• Wyższe koszty wywozu śmieci w czasie epidemii
  • E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych
  • Kim zastąpić czujnego sąsiada?
  • Podatek od nieruchomości
  • Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Polecane Artykuły (finanse)

Wyższe koszty wywozu śmieci w czasie epidemii

06.05.2020
Jak informuje portal Prawo.pl, koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów pochodzących z miejsc izolacji są bardzo wysokie. Gminy i firmy za to odpowiedzialne nie są gotowe do nowych wytycznych w sprawie postępowania ze śmieciami w pandemii.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie...

30.04.2020
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Podatek od nieruchomości

07.05.2020
Jeżeli nieruchomość jest współwłasnością małżonków, każdy z nich powinien otrzymać odrębnie decyzję podatkową na nieruchomość, wchodzącą w skład majątku małżeńskiego. Jako współwłaściciele, którym decyzję doręczono, ponoszą również solidarną...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Rząd apeluje o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe, zamyka uczelnie, szkoły, przedszkola, restauracje i wszelkie punkty rozrywkowe. Epidemiolodzy nawołują do przestrzegania szczególnej higieny. Ulice miast puste, a w aptekach i sklepach ograniczenia dla klientów w zakresie liczby...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Jak inwestować w nieruchomości gdy brak jest gotówki?

Duże potrzeby a małe środki
Grzegorz Okoński  |  Administrator 4/2012  |  27.11.2012  |  2
Duże potrzeby a małe środki
Duże potrzeby a małe środki
WG

Jakość zasobu mieszkaniowego w Polsce systematycznie się podnosi, nowe inwestycje oferują swoim mieszkańcom coraz wyższy komfort i jakość estetyczną. Dlatego nie może dziwić fakt, że także właściciele mieszkań w starszym budownictwie chcieliby, aby części wspólne ich domów znacząco nie odbiegały od współczesnych standardów. Na przeszkodzie do realizacji ambitnych planów stoi prozaiczny powód – brak dostatecznych środków.

Mieszkańcy chcą mieszkać nie gorzej niż właściciele nowo wybudowanych budynków mieszkalnych i posiadają coraz powszechniejszą świadomość, że szybko rozwijający się rynek nieruchomości i duża podaż mieszkań powoduje, że coraz trudniej sprzedać jest mieszkanie w starym nieocieplanym budynku, bez centralnego ogrzewania, z odpadającymi tynkami elewacji i odrapanymi klatkami schodowymi oraz zdewastowana windą. Oczywiście sprzedać prawie zawsze można wszystko, jednak wymaga to radykalnej obniżki ceny od średnich rynkowych, co dla właściciela oznacza idące w dziesiątki tysięcy straty. Analiza cen transakcyjnych i operatów szacunkowych pokazuje, że np. w Warszawie ceny identycznych mieszkań w bliźniaczych nieruchomościach przed i po termomodernizacji i remoncie klatek schodowych oscylowały pomiędzy 500 a 1500 zł. Przy czym lokalizacja np. w centrum tę tendencję jeszcze dodatkowo wzmacniała. Dlatego też dla właściciela średniej wielkości, przykładowo 50 metrowego lokalu może być to wydatek 30-70 tys. zł., co jest kwotą w końcu niebagatelną. Przy tym o wiele łatwiej jest sprzedać mieszkanie w nieruchomości zadbanej, gdyż substandard części wspólnych skutecznie odstrasza kupujących mieszkania na wynajem, jak i większość osób zaciągających na ten cel 30 letnie kredyty hipoteczne.

Powyższe oczekiwania mieszkańców w zakresie podnoszenia standardu budynku, połączone konsekwencjami z wieloletnich zaniedbań remontowymi, nie idą jednak często w parze z możliwościami finansowymi wspólnot mieszkaniowych. Wzrost kosztów eksploatacyjnych skutecznie podtrzymuje ich członków przed radykalnym zwiększaniem funduszu remontowego, co zmusza do szukania nowych, alternatywnych źródeł finansowania polityki modernizacyjnej.

Pożytki z części wspólnych

Wiele wspólnot nie wykorzystało jeszcze potencjału jakie mogą stanowić części wspólne, których sprzedaż może radykalnie odmienić stan finansów budynku. Powierzchnie strychowe, dawne pomieszczenia gospodarcze, suszarnie, czy niewykorzystywane prześwity bramowe mogą być warte nawet setki tysięcy złotych. Ważne jest jednak aby w pierwszej kolejności dokonać analizy technicznych możliwości tych pomieszczeń oraz uzyskać informacje od stosownego organu architektoniczno-budowlanego jakiej przebudowy można świetle przepisów dokonać. Jeżeli są odpowiednie możliwości techniczne i prawne, należy zadbać o odpowiednie upublicznienie oferty dla pozyskania jak największej liczby potencjalnych nabywców. Po wyborze najlepszej oferty dokonuje się przyrzeczenia przeniesienia własności, następnie po adaptacji części wspólnych przez inwestora, wyodrębnia lokale i na koniec odpłatnego przeniesienia własności tych że lokali na nowego właściciela. Należy przy tym pamiętać, że środki uzyskane ze zbycia części wspólnych są własnością wszystkich współwłaścicieli więc konieczna jest stosowna uchwała wspólnoty o przeznaczeniu ich np. na fundusz remontowy.

Można także zastanowić się nad innym rozwiązaniem, polegającym na zbyciu części wspólnych w zamian za remont budynku. Takie rozwiązanie może być szczególnie polecane w przypadku adaptacji większych powierzchni strychowych przez dewelopera, któremu zależy na tym aby po adaptacji sprzedać wybudowane na częściach wspólnych mieszkania w budynku o wysokim standardzie. W takim przypadku inwestor zadba o standard i estetykę części wspólnych bo będzie to miało bezpośredni wpływ na cenę i szybkość sprzedaży wybudowanych lokali. Jednak przy takim rozwiązaniu trzeba dokładnie określić zakres prac oraz profesjonalnie wycenić ich wartość. Kiedy bowiem wartość części wspólnych przekracza wartość zakładanych remontów wartość różnicy wpłacanej na konto wspólnoty może być przedmiotem konkursu ofert na adaptację i zbycie części wspólnych.

Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, iż to inwestor przeprowadzi na rzecz wspólnoty wszelkie prace remontowe i towarzyszące temu prace projektowe i przygotowawcze, a wspólnota dostanie gotowy produkt w postaci wyremontowanego budynku. Jednak słabą strona tego rozwiązania jest konieczność dokładnego sprawdzenia przez odpowiednich inspektorów nadzoru czy inwestor wywiązuje się z umówionego zakresu i technologii realizowanego remontu. Doświadczenia pokazują, że ocena prawidłowości remontu może być przedmiotem wieloletniego sporu pomiędzy inwestorem a wspólnotą, który także dla samej wspólnoty nie jest korzystny, gdyż opóźnia zazwyczaj wykonanie remontów w zaplanowanym zakresie.

Kolejnym źródłem pożytków mogą być elewacje i dach budynku, na które można wydzierżawić na nośniki reklamowe. Dachy, szczególnie wysokich budynków są także dogodnym miejscem popod dzierżawę na maszty telefonii komórkowej, przynoszącej często kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Pożytki z powyższych dzierżaw nie są może wystarczające na szybkie wykonanie większych, kosztownych remontów, jednak mogą posłużyć jako środki do spłaty wieloletniego kredytu inwestycyjnego, dzięki któremu potrzebne remonty można wykonać natychmiast.

Czytaj dalej: Konieczny kredyt

Komentarze

(2)
makson | 22.04.2013, 11:40
Na pewno odradzam inwestowanie przez kredyty - przy takich sumach to duże ryzyko. Moja firma w tym roku przejęła halę magazynową Jartomu, pod Warszawą. Wykorzystaliśmy dobrą okazję, ale to było przejęcie za gotówkę. W najbliższym czasie zamierzamy zainwestować w kolejną nieruchomość - zakładając, że dalej będą się pojawiały takie okazje.
brano | 15.10.2013, 12:39
A od czego są banki? Jeśli firma ma zabezpieczenie to dostanie kredyt. Co do aktualnych cen - to prawda. Nie pamiętam kiedy po raz ostatni można było przejąć magazyn Jartomu, w strefie ekonomicznej w takiej cenie. To przecież jasno pokazuje jak wygląda sytuacja na rynku.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12172|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11552|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl