowej na uzyskanie napraw i usunięcie wad.

Czytaj dalej: Zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18215|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11442|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11012|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl