CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Usunięcie wad nieruchomości wspólnej

Katarzyna Jachacy  |  Administrator 4/2012  |  26.11.2012
Usunięcie wad nieruchomości wspólnej
Usunięcie wad nieruchomości wspólnej
sxc.hu

Dochodzenie przez wspólnotę mieszkaniową roszczeń o usunięcie fizycznych wad części wspólnych nieruchomości w oparciu o przepis art. 209 Kodeksu cywilnego.

Podstawę dla roszczenia dotyczącego usunięcia wad nieruchomości wspólnej stanowi przepis art. 209 Kodeksu cywilnego (KC), stosownie do treści którego:

Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

O ile właściciele lokali dokonali cesji, w zakresie tego roszczenia, wspólnota mieszkaniowa ma prawo dochodzić napraw całości wad, a nie tylko części odpowiadającej scedowanym udziałom w części wspólnej nieruchomości.

Zagadnienie to omówione zostało w wyroku Sądu Najwyższego z 15 października 2008 roku (sygn. akt I CSK 118/ 08):

[..] na podstawie art. 209 KC każdy współwłaściciel nieruchomości wspólnej może samodzielnie dochodzić roszczeń zmierzających do usunięcia wady rzeczy wspólnej, to cesja takiego uprawnienia na rzecz wspólnoty mieszkaniowej stwarza materialnoprawną legitymację tego podmiotu do dochodzenia tego roszczenia.

Na uwagę dodatkowo zasługuje też wywód zawarty w ww. wyroku Sądu Najwyższego, iż przy roszczeniach opartych o przepis art. 209 KC:

[..] sprzeciw innych współwłaścicieli pozbawia wykazującego inicjatywę procesową współwłaściciela legitymacji procesowej do występowania w procesie w zastępstwie pozostałych (sprzeciwiających się) współwłaścicieli.

Z powyższego wynika, iż nawet gdy cesji udzieliła tylko część właścicieli, to wspólnota mieszkaniowa występująca z powództwem ma prawo dochodzić całości roszczenia z zakresu żądania uzyskania napraw przez pozwanego, do momentu, w którym nie otrzyma wyraźnego sprzeciwu części współwłaścicieli i wówczas w ich imieniu występować nie będzie mogła.

zobacz: Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Przepis art. 209 KC dotyczy tzw.: czynności zachowawczych, czyli takich, które dotyczą ochrony wspólnego prawa.

Przyjmuje się, iż czynności te pod względem charakteru prawnego nie są zaliczane do czynności zarządzania nieruchomością wspólną, lecz do czynności – w tym roszczeń, których samodzielnie może dokonywać i dochodzić w zakresie ochrony swojego prawa każdy współwłaściciel.

Do tych czynności zalicza się między innymi powództwa windykacyjne, negatoryjne czy posesoryjne, ale także dochodzenie roszczeń z zakresu żądania usunięcia wad, jakimi obarczona jest nieruchomość wspólna.

Uzasadnienie powództwa

Żądanie usunięcia wad w ramach postępowania sądowego wiąże się dla strony powodowej z obowiązkiem wykazania uzasadnienia powództwa tak co do zasady, jak i co do wysokości oraz z obowiązkiem udowodnienia roszczenia. Często jest to proces skomplikowany i długotrwały.

Przy spornych stanowiskach procesowych stron konieczne bywa, aby poza twierdzeniami i argumentacją merytoryczną przeprowadzić także dowody dla wykazania co do zasady istnienia wad, sposobu, zakresu i kosztu ich napraw, etc. Procesy sądowe w omawianym zakresie wymagają przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych sądowych, specjalistów z zakresu poszczególnych dziedzin budownictwa, posiadających wiadomości specjalne, którzy na zlecenie sądu w konkretnym postępowaniu przeprowadzą oględziny i analizę dokumentacji, w tym dokumentów źródłowych i akt sądowych i wydają opinie sądowe.

Opinie biegłych służą sądowi do wypracowania stanowiska w zakresie, w którym sąd nie ma wiedzy fachowej. Niemniej jednak to „sąd jest najwyższym biegłym” i nie jest związany opiniami, ale dokonuje samodzielnych ocen w oparciu o całokształt materiału dowodowego w sprawie zgromadzonego.

Trudne i długie egzekwowanie wyroku

Konieczne jest wskazanie, iż przy roszczeniu o usunięcie wad/dokonanie napraw, uzyskanie wyroku pozytywnego dla strony powodowej może nie kończyć problemów wspólnoty mieszkaniowej w tym zakresie, bowiem w praktyce zdarza się, iż dochodzi do poważnych trudności przy wyegzekwowaniu wyroku. Wspólnota, kształtując zatem żądanie pozwu o dokonanie napraw powinna rozważyć czy jednocześnie nie powinna żądać upoważnienia do ewentualnego zastępczego dokonania napraw za pozwanego w oparciu o przepis art. 480 §1 KC.

W przypadku, gdyby pomimo zobowiązania zastępczego strona pozwana nie wykonała wyroku, wówczas konieczne byłoby wytoczenie kolejnego postępowania, dla otrzymania w trybie egzekucji sądowej odpowiedniej kwoty pieniężnej dla samodzielnego (przez wspólnotę mieszkaniową) dokonania usunięcia wad fizycznych w częściach wspólnych nieruchomości.

zobacz: Wspólnoty wielobudynkowe w spółdzielni

W konkluzji konieczne jest wskazanie, iż ten całościowy tryb postępowania w aktualnych realiach wymiaru sprawiedliwości powoduje skrajnie długie oczekiwanie wspólnoty ­mieszkaniowej na uzyskanie napraw i usunięcie wad.

Czytaj dalej: Zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17114|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl